IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - СУШТИНАТА НА ХРИСТИЈАНСТВОТО
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СУШТИНАТА НА ХРИСТИЈАНСТВОТО

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака Обратен редослед
daskalot Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Февруари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај daskalot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2006 во 14:41
ZA TEMATA: Sushtinata na Hristijanstvoto e Voskresenieto.
Zoshto?
Se dava na znaenje za postoenje na zadgroben zhivot.
Nachin - kako do nego.
Ovozemniot zhivot e privremen. - Pazi shto pravish!
Eden e bog i negovata sila e demonstrirana so Voskresenie Hristovo.
Zoshto voskresnal - bidejkji Bil osuden.
Zoshto osuden - za postojnite grevovi na choveshtvoto (izraz na milosrdie, rabiranje i ljubov)
Koj Go osudil a ne kogo ne mu bilo prosteno?
Voskresenieto Hristovo gi sodrzhi site potrebni elementi za da se dolovi sushtinata na Hristijanstvoto.
Zoshto i kako bilo prifateno Hristijanstvoto od Rimskata Imperija, mislam deka se bazira vrz zborovite :"Slugi, pochituvajte gi svoite gospodari". Na "vladetelite" toa im odgovaralo nanormalno, otkolku da se pojavel nekoj drug mesija koj kje go podbucnuval narodor protiv Rimskata Imperija.
Pozdrav,
Site Ve gledam!
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2006 во 09:06
тема е: ’Суштината на Христијанството’. Пишувајте во контекст на темата
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
Safe_Haven Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Safe_Haven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2006 во 17:24
Денес реагирам на глупи постови,само многу ги има па затоа одговарам на најглупите...
Зашто морам да контрирам ако со некоја работа се сложувам.
Очигледно си јако искомплексиран тип штом  уште во првите 3 поста  вреѓаш.
Да те прифатам онаков каков си или да те сакам :)


"...To give children a good education in manners, arts and science, is important; to give them a religious education is indispensable..."
Noah Webster's dictionary
definition of "education"
Кон врв
daskalot Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Февруари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај daskalot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2006 во 16:10
Hahaha... prvo ja prochitav tvojata lichna poraka do mene a potoa go vidov tvojot komentar.
No koment!
Teraj i ponatamu so tvoite poddrshki kon drugite bez iznesuvanje na licni stavovi.
Pozdrav,
Site Ve gledam!
Кон врв
Safe_Haven Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Safe_Haven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2006 во 13:43
Како другачије да го разберам" ... poltronot Safe_Haven!"?

"...To give children a good education in manners, arts and science, is important; to give them a religious education is indispensable..."
Noah Webster's dictionary
definition of "education"
Кон врв
daskalot Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Февруари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај daskalot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2006 во 12:52
Saaaaaafeeee, se obiduvam da bidam pristoen, nemoj da provocirash. Ne sum bil, nitu kje bidam vejka na vetrot. Chitaj za da razberesh shto e napishano a ne subjektivnoto da go ispukuvash vo javnost.
Krale odlichno go sfati mojot stav za chovekovata nemozhnost kon vospriemanjeto na Sevishnata sila. Da, chovekot mozhe da ima samo pretstava, no i za da si pravi idoli so toa ili da si gi crta kako kje mu tekne.
Otkako go zgasnav smetachot vchera, razmisluvav: Shto baraat ateisti na ova mesto? Postojat dve opcii: da n`e ubedat nas da staneme ateisti (no ova ne e nivnata cel) ili se prisutni za da bidat ubedeni vo sprotivnoto.
Kje prodolzham posle, mi iskrsna rabota...
Do podocna,
Site Ve gledam!
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2006 во 10:55
Originally posted by Стевче Стевче напиша:


Даскалот- ти во твојот коментар велиш дека ние сме црквата, но ние крстените.


Потребно е да секој преку молитва го прими Исус, зашто ти можеш да бидеш како бе*е крстен, дали си тогаш христијанин? Не! Зашто прифаќањето на Исус е свесна одлука. Не треба да е нешто наметнато. Луѓето затоа ја имаме нашата слободна волја да го прифатиме или одбиеме Исус.


.




Чинот на крштевање се случува во најраното детство, ние самите не одлучуваме дали или не да бидеме крстени, тоа е одлука која ја носат родителите. Јас сум крстена, па не сум верник, маж ми и золва не се крстени, па се многу повеќе посветени на тоа.

Се сложувам со Стевче дека прифаќањето треба да е свесна одлука, а не нешто наметнато.

