IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Бизнис и економија
  Активни теми Активни теми RSS - Инвестиции во Прилеп
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Инвестиции во Прилеп

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Zdravko81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1689
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zdravko81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2015 во 13:19
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

Ако сте возачи не сум сигурна дека ќе бевте толку воодушевени од кружните текови,ради косината на патот и нивната ширина. Прашајте ги оние со камиони влекачи како ги минат. А за Гентерм,ќе ви ја уважам фалбата само ако сте работеле во Дрексел,оти едно те исто е. Се додека сте на државна копанка муабетот не ви вреди. И да,колку и да се чуди некој немам партиска книшка...free mind :)

читаш ли со црвени букви погоре? 
намигнување


Луѓето имаат избор, но важно е да се држат до тој избор
Кон врв
Zdravko81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1689
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zdravko81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2015 во 13:26
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

Јас се мешам во туѓи судбини???
ај шо зборуваш !!!!изненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадување
Јас кажав нешто друго,ама кој како сака така и разбира
Еве јас баш и не те разбирам шо сакаш да ми порачаш со твоево обраќање кон мене

И да,Здравко има и режими и закони ама тешко дека овде се почитуваат...знаеш ти а знам и јас...за кружниве текови мисламнамигнување
 

колку што можам да прочитам од твојот пост, го критикуваш Гентерм ( а тоа е мој пост погоре, нели?)
значи мене ми реплицираш! Или, не? 
абе сама се негираш газење од смеење  збунетост А од каде ми е познато ова сега една изјава а по минута друга (обратна)
 газење од смеење
Луѓето имаат избор, но важно е да се држат до тој избор
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2015 во 14:17
Исто така ги критикував и кружните текови,оти не се најде повикан во име на камионџиите туку се најде во овие државниве???
Не ти персирав тебе ако не примети,се обратив до сите кои читате и кои фалите нешто. Ти и Габриела бевте ако добро памтам...шо баш ти одма се вдаде во напад???
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2015 во 14:19
П.с
Ај објасни ми од кај ти е познато тоа со една изјава па друга те молам,еве јас не знам шо сакаш да кажиш.
Кога веќе падна од смеење доискажи се
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
Zdravko81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1689
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zdravko81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2015 во 14:40
Па и јас фалам инвестиција за намалување на невработеноста, никој никого не тера со сила да работи каде несака, и ако си ти во право како имаше 800 кандидати за 5 дена за објавени 100 места кои треба да се обучат во Украина. и воторо прочитај горе со црвено, ---- повикуваш на некој вработен во државна администрација не е во ред да ја фали инвестицијата. и со тоа се мешаш кај тој некој кој е вработен во админстрација, без разлика кој е и каде работи. ( Тука си се побиваш со обратна изјава подолу , дека не се мешаш во никаква туѓа судбина( што ти е тебе битно кој каде работи )) Абе еве нека ја откажат гентерм, ТИ си приватник отвори 3000 работни места, и ТЕБЕ ќе те фалиме и славиме 1 година и празник ќе направиме за тебе.намигнување
Луѓето имаат избор, но важно е да се држат до тој избор
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2015 во 14:54
Абе ајде смирете се, не коментирајте за приватен живот на форумов. 

