IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Забава > Филм
  Активни теми Активни теми RSS - Оскари 2014-та година
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Оскари 2014-та година

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака Обратен редослед
la fille Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 42032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај la fille Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2014 во 23:21
Blue Jasmine и 12 years a slave не вреден

American Hustle повеќе ми личи на летно хитче, а мислам дека е време Лео да здипли едно Оскарче...Јадниот остаре без да добие оскар, а кај и да е, и манИкенките веќе нема да го играат доколку нема еден златен дечко до него голема насмевка
Sarcasm is just part of my irresistible charm ;)
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2014 во 23:18

На претходната странаголема насмевка
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2014 во 23:16
А да ги напишевме номинациите тука,мислам ако се некаде објавени по категории?
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2014 во 22:58

Направив напор, го изгледав и Волкот...ух
Scorsese направил добар филм, ама има тој и подобри.
“Money is the best drug, money makes you a better person...“. Да бе.
На моменти има обиди измамникот да се претстави во малку по симпатично светло, мене баш и не ме допре.
Не сум нешто посебно воодушевена, not my kind of a movie...
Плус 3 саата, а можел да се скоцка и во два.







Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2014 во 15:21

Го изгледав синоќа
"12 Years a Slave".
Не да ми се допадна, ме воодушеви.
Жесток филм, со силна приказна, заслужува Оскар според мои критериуми.
Некои сцени не можев ни да ги гледам, иако на филм де, ама ме расплача филмот.
Одличен!да


Кон врв
Schatzii7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unglaublich

Регистриран: 19.Октомври.2011
Локација: Lost somewhere
Статус: Офлајн
Поени: 7061
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2014 во 13:33
CNN случајно откри кој ќе го добие оскарот за најдобар актер

Еден од гледачите забележал дека на плочката што ја покажале пред камерите стоело изгравирано името на Леонардо ди Каприо и тоа го споделил на својот Твитер профил.

Доволно за да се крене голема фама, со оглед на тоа што тој досега го нема ниту еднаш добиено Оскарот.

cnn-slucajno-otkri-koj-ke-go-dobie-oskarot-za-najdobar-akter-1

Но, за кратко од CNN дале објаснување дека тие ги изработуваат сите плочки со можните добитници за веднаш на самата церемонија да бидат ставени на статуетката.

Инаку гласањето трае до 25. февруари, така што не може ниту да се знае претходно.

Дали навистина ова може да биде некаква најава за долгоочекуваниот оскар на Леонардо останува да видиме на 2 март, за кога е закажано официјалното доделување.

»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)
Кон врв
panter123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 15783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај panter123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2014 во 21:06
Originally posted by емил емил напиша:

Originally posted by Valerija Valerija напиша:

Ј
За Волкот се мислам,искрено и мене ми е антипатичен Ди Каприо
ама ќе го гледам кај и да е деновиве:)
 

Ја с го гледав пре 2-3 дена . Не успеа да ме грабне ама и не е лош .....средна работа

Кој филм од филмовите номинирани за оскар ти се допаѓа најмногу?

Пс битно е дека минатата година имаше сетило и можеше да препознаеш добар филм, го паметам коментарот кој го даде за филмот Арго за кој имаше многу позитивно мислење и ти остави огромен впечаток.

Кон врв
panter123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 15783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај panter123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2014 во 20:59
Originally posted by evangeline evangeline напиша:

Абе добро, се зависи од жанрот што си го сакатеголема насмевка
Јас сакам такви во стилот на American Hustle и Волкот од Вол Стрит, ама затоа пак многу ретко би ми задржалe внимание некои како Philomena, Dallas Buyers Club или Nebraska. Ги имам почнато и не ми се допаѓаат и нема шанси да ги догледам. 
Не сакам ниту некои глупави филмови на кои сите леат солзи, придонес за Дојранското езеро, ниту тешки научни фантастики.
Следен на список ми е Blue Jasmine и тоа само поради Кејт, се надевам вечерва ќе биде. После него Captain Phillips.

Мислам дека и A good day to die hard, The last sand и Fast & Furious 6 се од 2013 и ми се допаднаа многу. Ги гледав во кино, баш подобри ефекти има. Ама штета што не се номинирани во ниедна категорија.

А тек сега гледам дека за звучни и визуелни ефекти е предложен The Hobbit: The Desolation of Smaug и искрено се надевам дека ќе победи. Го гледавме во 4Dx кино, со мирис, ветер, прскање вода и слично и дефинитивно подобар впечаток и да сакаше немаше да ми оставиголема насмевка

Сите номинирани се добри само битно дали ти е погоден жанрот и приказната - тоа е прашање на вкус.

Отсекогаш сум сакал а и со задоволство сум ги гледал сите филмови номинирани за оскар, сите имаат свој квалитет и поседуваат уметичка вредност. За да гледаш филм битно е и да бидеш расположен за тоа, во спротивно нема да ти успее и нема да се внесеш во приказната и вистински да го доживееш, сум бил во таква состојба, тогаш прекинувам и го оставам за понатаму кога ќе бидам расположен.

Гледај го Капетан Филипс, филмот е феноменален, приказната е вистинска што му дава уште поголема важност и квалитет, но гледај ги и останатите кога ќе бидеш расположена големо гушкање



Изменето од panter123 - 28.Јануари.2014 во 21:00
Кон врв
panter123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 15783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај panter123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2014 во 20:43
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:


Сношти до изгледав American Hustle и денес веќе не мислам на него.голема насмевка
Сакам филмови кои ќе ме натераат да ги изгледам и по втор пат и да размислувам за нив. Овој не е таков. Не ми остави којзнае каков впечаток. Можеби и темата дека не ми е од омилените, повозбудливи ми се филмови со посуштинска обработка на карактери. Тоа си е до вкусот.
Инаку филмот си е убав, одличен би рекла. Најсмешен момент ми беше Ричи со витлерите. Е на него ќе се сеќавам.смеење


Ејми Адамс одлична во улогата. Но во споредба со Бланшет, би и го дала Оскарот на Кејт. Повпечатлива ми беше улогата, можеби и дека беше стожер на филмот.

