IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Најголемиот грев  во овој свет!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Најголемиот грев во овој свет!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2013 во 01:29
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

"Sovrshenata Omega"vekje zhivee vo sekoj od nas - samo treba da se "opulime" ubo i da "vidime"". Neli i samiot velish deka Milosta e nezasluzhen dar!среќа

20 А кога фарисеите Го прашаа: „Кога ќе дојде Божјото Царство?” Тој им одговори и рече: „Божјото Царство не доаѓа така, за да може да се види;

21 ниту ќе се рече: ‘Еве го тука, или онаму!’ - зашто, ете, Божјото Царство е во вас.

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЛУКА, Глава  17  


Токму така, ама фаризеите и ден денес, само сега облечени во други фустанели, с'е уште тврдат дека Царството Божје е надвор од нас, некаде "таму горе"... во некое време... 
















Изменето од Messenger - 19.Март.2013 во 01:51
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2013 во 20:12



Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

"Sovrshenata Omega"vekje zhivee vo sekoj od nas - samo treba da se "opulime" ubo i da "vidime"". Neli i samiot velish deka Milosta e nezasluzhen dar!среќа




“Очите“ со који што може да се “види“ Вистината (Совршената Омега) се пред се’ дар на Небесниот Цар, а не човекова - или билокаква поинаква - заслуга или изум!

Многумина одкако го добиле незаслужениот дар, тие се израмниле себеси со - или дури се издигнале над - Дарителот, незнаејќи дека после нивното воздигнување им следи голем пад!

Така тоа беше пред сите векови, кога гордиот поради “сопственото сознание“ и “гледање“ се возгордеа и се обиде да се израмни со Највисокиот (се сеќаваш?), така е тоа и денес, кога неговите духовни чеда во својата заслепеност (за која што се слепи) се израмнуваат, ја девалвира или дури негираат Милоста (Мудроста) БОЖЈА чиста - за спасение на сите - отелотворена во Исуса Христа! (сфаќаш?)

Притоа тие - духовните чеда на гордиот - според урнекот на нивниот отец, не се срамат за своите цели да го цитираат и злоупотребуваат Светото Писмо, со цел да ги оптужат вистинските Чеда БОЖЈИ и да почне да се обожава нешто друго, наместото на Единствениот Вистински и Совршен ТворецОтец)!

Денот доаѓа кога на сите ќе им се отворат очите за Совршената Вистина!
А што дотогаш некои себеси - негирајќи Ја или девалвирајќи Ја Милоста (Мудроста) БОЖЈА чиста за спасение на сите отелотворена во Исуса Христа - ќе се преставуваат како светлина или пратеници на светлината, тоа упатените воопшто не треба да ги зачудува!    



п.с. Со кликнување на плавите текстови, ќе бидете повржани со линкови од Светото Писмо, кои служат за разјаснување на пишаното.



Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2013 во 11:13
Zoshto se obiduvash da mi ja nametnesh tvojata introspekcija na neshtata?? 
Veruvash deka ja poznavash Vistinskata Vistina, zatoa li??
I koj toa ja otfrla Milosta??

A za "ochite" i "gledanjeto" mislam deka ne me "prochita", kako shto isto ne gi tolkuvame nitu citatite -koi veruvam ne treba samo da se povtoruvaat tuku da se razberat preku postojano zhiveenje na istite.среќа


Изменето од viktorija123 - 20.Март.2013 во 13:00
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2013 во 23:51





Ти наметнувам моја интроспекција ...?    

Не мојата интроспекција, не твојата интроспекција, не моето сознание, не твоето сознание, не моите дела, не твоите дела, не јас, не ти, не ние, не вие ... туку вечната Милост (Мудрост) БОЖЈА, Тоа чудесно и се’опфатно Евангелие!      







Во светот беше и светот преку Него постана, но светот не Го позна.
Дојде кај Своите, но Своите не Го примија.
А на сите што Го примија - на сите што веруваа во Неговото Име - им даде моќ да станат чеда Божји;
кои не по крв, ни по желба на телото, ни од похот машка, туку од Бога се родија.   


