IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Nikkor објективи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Nikkor објективи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Nikkor објективи
    Испратена: 23.Декември.2018 во 10:25

каква појава е подфорумов, уба ризница на абери, но чуму згаснал 2013-та, ех фејкбук кадаверици и то фосилизирани, во заборав претпоставувам, синкир ќеиф оти таму се фино конектирани во сродни днк рецидиви, но ајт ќе разберев Форумов бил сештологија ем подфорумов непрегледен, но барнда извадеа свој Фото Форум тукашниве модератори, бреј на толку Фото Клубои едвај и Фото Блогои тук таму што имаат ...

нејсе, да освежам Фотосокаков, та еве утрово на Билд бев фрлил ситно абер колку објективот знае да напраи разлика, абер кој на Идивиди го има тро доста меѓу редои [1][2]

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=364&PID=229899#229899
и не дека сакам Никор да ги пофалам ко незаслужено извикани [1] туку дека понекогаш кога Чоек нема инспирација во Кујна секогаш од рака може да му појде да потпечи рецептот во Земјена Тава за што соодветна тематска споредба би било Фоткање со архаичен телескоп од 70-тите, а доколку нели сака сите вкусои да ги сочува Експрес Лонец не е на одмет што споредбено би биле ова современите објективи, што не значи дека Рецпетот му е на арно или пак намирниците токму а не пак Волјата за домакинлук на место, капак ако околностите му закржлавиле Живот со безидејност и дефукусираност во однос Вкусоите и ето кулинарлук за во подрумски шпајз, алаверсан каде бар ќе се наситат локални фантоми од надробената енергија, што може пак да извади уникатни ремикси, пр. на Милтон Фото Фељтон кој денес зумирано би дочекал репринт како спомен што било некогаш на мени, кога Сликарството како вичен арамилак на сцени, свртело во Фотографство како џепарошки башибозук на кадри ...

ко и кај панорамскиот муабет што го заверглав [1] и тука би рекол пред да купите Експрес Лонец убо распрашајте се колку вода за што држи ... a ако налетате на шпајзер со тапија чунки од спунт преку неговата исфрустрираност нешто отпојќе ќе разберете ...


My 3rd Favorite Food Photography Lens – 60mm Macro lens. This lens is an awesome macro lens that will deliver crystal-clear shots and is lightweight to handle. Get up {{close}} to your food with this lens, because it really likes that! [1]

The AF Micro-Nikkor 60mm f/2.8D has been made since 1989 to the present. This is a good testament to this lens’ design and while it was replaced in 2008 by the current (as of now) AF-S Micro-Nikkor 60mm f/2.8G ED lens the older 60mm is still being made. [1]

The new AF-S Micro NIKKOR 60mm f/2.8G ED lens incorporates a myriad of innovative features and technologies, including Nikon's Silent Wave Motor technology (SWM), Nano Crystal Coat, Extra Low Dispersion (ED) glass and Internal Focusing (IF) design. [1]


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2018 во 14:14

не дека имам големо искуство со Никор објективи, до сега во свои раце сум си играл најнапред со Јашика слр и Канон дслр, иако по пријатели сум чепкал Никон и то нивните Никор објективи, но никогаш не е касно Чоек да се дофати до некоја слилна наоравија доколку може на старо да ја ископа, иако на старо главен гајрет покрај терсене механизми се претежно и скречувани леќи, та попаметно би било старо куќиште т.е. сензор да се најде ако и тој не е пуздер, а Објектив нов да се земе ...
но како да се заштите објективот тоа е веќе поучен абер, поарно филтрите кои ги имав од Јашиката ги ставав и на свсх камери а истото би го сторил и денес доколку објектив ми падне во рака, јасно само треба добар избор на Филтер, поука која ќе ја најдете на многу места [1] но која ретко кој ја аплицира, претежно думајќи дали да се оди со арпаџик или техночист табиет по леќи [2] ова последнава емулзија ја преферираат и Hikara производителите на Nikkor леќи [2][3][3]

портабл реалност, секогаш си бара фантастична импровизација, купете бар електростатска направија т.н. јонизатор која ќе вшмукува прашина во просторијата пред да почнете да експериментирате бидејќи во истиот миг кога ќе ги исчистите леќите во објективот, и понив и вонего, ќе се насобере одма фина прашина [1] и ко што вели на линков најубо процесов да го терате во импровизиран инкубатор ... хипохондрици ќе менуваат дури и објектив во такви услови освен ако немаат за секој објектив екстра сензор т.е. куќиште на лагер ...

