IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Љубов
  Активни теми Активни теми RSS - Љубов помеѓу "различни"!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Љубов помеѓу "различни"!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415 19>
Автор
Порака Обратен редослед
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2008 во 18:29

Пред некој ден исто така раскина една моја познаничка (муслиманка) со нејзиниот дечко (христијанин). Едноставно видоа дека немаат иднина заедно. И сметам дека правилно постапија.

Шмизличке, ја поздравувам твојата храброст и решителност да ја прекинеш врската со муслиманот. Веројатно ти било тешко, но верувај ми еден ден ќе бидеш среќна што си постапила вака. Не секоја може да пресече благовремено. Но подобро сега, отколку подоцна. Едностсавно таквата врска нема иднина и подобро да се прекине порано, откако подоцна кога и повеќе ќе боли.
 
Браво уште еднаш, љубовта кон Бог е поголема од секоја друга големо%20гушкање
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
ShmIzLi4kA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 123
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ShmIzLi4kA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2008 во 16:04
se soglasuvam so tebe fragola...fala na podrskata
Кон врв
fragola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3829
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fragola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2008 во 15:40
Ako postoi ogromna ljubov pomegju dvajcata i dokolku niv ne im precat religioznite razliki,edinstvena precka e pritisokot od okolinata cij pogolem del seuste e zaostanat vo razmisluvanjeto,optereten so tradicijata,so streotipii i predrasudi...
Ako postoi Bog,toj e eden za site lugje...nie samite sme tie koi sto se delime na takvi i onakvi i samite si sozdavame prepreki koi ja gushat nashata sloboda.
Vistinskata ljubov e tesko da se pronajde i najcesto bara zrtvi,mnogu hrabrost i otkazuvanja.Sepak,nie samite najdobro mozeme da ja prepoznaeme sopstvenata srekja...ili ke ja zgrabime,ili ke se predademe i zasekogas ke se kaeme i zalime.
I get enough exercise...just pushing my luck.
Кон врв
Lady Blue Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8431
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lady Blue Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2008 во 00:40
Velat deka ljubovta ne poznava granici ama covekot treba da znae i da poznava. Prasanjeto ovde e kolku TI si ja pocituvas verata i svojot Bog??? Jas iskreno kazano nikogas ne bi go stavila ja stavila vo prasanje verata i mojata ljubov kon hristijanstvoto. Taka da razmisli dobro sto pravis i dali vredi
Кон врв
ShmIzLi4kA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 123
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ShmIzLi4kA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2008 во 23:59
Sto mislite za ova...? vo vrska sum 2 god so decko od druga vera t.e jas hristijanka a toj musliman...Cela familija se meshani veri ima i pravoslavni,0 katolici, muslimani se...Site bea protiv nasata vrska posebno od moja strana i iako go sakav morav da stavam kraj za zal...nekolku dena sum bez nego i nemozam da go prebolam Go sakam poveke od sopstveniot zivot...Da se navratam na prasanjeto sto mislite vie dali bi bile vo vrska so nekoj/a od druga vera i sekako dali bi vi smetalo vasiot prijatel/drugar da ima takva vrska ?
Кон врв
EmIIIjA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EmIIIjA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 21:05
Originally posted by ksenija ksenija напиша:

ConfusedПОНЕКОГАШ ЖИВОТОТ ЗНАЕ СО НАС ДА СИ ПОИГРА НА НАЈСУРОВИОТ НАЧИН,ДА НЕ УДРИ ТАМУ КАДЕ ШТО НАЈМНОГУ НЕ БОЛИ А УДАРОТ ДА СОЗДАВА ТАКВА БОЛКА КОЈА НЕЗНАЕ ЗА ГРАНИЦИ,КАКО НЕПОЗНАТ ДА И Е ЗБОРОТ КРАЈ. НО И ПОКРАЈ СЕ ДА БИДЕШ ХРАБАР И ДА УСПЕЕШ ВО СВОИТЕ ЦЕЛИ И ИНТЕРЕСИ ГЛЕДАЈЌИ ДА НЕПОВРЕДИШ НЕВИНИ,БЛИСКИ ОСОБИ ЗНАЧИ СТВАРНО ЗНАЕШ ДА ГО ВОДИШ ЖИВОТОТ ПО ПРАВ ПАТ.

