IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Љубовта БОЖЈА или законот и сознанието?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Љубовта БОЖЈА или законот и сознанието?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 7>
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2013 во 15:00





Вистинската Љубов, надеж, верба (доверба) ... се многу поважни од сознанието, што незначи дека сознанието (ако е вистинско) не е важно!

Духот БОЖЈИ ги создава фактите, додека човечкиот ум - во најдобар случај - смее да ги констатира.


Фала ти за цвеќињата и не само за ними ...     


п.с. Вистинската Љубов - и нејзиното Првородено Чедо (Милоста) - се доживува, тоа вистинското искуство (и сведоштво) го покажува и докажува!   




   

Изменето од spiros - 16.Февруари.2013 во 15:33
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2013 во 19:25
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Alcinov Alcinov напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Originally posted by Alcinov Alcinov напиша:

Ако не беше Законот немаше да знаеме дека сме грешни, а ако не знаевме дека сме грешни тогаш како Бог ќе ја покажеше Својата љубов кон нас?


Божјата Љубов е безусловна.  да







Меси, не реков дека не е безусловна :)

Ako e  безусловна, тогаш каков ли е тој Бог, кој не создал според своето подобие, кој го вдахнал својот Божји здив во нас, кој нам не создал со слободна воља и кој рекол дека добро не створил... и кој потоа ќе ни наредува, казнува, наградува, мрази, љуби...

Бог е безусловна љубов.

Тоа значи љубење без ставање никакви услови.

Бoг те љуби безусловно, безвременски и бездогматски. Те љуби преку сите можни човечки поимања за Љубов.







На почетокот БОГ луѓето ги создал според Својот лик и тие биле совршени во умот, духот и телото, но после паѓањето во грев на Адам и Ева  луѓето се  далеку од совршенството. 

Затоа БОГ ни дава наредби и правила како да се вратиме кон она што сме го изгубиле, и тоа го прави од љубов кон нас луѓето.



 "Вака зборува Господ, твојот Искупител, Израелевиот Светец: „Јас Господ, твојот Бог, те учам за твое добро, те водам по патот по кој треба да одиш. "( Исаија 48:17)


   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2013 во 23:12
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

 На почетокот БОГ луѓето ги создал според Својот лик и тие биле совршени во умот, духот и телото, но после паѓањето во грев на Адам и Ева  луѓето се  далеку од совршенството. 

Ова објаснување толку пати го имам слушано и читано... и убеден сум дека ретко кој што го повторува се запрашал:

Како може нешто што е создадено совршено да стане несовршено ? збунетост

Оти ако може нешто такво да се случи,  тогаш значи дека тоа не било создадено совршено.

Искуството ми покажало дека луѓето најчесто немаат соодветно разбирање за термините кои секојдневно ги користат, како совршеност, сеопфатност, бесконечност, сеприсутност... А тоа е можеби токму затоа што во секојдневниот живот немаме никогаш практично искуство со такви нешта. намигнување









Изменето од Messenger - 16.Февруари.2013 во 23:16
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2013 во 13:50
Originally posted by Messenger Messenger напиша:



Ова објаснување толку пати го имам слушано и читано... и убеден сум дека ретко кој што го повторува се запрашал:
Како може нешто што е создадено совршено да стане несовршено ? збунетост

Оти ако може нешто такво да се случи, тогаш значи дека тоа не било создадено совршено.





   
Давајќи му ја и слободната волја, Единствениот Вистински и Совршен БОГ не го примора своето создание да остане во првобитното Совршенство!

Зарем тоа треба да ни биде причина да го ставаме во прашање Вистински Совршениот и Вистинското Совршенство?

Јас можам да се ставам (најнапред) себеси (а потоа и тебеси ) во прашање, но Совршениот БОГ и Неговото Совршенство, сигурно не!







Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Искуството ми покажало дека луѓето најчесто немаат соодветно разбирање за термините кои секојдневно ги користат, како совршеност, сеопфатност, бесконечност, сеприсутност... А тоа е можеби токму затоа што во секојдневниот живот немаме никогаш практично искуство со такви нешта.
...



   

А зошто немаме? Затоа што не молиме и не бараме!

Сите коишто со потполна вера и понижен дух доаѓале (и доаѓаат) при Христа, тие биле од Него трансформирани (исцелени) од нивната глувост и слепост !       