open air diy cleaning (Your Life Your Risk Mode) check eBay latter

https://petapixel.com/2013/05/16/a-few-easy-lens-dustings/

https://photographylife.com/what-to-do-with-dust-inside-lens

https://www.adorama.com/alc/0013666/article/The-Secret-of-Effectively-and-Safely-Cleaning-Your-Digital-Camera-Sensor-Yourself


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2018 во 18:00

тро офтопик ко за мој последен пост во нишкава ...

ако имате волја за лабараториски чистачки табиет мој совет ет ЗАБОРАВЕТЕ НА ДИГИТАЛЦИТЕ во најдобар случај се скапи (а непрокопсани [1][2]) а во најлош она што ќе го добиете од 35мм камера никогаш нема да го добиете од дигиталец, ризик плус ет и соларна бура, иако треба абер како да се тера со олдскул фото направии, аналогно налик возење кола треба да знаете до каде и како со истата може да терате, пред се' да имате осет за Композиција во Кадар, Алатки на Апарат и Волја за Развивање ...

https://petapixel.com/2015/05/26/film-vs-digital-a-comparison-of-the-advantages-and-disadvantages/

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=329&PID=34258#34258

https://www.35mmc.com/category/repairs-mods-tutorials-downloads/

пардон горе имам превид и канонот беше слр-ка, односно чинам последниот 35мм сој од канонци, фамозниот еос300, иако имаше доста напредни дигитални функции во однос сензорот функциите и дисплејчето, интересно имав табиет да не го скинам апарат од рамо бркајќи во од кадри, но немајќи пари за развивање ниту пак Лабос по дома та ретко што од фотнатото виде бел ден собирајќи ги филмоите од разонода, нели кога нема да се намачиш мануелно да фокусираш и штимаш нормално нема ниту многу да се замарш откако ти помине меракот по направијата иако собираш успат спомени за некое подобро утре на принтана реалност ... во меѓувреме што останало кај останало од филмои но излегоа дигиталците а нив пак ги третирав и третирам како стопмоушн муабет, најчесто фоткајки со идиоти бркајки попрво сцени и раК*рси а сетне ретуширајќи ги ко локум во чај неретко и алва во кафе ...

https://www.photo.net/discuss/threads/camera-market-dominator-in-1960s-70s-and-80s.431046/

https://www.photrio.com/forum/threads/what-was-the-nikon-equivalent-to-the-canon-ae-1-in-the-day.123575/page-4

https://www.photo.net/discuss/forums/classic-manual-cameras.1903/

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2019 во 19:33
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2019 во 04:34

да не излезе дека сум еугенофоб, еве тро пофален пост за некоја еугенија :) иако би рекол за повеќето аматерки евгении кај нас и ова е скап-пајплаин!

http://eugenia.queru.com/2018/04/24/shoot-a-feature-film-with-just-1000-worth-of-equipment/

http://eugenia.queru.com/2018/09/29/shooting-a-movie-you-only-need-two-lenses/

заради нишкава да речам еквивалент на 7artisans e NikkorZ/S иако сосем нова приказна, претпоставувам ако на ова се додаде добра атмосфера како компоиција кадар и светло ќе излегваат супер нискобузетни видеоспотови реклами и видеоартови, прашање е само зошто кај нас сеуште нема некој филантроп кој ќе отвори лизинг или рен-а-кам компанија која на фотоентузијастите по фото-клубовите ќе им даде така подршка да се калат во професионалци на кои така просторот за креативност ќе им биде далеку поголем него инерцијата за комерцијално занаетчиство!

https://www.photoxels.com/nikon-announces-three-z-mount-s-line-lenses-and-the-nikkor-z-lens-roadmap/

[1] https://www.nikonusa.com/en/nikon-products/product/mirrorless-lenses/nikkor-z-14-30mm-f%252f4-s.html

https://www.digitalcameraworld.com/reviews/nikon-nikkor-z-14-30mm-f4-s-reviewЦитирај Z-mount lens lineup ... is cut out for professionals shooting weddings, landscapes, events, street photography, environmental portraits, and more. It’s also designed to be an excellent performer when shooting video. ... Z mount system It’s quieter, too — crucial for video — and remains weather sealed throughout.

https://www.theverge.com/2019/2/13/18224246/nikon-24-70-s-lens-announced-pricing-features-release-date


интересно имаат ли точка на топење/смрзнување новиве објективи, сите информации ќе ги најде Чоек но овие ги кријат :)

туку матер фор аматер ...