     OuchЗА ЖАЛ, ИАКО НИКОГАШ НЕ СЕ НАДЕВАВ ДЕКА ОВА МЕНЕ КЕ МИ СЕ СЛУЧИ ОСТАНАВ ДА СЕ БОРАМ ПРОТИВ СИТЕ. МОЈАТА ПРИКАЗНА Е МАЛКУ БЕДНА ПА НЕЗНАМ КОЈ БИ БИЛ ТОЛКУ ХРАБАР И БИ СЕ ОСУДИЛ ДА НАПИШЕ ЗБОР-ДВА ЗА НЕА. Geek
ОД САМИОТ НАСЛОВ МОЖЕ СЕКОЈ ДА ЗАБЕЛЕЖИ И СВАТИ ЗА ШТО ВСУШНОСТ СТАНУВА ЗБОР. ЈАС СУМ ВО ЕДНА МАТ ПОЗИЦИЈА КАДЕ ШТО МЕ ДОНЕСЕ ЖИВОТОВ. СЕ ВЉУБИВ ВО ТУРЧИН(МУСЛИМАН СЕ РАЗБИРА) А ЈАС СУМ МАКЕДОНКА. СЕ СЕ СЛУЧИ ПРЕД 5 МЕСЕЦИ КОГА СЕ ФАТИВ СО НЕГО.ТИПОТ БЕШЕ ФЕНОМЕНАЛЕН.НЕМАМ ЗБОРОВИ ЗА НЕГОВИОТ КАРАКТЕР И ОДНОС ШТО ГО ИМАШЕ КОН МЕНЕ.НЕЖЕН И ВНИМАТЕЛЕВ ВО СЕКОЈ МОМНТ.ГО ПОЗНАВАВ ДОВОЛНО ДОЛГО И ЗА НЕГО МОЖАМ ДА КАЖАМ САМО СЕ НАЈДОБРО . ВРСКАТА НИ ОДЕШЕ СУПЕР СЕ ДОДЕКА НЕКОЕ ВРЕМЕ(1МЕСЕЦ ОДПРИЛИКА) НЕ СЕ ОСВСТИВ ДЕКА АКО МОЈТЕ РОДИТЕЛИ ДОЗНААТ ЗА МОЈАТА ВРСКА СО МУСЛИМАН ДЕКА МОЖЕБИ ЈАС КЕ ОСТАНАМ НА ПИТАЧКИ СТАП И НА УЛИЦА. РАСКИНАВ СО НЕГО И СЕ ОСТАНА ТАКА ПУСТО И ОСАМЕНО. СЕ НАДЕВАВ ДЕКА БРЗО КЕ ГО ЗАБОРАВАМ ПОВТОРУВАЈКИ СИ ГИ СЕКОЈ НАРЕДЕН ДЕН ЗБОРОВИЕ ,,ШТО АКО МОИТЕ ДОЗНААТ?,,   ,,ТОЈ Е МУСЛИМАН!,,   ,,ТОЈ НЕ Е ЗА МЕНЕ,,......
CryCryCryCryCry
СЕ НАДЕВАВ ДЕКА БРЗО КЕ ГО ЗАБОРАВАМ АЛИ СО СЕКОЕ ДОАЃАЊЕ НА СЕКОЈ НАРЕДЕН ДЕН ОСЕКАВ КАКО СЕ ПОВЕКЕ ГО САКАМ И СЕ ПОВЕКЕ И ПОВЕКЕ МИ НЕДОСТИГА. СЕ ВОЗДРЖУВАВ ОД СЕКОЕ НЕГОВО ГЛЕДАЊЕ И ИЗЛАГАЊЕ. ПОМИНУВАА ДЕНОВИТЕ НЕДЕЛИТЕ И МЕСЕЦИТЕ И ЈАС ВЕКЕ ИЗГУБИВ СЕКАКВА НАДЕЖ ДЕКА ПАК КЕ БИДАМ СО НЕГ. МИСЛЕВ ДЕКА МЕ ЗАБОРАВИЛ А ТОА СЕ ПОВЕКЕ И ПОВЕКЕ МЕ УБИВАШЕ.  
ShockedConfusedShocked
