IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - Антивируси, Antispyware (општа дискусија)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Антивируси, Antispyware (општа дискусија)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 30>
Прашање: Кој Антивирус го користите?
Одговор Гласови Статистика
115 [26,68%]
129 [29,93%]
33 [7,66%]
26 [6,03%]
20 [4,64%]
2 [0,46%]
93 [21,58%]
13 [3,02%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2006 во 20:16
Originally posted by Ghost Ghost напиша:

Kaspersky Anti-Virus Personal 5.0 co Maintenance Pack 3 (со други зборови Anti-Virus во потрага по шпиони) Одлично! Anti-Virus 5.0 не им ги покажа забите само на вирусите, туку ја осуети и шпионажата на компјутерите каде се вршеше тестирањето. Така од интернет страницата на производителот може да ја преснимите дополнителната програма Maintenance Pack 3. Одбраната од шпионажата не е задолжителна задача на софтверите за заштита од вируси, па затоа програмата се тестира само за споредба. Сепак, антивирус програмата ги отстрануваше шпионите многу поефективно од специјалните програми. Од сите шпионски податоци преку 90% беа целосно отстранети, а кај тројанците, back door програмите, Keylogger-те и Browser-Hijackern и повеќе од 99%. Притоа, штетните програми не можеа да ја исклучат Anti-Virus Personal 5.0


Site novi antivirusni programi doagjaat so vgradena zastita, od spyware i adware!!! Se modificiraat firewall-ovite za da gi detektiraat site steni vlijanija nasoceni kon pc-to koe ti go cuvaat!!! Taka da dokolku si nabavite nov antivirus, gledajte da bide so licenca, da ne bide crackuvan, i ke ja dobiete istata zastita!!! Inaku keyloggerot, mozes da go downloadiras i kako poseben program, pod usov da mu ja isklucis remote podrskata, a Trojanite so dodatok Backdoor, Dropper, etc.... gi ima vo virusnite databazi na sekoj antivirusen program, samo rabotata e na koj kolku vreme i treba da go detektira, i kolku steta ke napravi toj!!! Nemozes da detektiras deka te napgja trojan dodeka ti ne dozvolis vlez na nekoj fajl vo tvojot kompjuter!!! Ili tvjot firewall, ad podesen na High sensitive level, pa taka da site popupi da gi zprecuva pri otvoranjeto na nekoj website!!! Trojani, i i-worm-ovi, vo wild ima samo na nebezbednite web strani!!! Taka da i vasiot web browser moze da ve zastiti od tie web strani, dokolku ne mu dozvolite toj da prelistuva i otvora takvi web strani!!!
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
micevski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 89
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај micevski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2006 во 20:49
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Originally posted by Ghost Ghost напиша:

Kaspersky Anti-Virus Personal 5.0 co Maintenance Pack 3 (со други зборови Anti-Virus во потрага по шпиони) Одлично! Anti-Virus 5.0 не им ги покажа забите само на вирусите, туку ја осуети и шпионажата на компјутерите каде се вршеше тестирањето. Така од интернет страницата на производителот може да ја преснимите дополнителната програма Maintenance Pack 3. Одбраната од шпионажата не е задолжителна задача на софтверите за заштита од вируси, па затоа програмата се тестира само за споредба. Сепак, антивирус програмата ги отстрануваше шпионите многу поефективно од специјалните програми. Од сите шпионски податоци преку 90% беа целосно отстранети, а кај тројанците, back door програмите, Keylogger-те и Browser-Hijackern и повеќе од 99%. Притоа, штетните програми не можеа да ја исклучат Anti-Virus Personal 5.0


Site novi antivirusni programi doagjaat so vgradena zastita, od spyware i adware!!! Se modificiraat firewall-ovite za da gi detektiraat site steni vlijanija nasoceni kon pc-to koe ti go cuvaat!!! Taka da dokolku si nabavite nov antivirus, gledajte da bide so licenca, da ne bide crackuvan, i ke ja dobiete istata zastita!!! Inaku keyloggerot, mozes da go downloadiras i kako poseben program, pod usov da mu ja isklucis remote podrskata, a Trojanite so dodatok Backdoor, Dropper, etc.... gi ima vo virusnite databazi na sekoj antivirusen program, samo rabotata e na koj kolku vreme i treba da go detektira, i kolku steta ke napravi toj!!! Nemozes da detektiras deka te napgja trojan dodeka ti ne dozvolis vlez na nekoj fajl vo tvojot kompjuter!!! Ili tvjot firewall, ad podesen na High sensitive level, pa taka da site popupi da gi zprecuva pri otvoranjeto na nekoj website!!! Trojani, i i-worm-ovi, vo wild ima samo na nebezbednite web strani!!! Taka da i vasiot web browser moze da ve zastiti od tie web strani, dokolku ne mu dozvolite toj da prelistuva i otvora takvi web strani!!!

__________________________________________________________ _________
e da de taka e so
Кон врв
oljo Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oljo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2006 во 11:40
Decki da ne se raspravame koristete Kaspersky vo kombinacija so Zone alarm(firewall) vasiot kompjuter e sosema zastiten, osobeno ako imate Wireless internet Zone Alarm a i Kaspersky imaat posebna opcija na toj vid na internet, za primer jas imam preku 20 napadi dnevno sto gi sprecuva pedercinjata okolu mene da mi zemat od mrezata, tuka se zeznale
taka da glasam za kaspersky lesen e update si pravi samiot i sam si skenira samo treba da go namestis setingot


caos
oljo
je suis tres jolie garson
Кон врв
oljo Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oljo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2006 во 11:47
zone trgnigo od anketa toa nee antivirus

oljo
je suis tres jolie garson
Кон врв
ZokiBoSS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 240
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZokiBoSS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2006 во 18:36
ojlo, во новата верзија на Зоне Аларам има вклучено и антивирус, исто како и анти спајвер програми, па така да можи да се брои и тој како антивирус, иако сеуште не се добро разработени.
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2006 во 17:04
Stom pocne da se stava special suite vo nekoj program koj prvicno bil namenet za edna rabota kako na primer zone alarma firewall togas tesko deka ke izleze od seto toa dobar proizvod!!! Momentalno na tes go imam noviot bullguard so firewall double protection stom ke vidam kako raboti ke vi prezentiram podatoci za nego!!! Inaku momentalno PC Cillin 14 so firewall protection gi odbi 99 % od napadite na ranliva masina, t.e so neapdejtuvan windows!!! Pozdrav!!!