Ев. Јован 1:10-13
   

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13900
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2013 во 01:19
,,,,,sigurni li ste deka grevot postoi,,,,

....i ako postoi,,, ne lie dozvolen od milosta bozhja,,,,bidejki neli ,,,veke,,,postoi grevot de,,,среќа
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2013 во 08:49



Spirose, prosti ako gresham ama ispagja  deka "Milosta Bozhja" ti ja poznavash(a dali mozhe da se zapoznae ) i Taa direktno zboruva preku tebe, taka da izlishni se sekakvi diskusii na temite shto gi otvarash ....среќа

20 А кога фарисеите Го прашаа: „Кога ќе дојде Божјото Царство?” Тој им одговори и рече: „Божјото Царство не доаѓа така, за да може да се види;

21 ниту ќе се рече: ‘Еве го тука, или онаму!’ - зашто, ете, Божјото Царство е во вас.

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЛУКА, Глава  17  




pozdrav!среќа


Изменето од viktorija123 - 21.Март.2013 во 09:40
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2013 во 12:01

Grevot kako kategorija

Vo Biblijata se koristat razlicni zborovi i izrazi za
da se objasni poimot grev. Ke gi navedeme onie koi najcesto

se upotrebuvaat vo dvata zaveta, ke go objasnime nivnoto zna-
cenje i ke nabroime nekolku stihovi vo koi tie se spomnuvaat.

1. Nepravda (adikia): “Sekoja nepravednost e grev” (1. Jovanovo
5,17; Rimjanite 1,18; 2. Petrovo 2,15) - Ovoj zbor ne
se odnesuva prvenstveno na nekoja gresna postapka, tuku na
nasata postojana gresna sostojba, na nasata gresnost. “Da,
gresen sum od raganje, gresen otkako majka mi me zacna.”
“Site zgresija i liseni se od Bozjata slava.” “Oh, gresen
li narod, luge zagazeni vo zlo, zlostornicki rod, rasipani
sinovi... Celata glava e bolna, srceto iznemosteno, od glava
do petici nikade zdravo mesto, tuku povredi, sinila, otvoreni
rani, ni ocisteni, ni prevrzani, ni zablazeni so maslo”
(Psalm 51,5; Rimjanite 3,23; Isaija 1,4-6).


2. Hamartia, grevot narecen kako grev. Ovoj zbor vo grs-
kiot original bukvalno znaci “promasuvanje na celta” i se
odnesuva na nasite greski mereni vo odnos na Bozjiot ideal.
“Plata za grevot e smrt.” “Nema covek koj ne gresi.” “Lu-
geto stanaa razvratni, delata im se gnasni, nitu eden od niv
dobro ne pravi. Site zastranija, site se izrodija, nema dobar,
nema primeren - nitu eden edinstven” (Rimjanite 6,23; 2.
Dnevnikot 6,36; Psalm 14,1.3). Ja obelezuva coveckata odluka
koja e vo neprijatelski odnos so Boga (Jovan 19,11; 1. Jovanovo
1,8).

Apostol Pavle vodi ocajna borba so grevot so koj e proniknat
do srsta na svoeto bitie: “Ne go pravam ona sto go
sakam, tuku go pravam tokmu ona sto go mrazam... Znaci, ne
sum jas onoj sto go pravi toa, tuku grevot koj zivee vo mene.

Imeno, znam deka nikakvo dobro ne zivee vo mene, odnosno
vo moeto telo, zasto zelba za dobro ima vo mene, no ne i
sila za da go pravam toa. Dobroto sto go sakam ne go pravam,
tuku go pravam zloto, sto ne go sakam. A ako go pravam
ona sto ne go sakam, ne go pravam veke jas, tuku grevot koj
zivee vo mene. I taka, otkrivam eden zakon koj e vo mene,
koj koga sakam da pravam dobro - zloto e prisutno. Vistina,
se slozuvam so mojo`t vnatresen covek deka naogam naslada
vo Bozjiot zakon, no gledam drug zakon vo moite organi, koj
vojuva protiv zakonot na mojot um i me zarobuva pod zakonot
na grevot sto e vo moite organi. Beden covek sum jas! Koj ke
me spasi od ova smrtno telo!” (Rimjanite 7,15-24).