The ability to assign aperture control on the lens ring is interesting for video. Do you know if the aperture changes are stepless – which is needed when filming? [1]
Цитирај What makes the Nikkor Z 24-70 mm F4 S very suitable for video is the soundless operation of the autofocus motor and the fact that the lens is corrected for "focus breathing." With lenses with focus breathing, the focal length seems to change when you change the focus. The field of view becomes wider or narrower when the focus shifts from near to far or back. It thus seems as if you are zooming at the same time, and that makes your recordings noisy. The Nikkor Z 24-70 mm F4 S has been designed to keep this phenomenon to a minimum. Furthermore, the lens also has a programmable ring. You can use this for stepless adjustment of the aperture, and that is of course very nice for controlling the lighting during filming.

https://www.camerastuffreview.com/en/nikon-lens-review/nikon-z-24-70mm-f-4-s-2


сепак авијација није шала

Цитирај The focusing ring is a double-edged sword on this lens. The nearly 365-degree throw at the same time makes it much better for precision focusing to nail critical focus, but it makes the lens wildly impractical to use in the real world as you won't be able to focus quickly (even if you stop down) because of the huge movements required. However you look at it, this is a lens meant to live on a tripod in a studio or on a controlled set.

...

Not just in a studio on a tripod but outdoors on a tripod. I also use my 85mm Zeiss Otus (in my Canon) handheld here in Colorado. It's my favorite lens and I think Nikon shooters will love this big aperture Nikon lens too.

https://fstoppers.com/gear/nikons-best-lens-going-be-virtually-unusable-345761#comment-465154


learn bokeh [1][2] By having an f1.8 lens that you shoot at f1.8, you get better bokeh. You’ll even get better bokeh at f2 or f2.8 because you’ll still be getting less geometry in the out of focus highlights. [3~

затоа секогаш ИМПРОВИЗИРАЈТЕ пред да се заглавите со опрема предпродукциски, едно време имаше ЕД ВУД Филмска Работилница 90-ти и тро потака, но откако ЛАЛЕ замина немам чуено дали постои нешто слично, таму некогаш секој од дома носеше што имаше и опрема се споделуваше, камо да размислуваат и денес така сложно младите ... импровизација значи Слобода дури и кога професионално делкате кадри, иако импровизира само оној кој не е заробен трендовски но и знае како да компензира, ѐ нормал постпродукциски да дополни недостатоци ...

https://camerapedia.fandom.com/wiki/Jupiter_(lenses)

https://www.pentaxforums.com/userreviews/jupiter-11a-4-135-135mm-f4.html

https://www.dpreview.com/forums/thread/4161422

https://camerapedia.fandom.com/wiki/Helios-44

https://sleeklens.com/helios-44m-4-lens-review/

https://www.vintagelensesforvideo.com/helios-44-2-58mm-test/ - Personally I prefer the Helios 44-2 which has the step-less aperture ring on the front
Изменето од Zelenikovo - 12.Мај.2019 во 23:43
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2019 во 16:15

споредбата од почетокот на постот горе, еве може да се стори и како споредба меѓу скапо и аздис, иако од ова аздисување (во својата екстремна форма) потекует прва дигитал-лига во средовечност [1] но кога ќе се споредат цените меѓу нормал аздис и нормал скапо а во однос перформансите излегува дека и на млади години не е фрка да се слини по Nikon Z куќишта и Nikkor Z објективи

https://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Phase-One-P40-Plus-versus-Nikon-Z7___592_1270

сепак добро е да се знае дека постои воедно и инстант антифенси критика [1][2]
~
синкир тука муабетов треба да сврти виа болдираното кон технолошка споредба т.е. зошто мирорлес опрема ќе ет од поголема корист, впрочем не е само цената гајрет ...

https://www.imaging-resource.com/news/2014/05/02/the-end-of-onion-ring-bokeh-panasonic-beats-the-curse-of-aspheric-lenses

