IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Nikkor објективи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Nikkor објективи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2020 во 14:53
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2020 во 22:22

ако заприметите поубо она што на фотката горе и фали е добар отсјај околу месечината, нешто што со телефото леќите ете го има, но далеку ет од профи оштар Отсјај в Леќа > sharp Lens Flare т.е. зум-објективите вадат заматен отсјај ... во принцип со UV филтер или поларизатор може да имате среќа доколку филтрите се ефтини та ко шкарт даваат отсјај, што и немора да е лоша работа зависно кога [1] но во овој случај така ќе ги изреметите озбилно тоновите во фотката та гледајте да не ви е бадијала маката, можеби низ леери потоа во фотошоп да си игратте доколку имате два апарата со едниот бркајќи го отсјајов виа ув-филтер а со другиот задржувајќи ги природните тонови, веројатно тро би требало да ви се подзакосени кадрите за да вака потоа извадите еден 'стереоскопски" ...

за ваква егзибиција, она што ви треба е правилно реметење на експозицијата, а што подолго е отворена блендата толку поголем отсјај во фотката, иако кај долгата-експозиција малку треба за се да ви ојде во чкрабаница доколку и малку се мрде апарато т.е. не фотографирате со даљинско, порано си имаше инстант опција ко B-position за ова, додека сега кај дигиталците треба да си играте тро оштроумно околу објективите и експозицијата ( претпоставувам з'ш свој длср никогаш и не сум имал ... еве некои интересни абери на кои им фали само бактерии спори или вируси по леќите за поспектакуларни експерименти ...

https://www.cambridgeincolour.com/tutorials/lens-flare.htm

How Aperture Shapes LENS FLARE

https://fstoppers.com/originals/how-much-use-uv-or-protection-filter-your-lens-338292

How To Capture PERFECT Sun Flares

https://www.bhphotovideo.com/explora/photography/tips-and-solutions/create-compelling-star-effects-sun-stars-starbursts-photos

dont use wide lenses it has dramatic results


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.