IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Кој ќе победи на парламентарните избори?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кој ќе победи на парламентарните избори?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 28>
Прашање: Koj ke pobedi na parlamentanite izbori
Одговор Гласови Статистика
35 [34,65%]
13 [12,87%]
46 [45,54%]
1 [0,99%]
4 [3,96%]
2 [1,98%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
bojan81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bojan81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2006 во 00:17
Originally posted by maja maja напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Секако ке добие Македониа но со ВМРО-ДПМНЕ на чело.Победата е неминовна
Taka e , pobedate kje bide NEMINOVNA



Spored mene izborot medju DPMNE i SDSM e izbor vo stilot, daj dosta ne kradea ovie daj malku neka ne kradat drugive, toa psiholozite go vikaat sadomazohizam. Tie dve partii tolku se obezlicija da veke ne moze da se napravi nikakva ideoloska razlika medju niv. Dokolku pravime pak sporedba vo funkrioniranjeto, kradejnieto e togas navistina bi imale mnogu teska zadaca zosto duri togas edvaj i ke moze da najdeme nekakva razlika. Edinstvenata pricina zosto bi bil za vmro ili sdsm ja gledam deka on licno bi dobil licna korist od niv. Za mene druga pricina nema za nekoj da bide za niv ne gledam.
 
  Treba dosta da se zalozi na Tito i Lile, oni ne se nitu cile, nitu trifun nitu nieden slicen na niv. Tito e eden od najstarite i najiskusnite promakedonski svesni makedonci koi sekogas rabotel za dobroto na makedonija, a takvite momentalno se malku. Covekot so tolku politicki staz nema niedna crna damka kolku sto imaat dosegasnite "vladetel"
 Lile e cerka na eden od naistaknatite makedonisti vo dvaesetiot vek. Blaze Ristevski e ime za pocite, znaci ona ne e slucajna zalutana zena vo politikata.
Taka da stavanjeto vo ist kos na privet so vtorite jas ne bi go storil.

 


Изменето од bojan81
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2006 во 00:27
Originally posted by bojan81 bojan81 напиша:




Spored mene izborot medju DPMNE i SDSM e izbor vo stilot, daj dosta ne kradea ovie daj malku neka ne kradat drugive, toa psiholozite go vikaat sadomazohizam. Tie dve partii tolku se obezlicija po da veke ne moze da se napravi nikakva ideoloska razlika medju niv. Dokolku pravime sporedba vo funkrioniranjeto, kradejnieto e togas edvaj i ke moze da najdeme nekakva razlika. Edinstvenata pricina zosto bi bil za vmro ili sdsm ja gledam deka on licno bi dobil licna korist od niv. Za mene druga pricina nema

 Spored mene treba dosta da se zalozi na Tito i Lile, oni ne se nitu cile, nitu trifun nitu nieden slicen na niv. Tito e eden od najstarite i najiskusnite promakedonski svesni makedonci koi sekogas rabotel za dobroto na makedonija. Covekot so tolku politicki staz nema niedna crna damka kolku sto imaat dosegasnite "vladetel"
 Lile e cerka na eden od naistaknatite makedonisti vo dvaesetiot vek. Blaze Ristevski e ime za pocite, znaci ona ne e slucajna zalutana zena vo politikata.

 


Значи ова ми е толку едномислено што ке си помислам дека си пристрасен.Јас барем мојата пристрасност ја признавам и не ми е тешко да кажам дека ВМРО-ДПМНЕ е стара партија но со нови луѓе,ни првиот пат кога беа на власт јас не се разочарав од нив тврдам дека народот тогаш поубаво живееше но денеска имаме кадар во таа партија како никогаш до сега,јас мојата доверба му ја давам на Груевски не ради успесите или неуспесите во поранешната влада туку баш поради тоа што е млад човек и треба на младите да им се даде шанса - мислам дека секој млад човек во оваа земја го заслужува тоа без разлика на струката и плус преку глава ми е од комуњарското традиционално размислување на предавање топка еден на друг и мислам дека моменталното раководство на ВМРО ке го смени погледот на политиката во Македонија.Како и да е победата е неизбежна
Кон врв
bojan81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bojan81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2006 во 00:43
 
  Vidi vaka disk*rsot na razgovorot koga se zboruva za vmro dpmne & sdsm e koj pomalku kradel, koj ponestrucni kadri imal i koj pomalku bil korumpmiran. Pa tuka doadja ednite se komunjari drugite neznam sto. E koga ke  bidat faktor drugi politicki igraci koi tie temi nema da gi interesira tuku od nivnoto pedigre se gleda deka se od drug "soj" togas vie ke ostanete bez temi. Siguren sum deka koga ke se nametnat poseriozni temi sdsm i dpmne od tolku "dolemi" i "mokni" ke se svedat na obicni mali pariticki, takvi primeri imas mnogu taka da momentalnata popularnost ne e zosto se oni kvalitetni tuku zosto disk*rsot na debata e aut, a vo aut najdobro plivatat oni.
Кон врв
Dolanc Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 38
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dolanc Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2006 во 02:55
ДПМНЕ и СДСМ се 90% клептократски групи.

