IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ОВА Е ИСЛАМ ??????
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ОВА Е ИСЛАМ ??????

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 13>
Автор
Порака
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2015 во 06:40
Јас би те прашала, дали ти имаш прочитано нешто од ИСТОРИЈАТА на муслиманството... Да ги разлисташ, оти од К*ранот само нема ништо да успееш да сфатиш... Мислам, убедливо ми пиша дека не би направила ништо СПРОТИВНО ОД ОНА на ШТО НЕ УЧИ К*рАНОТ. К*ранот нас не не учи ние да убиваме, да одиме да им ги сечеме главите на луѓено и да сееме страв наоколу... Воопшто не. Секоја реченица од таму, се поврзува, влече некоја друга под точка... Е, од таквите луѓе ние страдаме, што им паднал во раце само К*ранот. Аллах, џелле ша’нуху, кажува: „О слебеници на книгата, не претерувајте во вашата вера и за Аллах само вистина зборувајте…“ (Ен-Ниса, 171). Истотака рекол: „Кажи: О следбеници на книгата, не претерувајте во вашата вера, спротивно на вистината и не поведувајте се по лакомостите на луѓето кои уште одамна залутаа и многумина во заблуда ги одведоа и самите од вистинскиот пат скршнаа.“ (Ел-Маида, 77)
И сеа јас од ова, пример, што би можела да заклучам според тебе?! Да, у реду два пати го прочитав и ок, површно разбирам, знам јас Македонски, разбрав шо кажа... Ама не е тоа, тоа... Овој дел сеа да седнеме десет муслимани, вистински, секој различно, поинаку ќе ти го протолкува. А ти, ти сасвим поинаку ќе го разбереш. Муслиманството има 5 столбови, од кои за да бидеш вистински, треба да ги испочитуваш и не само со јазик, раце и нозе, туку ИМАН да имаш... ДА веруваш во АЛЛАХ, за да успееш у овој дуњалук да се носиш, а највише за кога ќе преминеш од овој Дуњалук, сите верници разбрани ќе се согласиме за некои работи у еден глас, додека Мухаџедините, за нив им нема спас.
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2015 во 13:41
Види вака

Јас верник не сум, додуша искрено не знам ни дали верувам или не верувам во религијата во која се водам, не по моја желба туку по автоматизам, што значи, за мене одлучиле родителите а исто и за тебе.
Ако си ти верник Суада, тогаш значи си по автоматизам, оти си се родила во таква околина, што значи, јас и ти да се родевме во Монголија, многу е веројатно дека ќе бевме пак по автоматизам Будисти..сега немој да се повикуваш на тие 2-3 проценти на муслимани тамо и да ми тврдиш според не знам што и кои закони дека ќе си била муслиманка, мислам дека поентата ми ја сконта.

Туку да не го тупам многу, а да ми извиниш, и ти исто така да не го тупиш и да ме префрлаш од рид на брег со не знам кои цитати од сурите, те замолувам да ми одговориш на прашањето од мојот предходен пост?

Еве уште еднаш ќе го поставам

- Ако осудуваш радикален ислам, кој е во спротивност на К*ранот, зошто тогаш не излезеш јавно пред џамија и ги повикаш верниците на протест против тие што според тебе се во заблуда и фрлаат црна дамка врз истиот???????
Зошто не излезеш и јавно не се декларираш против сечачите на глави кои во име на твојта религија, т.е. Ислам, им ги пресекуваат вратовите на луѓе кои се од друга деноминација или друга религија.

Искрено, писанијата од твојот последен пост не допираат до мене ни најмалку, повикување на не знам што рекол Алах и Мухамед пред 1400 години не само што ми е смешно, туку ми е и дегенски, во најдобар случај е трагедија.
За мене исламот е државно и политичко - правно уредување за контрола на народни маси и ништо повеќе, или поточно кажано, ти живееш во свет во кој живееле христијаните за време на инквизицијата, што значи, живејќи физички во 21 век, ти умствено си во 1400 и некоја.
Или најпросто, секако според мене, исламот како религија го поистоветувам со нацизмот, и според мене е најголем канцер на современото општество. Јас знам дека огромен процент на муслимани се мирољубиви, ама во споредба со тој мал процент на радикални ваши следбеници сте тотално неважни и маргинализирани и покрај огромниот процент.