ПОМИНАА 5МЕСЕЦИ КАКО ШТО НЕ СЕ ГЛЕДАВМЕ И СЛУШАВМЕ И ИЗГУБИВ НАДЕЖ ЗА ТОА ДЕКА ПАК КЕ СМЕ ЗАЕДНО. НО ПРЕД НЕКОЛКУ ДЕНА МИ СЕ ЈАВИ ЗА ДА ИЗЛЕЗЕМЕ И НЕМОЖЕВ ДА ГО ОДБИЈАМ.ИЗЛЕГОВМЕ И ТОГАШ ЗАПОЧНА НАШАТА СТАРА НЕЗАБОРАВЕНА И СЕУШТЕ НЕИЗГАСЕНА ЉУБОВ. И ДО ДЕН ДЕНЕС ДОДЕКА ГО ПИШУВАМ СЕВО ОВА НИЕ СМЕ ЗАЕДНО А МЕНЕ СЕУШТЕ МИ СЕ ВРТАТ ТИЕ СТАРИ И НЕИЗБРИШЛИВИ МИСЛИ КОИ МЕ СЛЕДАТ НАСЕКАДЕ.
                                           ConfusedConfusedConfusedConfusedConfused
МОИТЕ РОДИТЕЛИ СТРОГО МИ ЗАБРАНУВААТ ДА ИМАМ ДЕЧКО ОД РАЗЛИЧНА ВЕРА ТОА ЗА НИВ Е ГОЛЕМ СРАМ, АЛИ НЕЗНАМ КАКО ДА ИМ ОБЈАСНАМ ДЕКА МОЈАТА ЉУБОВ КОН НЕГО Е ПРЕГОЛЕМА ЗА ДА ГО ОСТАВАМ. НЕМОЖАМ НИКАКО ДА ИМ СООПШТАМ ТАКВА ВЕСТ, И СЕ ОБИДУВАМ ДА СЕ КРИЈАМ И ГИ ЛАЖАМ КАЖУВАЈКИ ДЕКА ИЗЛАГАМ СО ДЕЧКО МАКЕДОНЕЦ.МЕ БОЛИ ТОА ШТО ГИ ЛАЖАМ БИДЕЈКИ МОИТЕ РОДИТЕЛИ МИ ОВОЗМОЖИЛЕ МНОГУ РАБОТИ И МИ ПРУЖИЛЕ МНОГУ ЗАДОВОЛСТВА И НЕМЕМ ДУША ТАКА ДА ГИ РАЗОЧАРАМ.
CryCryCryCryConfusedConfusedConfusedConfusedOuchOuchOuchUnhappy
ЗНАМ ДЕКА ОВА ЗВУЧИ МНООООООООГУ БЕДНО АЛИ НЕМОЖАМ А ДА НЕ ПОБАРАМ ОД НЕКОГО ПОМОШ. НЕЗНАМ ДАЛИ ОД ВАС ДА БАРАМ НАЧИН ДА ГО ЗАБОРАВАМ(ИАКО ТОА МНОООООГУ ТЕШКО БИ СЕ ОДВИВАЛО БИДЕЈЌИ СЕ ОБИДОВ 5 МЕСЕЦИ ДА ГО ЗАБОРАВАМ И ПОКРАЈ ТОА ШТО СИ ФАТИВ ДРУГ ДЕ4КО НЕ МИ УСПЕА) ИЛИ ПАК ОД ВАС ДА БАРАМ НАЧИН КАКО ТАА ВЕСТ ДА ИМ ЈА СООПШТАМ НА МОЈТЕ ДОМА???????
AngryAngryAngryShockedShockedShocked
МОЖЕБИ МАЛКУ СУМ ВО ЗАБЛУДА НО ТОЧНО ЗНАМ ДЕКА МОЈОВ ЖИВОТ Е БЕЗВРЕДЕН И МНОООООООГУ БЕДЕН........
ОСТАВЕНА СУМ ДА БИРАМ ПОМЕЃУ ЉУБОВТА И СЕМЕЈСТВОТО. НЕШТО ЌЕ МОРАМ ДА ИЗГУБАМ, ИАКО И ДВЕТЕ РАБОТИ МИ СЕ ПОТРЕБНИ ЗА ПОНАТАМОШЕН ЖИВОТ.
 