Тоа што сакаше Ангелина да каже (барем така мислам, т.е јас тоа би го кажала) е дека само тој што работел во Гентерм и Дрексел може да фали такви инвестиции каде што народот работи 10 саати на ден за некоја си плата веројатно 10% поголема од загарантираниот минималец.
Тој што работи во државна администрација не е компетентен да каже колку добра е инвестицијата, затоа што сите приватници бараат само ефтина работна сила и ништо повеќе. За нив си само бројка а не личност.
Додека работи човек во државна администрација по 8 саати на ден (и тоа е дискутабилно дали работат и по 8) САМО 5 дена неделно (наместо 6-7 дена), не е баш компетентен да каже колку е таквата инвестиција добра ЗА НАРОДОТ. За економијата и газдите баш си е супер, не велам не. Ама кој не отишол да работи 7 дена во неделата по 8-10 саати, за 9000 денари, може да зборува само за општинскиот и економскиот бенефит од инвестицијата..
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Zdravko81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1689
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zdravko81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2015 во 15:04
Модератор си не заземај страна ( ако сметаш дека сме надвор од тема-БРИШИ ГИ). И од каде знаеш дали тој што сега работи во администрација претходно не работел во приватен сектор по 10 саати, и каква служба работи во администрација, дали тој некој, си го ризикува животот и е дежурен 7 дена во неделата било во 03ч наутро телефонот да му звони и да стане и работи за да спиеш мирно и да можеш најбезбедно можно да шеташ со кучето по улица.намигнување

Луѓето имаат избор, но важно е да се држат до тој избор
Кон врв
Zdravko81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1689
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zdravko81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2015 во 15:07
и ВО КРОМБЕРТ И ШУБЕРТ ПЛАТИТЕ ПОЧНАА СО 8-9000 сега имам мои пријатели таму и земаат плата од 14-18000 во зависност од саатите и местото на кое работат.
со контрање и негирање не се оди напред... остајте конК*ренцијата да си го направи своето...
Луѓето имаат избор, но важно е да се држат до тој избор
Кон врв
Zdravko81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1689
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zdravko81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2015 во 15:12
барем приватникот погоре да ме свател.

Ќе цитирам еден разговор помеѓу двајца приватници од Прилеп на еден состанок на кој бев присутен.

директор 1: како ќе ги задржам работнициве кајмене ако дозволиме приватници од станство да отвораат работни места во Прилеп.
директор 2: му вели на првиот, ЌЕ МУ ГИ ЗГОЛЕМИШ ПЛАТИТЕ ОД 8000 НА 14-16000 ПА И ПОВИСОКО И ЌЕ ТИ ОСТАНАТ РАБОТНИЦИТЕ.

лесно е да се критикува... ова е муабет направен на јавен состанок помеќу 20-30 приватници на едно место. и такви се и нашите приватници, па нека кажи членот погоре која приватна фирма во Прилеп и колку се такви кои плаќаат повеќе од 18 000 денари. 
Луѓето имаат избор, но важно е да се држат до тој избор
Кон врв
Zdravko81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1689
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zdravko81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2015 во 15:13
љубовнамигнување
Луѓето имаат избор, но важно е да се држат до тој избор
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2015 во 15:55
Originally posted by Zdravko81 Zdravko81 напиша:

Модератор си не заземај страна ( ако сметаш дека сме надвор од тема-БРИШИ ГИ). И од каде знаеш дали тој што сега работи во администрација претходно не работел во приватен сектор по 10 саати, и каква служба работи во администрација, дали тој некој, си го ризикува животот и е дежурен 7 дена во неделата било во 03ч наутро телефонот да му звони и да стане и работи за да спиеш мирно и да можеш најбезбедно можно да шеташ со кучето по улица.намигнување

Прво и основно - модератор сум во подфорум политика, а ти се наоѓаш во градови во Македонија. Да беше кај мене, одамна ќе беа сокриени одредено мислења и твои и на Ангелина.

Ако не забележа, не заземам страна, туку кажувам сопствено мислење. Што ви е проблемот бе луѓе, ТЕШКО Е ДА ИМАТЕ СОПСТВЕНО МИСЛЕЊЕ? Толку ли има испрани мозоци во државава на кои им е тешко да разберат дека постојат сеуште луѓе што мислат со своја глава и не им го перат мозокот никакви митинзи, сенародни собири и останати глупости?!

Повеќе од очигледно е дека некој што поддржува експлоатација на трудот порано не работел 70 саати неделно, да работел ќе знаел како еда

Originally posted by Zdravko81 Zdravko81 напиша:

и ВО КРОМБЕРТ И ШУБЕРТ ПЛАТИТЕ ПОЧНАА СО 8-9000 сега имам мои пријатели таму и земаат плата од 14-18000 во зависност од саатите и местото на кое работат.
со контрање и негирање не се оди напред... остајте конК*ренцијата да си го направи своето...