но веројатно доаѓа време кога цената ќе бидне релативна спона во однос објективите кои денес се солени бидејќи постојниот процес за калапење огледалца [1][2] не добил пандан, бар не се’ до скоро ...

https://www.photonics.com/Articles/Hot_Embossing_Rivals_Molding/a31498

иако се ми чини дека она што ќе го дочека пазарот попрво е шмирглање на постојните техники до перфекција [1] евентуално думсдеј закрпи [2][2][3] а на сето тоа и планед-обсоленс профитабилна гачка сигурно, заради што попаметно е да си инвестирате волјата времето и парите во нешто пооригинално освен подостапно налик ...

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=31573&title=contact-printing
~
предожбиве и претпоставкиве упатуваат пак на крајот од претходниот пост дека најубо е да се држите и паралелно ако не исклучиво на олдскул фото-тенеќиња како не би припаѓале во скапотилук-депресии или хајтек-фрикологии, нели за да хобито или занаетот врти кон уметност наместо материјализам, што пак значи отворен простор и за импровизации налик FreeLensing [1][2.1][2.2][2.3] а доколку веќе трошите камен на хајтек тоа сторете го за направии налик микроскопи со кои исто ќе си импровизирате подобно фриленсерски [3] [4][5][6][6][7] за‘extreme macro’ photography со простор и за турбо-стичинг панорами за гигапан пејсажи ...

https://www.canadiannaturephotographer.com/photomicrography_tips.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Afocal_photography#Digital_afocal_photography

http://www.quekett.org/resources/article-archive/modifying-microscope-photography

http://extreme-macro.co.uk/extreme-macro-lenses/

https://www.theguardian.com/environment/gallery/2017/oct/08/nikon-small-world-photomicrography-competition-2017-pictures


Изменето од Zelenikovo - 20.Септември.2019 во 16:16
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2019 во 17:45

во предпоследниот линк вели канон е единствен меѓу големите што думал за екстрим-макро леќи, што не е точно!

vintage

https://redbook-jp.com/redbook-e/macro/ma35.html

http://earthpics.ca/wp/equipment/sale-35mm-macro-nikkor/

https://redbook-jp.com/redbook-e/macro/ma19.html

http://kamepa.ru/articles.htm?id=46

~

modernhttps://photographylife.com/reviews/nikon-40mm-f2-8g-dx

контра

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2019 во 18:21

горнава контра кажует се’, та ем имате убав објектив за макро фотографија ем можете да го користите за панорами јасно виа стичинг програм [1] за таа цена оит и со супер лесна тежина од 200 грама ...

Цитирај One technique that can be optimized with the 40mm lens is using fill light. When shooting outdoors, under sunlight, add a reflector to even out the look and give a more pleasing appearance to the subject. Incorporate a dark background for a lighter colored subject and visa-versa to make the subject stand out and be more noticeable.
...
https://www.nikonusa.com/en/learn-and-explore/a/tips-and-techniques/easy-macro-photography-with-the-af-s-dx-micro-nikkor-40mm-f-2-8g-lens.html

исто и другите поефтини никор објективи можат да се користат адекватно ...

https://www.flickr.com/groups/nikon_d5200/discuss/72157645431600472/ [1][2]

[1] http://www.nikon.co.za/en_ZA/learn_and_explore/exploring_nikkor?ID=templatedata/en_Asia/taggable_content/data/learn_and_explore/Exploring-NIKKOR-Lenses-Mongolia-AF-S-NIKKOR-50mm-f1.8G&Category=learn-and-explore-new&Section=discover-nikon/nikkor-lenses/exploring-nikkor
Цитирај This lens was recommended to me by my friend after I was complaining about shooting in low light for indoor sports. It is very inexpensive, so I bought it. I love this lens. It is so useful, and it has helped me produce some phenomenal pictures in low light. The depth of field has a very large range, so it is very versatile. The build is good, nothing special, just a standard plastic structure. The autofocus is accurate and fast; perfect for close-up sports. However, I use this lens now for so many other things like nature and other stills. Love it!

https://www.adorama.com/nk5018gu.htmlКон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2019 во 23:04