DeadOuchDeadБАРАМ НЕКАКОВ СОВЕТ ОД СИТЕ ШТО БИ МОЖЕЛЕ ДА МИ ПОМОГНАТ ИЛИ ПАК НЕКА ГО ДАДАТ СВОЕТО МИСЛЕЊЕ ЗА СЕВО ОВА ЈАС ИПАК БИ ИМ БИЛА МНОГУ БЛАГОДАРНА........ 
 
САМО НЕ МУ ПОСАКУВАМ НА НИКОЈ ДА БИДЕ ВО СИТУАЦИЈА КАКО ШТО СУМ ЈАС ВО МОМЕНТОВ ЗОШТО ТОКМУ СЕГА СФАЌАМ ШТО ЗНАЧИ ВИСТИНСКА БОРБА И БАРАЊЕ ПОМОШ ОД СЕ И СЕКАДЕ. 
 
CryCryCryCryCryCry
 
ОДНАПРЕД ВИ БЛАГОДАРАМ НА СИТЕ ШТО КЕ УЧЕСТВУВАТЕ ИЛИ ПАК КЕ СЕ ОБИДЕТЕ ДА УЧЕСТВУВАТЕ ВО ТЕМАВА...........
 
        IHeartU  4EVER     StarCryStar
           StarCryStar   BY: HeartKSENI4KAHeart
 






Ksenija,navistina ne e seedno ova sto ti se slucilo.
ali ako si sigurna deka navistina go sakas,deka toj navistina te saka,prvo preispitaj se dali vie dvajca bi ostanale dolgo vreme zaedno...
ako odgovorot na ovie prasanja e DA togas soberi sila i eden den koga tvoite pijaat kafe sedni so niv i kazi im kako vozdrasna i odgovorna licnost
DEKA SI GO ZAPOZNALA COVEKOT NA SVOJOT ZIVOT!!!
znam deka ne e lesno odednas da im go kazes toa posebno koj e toj ali sekoj roditel se grizi za svoeto dete i na kraj sekoj roditel e od stranata na svoeto dete
znaci bidi podgotvena da se soocis so golem domasen konflikt ali cvrsto stoi na tvojata strana,ke vidis rabotite ne se tolku crni kako sto izgledaat i na kraj se se slucuva so pricina!!!
NAJVAZNO OD SE E DA BIDES SIGURNA VO NEGOVATA LJUBOV!!!
pozdav i se najubavo
Emilija:)

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2007 во 15:38
ako nishto ne mi se nametnuva,...mozno e!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
bagio Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 122
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bagio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2007 во 12:49

врска со  партнер/ка  од друга религија зависит од чоекот.јас например во ној случај не би зел жена од било која друга религија али то е само мое мислење

 

I`m back in the game
Кон врв
macenceto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај macenceto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2007 во 23:31
Originally posted by Miss_Naughty Miss_Naughty напиша:

Jas glasam za ljubov среќа

Medjutoa macence jas bi rekla deka ti se dvoumish vo vrska so deckoto a da religijata nema nikakva vrska, tuku ti e samo izgovor?! Isto mislam deka si i mnogu mlada pa bi ti predlozila da se opushtish i da uzivash dodeka trae намигнување

Ako dvajca iskreno se sakaat nema shto da mislat dali Petko, Rajko i Trajko ce gi osuduvaat cel vek.. Kako i vo sekoja vrska vazno e da se bide iskren so partnerot kako i so samiot sebe si. Ako ova uspee religijata ne ce e nikakov problem.

Se najubavo големо%20гушкање
 
Hehe missnaughty nema vrska jas go sakam nego i vo nego gledam se ona sto sum go sakala za sebe no religijata sepak moze i ke pretstavuva problem no se nadevam deka ke bide vo red ama kolku ke bide vo red neznam.
 
         ti blagodaram cao
Кон врв
Miss_Naughty Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miss_Naughty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2007 во 21:44
Jas glasam za ljubov среќа

Medjutoa macence jas bi rekla deka ti se dvoumish vo vrska so deckoto a da religijata nema nikakva vrska, tuku ti e samo izgovor?! Isto mislam deka si i mnogu mlada pa bi ti predlozila da se opushtish i da uzivash dodeka trae намигнување

Ako dvajca iskreno se sakaat nema shto da mislat dali Petko, Rajko i Trajko ce gi osuduvaat cel vek.. Kako i vo sekoja vrska vazno e da se bide iskren so partnerot kako i so samiot sebe si. Ako ova uspee religijata ne ce e nikakov problem.

Se najubavo големо%20гушкање
Кон врв
macenceto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај macenceto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2007 во 20:09
Ok vaka sega MissWarrior i EvAngelos te total vo pravo i evangelos te razbrav sto sakas da mi kazes i toa celosno go razbrav connected.
 
A deka voda i zejtin ne se mesaat lesno toa e fakt Mr.Trupm no,
 
postoi edno no
 
deka koga imas vrska so nekoj sto ne e ista relugija kako samiot ti e navistina teshko a kako ke zavrsi seto  ova neznam i bdw ne sum vo makedonija, mojata segashna lokacija e shvajcarija no ke se vratam da ziveam povtorno vo makedonija. Ne bi sakala sega da objasnuvam sto i kako no sepak fala vi na site Vas koi odgovarate na ovaa tema i koi davate vasi mislenja.
 
Po se dosega procitano od vasa strana se gleda mn jasno deka nikoj ne e ZA vrska so nekoj sto e pripadnik na druga  religija.
 
E da ke zaboravev nema alb vo celava situacija no sepak se raboti za vrska pomegu pravoslaven hristijan i musliman


Изменето од macenceto - 16.Август.2007 во 20:10
Кон врв
Mr.Trump Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 106
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mr.Trump Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2007 во 19:20

Токму процентот на мешани бракови во Македонија (шиптар(ка) - македонец(ка)) докажува дека вода и зејтин не се мешаат лесно.

You are fired!
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2007 во 19:05
a sto ako devojceto nemoze da gi razbere tvoite filozofii i "zakoni" vo koi ti si ubeden, snajdi se malku, pisuvaj poednostavno, da ne te potsekam deka Isus bil maher vo takvi raboti, celta e da se razberete
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2007 во 19:03
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

И 90% сум сигурен дека девојчето е православна која е вљубена во муслиман (така ли е девојче???среќа)

За жал оваа предпоствка може прилично да се генерализира.
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415 19>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.