Не е Кромберт, затоа што не знам никого таму, ама една од големите инвестиции е Јонсон Контролс. Таму пријател мој почна со 18000 а сега зема 11.500. Толку им беше, за почеток пристојна плата а после или ќе останеш да работиш за помала или ќе си бараш друга работа (а знаеме дека не е лесно да најдеш друга)



Originally posted by Zdravko81 Zdravko81 напиша:

барем приватникот погоре да ме свател.

Ќе цитирам еден разговор помеѓу двајца приватници од Прилеп на еден состанок на кој бев присутен.

директор 1: како ќе ги задржам работнициве кајмене ако дозволиме приватници од станство да отвораат работни места во Прилеп.
директор 2: му вели на првиот, ЌЕ МУ ГИ ЗГОЛЕМИШ ПЛАТИТЕ ОД 8000 НА 14-16000 ПА И ПОВИСОКО И ЌЕ ТИ ОСТАНАТ РАБОТНИЦИТЕ.

лесно е да се критикува... ова е муабет направен на јавен состанок помеќу 20-30 приватници на едно место. и такви се и нашите приватници, па нека кажи членот погоре која приватна фирма во Прилеп и колку се такви кои плаќаат повеќе од 18 000 денари. 



Јас сум делумен приватник и ова што го кажа ти ми е крајно смешно, уствари извини, жално ми е.

Јас како приватник имам одреден број вработени, работат за таа плата што сме ја утврдиле претходно. Ако сакам да го задржам не му нудам повисока плата. Ако сака да си оди, нека си оди, во Македонија има 20-30% невработеност, освен ако не е некој менаџер (кадар што е високо образован, ретко се наоѓа и не работи за 8000 ден), јас многу поголеми поволности ќе добијам ако само го оставам да си оди.

Сите мерки што ги измисли владата се само во корист на работодавецот!
Три месеци ќе вработам некој од Партнер или друга агенција за привремени вработувања (а ретко се случило, затоа што има доволно кадар за да го замени тој еден) и после три месеци (еден од условите на владата, да не си го намалил бројот на вработени во последниве три месеци) распишувам оглас, вработувам ново лице и за него користам некоја од мерките за вработување. А штом си толку паметен, тогаш знаеш кои поволности како работодавец ги имам во следниве години, нели?!намигнување
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Zdravko81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1689
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zdravko81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2015 во 16:13
разговорот помеѓу двајцата директори го слушнав јас лично и сите останати таму... не коментирам кој и како. ( приватност нели...) можеш да се смееш колку сакаш ама разговорот е 100 % вистински. според тоа има и такви директори кои сакаат работниците да им работат за 8 000. ама кога тие работници ке добијат 10 000 или 11 500 како твотот пријател ќе си заминат од кајтебе.

а ти ќе обучуваш нов кој и тој сам ќе си замине кога ќе му се даде првата шанса.

не спомнав никаква влада и мерки намалување на невработеност.

и се спомнуваат митинзи и испрани мозоци погоре... секој си има право на определба. Ама јас неспомнав партии и митинзи и мозоци... не сум оптеретен со тоа. знам што е правилно а што не.

А за експлоатација на трудот си има испекција, пријависи. или и ти си од тие што им дадоа К-15 на работниците со наредба одма да им ја вратат на газдите.

немој молимте.
и кажими ако знаеш колку часа работи еден земјоделец да ја прехрани својата фамилија. па ќе правиме муабет...



Луѓето имаат избор, но важно е да се држат до тој избор
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2015 во 16:45
Хаха, човек да не знае дали да се смее или да плаче..
Работниците што работат за 8000 остануваат да работат за 8000 се додека не ги избркаат од работа. Ретки се тие (дали се и 2%) што наоѓаат работа за поголема плата, а и тогаш кога ќе најдат имаат отказен рок (кај нас е 30 дена), а кога ќе кажеш на работодавец дека во следните 30 дена не можеш да започнеш да работиш, ќе ти се изнасмее во лице, зошто воопшто си аплицирал..