Со тебе Суада се сложувам само во една работа, а таа е дека на Муџахедините им нема спас, кога тогаш ќе им дојде крајот, секако со појава на движења пак слични на Нацизам, што би се рекло, главосечачите ќе ја изгубат главата од трујачи со Циклон Б, или едно лајно ќе очистиш со друго лајно, и пак ќе имаш лајно како државно и политичко - правно уредување.
Тука има една голема заебанција, од причина што кога Муџахединот ќе го трујат новите Нацисти со нов Циклон Б, многу е веројатно дека мусламаните кои се мирољубиви, баш поради тоа што до тогаш не направиле ама баш ништо против тие кои го уништуваат човештвото, или скриено ги подржувале, но директно немаат крв на рацете, исто така ќе го јадат стапот, и тоа од кај подеблото, е тогаш може ако си жива и здрава, ќе се присетиш на муабетот со Фикс, и ќе речеш и покрај се : Абе Фикс во право беше, тие неколку лајненца против кои не сакавме да кренеме глас и да се бориме, не уништија заедно со нив.

Суада дејче, исламот на овие основи нема иднина, тоа јасно да ти е, истиот сега се наоѓа на стаклени нозе, и доколку не се реформира, црно му се пишува, прво од останатите религии, а потоа од внатре, затоа што и искрените верници колку и да се следбеници на ислам, покрај религијата, сакаат и малку реален живот и задоволство од истиот, а не само догматско следење на 99 % напишани глупости од пред милениум и половина.
Поука извадете од римо - католицизмот во среден век, кој доколку не прекинеше со глупостите, денес не ќе постоеше.

И те молам, немој да говориш за дискриминација и слободна воља, ти, која си дискриминирана во својта религија како жена по многу основи и која немаш свое јас и слобода, да излезеш и јавно се изразиш дека си против радикален ислам.
Тврдењата твои на негирање на муџахедините, тука на форум не ги прифаќам, исто и декларативните постапки на верски лидери од исламот, по не знам кои конференции.

Бај да веј, не ми се лути ако ти звучам грубо и навредливо, не сум таков, немам ни намера со некого да се карам на форум.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2015 во 16:29
Originally posted by Суада Суада напиша:

Јас би те прашала, дали ти имаш прочитано нешто од ИСТОРИЈАТА на муслиманството... Да ги разлисташ, оти од К*ранот само нема ништо да успееш да сфатиш... Мислам, убедливо ми пиша дека не би направила ништо СПРОТИВНО ОД ОНА на ШТО НЕ УЧИ К*рАНОТ. К*ранот нас не не учи ние да убиваме, да одиме да им ги сечеме главите на луѓено и да сееме страв наоколу... Воопшто не. Секоја реченица од таму, се поврзува, влече некоја друга под точка... Е, од таквите луѓе ние страдаме, што им паднал во раце само К*ранот. Аллах, џелле ша’нуху, кажува: „О слебеници на книгата, не претерувајте во вашата вера и за Аллах само вистина зборувајте…“ (Ен-Ниса, 171). Истотака рекол: „Кажи: О следбеници на книгата, не претерувајте во вашата вера, спротивно на вистината и не поведувајте се по лакомостите на луѓето кои уште одамна залутаа и многумина во заблуда ги одведоа и самите од вистинскиот пат скршнаа.“ (Ел-Маида, 77)
И сеа јас од ова, пример, што би можела да заклучам според тебе?! Да, у реду два пати го прочитав и ок, површно разбирам, знам јас Македонски, разбрав шо кажа... Ама не е тоа, тоа... Овој дел сеа да седнеме десет муслимани, вистински, секој различно, поинаку ќе ти го протолкува. А ти, ти сасвим поинаку ќе го разбереш. Муслиманството има 5 столбови, од кои за да бидеш вистински, треба да ги испочитуваш и не само со јазик, раце и нозе, туку ИМАН да имаш... ДА веруваш во АЛЛАХ, за да успееш у овој дуњалук да се носиш, а највише за кога ќе преминеш од овој Дуњалук, сите верници разбрани ќе се согласиме за некои работи у еден глас, додека Мухаџедините, за нив им нема спас.