P.S Vo ocekuvanje sum na noviot NORTON ANTIVIRUS 2006 beta 2 modifikuvana verzija!!! 
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
senkotoo Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Февруари.2006
Локација: Bulgaria
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај senkotoo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2006 во 18:00
 NOD32 antivirus system Е За мен the best...Лови секои вируси
О,НЕРАЗУМНИЙ ЮРОДЕ.. ПОРАДИ ЩО СЕ СРАМИШ...
       
Кон врв
Митко Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 38
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Митко Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2006 во 20:39
Јас би ви препорачал "ZoneLabs Security Suite". Има Antivirus, Firewall, Anti-spyware, IM Security, Email Protection и други корисни функции. Продуктите на ZoneLabs ги користам откако постои компанијата, така да искрено сум многу задоволен од нив. Почнав со користење на нивниот Firewall.
Mitko
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2006 во 17:04
Bullguard so Firewall ne se pokaza mnogu mnogu korisen!!! sega za sega kolku sto mozam da vidam najdobar e Norton Antivirus 2006 beta modifikuvana verzija so Firewall zastita, inaku go testiram AVG antivirus Professional so Firewall zastita!!!
ke vidime kakov ke ispadne!!!!!
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2006 во 11:36
Антивир, германска работа, плус Microsoft AntiSpyWare. Има ли нешто подобро од тоа? Не знам од кога не сум имал проблеми. А напади има нон стоп. Е_маил-ови, глупости од Ентер_ЦД-ата. Секаде има вируси. Полека но сигурно, станува императив, да имаш какви такви познавања од оваа област, за да се заштитиш што подобро.
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
micevski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 89
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај micevski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2006 во 23:00
aha i
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2006 во 16:45
Originally posted by Dogi Dogi напиша:

Антивир, германска работа, плус Microsoft AntiSpyWare. Има ли нешто подобро од тоа? Не знам од кога не сум имал проблеми. А напади има нон стоп. Е_маил-ови, глупости од Ентер_ЦД-ата. Секаде има вируси. Полека но сигурно, станува императив, да имаш какви такви познавања од оваа област, за да се заштитиш што подобро.


Ај пробај да ставиш некој друг антивирус како Нортон, АВГ, ПЦ Цилин, Касперски, МcAfee, може и ке се зачудиш што ќе најдеш во твојот ком!!!
BTW Lavasoft Ad Aware 1.06, или SpyBot 1.4 се каде каде подобри од Microsoft Antyspyware!!! А за Ентер цд-ата можам да се кладам дека сега немаат ниту еден вирус или спајвер, тоа само антивирусот или антиспајверот реагира на одредени програмчиња кои се наоѓаат на програмчињата или игриците од Ентер цд-ата!!!
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
ZokiBoSS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 240
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZokiBoSS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2006 во 18:17

NRGMKD би те замолил прво една работа, кога ке пишуваш користи помалку извичници, бидејќи ми изгледа како да се дериш и дека си во право .. Сакам да кажам за ентер цд-ата .. Вистина е дека некои фајлови антивирусите ги детектираат како тројанци, или ретко како вируси (ми се има мене случено тоа) но сепак не се ништо .. Само незнам со што ги скенираат во ентер па не им покажува ништо, со некој нортон 2001 без апдејти .. (:

btw, ако сака некој да биди Full заштитен, зошто не стави линукс ? (:

That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2006 во 01:52
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Originally posted by Dogi Dogi напиша:

Антивир, германска работа, плус Microsoft AntiSpyWare. Има ли нешто подобро од тоа? Не знам од кога не сум имал проблеми. А напади има нон стоп. Е_маил-ови, глупости од Ентер_ЦД-ата. Секаде има вируси. Полека но сигурно, станува императив, да имаш какви такви познавања од оваа област, за да се заштитиш што подобро.


Ај пробај да ставиш некој друг антивирус како Нортон, АВГ, ПЦ Цилин, Касперски, МcAfee, може и ке се зачудиш што ќе најдеш во твојот ком!!!
BTW Lavasoft Ad Aware 1.06, или SpyBot 1.4 се каде каде подобри од Microsoft Antyspyware!!! А за Ентер цд-ата можам да се кладам дека сега немаат ниту еден вирус или спајвер, тоа само антивирусот или антиспајверот реагира на одредени програмчиња кои се наоѓаат на програмчињата или игриците од Ентер цд-ата!!!


Хахаха, ме насмеа. Па јас имав и PCCillin и AVG. Слабо се покажаа. А за Symantec, секоја чест, има нешто во нив, затоа и си го скенирам компјутер-от одвреме навреме со онлине скенер-от нивни. Ама стварно е спор нивниот антивирус. Го користам и скенерот на Panda Software и многу други скенери. И од кога користам AntiVir се нема заразено компјутеров. Можеби и навиките за сурфање, познати адреси, без атачменти во е_маил, помага да се остане не заразен.
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 30>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.