IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Македонско јадење на словенскиот ручек во „Виена“
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонско јадење на словенскиот ручек во „Виена“

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
Автор
Порака Обратен редослед
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Македонско јадење на словенскиот ручек во „Виена“
    Испратена: 06.Јули.2012 во 00:28
Ниту еден пост не ти е за КОН , и ти најда да филозофираш за постот на Платеникзбунетост

Изменето од mungos80 - 06.Јули.2012 во 00:29
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2012 во 21:14
И каква врска има ручекот на Кон со философијата на Платеник и неговото барањето на философскиот клуч за идентитетот?
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2012 во 18:51
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Чоли,

Јас реков дека чувствата према Бугарите во Македонија не се рзултат ниту на српската, ниту на грчката пропаганда, туку се автохтони, изворни.



Сланчасал си... не е природно да мразиш себе си. Тоа може друг да ти го набие во подсознаието


Кога споменуваш за некакво набивање во подсознанието говориш за самиот себе? Верувам од искуство!

Воопшто не си се марзам самиот себе. Осознаен сум како Македонец. А вие кои сте осознаени како Бугари, а не сте, тоа е ваш проблем или на оние кои ви го испрале мозокот. Тоа што самите на себе неможете да си признаете дека сте политички бугаризирани е жива трагедија. За жалење сте.

Ало, Бугарите биле азијати, а верувам дека ти не си азијат. Мислам еднаш ми рече дека си Шоп. Држ се земјо, шоп те газе!
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2012 во 18:37
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Чоли,

Јас реков дека чувствата према Бугарите во Македонија не се рзултат ниту на српската, ниту на грчката пропаганда, туку се автохтони, изворни.



Сланчасал си... не е природно да мразиш себе си. Тоа може друг да ти го набие во подсознаието
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2012 во 12:21
Отвара, отвара и јас ти викам - земи го Платениче, отвори ја вратата, не се мачи, ти викаш не сакам, јас ќе си го барам философскиот клуч. Па барај си го, ама ќе го најдеш тогаш, кога го надат философскиот камењ.
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2012 во 22:10

Македон,

Ма пушти го да си ја пере совеста или фрустрациите, сеедно.

Имал оргинален клуч, ама пустото неотвара ниту една врата.
Впрочем му ги затвара.

Касна коски

Свести се малку, мисли со своја глава, а не како што те истренирале во руската творба.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2012 во 20:59
Koj дел од тоа дека јас повеќе не учествувам во дискусиите на овој форум не ти е јасен? Форумов го ползувам само како средство за контакт со еден пријател од странство и тоа е се.

Во однос на докажувањето, не знам од каде да почнам, дали да почнам од Србадија на Пулески, вината на Асен Богданов, Македонците од Егејска Македонија и заблудата околу "мпугарски", или наредбата за запишување на македонската емиграција. За глупостите на Љубка Рондова, никој сеуште не се ни обидел ниту да се досети да ми противречи. За црковните прашања и да не говориме, но тоа не го споменувам, оти не му секому јасни каноните и сличните нешта. 

Во однос на твоето докажување ќе се воздржам од коментар, со оглед дека не учествувам повеќе во дискусии, а и мене, никогаш не си ми бил уверлив.

Можеш да бидеш сигурен дека не ни помислувам да тргнам по патот по кој ти одиш. A кога јас нешто ќе наумам, ти мошне добро знаеш дека истото и го остварувам.

Нема потреба понатаму да говориме.




Изменето од Македон - 04.Јули.2012 во 21:00
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2012 во 20:41
Цитирај Мислам дека овде сите знаат дека јас и ти не се согласуваме по ниту едно историско прашање и дека се она што ветив дека аргументирано ќе го докажам, тоа и го сторив, не оставајќи ти простор за никакво маневрирање.


Гледаш и оние кои цел живот ве лажеа дека сте одсекогаш малку по малку се согласиа и се одрекуваат од своите претходни лаги. И ти ќе се согласиш некој ден. Нема каде да одиш.

Што си докажал? Потсети ме. Мислам дека јас сум докажал се`.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2012 во 20:19
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:


Пред време на Македон му ја кажав притчата за слаткиот сон. 

Најдобро ќе ти биде да не ме земаш во уста повеќе, со оглед на тоа дека ниту дискутирам на овој форум, ниту ги следам дискусиите, ниту знам за што зборувате,  ниту се сеќавам на приказните кои си ги кажувал, a да бидам искрен, приказните и не ме интересират.