Драга сестро, добро пишуваш дека не разбирате и дека не се сложувате (слично како и други некои залутани што не разбираат и неможат да се сложат) бидејќи тоа е проклетсвото на забеганиот вавилон. Кој нешто друго става на прво место, освен *ЕДИНСТВЕНИОТ ВИСТИНСКИ И СОВРШЕН БОГ ТВОРЕЦ (Отец на Вечниот Живот), Неговото Вечно и *Единствено Совршено СЛОВО - Кое што е од БОГА Единствено произлезено (Родено) но нестворено, а во Исус Отелотворено - и Неговиот *Единствено Совршен ДУХ, без Кого нема вистинско решение и спасение, таквиот верник е прелажан лажец и залутан.

Во моментот кога ќе се разбудите за Духовната Светлина БОЖЈА чиста - за спасение на сите отелотворена во Исуса Христа - тогаш ќе се разбудите за Совршениот Месијански Ислам, за Кого сведочат Апостолите (сите до еден евреи) и известните животонепријатни стихови во к’уранот, библијата (и сите останати списи) веќе немаат да имаат власт над вас. Ако сакаш да бидеш вистински верник и вистински следбеник на Вистинскиот Пат и Ислам, ти мораш преку Духот на Светлината БОЖЈА (Христос), да го надминеш робството на буквата и законот кој што убива. Бидејќи буквата убива, а Духот БОЖЈИ оживотворува!Реши се за Совршениот Ислам и Вистинската Слобода БОЖЈА, отелотворена под верното срце и родена од Дева Марија, бидејќи Тој (БОЖЈОТО Духовно Слово - Христос) е безкрајно поголем дури и од Библијата која прекрасно сведочи за Него, а камо ли од к’уран и шарија!

Aко Синот ве ослободи, навистина ќе бидете слободни. Јован 8:36






Изменето од spiros - 22.Декември.2015 во 16:39
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2015 во 18:59
Драг брату, сметам дека ти си интелигентен човек и начитан исто така. Ме чуди една работа, зашто ти КАКО ТАКОВ не си успеал да ја согледаш вистината, која е таа и си паднал у заблуда. Но тоа сепак е твој личен избор, одлука и за тоа ТИ ќе си полагаш сметка. Вашиот став е тој и не би да тупам тука за едното исто дека вие го испревртивте К*ранот за 360 степени и го сфаќате онака како вас што ви одговара и сакате да го сфатите. Исто како и Мухаџедините. Мухаммед, нашиот пратеник имал 4 жени, но само со една спиел и имал деца. Во моментот кога ќе се разбудиш од заблудата во која си потонал СПИРОС, ќе чекам да ми пишеш: „Драга сестро“, у прао си била... Јас ќе те почекам и тебе и сите останати залутани души кои талкаат у овој свет

Во последниот коментар за некои раб се слагам потполно :) Ама немој да солиш ум многу,многу за останати некои ствари. Немој на луѓето да им ствараш погрешна слика и креираш кога не е така, као што кажуваш.

Изменето од Суада - 24.Декември.2015 во 19:07
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2015 во 19:51
Суада, дали ова постои во К'уранот:

Fight and kill the disbelievers wherever you find them, take them captive, harass them, lie in wait and ambush them using every stratagem of war. 
The Quran 9:5 

Се извинувам за англискиот превод, но немам К'уран на македонски. Се надевам дека ќе разберете и ќе можете да најдете во македонски превод или во оригинал.




Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2015 во 20:00
Меси, сигурно ќе најдеш нешто слично и во писанијата од другите религии, само што разликата е што во исламот, тоа напишаното се спроведува на дело.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2015 во 20:12
fiks , немам најдено нешто вакво експлицитно во другите религии (настарана од Стариот Завет, кој не е Христово учење, а со тоа, за мене, не е дел од Христијанството).
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2015 во 20:33
Муабетот ми е ќе најдеш нешто агресивно секаде, ама за разлика од други религии, во ислам имаш покрај теорија и практична настава.

Читав пред некој ден една идиотска изјава од некој си имам ли што беше не знам во која го прашуваат следново, ќе парафразирам.

