IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Машиах (Христос) или (и) интелегентните машини?!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Машиах (Христос) или (и) интелегентните машини?!

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Машиах (Христос) или (и) интелегентните машини?!
    Испратена: 22.Февруари.2015 во 22:55


Сите ние (освен известни исклучоци) секојдневно ги користиме интелегентните машини, но дали требаат тие да ни бидат поважни од Машиах (Христос) - Кој е Првородената Мудрост БОЖЈА - и Неговото учење (и пракса)?

Машините сѐ повеќе и повеќе се развиваат, додека еден ден тие постанат самостојни (слично како Адам и Ева во рајската градина) и почнат да бидат уверени во тоа дека умеат да разликуваат што е добро а што лошо за себе, но и за човештвото.

Дали на таквите интелегентни машини ќе им биде Месијанската Љубов, или пак нивното сознание на добро и лошо, категоричниот императив на нивната етика?

Ние луѓето во целина (освен известни исклучоци), за жал, не успеваме во доволна мера да живееме според Љубовта и Месијанската етика, за што сведочат големите разлики и неправедности (помеѓу север и југ, богати и сиромашни, маж и жена, ...) кои сѐуште владеат во светот, но дали можеби власта на интелегентните машини ќе го спроведе баш тоа што (премногу) емотивниот човек не е способен да го стори?


Можете ли да ги замислите роботите како робови Божји?








Изменето од spiros - 22.Февруари.2015 во 23:22
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2015 во 11:11
ами? каде е машината??

Изменето од outlook123 - 27.Февруари.2015 во 11:11
едно е - не се две
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2015 во 00:04
Originally posted by outlook123 outlook123 напиша:

ами? каде е машината??


Маркс ја сокрил!     


Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
that's me Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Март.2006
Локација: Burundi
Статус: Офлајн
Поени: 581
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај that's me Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2015 во 00:05
-pa , seushte e rano za inteleigentni mashini, a i ne e bash izvestno koga ke  ni ''dojdat''.
a,robotite deneshni se daleku od inteligencija, zatoa shto, ako ne im ''kazuvash'' shto da rabotat , bi bile epten glupavi. ;-)

Пази,памтам к'ту слон.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2015 во 00:08

Е, мислиш дека ги познаваш сите машини, па да кажеш дека сите се глупи и такви?

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
that's me Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Март.2006
Локација: Burundi
Статус: Офлајн
Поени: 581
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај that's me Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2015 во 00:15
-pa, glupi se , koga morash da gi programirash , za da (na)pravat neshto.
se raboti na toa , i samite da napravat neshto , shto ne im e vo ''opisot na rabotata'' , ama seushte e daleku toa .......
Пази,памтам к'ту слон.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2015 во 00:28


Па може широката маса ги познава само глупите, но не и сите. Така?



Изменето од spiros - 01.Март.2015 во 00:29
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
that's me Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Март.2006
Локација: Burundi
Статус: Офлајн
Поени: 581
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај that's me Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2015 во 00:49
-taka neka bide.
iako ne razbrav bash, shto sakash da kazesh. тага
Пази,памтам к'ту слон.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2015 во 22:22


Originally posted by that's me that's me напиша:

...
iako ne razbrav bash, shto sakash da kazesh.



Велам, машините се нешто користно, но исто така можат да станат и нешто многу штетно, кога сознанието би им станало најважно и не би биле во служба на Вистинската Љубов БОЖЈА!

Баш сега се врти на телевизија Терминатор 4, а јас и син ми го погледнуваме со по едно око.

Првиот пат (по негова изразита желба и непрестано инсистирање) заеднички го гледавме на 10 јануар 2010, одкако на Св. Стефан (ден пред тоа) бев баниран тука на форумов ...

Тој Св. Стефан ќе ми остане во сеќавање, бидејќи доаѓајќи од работа, без (за мојот ум) некоја видлива причина, срцето ми плачеше а очите ми се истурија. Куќата ми беше полна со гости (*******), а јас влегувам во бања и неможам солзите да ги допрам. Имав чувство повеќе солзи излеав од што вода излезе од тушот додека се туширав.

Одкако заминаа гостите, си помислив ај да ѕирнам на форумов, кога таму што ќе видам - баниран од страна на ...

Вртам на друга веб страна, што ќе видам: На тој 9ти јануар (Св. Стефан) докторот кој што 9 дена после раѓање (1999 г.) го оперираше на срце мојот новороден син, беше избран за човек на годината 2009, во земјата каде што мојот син беше опериран.

Си го гледал ли Терминатор 4, кој е познат под името Salvation (Спасение) ?

Знаеш за што всушност се работи во филмот?

Поздрав   







>> Јас сум човек, а не машина! Роден сум на 22 август 1975 г. <<




п.с. Се сеќаваш на оваа (види погоре) сцена и зборови?   











Изменето од spiros - 08.Март.2015 во 10:10
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2015 во 13:14


Баш на денешен ден, после редовната неделна утринска емисија за религија Sternstunde Religion (која е секоја недела од 10 до 11 часот), во 11 започна редовната неделна емисија за филозофија Sternstunde Philosophie, чија што тема беше: “Дигиталната револуција и иднината на конектираниот свет“.

Juri Steiner беше домаќинот на оваа емисија, а гостинот беше Dirk Helbing, професор по социофизика на циришкиот ETH, чија што специјалност е истражувањето на комлекситетите.

Емисија која вреди внимателно да се проследи, не само затоа што е во тесна врска со темава, туку и со животот на сите нас.

Професор Helbing вели: Кога пред 2 години некој зборуваше за известни работи во дигиталниот свет, јас не му обрнував големо внимание, но денес тоа морам сериозно да го сторам, бидејќи развојот во оваа област е многу поголем од што ние за тоа сме свестни.

Во емисијата се појави и зборот за Мудриот Цар, за кого домаќинот Juri Steiner праша: “А, кој е тој Мудар Цар?“

Емисијата е (во момент, само) на германски јазик, а на сите коишто го владеат тој јазик им посакувам добро гледање, слушање и (пред се’) разбирање.



   Кликни тука за да ја проследиш погореспомената емисија “ Дигиталната револуција и ...“









Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.