IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Nikkor 18-105 vs Nikkor 16-85
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Nikkor 18-105 vs Nikkor 16-85

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2012 во 11:21
А да видиш стабилизиран тамрон 17-50 ф2.8 и д3200? :)
Кон врв
Martin87 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 05.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 68
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Martin87 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2012 во 11:43
Kolku cini otprilika da se kupi toj Tamron objektiv kaj nas vo MK bidejki bas sega vidov detalno review za nego i mi se dopadna ;)
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2012 во 11:59
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2012 во 23:06
Originally posted by mdeni mdeni напиша:

А да видиш стабилизиран тамрон 17-50 ф2.8 и д3200? :)

Ова е супер комбинација само проблем е што овие тела (3100/3200, 5100 и сл.) ретко одат самостојно, т.е. најчесто се во кит понуда со 18-ххх објектив.  

@takeasnap: Ептен сум желен да видам некои твои фотки. 

edit: И би додал само дека не е никаков грев да се земе појако тело, ако се има ќеиф и средства. Ја барем знам дека имав мерак за д80 на времето, ама од финансиски причини се одлучив за д40. Сум задоволен со д40ката (макар шо не изглеам ко фраер веќе ;) :) мада ин-д-лонг-ран мислам дека д80 ќе беше подобар избор ради можноста да фокусира и со објективи кои немаат АФ мотор. Тоа е исто предност и кај д7000 во однос на д3ххх/д5ххх моделите (а која никој не ја спомна). 


Изменето од fichot - 10.Август.2012 во 23:17
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2012 во 23:44
fichot, e da ... vo pravo si za AF na d7k.

ako imas stari leki, ili imas moznost da najdis takvi, toas se isplakja.

za fraer, jas so d40 i 18-200 ednas na stadion slikav, zaborajv koja utakmica bese, tie okolu mene me prasvaa od koj vesnik sum bil :)

Isto vo ohrid pred nekoja godina, na plaza, istata oprema, edni srbi me prasvaa od koj tabloid sum.

za toj so ne se razbira vo slr-i, mislam deka nema da zaprimeti dali teloto e 5k1 ili 7k ili 5d mk2, ili D4 ....

ali, koa ke go optegnis zoom-ot na 200, e to e epten fraerchina :) sho bi rekol, devojacki san смеење

pozdrav
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
Martin87 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 05.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 68
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Martin87 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2012 во 01:38
Jas nesakam da se praam fraer so D7000 tuku bas naprotiv ke mi smeta ako me zagleduvaat bidejki ne gi poznavas site luge koj i kakov e. Moze nekoj od niv da e lopov i ete ti belja. Vo eden moment ke mi otide godisnata zashteda :)
Se sto sakam so D7000 e da se setkam nokno vreme i da fotografiram ubavi nokni pejsazi i bilo kakvi drugi ubavini vo nokta. Dosega za da napraam takva slika mi trebase mojot star Canon S3 IS , stativ i mnoooogu cekanje po 20,30 pa ponekogas i 60 sekundi. Ne deka mi se brza nekade ama ne mi se dopaga koga me gledaat lugevo so stativot kako slikam eve da receme pokraj kej na Vardar. Sigurno vo sebe si mislat : sto pravi budalava srede nokno vreme i sto slika tolku dolgo. Ednas eden star bracen par projde pokraj mene i si rekoa megusebe : eeee tuka na vardar svasta mozes da vidis :D
Koga ke go kupam D7000 ke si go staam na ISO 6400 ili 12800 i niti ke moram da m'knam stativ niti da cekam po 10-20 sekundi. Shumot ne mi smeta kojznae kolku bidejki jas site sliki gi socuvuvam vo poslaba rezolucija a i ke slikam samo vo RAW i na Photoshop ke gi cistam od shum.
BTW ke si go zadrzam stativot bidejki sakam da probam Star Photography so mnogu dolgi ekspozicii. Po saat-dva sto se. Edino nesto sto ne mi se dopaga e sto moram da cekam do dekemvri da vidam dali ke izleze naslednik na D7000 bidejki site na internet zborat deka ke se pojavi naslednikot na D7000. Patem fala vi na site za dobrite soveti, a na ovoj sto kaza deka ne mu se dopagaat moite sliki neka napravi podobri od moite pa neka gi pokaze
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2012 во 12:46
da de,

to ti vikam, za ISO-to ako ti e, D5100 go ima istiot senzor.

pozdrav
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
driver_off Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај driver_off Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2012 во 01:38
Jas go koristam 18-105 veke 2 godini na mojot D300s i sum prezadovolen, da 18-200 e podobar no za parite (jas go kupiv 250$ nov) e super, inaku imam so nego slikano preku 100 000 sliki na mojot D300s i objektivot uste izgleda kako nov, kupiv eden i za edno prijatelce ama negoviot posle 6-7 meseci pocna da ima problem so auto fokusot pa trebase da se menuva AF motorot.