- Доколку на мажите бомбаши самоубијци кои ќе заминат во рајот им следуваат 72 девици, што им следува на жените бомбаши самоубијци од исламот?

Одоговорот беше вака;
- На жените бомбаши самоубијци, алах ќе им овозможел маж во рајот на кој пенисот ќе му бил тврд постојано 

Абе луда работа, се околу клецкање им се врти во главата смеење
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2015 во 08:05
Пред се, Аллах е голем, ќе им опрости тој и на најзагрозените и перверзни персони
Во К*ранот пишува дека „не е ГРЕВ да се брани СВОЈАТА Држава“. А, ако видиш неверник, вели, помогни му да ја види светлината од крајот на тунелот, бидејќи навистина ја има. Ако НЕ САКА да ја види, ти си излегол од хакот ондак, само одмини го и повеќе не се поздравувај со него бидејќи грев е да збориш со неверник. Па дури грев е и да се ракуваш со истиот.
Во Џеннетот нема перверзии, нема џеннет за бомбашите самоубијци и нема џеннет за лицето што го поставил тоа прашање.
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2015 во 08:29
Originally posted by Суада Суада напиша:

Пред се, Аллах е голем, ќе им опрости тој и на најзагрозените и перверзни персони
Во К*ранот пишува дека „не е ГРЕВ да се брани СВОЈАТА Држава“. А, ако видиш неверник, вели, помогни му да ја види светлината од крајот на тунелот, бидејќи навистина ја има. Ако НЕ САКА да ја види, ти си излегол од хакот ондак, само одмини го и повеќе не се поздравувај со него бидејќи грев е да збориш со неверник. Па дури грев е и да се ракуваш со истиот.
Во Џеннетот нема перверзии, нема џеннет за бомбашите самоубијци и нема џеннет за лицето што го поставил тоа прашање.

Суада, моетo прашање беше нешто сосем друго од оноа што реплицираш. Затоа би те замолил уште еднаш да ми одговориш:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Суада, дали ова постои во К'уранот:

Fight and kill the disbelievers wherever you find them, take them captive, harass them, lie in wait and ambush them using every stratagem of war. 
The Quran 9:5 

Се извинувам за англискиот превод, но немам К'уран на македонски. Се надевам дека ќе разберете и ќе можете да најдете во македонски превод или во оригинал.





Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2015 во 09:58
Вака вели поточно; „Кога светите месеци ќе поминат борете се против многубошците, каде било да ги најдете, заробувајте ги, опколувајте ги, чекајте ги во заседа од секој вид! Па, ако се покајат, и ако намаз извршуваат и ако зекат даваат, пуштете го патот нивни. Аллах, навистина, е простувач и сомилосен“. Дали некаде си прочитал УБИЈ, не. Убивањето е грев, самоубиството исто така. И не мора да значи дека ова што го пишува треба да се испреврти онака како што на народот му одговара, само за да се искриви сликата на Исламот. Значи и ова треба да прочиташ понапред шо вели, за да овие работи ти станат јасни.
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (2) Благодарам(2)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2015 во 17:43
Originally posted by Суада Суада напиша:

Вака вели поточно; „Кога светите месеци ќе поминат борете се против многубошците, каде било да ги најдете, заробувајте ги, опколувајте ги, чекајте ги во заседа од секој вид! Па, ако се покајат, и ако намаз извршуваат и ако зекат даваат, пуштете го патот нивни. Аллах, навистина, е простувач и сомилосен“. Дали некаде си прочитал УБИЈ, не. Убивањето е грев, самоубиството исто така. И не мора да значи дека ова што го пишува треба да се испреврти онака како што на народот му одговара, само за да се искриви сликата на Исламот. Значи и ова треба да прочиташ понапред шо вели, за да овие работи ти станат јасни.





And when the sacred months have passed, then kill the polytheists wherever you find them and capture them and besiege them and sit in wait for them at every place of ambush. But if they should repent, establish prayer, and give zakah, let them [go] on their way. Indeed, Allah is Forgiving and Merciful.


Со сета почит Сауда кон тоа што го наведуваш како македонски превод, во сите преводи на англиски јазик стои истото оноа што го цитирав претходно - Убијте ги многубошците (кај тебе преведено со борете се против многубошците).