СДСМ ја поставија државата на нечесни основи уште од осамостојувањето на Македонија. Да не потсетувам на сите нивни „експерти“ од типот на Јане Миљовски, Фрчковски... Сегашната ситуација е директна последица на нивното релативно сфаќање на правдата и протекционистичко однесување. Со нив стана се релативно.

ДПМНЕ, имаше шанса да го исправи тоа во 98 година. Но наместо воспоставување ред и поредок, тие првата година ја поминаа во „поделба на пленот“ (лична изјава на еден нивен висок член и пратеник, а мој познаник). Ги декомпонираа сите институции и се испотепаа кој овчар на кое директорско место ќе го стават. Тие ја устоличија корупцијата на сите нивои. Нивниот мандат заврши со невидена пљачка и војна. Да не зборуваме дека во нивните редови има типчиња со најблаго речено дискутабилно психичко здравје. Во моментов ми текнува за еден токмак што тие го ставија за начелник на полиција во Битола мислам беше, а човекот сакаше и се трудеше од петни жили да личи на Гоце Делчев. Пуштил исти мустаќи, исто се чешлаше, исти пози завземаше... Чиста патологија.

На Македонија и требаат луѓе со КРЕДИБИЛТЕТ. Кредибилитетот се губи со ЕДНА грешка. Зошто македонскиот народ бира некој што веќе е докажан како нечесен? Зошто воопшто му се дава шанса да се кандидира? Затоа што се е релативно за македонецот, игра и наседнува на ситно, а глобално губи се, буквално се. Се надева дека ако не Бранко/Бучко, синот ќе му го вработи Љубчо/Никола. А не разбира дека ниту едните ниту другите не ја водат државата во напредок туку во пропаст.

Изменето од Dolanc
Joža je bil kicoš!
Кон врв
bojan81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bojan81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2006 во 15:51
Dolanc, ubavo napisano, mene samo ne mie e jasno kako moze nekoj pri oci slep da se pravi. Izgleda dosta se podmackuva a ostanatite se lazat deka nekogas ke dojdat i oni na red. 
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2006 во 15:59
Значи се тоа е убаво но каде живеете?
Ова е Македонија и се знае тие политичари какво школо и у кое време го учеле тоа школо.Партиската определба е демократско право но какви се партии постојат тука во Македонија.Ние сеуште имаме сателит партии кои големите партии ги користат за лажење на луѓето дека се нешто поразличити или помоќни.Груевски убаво се изјасни дека неговата партија е моќна и има електорат да излезе сама на избори а кој ке влезе у коалиција со нив ке биде според нациионална и финансиска определба за успех на Македонија а не тапкање у место како последните 15 год.И да повторам пак победата е неминовна народот ја спозна разликата и знае што е добро во Македонија
Кон врв
bojan81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bojan81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2006 во 16:08
Toa e rabotata sto ti ne mozes da razberes deka jas ne debatiram koj e podobar dali sdsm ili vmro dpmne. Strukturata na tie partii e taa, ne sakam da parafraziram moi bliski priateli sto mi imaat kazuvano kako funkcioniraat dvete partii no e onaka kako sto napisa dolanc a ti ako si clen i samiot go znaes toa.Sepak za tebe e dobro da pobedi vmro za drugi e podobra sdsm no za Makedonija e najdobro opcijata da se bara medju Lile i Tito.
 I edno subjektivno mislenje, tesko deka dpmne ke pobedi


Изменето од bojan81
Кон врв
that's me Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Март.2006
Локација: Burundi
Статус: Офлајн
Поени: 581
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај that's me Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2006 во 20:42
e kaj pametni narodi nema sansi da pobedi,ama tuka,............nedostasuva PAMET!
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2006 во 20:43
Во ред јас почитувам мислење на други но чисто ме интересира зошто Лиле и Тито што програмски цели имаат што би биле по посебни за да ја водат оваа држава.Кои тимови на професионалци ги имаат овие две штотуку створени партии и кои би биле нивните адути,нели треба да имаат приоритет во нешто.Знам дека Груевски и Љубиша се адутите на ВМРО-ДПМНЕ за двете најбитни прашања за Македонија - Економија и Евро Интеграција(надворешни работи) а тие имаат скроено тимови од доста способни луѓе кои би го понеле теретот на власт во Македонија.Па не е само да се победи на избори треба нели и да се има водачи за секоја свера посебно а тие две партии како што кажав повеке ми личат на некои брзо минливи партии како што има многу во Македонија а не на партии што можат да остварат барем една цел од програма(каква и да е)
И ке повторам победата е неминовна народот е за Партија што знае за успех а не за неуспех.
Кон врв
that's me Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Март.2006
Локација: Burundi
Статус: Офлајн
Поени: 581
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај that's me Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2006 во 21:04
Pa kade gledas tuka takva partija ,be,.............slepec li si.........?!
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2006 во 21:06
Поубаво слепец него овца за шишање
Кон врв
that's me Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Март.2006
Локација: Burundi
Статус: Офлајн
Поени: 581
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај that's me Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2006 во 21:16
najstrasno e sto ti si i dvete,..........kako i poveketo vo makedinija!!
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2006 во 21:17
Екстра ако е така значи ти не си кај нас во Македонија
Поубаво за нас
Кон врв
that's me Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Март.2006
Локација: Burundi
Статус: Офлајн
Поени: 581
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај that's me Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2006 во 21:19
a za mene uste poubavo!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 28>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.