Motjot prv DSLR bese Nikon D300s so 18-105...

pozdrav
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2012 во 10:39
pa da, realno, mnogu retko go koristam tele-krajot od 18-200kata... ne deka ne se naogja, ali, ve e nesto neophodno. za portreti, do 100ka e sosem dovolno.

mene muabetot mi bese zoso da se kupuva d7k koa istoto go imas vo d5k1. ne deka jas imam d5k1, nego bas me interesira za sho bi platil duplo... osobeno za prv dslr. koi se tie razliki na 7000kata sho vredat ushte kolku eden 5100.

pozdrav
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
Martin87 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 05.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 68
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Martin87 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2012 во 12:17
Najbitnite 3 stvari poradi koi sto ne bi kupil 5100 e sto gi nema 39-te fokusni tocki, go nema crnobeloto LCD ekrance i pogolemoto telo koe podobro legnuva na raka. BTW i mene me privlece na pocetokot 18-200 objektivot ama koga vidov deka vadi poloshi sliki od 18-105 i koga ja vidov cenata se predomisliv i si rekov : podobro ke si ja kupam 105-kata em e poevtina em vadi pocisti sliki. Sepak 18-200 ima mnogu dobro tele...... ama za zal nemoze da se i cista slika i golem zum. Koga se pravi optika so tolkav shirok opseg mora sekogas se javuvaat onie neprijatni pojavi ghosting, vigneting, chromatic aberations, i slicno. Ovoj objektiv kako sto vidov na internet najveke strada od ghosting na ivicite od slikata. Zatoa se odluciv za 105-kata. Mnogu e dobra za tie pari.
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2012 во 13:59
super, so zdravje da si go koristis.

samo, aj prati link da vidam sporedba megu 18-200 i 18-105?

bas sea google-am, ama osven po forumi, ne najdov nekoj relevanten test. od druga strana, cicko rokvel misli poinaku, deka 18-200 e poarna.
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
Martin87 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 05.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 68
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Martin87 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2012 во 14:45
Fala ti sasebt.
Cicko rokvel cesto pati znae da gresi :) Zaradi nego edno vreme mislev deka 18-105 e uzasno los objektiv a posle sam si vidov na dve veb strani deka 18-105 e dosta dobar objekitv za taa cena. Inace eve ti link kaj sto se sporeduvaat 18-105 so 18-200


http://www.the-digital-picture.com/Reviews/ISO-12233-Sample-Crops.aspx?Lens=665&Camera=614&Sample=0&FLI=0&API=0&LensComp=667&CameraComp=0&FLIComp=0&APIComp=0

Za da vidis direktna sporedba ednostavno trgaj ja i stavaj ja strelkata od glusecot vrz slikite. Jas kako sto mozev da primetam na 18mm dvata objektiva davaat dobar rezultat. Ama koga ke gi stavis na 24mm e tuka veke se gleda kolku losha e slikata na 18-200.
Na stranava mozes da si mestis golemina na apertura i milimetraza i da si ja vidis sekoja mozna kombinacija. Se nadevam linkov ke ti pomogne.
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2012 во 14:59
hmm, bas gledam, go sporeduvav so mojot, koj so e prviot ne VRII, i osven sho e maaalku posvetla slikata, ne gleam nekoja razlika.

kako i da e, mislam deka koja i da e kombinacija od telo/objektiv e super... ne deka ednoto e pogresno od drugoto... samo sakav da kazam deka spored mene, koa bi imal izbor od d5100, d7000 18-200 i 18-105, i da mi gi davaat, da mozam da odberam samo 1 telo i 1 objektiv, bi gi odbral 5100 i 18-200.

sho se vika zborot, si praime muabet.

pozdrav.
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
Martin87 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 05.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 68
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Martin87 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2012 во 15:25
Тоа што е посветла сликата кога ги споредуваш 18-105 сo 18-200 се вика ghosting и можеби не ти изгледа којзнае колку лошо вака кога ги споредуваш сликите на овие лабораториски тестови, ама во пракса ке имаш голем губиток на детаљи во ќошињата на сликата плус и ако сликаш предмети со висок контраст каде што има остар премин од многу светло кон многу темно, темните предмети ке ти изгледаат како да се во бела магла. Ако тоа не ти пречи толку многу тогаш слободно купи си го 18-200, а ако острината во ќошињата ти е пресудна и не ти се допаѓа "маглата" тогаш без размислување купи го 18-105. Јас сум навикнат целата слика да ми е остра па затоа планирам да си го купам 18-105 со тоа што жртвувам скоро 100мм зум , ама тоа е што ќе правиш. Неможеш да ги имаш двете добра, а и да ги имаш цената ке е доста голема
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,235 секунди.