Секако, признавам дека си бил добар во кажување приказни, а и во некои други нешта, со кои повеќето овде сме запознаени, но, не и во аргументирање, дискутирање, изведување логички заклучоци и слични процеси. 

Мислам дека овде сите знаат дека јас и ти не се согласуваме по ниту едно историско прашање и дека се она што ветив дека аргументирано ќе го докажам, тоа и го сторив, не оставајќи ти простор за никакво маневрирање.

Во однос на будењето, немој да мислиш дека личностите кои ти ги сметаш за "будни", односно дел од нив ( мислам дека и самиот знаеш за кои луѓе зборувам ) се навистина сеуште такви.

Затоа, најдобро да не говориш за нешта, кои другата страна не може да ги потврди.




Изменето од Македон - 04.Јули.2012 во 20:20
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2012 во 17:16
Јас ги знам кои се Бугарите и ти ги кажав и ти да ги знаеш, ти не сакаш.
Пред време на Македон му ја кажав притчата за слаткиот сон. Гледам дека кај вас веќе има некакво делумно будење.
Ако сакаш да продолжиме на темата за 100%, оти тука е за јадењето и ручекот.
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2012 во 16:11
Пробај да го употребиш оригиналниот клуч! Очигледно не отвара многу врати.
Логично е некој да заклучи дека всушност немаш оригинален клуч. Пуста желба да се има нешто што се нема или неможе да се има. Ако надешта последна умира!

Најди прво кои се Бугарите, па потоа ќе дискутирмае за другите работи кои те интересираат, вклучувајќи ги и Македонците.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2012 во 16:06
Легитимноста е налична.
Дај да видиме некој етнички Македонец па тогаш да процениме дали е потребен воопшто филозофски клуч за македонскиот идентитет или и оригиналниот ќе врши работа.

Оригиналниот клуч ми е в џебот, ти ако немаш работа, оди барај филозофски клуч.
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2012 во 15:59
Чоли,

Кога цитираш, цитирај целосно. Јас реков дека чувствата према Бугарите во Македонија не се рзултат ниту на српската, ниту на грчката пропаганда, туку се автохтони, изворни. Истите се резултат на 130 годишната кампања која ја води руската творба спрема Македонија. Македонците не се глупи да подпаѓаат под влијание како некои. Зборуваат од сопствено искуство. Најголеми поборници на таа кампања се бугаризираните шопи и македонци.

Кога ќе престанете за своите неуспеси да ги обвинувате другите? Успесите на другите можеби се резултат на вашата неспосбност. Си размислил ли за тоа?

А ти Коснакоски, ако искрено се бавиш со историја и ја сакаш вистината, тогаш прво ќе треба да ги доведуваш во прашање така наречените бугарски историски факти. Само на тој начин ќе можеш да да дојдеш до вистината околу бугарската филозофија, а можеби и до филозофскиот клуч.

Јас го зборувам македонскиот јазик, се разбира осовремент согласност потребите, кој е истиот тој јазик кој го користеле нашите предци уште во времето кога на овие простори немало ни абер од наекакви си Бугари.

Можеби мојот јазик е онај на кој зборувал Сашко, а можеби не. Додека некој не го докаже спротвното, можам да си мислам што сакам. На крајот на краиштата, ако ништо друго тој го носи македонското име. Знам едно дека бил полиглот, зборувал на својот мајчин јазик (кој не бил грчки, и неразбирлив за Грците) и на грчки.

Се додека вие бугаризрианите не го сознаете тоа и си признаете дека сте изманипулирани од соствената политка и историја, само ќе си создавате непријатности. И тонатаму ќе добивате третман кој го заслужувате.

Ти реков, за да можеш да разговараш за историја, прво ќе треба да си расчитиш околу легитимноста на така наречената објективна бугарска историграфија, па дури потоа да се бавиш со македонската. Макар тоа би и изнаоѓање на некаков си филозофски клуч.

Впрочем филозофијата ја сметаат за мајка на сите науки.



Изменето од Platenik - 04.Јули.2012 во 16:05
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2012 во 14:49
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

...во Македонија, поимот Бугарин е рамнозначен на нешто ниско, просто, лигаво и нецивилизрано.


Ете резултатот од српско-грчката пропаганда.
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.