Честото одење или не одење во Црква не е мерило за силата на верата која човек ја има.
Кон врв
Safe_Haven Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Safe_Haven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2006 во 18:52
Абе ај....како се сврти сеа за 180 ступњева....?! А даки?
Даскале,тоа се мои принципи,ако не ти се свиѓаат имам ја и други!
Поштувам квалитет у секој облик и давам подршка на на она што вреди.
"...To give children a good education in manners, arts and science, is important; to give them a religious education is indispensable..."
Noah Webster's dictionary
definition of "education"
Кон врв
krale Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 923
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај krale Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2006 во 18:29
Даскале, можеби забелешката од Стевче беше преостра, но имаше мала нејаснотија во твоите постови. Сепак мислам дека постот кон Бутел, барем јас така го сфатив, не беше насочен директно како пример кон неа, туку за целото човештво кое има лимитиран интелектуален капацитет а се обидува да сфати нешто толку огромно и над нашите капацитети како што е Бог.

Вистина е дека многу врз човекот влијаат родителит и нивната верска определба. Но, тоа не треба ни да се преувеличува. Човек е сепак самиот тој кој одлучува дали ќе го следи нивниот пат, ќе оди поинаку, или спротивно. Познавам луѓе од сите овие три сфери. Познавам и муслимани, родени како муслимани, кои станале верни христијани. Познавам и луѓе родени како христијани, кои не се ни „х“ од христијани. Познавам и такви кои се родени во строго атеистички семејства, па сега се верници. Имаш право, но до одредена граница, бидејќи постојат и многу други работи што влијаат врз човекот и неговата вера.

Го поздравувам твојот став околу црквата и се сложувам.

Што се однесува до мирц итн., јас сум агаинст такви нешта, бидејќи сепак форумов ми е доволно атрактивно место за дискусија, каде човек може и да размисли пред нешто да каже.

Поздрав.
Ние сме Христов благ мирис пред Бог меѓу оние кои се спасуваат, и меѓу оние кои загинуваат; на едните смртен мирис за смрт, а на другите животен мирис за живот. 2Кор 2.15-16
Кон врв
sard Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Прилеп
Статус: Офлајн
Поени: 1440
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sard Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2006 во 18:22

Добредојден си даскале! Се надевам ќе научиме нешто од она што го знаеш!

