IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Aрхитектура и дизајн
  Активни теми Активни теми RSS - Скопје низ годините
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Скопје низ годините

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака Обратен редослед
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Скопје низ годините
    Испратена: 06.Март.2014 во 10:18
Скопје 1986 година - делот кај портата.




Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
sikter Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 650
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sikter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2014 во 14:45

znachi , go  chuvale prazno ona mestoto levo na slikava od zeleznichkata stanica , za da sega nekoj iskomplexiran ajvan da pravi neshto idiotsko za 23 vek!!

t.e. kvazinarechen barok.
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2014 во 10:12
1993

skopje-93
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2014 во 12:51
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2014 во 22:04
Скопје се реновира во бојаох

Sutka (1)

Sutka (2)


Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2013 во 17:46
раскрсницата на Рекорднекаде во пеесетите, на местото на бифето сега има продавница на Сваровски, а на местото на големата зграда на крајот од улицата, денес е Жена-борец парк



денешен булевар Крсте Петков мисирков, на просторот кај Битпазар, без многу шиткаџии и картонски кутии намигнување
на местото на тоа брановитото покривче, денес има доградба која би требало да е хотел


размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 04:25
Интересна ми е сликава од Карпош 1 и 2... всушност никогаш не научив каде е границата меѓу Карпош 1,2,3 и 4


Колку било празно..некако растеретено..Барем имало и пешачки патеки..немало дрвореди, но немало ни сообраќај како денес...Оноа уличното осветлување како да не е сменето од кога е ставенозбунетост





Посетата на Тито после земјотресот...а и Кирче бил таму




Си пишува...





После поплавата 1962 година...






Споредба со денешно Скопје...па сега го знаете, не ви требаат слики..
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 04:11
среќа



Овие фотографии направени во периодот од 1960-1980 година прикажуваат за некои проекти кои се граделе во Скопје во тоа време.

1._______500.jpg.scaled895
Градски ѕид, Дом на АРМ и Пелагонија

Во период од шеесетите до осумдесетите години биле изградени Градскиот ѕид, Зоолошката градина, железничката пруга, Музејот на современата уметност, зградата на Македонската радио телевизија...

2.___500.jpg.scaled1000
Зоолошка градина Скопје

3.________500.jpg.scaled895
Изградба на кулите од градски ѕид

4._.________500.jpg.scaled8
Бул. Кочо Рацин пред подвозникот и кулата во изградба

5.____________500.jpg.scale
Дел од скопскиот саем и мостовите на нова железничка станица во изградба

6.______.jpg.scaled895
Изградба на комерцијална банка, година непозната


7._____500.jpg.scaled1000
Изградба на стоковна куќа мост

95600._____1970-__1980-_.jp
Mузеј на современа уметност 1970-ти или 1980-ти години


500__.jpg.scaled895
МРТВ се гради

Во деведесеттите години во главниот град изградбата стагнираше...не е изграден ниту еден позначаен проект. Градежниот сектор, посебно во овој поглед, како да мируваше.

Но, денес Скопје прерасна во вистинска метропола. Повторно почна да се гради! 

Во последниве три години во Скопје има градежна експанзија каква што нашата метропола не памети од по земјотресот во 1963 година. Главниот град добива современ лик, а скопјани се горди на тоа.

ace.jpg-500

mmmmmmm500

kamen-pl.jp500g

zicnicaaaaaaa500

kruzen-tek-otvoranje-500

Nova-zirafa500-vo-ZOO-1



Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
abnormalen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај abnormalen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2012 во 23:45
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by abnormalen abnormalen напиша:

Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Скопје во времето на Србите.


Opaaa, eve ja i mojata Burmali djamija.голема насмевкаZnachi,navistina imalo djamija od levata strana na kameniot most od nashiot del.изненадување

"Mojata" Burmaly djamija ?

Na Kameniot most od "nashiot" del ?

изненадување

Nemoj premnogu da se sekirash......moja e ,ama samo poradi ova:
голема насмевка
Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2012 во 20:13
Originally posted by abnormalen abnormalen напиша:

Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Скопје во времето на Србите.


Opaaa, eve ja i mojata Burmali djamija.голема насмевкаZnachi,navistina imalo djamija od levata strana na kameniot most od nashiot del.изненадување

"Mojata" Burmaly djamija ?

Na Kameniot most od "nashiot" del ?

изненадување





Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2012 во 18:42
ќе бидам задоволен ако некој има слика од внатрешноста на станицата, имам поприлично јасна претстава како изгледало, според тоа што денес е останато на истиот простор каде што бил холот, ама сепак фотографија е подобро од фантазија
инаку железничката станица е еден од моите омилени објекти од тој период, за тоа време современа архитектура, мислам дека беше Арт-деко
а самата железница која поминувала од таму, ја почитувам како историја, бидејќи да не беше таа, градот ќе се развиваше сосема поинаку и во други насоки
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2012 во 16:43
Мило ми е што ти се допаѓаатголемо гушкање
Ми го пратија линкот за да го разгледам Скопје (јас не сум од Скопјеголема насмевка) затоа што секогаш сум прашувал какво било Скопје пред земјотресот. Убава архитектура, денес би бил еден од најубавите на овие простори, најверојатно подобар и од Белград. Иако ме импресионираше и  архитектурата во Тиранасреќа


Имам на компјутер други слики од старо Скопје ама не знам дали има од железничката внатре. Ќе гледам да ги закачам некаде па после да ги постирам тука. Ако има добро, ако не ќе бараме некадеголема насмевка
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2012 во 12:58
Santijago голема благодарност за убавите слики од старото Скопје, на некои просто не ми се верува дека било толку убаво. Па Скопје било речиси светска метропола по прашање на архитектура! Како ли ќе изгледаше Скопје денес да не беа уништени во земјотресот делата на српските архитекти?(земајќи во предвид дека сепак ќе се ширеше, понешто ќе мораше да се руши, дислоцира или реновира). Но за утеха 2014 ќе стане античка метропола со изразена безосетност за геометријска композиција.

Дали некој има слики како изгледала од внатре старата железничка? Наводно внатре имало некои големи слики(со теми од времето на НОБ?)???
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!
Кон врв
abnormalen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај abnormalen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2012 во 00:55
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Скопје во времето на Србите.


Opaaa, eve ja i mojata Burmali djamija.голема насмевкаZnachi,navistina imalo djamija od levata strana na kameniot most od nashiot del.изненадување
Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.