IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Aрхитектура и дизајн
  Активни теми Активни теми RSS - Амазонски куќи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Амазонски куќи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Амазонски куќи
    Испратена: 13.Јануари.2012 во 05:22
Некој знае а некој не, но овие симпатични куќички на дрво во светот се познати како Амазонски куќи.
Е сега, може не е ова баш за во архитектура, ама баш ми се интересни па сакав некоја сликичка да размениме. 
Или уште подобро, ако некој сакал некогаш да направи или направил, да каже дали е тешко да се скоцкаат вака. На што треба да се внимава, како иде постапката за правење на куќичкиве итн итн итн...

За мене се мало архитектонско дело, затоа што секоја си има своја посебна приказна, поинаку изгледа среќаI'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2012 во 05:23
 
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2012 во 13:56
Преубави се,кога ги гледам ме враќаат во детството...тогаш мечтаев да преноќам во некоја ваква со моите другарки.мечтаење

А и сега не би било лошо да си отседнам во онаа погоре.голема насмевка
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2012 во 14:02
Има таков хотелнамигнување
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2012 во 19:42
таман си е темата за во архитектура santijago среќа

инаку, ваквите куќи не се многу комплицирани за правење, треба дсамо малку да се разбираш од инжињеринг и статика, до го одбереш правото дрво и правите материјали
оние детските куќарки се такви, ако се ниски и не се поголеми од два метра квадратни, не се комплицирани, се друго, во поголеми размери е исто толку комплициано како што е еден обичен објект на нулта ниво

инаку, јас сакав ваква од многу гледање американски филмови ко мал, ама не сум имал таква шанса да си поседувам една, дури и денес би сакал даимам такво нешто голема насмевка
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2012 во 22:51
jas trebase astronaut da stanam... definitivno...
Incredible Blue
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2012 во 18:57

Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2012 во 01:09

Дури и за оние кои веќе го живеат животот на "висока нога", овие луксузни куќи на дрво претставуваат скапо задоволство - со својата цена од 300,000 евра, куќите кои што делуваат како палати на дрвјата се најновиот додаток на глобалниот тренд за живеење во природата.

Моделите вклучуваат и куќа на дрво во стилот на Џејмс Бонд, опремена со биометриски сигурносни системи, бајковити опкружувања и безгранична природа и густи шуми.

 

Директорот на фирмата "Blue Forest" чија специјалност се овие луксузни домови - Сајмон Пејн (33 години), им има помогнато на децата и нивните родители да ги создадат своите шумски кралства кои потсетуваат на оние од бајките како Робин Худ и други познати приказни.

Браќата Сајмон и Енди кои се сопственици на оваа компанија пораснале во Кенија и нивните дизајни се директно инспирирани од локалните структури на дрва кои ги забележале во источната африканска земја.

 

Луксузните куќи се направени од цврсто дрво од Северна Америка како смрека и бор, а на крајот се завршени со кедар и даб.

Зачудувачки, овие куќи немаат за цел само да ги вратат луѓето кон нивните природни корени, туку служат и како остварување на детските сонови за кралските дворци и живеалишта од бајките.

 

"Забележавме дека во Британија нашите луксузни структури го зголемуваат интересот при продажбата на домовите бидејќи додаваат еден фасцинантен ефект и ја будат имагинацијата, додека луѓето кои ги купуваат од странство имаат тенденција да создадат свое природно прибежиште каде што одат да се рекреираат", изјавил Сајмон Пејн.

 

 

 

 

На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2012 во 12:29
Еве една интересна, внатре и надворсреќа

Куќичка на дрво скриена на планината Вистлер

Куќичка на дрво скриена на планината Вистлер

Куќичка на дрво скриена на планината Вистлер

Куќичка на дрво скриена на планината Вистлер

Куќичка на дрво скриена на планината Вистлер

Куќичка на дрво скриена на планината Вистлер

Куќичка на дрво скриена на планината Вистлер

Куќичка на дрво скриена на планината Вистлер

Куќичка на дрво скриена на планината Вистлер

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2012 во 12:35
Иако е мааааалку надвор од темата, не само хотел, дури и ресторан има од овој вид...и тоа во Нов Зеландзадоволство

(ама бидејќи го користат само за забави и состаноци, може да го сметаме..за куќичкаплазење)

Лоциран на работ на шумата Redwood, со отворен поглед на многубројни ливади и потоци, овој необичен жолт ресторан е магична интеграција на функцијата и природата. Овој проект има освоено многу награди, меѓу кои е New Zealand Institute of Design – BEST Awards, а влезе и во финалето за World Architecture Awards 2009.

Бидејќи е изграден на приватно земјиште, влезот е дозволен само со претходна резервација. Просториите за јадење се сместени горе на дрвото, а просторијата за спремање на храната е сместена на приземје. Ресторанот како проект беше дел од рекламна кампања за Yellow Pages, a стартуваше во октомври 2009 година и веќе во првите денови имаше повеќе од 500 резервации. За жал денес не е отворен за јадење, единствено се издава за забави, состаноци и сл.

Ресторан на дрво во Нов Зеланд

Ресторан на дрво во Нов Зеланд

Ресторан на дрво во Нов Зеланд

Ресторан на дрво во Нов Зеланд

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2012 во 22:39
мечтаење

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2012 во 19:15
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2012 во 12:26
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2013 во 09:54
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.