„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk
Кон врв
daskalot Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Февруари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај daskalot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2006 во 18:03
Blagodaram shto voopshto mi obrativte so Vash*te stavovi.
Vo kolku ne go razbravte moeto obrakjanje kon "Butel" togash ne znam kako bi go tolkuval podobro, a za ona kon Safe, go zakluchiv od kratkite poddrshki kon ostanatite za koi mu izgledaat interesni.
Inaku, vernik. Poznata mi e definicijata za "vernik", odnosno, shto nekogo pravi vernik. Chesto slikata e kleknata lichnost, lichnost koja plai svekji, se klanja, se ispostuva do stepen na asketstvo, nosi crno so prikladni simboli, koga odi na gosti glasno dava na znewe deka "choekov nejadel mrsno" a koga kje se prepne na kamenot na izleguvawe kje kazhe pcost na set glas.
Stevche neka ne prejudicira od mozhebi nejasnost za mojata opredelba dali sum vernik ili ne. Potrebno beshe duri vo tretata toa da go iskazhe. Mojata vera nema potreba da ja iskazhuvam na TV jasno i glasno ili da nosam krst okolu vratot (iako nosam) za da me zaprimetat.
Normalno e tvrdenjeto deka kolku si postar tolku si pogolem vernik ne treba da se svakja bukvalno ili kako vremensko stareenje. Ova e vo kontekst so "nasleduvaweto" na religioznata opredelba. Site nie sme odredena spored nash*te roditeli. Nemam zapoznaeno chovek koj ja smenil verata spored negovo lichno prifakjanje na Boga gledano od druga strana. Sekoe desidentstvo kon druga vera e od egzistencijalni prichini. Svedok sum na prebegnuvanje (ne moite)od pravoslavna vo islamska vera za da mozhe da go ispolni pravoto na krvna osveta. Pa kda kje odi negovata dusha: smenil vera za da ubie a negovite sledbenici se sega muslimani?
Ajde so pretpostavka deka site na forumov se hristijani (pretezhno pravoslavni): Hristos ni e daden (ja imame taa srekja) so nasheto krshtevanje a na nas ostanuva dali da go odbieme (a so toa sleduva opshtestvena osuda bidejkji moralnata vekje bi bila pogazena) ili pak da prodolzhime so Hrista, za chie shto odbivanje samo ludite (prostete mi site shto ste ateisti) se sposobni. Darot na ljubov i vzaemna pochit e najmaliot dar vo hristijanstvoto. Ona vozvishenoto (a da, tochno e deka golem broj na hristijani kje gorat vo pekol ako nekoj toa go sfakja kako "konkretno mesto" tamu nekade) se postignuva na ovoj svet koj kako eden vid na test (ne deka sum daskal) mora da se polozhi. Polaganjeto ne e redovno odenje vo crkva, polganjeto ne e redovno postenje, polaganjeto ne e nishto shto bi se manifestiralo nadvoreshno, toa e vo nash*te srca. Odish po patot ili prekutrupa.
Postenjeto, osven od zdravstveni prichini i nasledstvo od torata, pretstavuvalo NUS PROIZVOD na asketite koi od pregolemo vremensko molenje go isposnuvale svoeto telo za da mu se doblizhat na Boga. Budizmot ne e nishto poaren. Denes, pak, toj nus proizvod go koristime kako sredstvo da se piblizhime do Boga a kako nesakan efekt go dobivame odenjeto vo crkva za praznici (i samo togash).
Ve molam, ne me razbirajte pogreshno. Shto e do mene, verskite instanci potrebno e da go ozakonat odenjeto vo crkva a neodenjeto da go osudat. Toj sobir na lugje na edno mesto vo edno vreme, POSVETENO NA BOGA - e toa osnovnoto vo doblizhuvanjeto kon sevishniot. Sekoja misa, treba da e poduchuvanje a ne uchenje. Chovekot i kolku pati da go prochita Svetoto pismo sekogash kje najde neshto novo. Ponekogash duri i strav da te fati. Koga toa kje dojde od sveshteni lica (zborot) svesta e pogolema.
Navistina e dobro koga Stevche, Krale, Safe i drugite se na stranata na Hristijanskoto uchenje; vo kolku bi bile islamski vernici ne bi im begal epitetot na fanatici. Ova e kompliment, chitaj ponatamu i "nemoj da sudish" kako shto me "osudivte" prethodno za mozhebi predolgi i nerazbirlivi rechenici.
Povtorno kje se izvinam za nedorazbiranjeto po odnos na "Butel", no navistina mi tezhat zborovite upateni do mene a mojata poraka ostanala nerazbrana. - Ne znam shto mu preostanuva na choveka osven da veruva vo Boga - eden i edinstven. Ne znam zoshto bi moralo toa da go iskoristime kako marketing pred drugite.
Crkvata kako hram, zgrada, objekt, tula na tula, ne bila bitna vo vremeto na Hristos. Taa ne treba da se poistovetuva nitu so Krshetvanjeto (indirektno) bidejkji nitu Hristos e krsten vo crkva (a ne mi jasno koj go krstil Jovan Krstitel - baram informacija). Krsteni vo Jordan pod vedro nebo. Ne bi smee da ja involvirame crkvata vo sekakvi "diskusii" poradi koi bi mozhele da ispadneme i nerazbrani. Crkvata denes pretstavuva zbir na mnogu neshta, ne site tie "neshta" postoele pred 17 vekovi. Prvite tri veka od Hrista pa navaka mislam deka ova bi bilo apstraktna imenka. A ako nekoj treba da se gordee so neshto (iako poniznosta treba da mi bide svojstvena)togash toa e mojot roden kraj i mojata familila.
Site treba da go sakame Boga i svojata familija a ne sebesi i svoeto ego.
Za vo idnina ne znam dali postoi nekakva opcija i zhelba od Vasha strana za realno vremensko komuniciranje (neshto kako Mirc) za da ne lutame naokolu i vo ochekuvanje na replika.
Ova beshe ploden den za site nas.
Golem pozdrav,
Site Ve gledam!
Кон врв
Стевче Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 34
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Стевче Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2006 во 13:54
Даскале. Не знам дали си ти верник. Но можам слободно да речам - изгледа не. Зашто Христијанството пред се нуди љубов, почит, внатрешен мир. ВО твоето обраќање кон Бутел и кон Сафе- Хавен не го увидов тоа.
СТЕФАН
Кон врв
Стевче Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 34
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Стевче Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2006 во 13:51

Се сложувам со Крале. Зашто и јас верувам дека верата во Исус не е нешто што се обезбедува со наследство или тестамент. Тоа што некои се постари воопшто не значи дека се поголеми верници. Верата во исус е духовен растеж и секој што го има прифатено Исус, се исполнува со Светиот Дух.

Белата коса не е доказ за вернос кон Бог.

СТЕФАН
Кон врв
krale Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 923
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај krale Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2006 во 13:39
Добредојде даскале... Се надевам ќе има што да не даскалуваш овде...

Што се однесува до твојот пост, се сложувам, претежно, иако можеби не до крај.

Поготово ме „пече“ она „колку е човек постар - толку е поголем верник“. Сум видел старци што го псујат Бога, а и млади што му се молат со најискрен дух. Не знам дали ова ти е баш точна констатација.
Ние сме Христов благ мирис пред Бог меѓу оние кои се спасуваат, и меѓу оние кои загинуваат; на едните смртен мирис за смрт, а на другите животен мирис за живот. 2Кор 2.15-16
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,563 секунди.