колку и да сум про-никор фан, објективно, сепак канон е закон бар за сега а во однос сензорите кај DLSR-ките, не сите, но и Самсунг им дише во врат бар за DPAF дуал-пиксел технологијата која велат и никон ја има патентирано но на ачик ја имаат само кај најновата Z серија, а додека ја сторат седостапна веќе куќиштата кај каноните ќе можете да ги најдете на старо за поетино, со цел ризик што си оди со купување на старо изреметени сензори, а потоа со аналог адаптер би можеле да импровизирате спојка меѓу канон сензор и никор објектив, ништо страшно доколку DPAF е посреди за да го компензира автофокусот ...

https://improvephotography.com/53668/dual-pixel-autofocus-what-is-it-and-what-cameras-have-it/

ова технологија се шушка дека е склет, но во основа е некаква нивелација помеѓу cmos и ccd сензорите која митс’д’хангри’маркет’фор’чип’иновејшн [1] од друга страна наредните десет години сензорите ќе станат се подостапни и понапумпани, што веќе и сега е случај [1][2] што пак упатува на тоа дека сега не е време за брзање со купување скапа опрема, туку попрво искористување олдскул т.е. нејзино специјализирање за да извадите аналогни фотки и со Зенит ко дигитални со ФејзВан резолуција [3] плус она што може да се стори со некои слр-ки тешко со дигиталци [4] а кога би споредувале како зијан целулоидниот филм никогаш нема да ви загине ем можете да си го искенирате т.е. дигитализирате, додека дигиталните фотки малку треба за да ви загинат! на страна што ќе се стрес’ете ако некој ви гибнал опремата, а не пак истата да ја позајмите! единствен логичен дигитален избор мене ми ет за видео опрема [u">1] иако оптиката си ет солена [2] но аналогната тро поскапа или недостапна [3] иако бувљак рулз [4] ...

Изменето од Zelenikovo - 22.Септември.2019 во 12:38
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2019 во 00:17

7-ми пост после последниот :) абери кои ми скубнале од линкои угоре или ќе си легнеа убо попатно ...

https://lavinia.as.arizona.edu/~mtuell/images/extrememacro.html

чек’дис’аут [1][1][1][2][3]

студиски еснаф [1][2][3]

туку

https://www.edmundoptics.eu/resources/application-notes/imaging/introduction-to-liquid-lenses/ [1][1][1][1]

https://www.dpreview.com/forums/post/36735046


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2019 во 06:04никор леќи за акцијаши http://www.nikon.ph/en_PH/product/action-cameras/keymission-360#tech_specs [1][2][3]

ако пак снимката се ремети дополнително во афтерефктс (па и фотошоп виа филмстрип формат) уба радост за очи во прилог дадена фото-сесија т.е. скиткањето по или бркањето на даден кадар/ри ... претпоставувам со е-леќите пост претходно утре и со вакви камерчиња ќе се вадат супер откачени фиксни кадри, особен бонус ако истите се бираат од видео ретроактивно ... конечно кога ќе фатите птичји кадри поинаку а тро поефтино [1[2]

https://www.bhphotovideo.com/c/compare/Nikon_KeyMission_360_4K_Action_Camera_vs_Kodak_PIXPRO_SP360_4K_Action_Camera__vs_GoPro_MAX_360_Action_Camera_vs_YI_Technology_360_VR_Camera]

https://www.bhphotovideo.com/c/compare/Z_CAM_E2C_Professional_4K_Cinema_Camera_vs_Blackmagic_Design_Micro_Cinema_Camera_vs_Canon_EOS_C100_Cinema_EOS_Camera_with_Dual_Pixel_CMOS_AF_Body_Only/
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2020 во 05:32
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2020 во 05:57

се откaжувам од Никор и Никон како појaва во однос Видеоарт егзибиционизам! бар додека не ми посочи некој поефтина поергономична попрактична алтернатива за следниов Оптек пајплаин од фото-тенеќиња ... мислам може Оптека објективот да се монтира на никон куќиште, но зошто фото-телескопите им се вишок на јапонците не ми е јасно [1] мислам сега им се [1] иако логично се дофати ли Чоек до еден ваков зијан нема [2] или можеби тро од тро [2] но конечно никогаш не е проблем да се брка DIY инвентивност [3]