   







Изменето од spiros - 17.Февруари.2013 во 13:52
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2013 во 14:31
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

 На почетокот БОГ луѓето ги создал според Својот лик и тие биле совршени во умот, духот и телото, но после паѓањето во грев на Адам и Ева  луѓето се  далеку од совршенството. 

Ова објаснување толку пати го имам слушано и читано... и убеден сум дека ретко кој што го повторува се запрашал:

Како може нешто што е создадено совршено да стане несовршено ? збунетост

Оти ако може нешто такво да се случи,  тогаш значи дека тоа не било создадено совршено.

Искуството ми покажало дека луѓето најчесто немаат соодветно разбирање за термините кои секојдневно ги користат, како совршеност, сеопфатност, бесконечност, сеприсутност... А тоа е можеби токму затоа што во секојдневниот живот немаме никогаш практично искуство со такви нешта. намигнување








ОНОЈ што ги создал првите луѓе совршени ги предупредил дека ако се побунат против воспоставениот поредок ќе се одвојат од Него кој е изворот на животот ќе станат несовршени и ќе умрат. 


БИТИЕ - ПРВА КНИГА МОЈСЕЕВА
Глава 2

15 Господ, Бог, го зеде човекот и го постави во Еденската Градина, за да ја обработува и да ја чува.

16 Господ, Бог, му заповеда на човекот, велејќи: „Јади слободно од секое дрво во градината,

17 но да не јадеш од дрвото за познавање на доброто и злото! Во денот кога јадеш од него, навистина ќе умреш!”


Ете каде е одговорот Меси. Читај ја Библијата не да наоѓаш грешки во неа, туку да добиеш вистинско просветлување. намигнување

   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2013 во 14:52
Со сета почит пријателе, или ќе се договориме дека човекот е совршена Божја креација или дека не е совршена Божја креација. Соодветно со тој договор ќе може да дискутираме понатаму за човековото однесување.

Не можеме да тврдиме дека човекот е совршена креција, но дека несовршено се однесувал поради нешто што во таа совршеност било дарено од Бога.

Совршеното е совршено бидејќи не станува несовршено поради било која причина.

Ако нешто станало несовршено тоа значи дека уште првично било несовршено. Или оноа што го гледаме како несовршеност е само наша интерпретација на нешто што во моментов така го разбираме.

И ова треба да си го расчистиме бидејќи, колку и да сакаме, не можеме тортата истовременено и да си ја чуваме и да ја изедеме.





Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2013 во 15:47
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Со сета почит пријателе, или ќе се договориме дека човекот е совршена Божја креација или дека не е совршена Божја креација. Соодветно со тој договор ќе може да дискутираме понатаму за човековото однесување.

Не можеме да тврдиме дека човекот е совршена креција, но дека несовршено се однесувал поради нешто што во таа совршеност било дарено од Бога.

Совршеното е совршено бидејќи не станува несовршено поради било која причина.

Ако нешто станало несовршено тоа значи дека уште првично било несовршено. Или оноа што го гледаме како несовршеност е само наша интерпретација на нешто што во моментов така го разбираме.

И ова треба да си го расчистиме бидејќи, колку и да сакаме, не можеме тортата истовременено и да си ја чуваме и да ја изедеме.






Ау, пишував повеќе од половина час и на крајот се изгуби целиот труд , не знам што стана ох


Добро , еве накратко ќе ти одговорам иако тоа што го пишував беше многу подобро образложено . Но ти си интелигентен човек, знам дека ќе ја разбереш поентата.

Toa што Адам и Ева одлучија да се побунат против БОГ не значи дека биле несовршени, туку напротив . Најголемиот дар од БОГ на човештвото е токму слободната волја и правото на избор.

Адам и Ева биле луѓе, а не роботи . Имале право да одлучат што да направат иако како совршени луѓе многу добро знаеле што ги чека и нив и нивното потомство доколку ја прекршат единствената забрана. 

Затоа нивниот грев е толку голем , бидејќи беа совршени а го избраа патот на пропаста.

   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2013 во 21:19
Пријателе, како прво не би користел термин - побунување. Адам и Ева не се побуниле против Бога, туку ја користеле слободната воља дарена од Него да донесат своја одлука која е различна од Божјата препорака/забрана (гледај на неа како што сакаш).