Инаку Оскарите одамна не ми се мерило за квалитет на еден филм (откако дознав дека  “Роки“ има добиено Оскар...).
Едно големо напумпано шоу.
Туку јас да се најдам на муабет. А и Пантер ме натера со коментарот да изгледам повеќе филмови.големо гушкање

На ред ми е Волкот... ама не знам дали ќе го изгледам. И онака Леонардо ич не ми е симпатичен.


Мило ми  е што ја поттикнав дискусијата на темата оскари а уште повеќе што мотивирав неколку членови да погледнат дел од филмовите номинирани за оскар

Во врска со Американски измамници и коментарот на Анастеа големо гушкање можам само да надополнам сепак се работи за вкус тоа е точно, дали одреден филм ќе биде според нашите очекувања, преференции, жанр, најповеќе зависи од тоа колку ние се вклопуваме во самата приказна од аспект на сите погоренотирани нешта кои ги набројав. Филмот е одличен од секој аспект, нема мана во ниту еден поглед, Ејми заслужено треба да ја добие статуетката за најдобра актерка иако  Бланшет подеднакво ја заслужува наградата, но сепак Ејми за нијанса според мене беше подобра но и ова и е петта номинација во последниве 9 години а нема досега освоено оскар, додека Бланшет која има 6 номинации и еден оскар за споредна женска улога за филмот Авијатичарот е во поповолна позиција од тој аспект гледано, мал куриозитет кога се работи за Кејт - има две номинации во 2007 година и тоа за најдобра актерка за филмот Elizabeth: The Golden Age - 2007, и номинација за споредна женска улога во филмот I'm Not There - 2007. 

Изгледај го Волкот и кажи каков впечаток ти остави. Денес го гледав по втор пат, некако не ми беше легнат првиот пат, не ми беа целосно средени впечатоците во врска со истиот. После второто гледање можам да кажам дека Лео ја зацврсти ја забетонира својата позиција на еден од најдобрите актери во Холивуд моментално, кај него се забележува таа сестраност, повеќеслојност на актер кој може да одигра секакви улоги и карактери, со самото тоа  се потврди  и докажа дека веќе е зрел изграден актер кој се надмина себеси со улогата во филмот и дефинитивно го заслужи оскарот.

Пс  Единствена забелешка во врска со филмот Волкот од Волт Стрит е неговата должина, мислам дека би можело истиот да биде склопен за два часа. Но доколку се внесете во самиот филм, со интерес го гледате, нема на ви биде досаден.




Изменето од panter123 - 28.Јануари.2014 во 20:46
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2014 во 00:20
Оскарите никогаш не сум ги сакал... изборот на норминирани филмови е најбезвезен и секогаш се работи за тоа на одредено филмско постигнување да му се дигне кредибилитетот отколку да се награди како постигнување
особено не знам која е поентата на номинации како најдобра шминка, костимографија, визуелни ефекти и едитирање, кога денес можеш да средиш се, со два три клика... се разбира дека и тоа е напорна работа, ама како постигнување, е идентична во сите поголеми високобуџетни филмови
всушност, за мене многу повеќе би вредела номинација како „најдобар нискобуџетен филм“ отколку сето тоа...


искрено, оскариве отсекогаш ми биле и најдосадни... единствено нешто што ќе ми биде забавно, е да идам дали Леонардо Ди каприо конечно ќе добие оскар смеење
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2014 во 21:49
Абе добро, се зависи од жанрот што си го сакатеголема насмевка
Јас сакам такви во стилот на American Hustle и Волкот од Вол Стрит, ама затоа пак многу ретко би ми задржалe внимание некои како Philomena, Dallas Buyers Club или Nebraska. Ги имам почнато и не ми се допаѓаат и нема шанси да ги догледам. 
Не сакам ниту некои глупави филмови на кои сите леат солзи, придонес за Дојранското езеро, ниту тешки научни фантастики.
Следен на список ми е Blue Jasmine и тоа само поради Кејт, се надевам вечерва ќе биде. После него Captain Phillips.

Мислам дека и A good day to die hard, The last sand и Fast & Furious 6 се од 2013 и ми се допаднаа многу. Ги гледав во кино, баш подобри ефекти има. Ама штета што не се номинирани во ниедна категорија.

А тек сега гледам дека за звучни и визуелни ефекти е предложен The Hobbit: The Desolation of Smaug и искрено се надевам дека ќе победи. Го гледавме во 4Dx кино, со мирис, ветер, прскање вода и слично и дефинитивно подобар впечаток и да сакаше немаше да ми оставиголема насмевка



Изменето од evangeline - 25.Јануари.2014 во 21:50
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2014 во 19:02
И мене не верувам да ме грабне:)
Затоа одолговлекувам со гледање
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2014 во 18:51
Originally posted by Valerija Valerija напиша:

Ј
За Волкот се мислам,искрено и мене ми е антипатичен Ди Каприо
ама ќе го гледам кај и да е деновиве:)
 

Ја с го гледав пре 2-3 дена . Не успеа да ме грабне ама и не е лош .....средна работа
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2014 во 18:41
Јас сум сеуште со Јасминот:)

American Hustle го почнав,ама сфатив дека
не е мој стил,мој жанр и го прекинав.

За Волкот се мислам,искрено и мене ми е антипатичен Ди Каприо
ама ќе го гледам кај и да е деновиве:)
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.