Сега, можеме да дискутираме по кој повод е тоа кажано, за што се однесува и така натаму, но факт е дека кога се промовираат овие зборови меѓу милитантните муслимани и групите кои се мобилизираат за насилство никогаш не се објаснува дека тие зборови не се однесуваат за сегашните времиња, туку напротивсе потенцираат како вечна Божја порака запишана во К'уранот.

Кога христијани се поведени во некаква војна тие никогаш не цитираат новозаветни Божји пораки за крвопролевање, освета, терање на противникот да му се поклони на Христа, да цитира делови од Новиот Завет, да се крсти или да прави било што во врска со Христијанската вера. 

Разликата меѓу К'уранот и Новиот Завет е што во вторава нема повици на насилие како што има во првата и со тоа е избегнато секаква злоупотреба со погрешно или тенденциозно интерпретирање. Пораките тука се:

34. Јас, пак, ви велам: не колнете се воопшто – ниту во небото, оти тоа е престол Божји;
35. ниту во земјата, зашто таа е подножје на нозете Негови; ниту во Ерусалим, оти е град на великиот Цар.
36. Не колни се ни во главата своја, зашто не можеш ниту едно влакно од косата своја да го направиш бело или црно.
37. Нозборот ваш да биде: да, да, – не, не, а сè што е повеќе од тоа, од лукавиот е.
38. Сте слушале дека е речено: »Око за око, заб за заб«.
39. Јас, пак, ви велам: да не се противите на злото. Ако некој те удри по десниот образ, заврти му го и другиот.
40. А оној што сака да се суди со тебе и да ти ја земе кошулата, дај му ја и горната облека.
41. И ако некој те присили да одиш со него една милја, ти оди две.
42. На оној што бара од тебе, дај му, и не го одбивај оној што ти сака нешто на заем.
43. Сте слушале дека е кажано -»Љуби го својот ближен и мрази го непријателот«.
44. А Јас, пак, ви велам: љубете го непријателите свои, благословувајте ги оние што ве колнат, правете им добро на оние што ве мразат и молете се за оние што ве навредуваат и гонат,
45. за да бидете синови на вашиот Отец небесен; зашто Он го остава Своето сонце да грее над лошите и над добрите, и праќа дожд на праведните и на грешните.
46. Оти, ако ги љубите оние што ве милуваат вас, каква ќе ви биде наградата? Зар не го прават тоа и митниците?
47. И, ако ги поздравувате само браќата свои, што особено правите? Не постапуваат ли така и незнабошците?
48. Но бидете совршени, како што е совршен вашиот Отец небесен.”

Матеја 5:34-48


Велеќи го ова не сакам да ме сватиш како негатор на Исламот, туку сакам да посочам дека додека во него има пораки со повик на насилие кон оние кои не се муслимани (верници), во Новиот Завет има само повици за љубов кон сите Божји чеда без обзир на нивнaтa верa, националност или општествена позиција.


Слободната воља на избор, како неотуѓив Божји дар, нека го води секој во изборот на неговата посветеност без да ги присилува другите да го одат токму неговиот пат. 









Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2015 во 17:38
Originally posted by Суада Суада напиша:

Пред се, Аллах е голем, ќе им опрости тој и на најзагрозените и перверзни персони
Во К*ранот пишува дека „не е ГРЕВ да се брани СВОЈАТА Држава“. А, ако видиш неверник, вели, помогни му да ја види светлината од крајот на тунелот, бидејќи навистина ја има. Ако НЕ САКА да ја види, ти си излегол од хакот ондак, само одмини го и повеќе не се поздравувај со него бидејќи грев е да збориш со неверник. Па дури грев е и да се ракуваш со истиот.



Небесниот ОТЕЦ (Абба) е безкрајно поголем и повистински од кyран, мухамед, шарија, ... кааба!
Се’ што е добро и вистинито во вашата вера и традиција е преземено од Мудроста БОЖЈА, а Исус е Неговата Инкарнација!
Неверниците и кривоверниците се борат (и гинат) за сопствените држави, а Го негираат Царството БОЖЈЕ, чиј ЦАР е Љубовта БОЖЈА чиста, за спасение на сите отелотворена во Исуса Христа!