3. Anomia - navestuva namera ili prekrsok na zakonot
(nomos), i toa e zbor od koj proizlegol zborot “bezzakonie”
vo 1. Jovanovo 3,4 (Matej 7,23; Evreite 1,9). Znaci, toa e prestap,
krsenje na zakonot ili bezzakonie. - “Ne, ne e prekratka
Gospodovata raka za da spasi, nitu uvoto mu zagluvna za da ne
cue, tuku vasite bezzakonija ve razdelija od vasiot Bog.

Vasite grevovi go skrija negovoto lice i Toj veke ne ve
slusa.” “Site stanavme necisti, a seta nasa pravednost kako
izvalkana obleka. Site nie otpadnavme kako lisja i nasite
bezzakonija ne odnesuvaat kako veter.” “Sekoj sto pravi grev,
pravi bezzakonie (go prekrsuva Bozjiot zakon), zasto grevot
e tokmu toa: prekrsuvanje na zakonot” (Isaija 58,1.2; 64,6;
1. Jovanovo 3,4).

Znaci, ako prestapuvame, gazime ili krsime koja bilo
od Desette Bozji zapovedi, toa e grev, toa e bezzakonie i nie
gresime i gresnici sme ili bezzakonici, i pred Boga ke
odgovarame kako gresnici, a plata za gresnikot, “plata za
grevot e smrt” (Rimjanite 6,23), i bidej}i “site zgresija”
(Rimjanite 3,23), site sme osudeni na smrt.


4. Hatat - “promasena cel”, “promasena meta” - (3. Mojseeva
5,5; Psalm 51,4).

5. Awon, prevedeno kako “nepravda”, so osnovna ideja za
nesesnost, nevistinitost i izopacenost (1. Mojseeva 15,16;
Isaija 43,24).

6. Pesha - znaci svesno, namerno prekrsuvanje na normi
ili avtoritet. Toa e pobuna protiv Boga i ponekogas se
preveduva kako izvrtuvane (Isaija 1,2; Amos 4, 4).

7. Resha - bukvalno znaci “bez harmonija”, “labavost”.
Ovoj zbor ja nosi vo sebe idejata za rasipanost (1. Mojseeva
18,23; 2. Mojseeva 23,1).

8. Parokoe - bukvalno znaci “propustanje da cue”, ili
“nepodgotvenost da se cue” i nesto se preveduva kako “neposlus
nost” (Rimjanite 5,19; Evreite 2,2).

9. Paraptoma - obicno znaci greska, krivica, pad. Voobi-
caeno se preveduva kao “grev”, ili “gresenje” (Matej 6,14;
Rimjanite 4,25).
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2013 во 23:29


Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:




Spirose, prosti ako gresham ...



Одсрце тие простено Викторија!




Originally posted by pajser pajser напиша:

,,,,,sigurni li ste deka grevot postoi,,,,

....i ako postoi,,, ne lie dozvolen od milosta bozhja,,,,bidejki neli ,,,veke,,,postoi grevot de,,,среќа







   
Само затоа што Творецот му ја дарил слободната волја на човекот и ги допуштил неговите грешни одлуки (гревови), тоа во ниеден случај незначи дека гревот е дозволен и нее грешен!

А со прашањето дали гревот воопшто постои, покажуваш дека или од животот си многу размазано чоече, или пак дека си голем мајтапчија и циник.

Кога некои од твоите најблиски би биле убиени, масакрирани или силувани - како што тоа неретко беше случај кај многумина на територијата на поранешна југославија (и е на многу места во светот) - тогаш засигурно не би го поставил ова баеѓи неумно прашање!   


Поздрав








   

Изменето од spiros - 21.Март.2013 во 23:34
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2013 во 03:18
Со самото тоа дека Бог е Семоќен, Сезнаен, Сеприсутен и Бесконесчен и дека како таков го создал Светот онаков каков што е, нa с'е видливо и невидливо, вклучувајќи го и човекот онаков каков е, факт е дека Бог го дозволил гревот.

