IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Исхрана и кулинарство
  Активни теми Активни теми RSS - Компирите во ладна вода
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Компирите во ладна вода

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13912
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Компирите во ладна вода
    Испратена: 14.Март.2024 во 12:01
Зошто компирот се готви во ладна вода, а брокулата во зовриена вода


Дали знаете кој зеленчук да го ставите во ладна вода пред да го готвите и да го загреете целиот, а кој зеленчук да го додадете само кога водата ќе зоврие? Постојат неколку причини зошто некои зеленчуци се ставаат да се варат во ладна вода, додека други се ставаат во врела вода.

Некои видови, како коренест зеленчук (на пр. компири, моркови, сè што расте под земја), имаат густа текстура и им треба подолго време за да се зготват. Ставањето на овие видови зеленчук во ладна вода овозможува постепено загревање, што резултира со рамномерно готвење и спречува пукање или распаѓање на површината.


Некои понежни состојки кои се готват за прилично кратко време, како што се зелениот зеленчук (на пр. брокула, грашок, сè што расте над земјата), бараат пократко време за готвење за да се зачува нивната свежина, боја и хранливи материи. Ставањето на овие видови зеленчук во врела вода им овозможува брзо готвење, а потоа може веднаш да се изладат за да се запре процесот на готвење и да се зачува нивната крцкавост и свежина (шок во ладна вода).

Видови зеленчук што се ставаат во ладна вода:

Компири

Морков

Сладок компир

Цвекло

Репка

Целер

Зеленчук кој се става во тенџерето само кога водата ќе зоврие:

Брокула

Грашок

Аспарагус

Мешунки

Спанаќ

ТиквичкиИзменето од pajser - 14.Март.2024 во 12:02
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.