Тие што работат за 8000 денари се најчесто ниско образован кадар, вработен на работни позиции како келнер, продавач, магационер, хигиеничар, возач, чувар (со задолжителна лиценца), останати општи работници и по некој залутан факултетлија затоа што толкави се можностите во МК, ќе работиш што мораш а не што сакаш..
Посебна обука за таквиот кадар нема. И да сакаш да ја измислиш, нема. Ќе го учиш како да држи послужавник, како да ја држи крпата?! Запознавање со работната околина ден-два и после се ти е турбо работа.


Ти не спомна митинзи и испрани мозоци, јас спомнав. А толку не можеш да разбереш зошто спомнав?! Затоа што сите овие инвестиции се донесени од страна на ВМРО и сите поддржувачи на ВМРО слепо веруваат дека инвестицииве се толку розеви што уште малку ќе почнат и да мирисаат на рози а не да смрдат.
Исто така јас бев таа што спомна мерки за намалување на невработеноста, а зошто ги спомнав пак и тоа не можеш да го поврзиш?! Аман бе, дај спојувај ги жичките, опасно по живот е..


Дали јас сум исплатила К-15 или не, сигурно нема да дискутирам со тебе на форумов, прво затоа што не чувствувам потреба, а второ поради тоа што темава не е наменета за К-15. Ама можам да ти кажам дека 95% од моменталните вработени работат тука со години и немаат намера да заминат. Платата е таква каква што е, дали е доволна - не е. Затоа што од пари, никогаш доста. 

На голем број од вработените со години наназад им имаме исплатувано и други трошоци кои ретко која фирма ги исплаќа, дневници за службено патување, пари за гориво (доколку имало потреба да се искористи приватно возило, односно службените не биле достапни) и да не ти ги набројувам сите глупости што следат со тоа. Дури и за сметка на непризнаени трошоци на крајот на годината, не сме останале должни за ништо..



Еден земјоделец колку работи?! Точно не знам, затоа што не се бавам со земјоделие. Ама знам дека работниот ден им почнува уште пред да изгрее сонцето, па се до доцна попладне..
Работат многу, ама многу пати сум рекла - ако се заработувало добро од земјоделие, сите македонци ќе беа земјоделци, со оглед на тоа колкава неискористена површина имаме. 


Изменето од evangeline - 02.Јули.2015 во 16:47
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2015 во 19:17
Здравко одамна сватив дека дискусии и културна размена на мислења на овој форум не постојат. Или сите ќе верглаат исто или ќе си одат, и така и бидна. Штета,оти овде имаше паметни ликови ама брате мили да објаснувам две обични работи кои од вселена се очигледни а при тоа некој да ми лепи зборови кои не сум ги кажала не бива.
Кружните текови Здравко,за нив зборував. Оние со палми на средина. Аголот на патот е обратен,тесни се,тешко се вози Здравко,а и ту мач бе...на сто метра по еден кружен...сеа ќе ми се обесиш на врат и за метрите,знам.
Патем,знам приватници кои плаќаат помалку од 8.000,за повеќе од 18.000 не знам,не биди смешен
Ти може си го слушал муабетот ама јас сум работела кај такви.
Можеш до утре да се смееш да ми ги превртуваш муабетите и да правиш сарма од она што јас го кажав,ама Здравко,ништо не е розово...ништо во овој град
За Дрексел и ним сличните не сакам да зборувам,се изначитав деновиве. Имам и познаници кои работат таму и не се баш толку радосни ко твојот другар,верувај. Кој знае,може не знаат да уживаат во работата. Инаку ете evangeline потполно ме разбрала,не знам оти ти никако да сватиш

Изменето од Andjelina - 02.Јули.2015 во 19:31
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.