Originally posted by Суада Суада напиша:

Драг брату, сметам дека ти си интелигентен човек и начитан исто така. Ме чуди една работа, зашто ти КАКО ТАКОВ не си успеал да ја согледаш вистината, која е таа и си паднал у заблуда. Но тоа сепак е твој личен избор, одлука и за тоа ТИ ќе си полагаш сметка. Вашиот став е тој и не би да тупам тука за едното исто дека вие го испревртивте К*ранот за 360 степени и го сфаќате онака како вас што ви одговара и сакате да го сфатите. Исто како и Мухаџедините. Мухаммед, нашиот пратеник имал 4 жени, но само со една спиел и имал деца. Во моментот кога ќе се разбудиш од заблудата во која си потонал СПИРОС, ќе чекам да ми пишеш: „Драга сестро“, у прао си била... Јас ќе те почекам и тебе и сите останати залутани души кои талкаат у овој свет

Во последниот коментар за некои раб се слагам потполно :) Ама немој да солиш ум многу,многу за останати некои ствари. Немој на луѓето да им ствараш погрешна слика и креираш кога не е така, као што кажуваш.


Ти благодарам за советите суада, но за жал го следите лажниот пророк мухамед, кој (исто како фараонот) се противеше на Совршената Мудрост БОЖЈА чиста (Која што е уникатното и Единородено БОЖЈЕ чедо) и како консеквенца на тоа ги загуби своите машки чеда. Ние знаеме дека требаше исто еден таков лажен пророк да се појави и да ги изгуби своите машки деца, бидејќи ќе Го негира Првороденото БОЖЈЕ Чедо.
Да, драга суада, умирањето на машките деца на лажниот пророк мухамед нее случајно, исто како што не беше случајно умирањето на машките деца на фараонот, умирањето на (посебно) машките деца на милиони луѓе коишто си тераат сопствени патишта и војни, неверувајќи и неслушајќи Го отелотворението на Првороденото Чедо БОЖЈЕ (Исус)!


Живиот БОГ нека секому го одкрие Совршениот БОГ и Ислам, во Совршениот Син БОЖЈИ (Исус Христос)!

Амин

п.с. Основоположникот на антихристијанскиот и атеистички комунизам, кој што дури и покрај својата сопруга имал слугинка која му служела како една врста конкубина, неслучајно го изгуби своето машко чедо и тоа баш на еден маркантен датум!

   




Изменето од spiros - 26.Декември.2015 во 21:49
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2015 во 20:03
Спирос зошто не го пишуваш моето име со голема буква С-уада и на пророкот наш М-ухаммед?! Не не вреднуваш, ние сме помали, ситни, залутани душички во твоите очи, ај мене остај ме, да не се стаам во ист ќош,ами пратеникот Мухаммед?! Не верувам случајност да биде, но како и да е. Јас да ти кажам дека сите луѓе би требало да сме исти, и сме пред Аллах,без разлика на некои други измислени религии(освен Исламот)од народот и националности. Се знае, првиот човек ни бил пратен од Аллах како муслиман, како ние очекуваме да бидеме нешто друго, кога Бог рекол така.
„Денес, неверниците, изгубија надеж во верата ваша та не се плашете од нив, туку од Мене плашете се! Денес ви ја надополнив верата ваша, и го исполнив благодатот Мој кон вас, и задоволен сум Исламот да ви биде вера ако некој се најде неволја, кога гладот мете, не сакајќи да падне во грев...Па, Аллах, навистина е, Простувач и Сомилосен!“
Спирос знаеш ли од каде доаѓа Христијанството,еве јас не знам,молам да ми објасниш.И не сакам да ми попуваш искрено, сакам директно да ми кажеш од каде ви потекнува без да ми спомнеш ниту една Држава и слично и сакам уште едно нешто да ми објасниш зашто вие се крстите, дури и бебињата што ќе се родат ги носите у црква на крштевка, а ние муслиманите не, чисти сме, немаме потреба од тоа.

Ps: Kako mozhesh da tvrdish deka toa e lazhen prorok, ako e Muhammed lazhen, togash vo red bi bilo i Isak da bide, ne?!

Изменето од Суада - 26.Декември.2015 во 20:05
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.