Оти ако не е така, тогаш Семожниот, Сеприсутниот, Вечниот и Мудриот Бог немашe никогаш да дозволи да се појави гревот или ќе го уништи.

Друга работа е што ние можеби не ја разбираме таа Божја одлука, како што е друга работа дали ние, според нашата слободна воља, ќе решиме свесно да правиме гревови и да ги трпиме последиците од нив.









Изменето од Messenger - 22.Март.2013 во 15:45
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2013 во 13:41
Да те викни комшивката на кафе а ти желба да не дупниш.....
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2013 во 15:44
Со допуштувањето на имање слободна воља допуштено е да се има и грев. Едното е венчано а другото. 

Нека се тргне слободната воља, нека се стави програм ( наредба ) како да се прават нештата и ќе се елиминара гревот... ама така ќе се елиминира и боженственото во нас. намигнување
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2013 во 18:25
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Со самото тоа дека Бог е Семоќен, Сезнаен, Сеприсутен и Бесконесчен и дека како таков го создал Светот онаков каков што е, нa с'е видливо и невидливо, вклучувајќи го и човекот онаков каков е, факт е дека Бог го дозволил гревот.

Оти ако не е така, тогаш Семожниот, Сеприсутниот, Вечниот и Мудриот Бог немашe никогаш да дозволи да се појави гревот или ќе го уништи.

Друга работа е што ние можеби не ја разбираме таа Божја одлука, како што е друга работа дали ние, според нашата слободна воља, ќе решиме свесно да правиме гревови и да ги трпиме последиците од нив.



Со допуштувањето на имање слободна воља допуштено е да се има и грев. Едното е венчано а другото.

Нека се тргне слободната воља, нека се стави програм ( наредба ) како да се прават нештата и ќе се елиминара гревот... ама така ќе се елиминира и боженственото во нас.   






Боженственото Семе (Логос) во нас не прави никогаш грев, исто како што Совршениот БОГ не направил грешка кога ни ја дарил слободната волја, со што (потполно антидиктаторски) ја допуштил и можноста за грев, кого никогаш не го дозволил, а уште помалку благословил!

Благословен да е Совршениот БОГ и секој кој не се извишува или изедначува себеси со полнотата на Неговата Мудрост (Логос), за спасение на сите (кои не Ја одбиваат) отелотворена во Исус Христос!


Амин!








Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2013 во 20:06
Originally posted by spiros spiros напиша:

Совршениот БОГ не направил грешка кога ни ја дарил слободната волја, со што (потполно антидиктаторски) ја допуштил и можноста за грев, кого никогаш не го дозволил


Допушта да се случи, ама не дозволува да се случи ?

Ова e како...сине, јас ти допуштам ако сакаш да го земеш автомобилот и да го возиш,  но никогаш не ти дозволувам да го сториш тоа.

Ако допушташ нешто да се случи тогаш како можеш истовремено не го дозволуваш истото ?  

Допуштање и дозволување се истозначни зборови. Ако не дозволуваш  нешто да се случи тоа значи дека не допушташ тоа да се случи.


Без непотребни аминувања, Божјата мудрост бесконечно ја надминува нашата - давањето слободна воља експлицитно допушта можност за промашувања. Човекот не е совршен за да биде непогрешлив, па според тоа за очекување е вечно да биде грешен. 







Изменето од Messenger - 22.Март.2013 во 20:11
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2013 во 23:22





Сине
, јас ти допуштам во секое време да го земеш и да го возиш автомобилот, но за твое добро не ти дозволувам - нити благословувам - да ги кршиш сообраќајните правила и да го загрозуваш сопствениот и туѓите животи, што со злоупотребувањето на слободната волја која што сум ти ја дарил, засигурно можеш да го сториш!


Сине
, јас ти допуштам да пиеш, но не ти дозволувам - нити благословувам - да се опиваш и животот (свој и туѓ) да го уништуваш!



Ќе се запали ли сега сијалицата?   



„Се’ ми е допуштено!” Но не е се’ полезно:
„Се’ ми е допуштено!” Но ништо - освен Совршениот БОГ - не сакам да завладее над мене!


1 Коринт. 6:12















   

Изменето од spiros - 22.Март.2013 во 23:54
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.