нејсе, знaчи фората е во цената за кинеската Оптека [1][1][1] плус бидејќи стабилизаторот кај Никон е во објективот а не апаратот, та нормал поуба алтернатива од куќиште за оптеката би бил пр. Сони [2][2] ем римоут-кинчрол ту мејк Диџитал~Смут~Зум кој кај Канон е оптички но од солен посолен објективот [3] којзнае посетне може и тајмлапс муабети да се доредуваат [4 [size=](во последнава фуснота бидејќи вимео не подржуе веќе флеш тагирање мора да го цитирате постoт за да ги фтасате адресите на постираните видеа во нишката)требит само супер-сончев ден за компезанција на експозицијата
што и баш го нема на следното видео т.е. кадрирал терсене агли
а можеби би помогнало ако во околина има рефрактирачки површинисепaк ако од ВидеоАрт ви се врти на АРТВидео тогај на ред во банка
... ех да имаше купче Филмски или Фото Работилници ко ЕдВуд некогаш
кизнај може би станале вкви Секции норма по Училишта и Факултети ...

https://www.techradar.com/news/best-super-telephoto-zoom-lenses

велат Тамрон хед ишускамо да можеше сето тоа стакло на оптеката да е протнато и низ јапонски ноу-хау [1] или да беше песна да се подмачкуе дополнително ... сепак Никор рулз, ама доколку Чоек има европски стандард ем ’кде да си истресе опремата а да нежалит, пример з’ш ја чувал убо од влага [1][1][1]
ем замотана во вреќа заради екстра амортизација [2][2]-[2][2] иако новите објективи заради електрониката и во ваков случај можат да дочекаат дефект нели кога се оит по планиње или џунгли [3][3]

чудно ова е Скап Спорт а не пак Хоби, но денеска со видео опцијата кај дигиталците доколку има Чоек осет за композиција тајминг и пред се приказна, оние 5 сантима зад апарато ко око кое слуша ем волја на Рибар, и’ чинам тнко а бар да не ја исплати опрема, често се мајтапиме со колеги по фото-вокација бреј како никому не му сече да праи документарец за чекоро и кондурите на удбалитичарите кајнас штикла им зуцкала одоколу постојано па требит и токму микрофон [1][1][1] во основа едно е приказна а сосем друго занает на прикажување, порано ми се случувало да фатам неповторлив момент и со SLR ем последен чкрап згора на тоа сум биднал свесен дури после годиње откако сум развил филмо, напати тргнав да правам в Соба подома инсталација од Фото~Завеса онака фотките перфорирани на краевите и споени со алки или ластичина, се пишманив кога сконтав дека поубав ефект би имало со Прозирен Паус на кој би сртал и боел можеби сцени прецртани и пребоени од фотки во позадина итн. Среќа баталив з’ш почна да врти муабето на стрипуваните ташен садомазо сликовници, Живот поарно не се фаќај на Оро ми ет премисата ако не мислиш да го Играш, што во овој случај би значело Печатница и Филмска Работилница во еден Пинбал од квалитетно изгубено време во однос Растење Дружење Живеење ... апаритиве се веројатно добри за Чоек да си пробува Трпение кога опрема од илјадници евра ќе му накисне се запали или прекрши, се’ останато е само фантазмзгорична заробена енергија од која аир имаат само Глувонеми Трансери, секоја Чест ако сте еден/на од нив ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3134&PN=3ин есенс филминг ис лајк кукинг > колку повеќе знаење толку повкусно јадење
ико поинт оф интерес треб да се и нмирниците емоционлно интелигентно

http://www.naturalart.ca/artist/techniques.html#anchor_justhowbig

https://www.nikonians.org/reviews/dof-and-hyperfocal-distance-tables-and-calculator/p/all

никор телефото леќи > даунсајд биг енд хеви


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2020 во 07:30

сега то феснелот на Никон COOLPIX P900 ја имаа зумајла опцијата т.е. P1000 има 3000мм распон, а што во однос 1k долари цената за поинт-енд-шут камера (ултра-хајтек-идиот) е чудна направија ....

https://nikonrumors.com/2015/01/06/nikons-phase-fresnel-pf-lens-explained.aspx/

сепак во однос Z~7 мирорлесот е (ајт) трипати поефтина смешка

https://www.apotelyt.com/compare-camera/nikon-p1000-vs-nikon-z7

Moon Shots compared Nikon P1000 vs Z 7 with 600 mm

https://www.dpreview.com/forums/thread/4312306#forum-post-61548835
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.