1. Ако биле совршени, тогаш нивното право на одлучување, како и нивната одлука, е исто така дел од нивната совршеност. 

2. Ако не биле совршени, тогаш нивното право на одлучување, како и нивната одлука, сигурно ќе биде повеќе или помалу далеку од совршеното. 

Разликата е во ова: доколку биле креирани како совршени битија тогаш тие не можат да направат несовршени одлуки (да направат грев). 

Ако се креирани како несовршени битија тогаш нормално е да се очекуваат несовршени одлуки и активности, но поентата тука не е само што во старт се создадени да грешат, туку и со слободната воља дадено им е да го сторат тоа. На крајот, не би имало никаков проблем со сето ова доколку Cовршениот Бог, кој ги создал како такви, не ги санкционира токму поради таквото Негово креирање, без обзир дали тоа го прави од љубoв или од љубомора (наводно - Адам и Ева да не се поистоветат со Него/боговите).

И сега ќе се прашаме, каде не води ова дискусија?

Па, очебијно е дека доколку напишаните нешта ги толкуваме буквално (ексотерично), тие од повеќе аспекти се нелогични, без обзир што се токму така догматизирани. И доколку останеме на буквалното тогаш заклучокот е дека имаме проблем со употребените термини, верувањето, догмата или записот (непотполн или корумпиран).

Следната опција е текстот да се толкува езотерично, а не буквално.


Во секој случај, да се вратиме на темава за љубовта... ако тврдиме дека Бог е безусловна Љубов, што експлицитно значи безусловно простување на гревовите (потсети се и на Исусовото учење), тогаш очебијно е дека повторно имаме проблем со буквалното толкување на писанието кое вели дека Бог не простува, дека се разгневува, дека казнува и прави луѓето да патат, не поради нивната одлука од која не умираат (Бог ги лаже дека ќе умрат ако го вкуст плодот), туку поради неговата лутина оти не го послушале - однесување кое покажува бескрајна оддалеченост од едно Совршенство, нели ?




Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Pica pica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pica pica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2013 во 22:30
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Во секој случај, да се вратиме на темава за љубовта... ако тврдиме дека Бог е безусловна Љубов, што експлицитно значи безусловно простување на гревовите (потсети се и на Исусовото учење), тогаш очебијно е дека повторно имаме проблем со буквалното толкување на писанието кое вели дека Бог не простува, дека се разгневува, дека казнува и прави луѓето да патат, не поради нивната одлука од која не умираат(Бог ги лаже дека ќе умрат ако го вкуст плодот), туку поради неговата лутина оти не го послушале - однесување кое покажува бескрајна оддалеченост од едно Совршенство, нели ?


Меси,
Змијата и тебе те прелажа.

Изменето од Pica pica - 17.Февруари.2013 во 23:20
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2013 во 00:50


Драг пријателе Меси, Pica Pica го кажа токму тоа што и мене ми падна во очи кога го прочитав твојот пост. 

Зарем Адам и Ева не се умрени? Ако не се, кажи ни каде се да можеме да се запознаеме со нив, да поразговараме. среќа


БОГ не лаже, а Сатаната , старата змија лаже. 


Вистинското просветлување доаѓа од читањето на Светото Писмо. Се друго е само ментална гимнастика и фантазии на умот. 

   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2013 во 01:32
Значи буквално го разбираш Писмото?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2013 во 06:32
KINGDAVID, не знам колку го владееш англискиот јазик, но би сакал да го видиш следново видео. Можеше да го објавам под темиte  "Живот после смрт", "За Еднобитието" или едноставно да го објавам на оваа тема за Божјата безусловна љубов.

Решив да го објавам тука бидејќи темава е актуелна и начнавме нешто што е исто така кажано и на видеото.


Pogledni go i videoto objaveno na temata "Jovan od Boga":






Изменето од Messenger - 18.Февруари.2013 во 06:32
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Pica pica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pica pica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2013 во 08:56
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Значи буквално го разбираш Писмото?


Izvinete shto povtorno Vi se mesham vo muabetot,
sakam samo Mesi da go prasham.

Kako ti go razbirash,t.s. shto se krie pozadi likot na zmijata vo prikaznata za sozdavanjeto na chovekot?


Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2013 во 12:47
zemjata e okoto na podsvesta.
a,bog e veruvanjeto vo samata verba.
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.