IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Интернет
  Активни теми Активни теми RSS - Срамота!!!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Срамота!!!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
Автор
Порака
brmm Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1437
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brmm Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2006 во 19:12
Не е точно... јес да можат малку да намалат цена.. но не и премногу...зш се знае до колку може да се намали цената кога ќе се израчунаат трошоците и сите ти работи, а кога ќе се види потрошувачката... абе во Мк нема многу да има потрочувачи...нема доволно ПЦ а , абе не е цела Мк ко Скопје...замислете во кое село има интернет-и компјутери... во мали градови кај што се нема пари.. ејј каде таму- за 20 години можеби. Така да нема многу потрожувачи
Кон врв
ZokiBoSS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 240
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZokiBoSS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2006 во 00:18
Brmm цената на интернетот е катастрофа во Македонија .. И за кои трошоци збораш, МТНет скоро цел профит за вџеб го клава. А за тоа дали нема доволно ПЦ-а во МКД, распрашај се само колку луѓе ставија кабловски интернет, иако е тест период..
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!
Кон врв
bosab Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the greatest legs in the world

Регистриран: 21.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 11079
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bosab Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2006 во 21:41
Ete ja imam kablovski internet si placam 1500den. mesecno i zasega e dobro,ke vidime ponataka.na Telekabel sum
Кон врв
kucester Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Февруари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kucester Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2006 во 21:43
Originally posted by bosab bosab напиша:

Ete ja imam kablovski internet si placam 1500den. mesecno i zasega e dobro,ke vidime ponataka.na Telekabel sum


Toa za neogranicen transfer ili
Кон врв
kirealeks Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kirealeks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2006 во 10:07
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Kako i da e!!! Nasiot i-net vo Makedonija e tapa bidejki konk*rencijata ne e nesto posebno jaka!!! Iskreno MtNet nema nekoja jaka konk*rencija, si gi drzi cenite kako sto toj saka!!! Jas sum na Mol sum zadovolen od niv, ne premnogu no sepak se dobri!!! Solidna brzina okolu 56 Mbps imam, so limit od 15 GB vo mesecot!!! Povekje ne mi treba, a plakjam okolu 70 evra vo mesecot!!! Makedonija seuste ne e dovolno razvieno podracje, taka da vo poslednive godini ima napredok na poleto na informatici tehnologii, nesto so sto mozat okolnite zemji da ni pozavidat, osven Grcija se razbira!!! Ke bide podobro!!! 

НЕ СУМ СИГУРЕН ДЕКА САМО ГРЦИЈА Е ПРЕД НАС ОД РЕГИОНОТ.ЈАС ЖИВЕАМ СОФИЈА ПЛАКАМ 10 ЕВРА ИНТЕРНЕТ НЕОГРАНИ4ЕН ТРАФИК НА МЕСЕЦ.DOWNLOAD 5 MB/s.povtoruvam 5 megabajti vo sekunda.и да не спомнувам дека има сигурно 100 фрее сервери за све што ми треба за разлика од кај нас и уште толку торент тракери.така да....

ОД ОВОЈ ФОРУМ СУМ БАНИРАН...
Кон врв
bosab Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the greatest legs in the world

Регистриран: 21.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 11079
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bosab Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2006 во 19:25

Originally posted by kucester kucester напиша:

Originally posted by bosab bosab напиша:

Ete ja imam kablovski internet si placam 1500den. mesecno i zasega e dobro,ke vidime ponataka.na Telekabel sum


Toa za neogranicen transfer ili

Da neograniceno mozam da simnuvam kolku sakam i normalno so sakam  i zadovolna sum.

Кон врв
brmm Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1437
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brmm Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2006 во 12:14
Знаете што е бендвид? прочешлајте на интернет по големите светски провајдери што им продаваат бендвид на помалите провајдери ( ко што се сите во Мк) и ќе видите колку и што се исплати... На малку корисници не може да биде евтино, и не е исто да има провајдерот 500 иљади корисници и 10.000 иљади корисници. Во врска со ограничувњето...во Македонија има многу што злоупотребуваат ако интернетот е неограничен-се симнува се живо и диво- што треба и што не треба, тоа е оптеретување за провајдерот и проблеми за корисниците што не злоупотребуваат (бавен интернет-паѓање на линијата и слично ) епа поради тоа постои ограничувањето.. јас имам адсл со лимит 4гб... трошам едвај 2-3гига.... пц то ми е нон стоп уклучен, сурфам многу-маилови-и се  што ми треба а многу ми треба ( освен download ). И јас сум за неограничен евтин-да не се сватиме погрешно, ама не се дава то на секој
Кон врв
Nee*amAnderskor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2005
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 291
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nee*amAnderskor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2006 во 18:00

Ne se slozuvam so toa deka pazarot e mal i zatoa e skapo. Makedonija ne e nesto bog-znae kolku razviena no ne e ni pickojebina, sepak e vo evropa.

Primer za pickojebina:

1.Drzava: Canada 

2. Provincija: Nunavut, povrsina kolku cela Kina

3. Naselenie: 35000

4. Glaven Grad: Iqaluit, naselenie 27000

5. Komunikacija: So avion Herkules, ili samo vo Avgust mesec so brod

6. Internet: Broadband, 3.7Mbps down, 0.5 MBps up, bez ogranicuvanje

7. CENA: $60/mesec, kanadski

Pozdrav.

No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!
Кон врв
experriment Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Февруари.2006
Локација: Bulgaria
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај experriment Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2006 во 19:55
Не разбрах всичко, светнете ме каква е основната свързаност в Македония ?
В София живея и плащам за 1 MB/s = 30lv .
Какво е сравнението за тези пари при вас ?
Какво може да се вземе ?
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2006 во 00:51
Originally posted by experriment experriment напиша:

Не разбрах всичко, светнете ме каква е основната свързаност в Македония ?
В София живея и плащам за 1 MB/s = 30lv .
Какво е сравнението за тези пари при вас ?
Какво може да се вземе ?
        E,ovoj mi zvuchi kako normalen bugarin,za razlika od drugite!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Бугарин Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Бугарин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2006 во 10:27
Originally posted by brmm brmm напиша:

Знаете што е бендвид? прочешлајте на интернет по големите светски провајдери што им продаваат бендвид на помалите провајдери ( ко што се сите во Мк) и ќе видите колку и што се исплати... На малку корисници не може да биде евтино, и не е исто да има провајдерот 500 иљади корисници и 10.000 иљади корисници. Во врска со ограничувњето...во Македонија има многу што злоупотребуваат ако интернетот е неограничен-се симнува се живо и диво- што треба и што не треба, тоа е оптеретување за провајдерот и проблеми за корисниците што не злоупотребуваат (бавен интернет-паѓање на линијата и слично ) епа поради тоа постои ограничувањето.. јас имам адсл со лимит 4гб... трошам едвај 2-3гига.... пц то ми е нон стоп уклучен, сурфам многу-маилови-и се  што ми треба а многу ми треба ( освен download ). И јас сум за неограничен евтин-да не се сватиме погрешно, ама не се дава то на секој

Има алтернатива на злоупотребуванjето - то е фрее сервер. Ако бидел некоj проваjдер по ЛАН, то би имало 100Mbit/s скорост за филмите. И тоа проваjдер ке прави помалко трафик - сите ке симнуват од фрее-сервера. Користниците ке бидат подоволни од многото филми, музика и софтвер на ова сервер и ке снимуват основно од него. Тоа дека е през WiFi зашто не го прави? Секоj дека е бил во Софиjа ке потврди - за 13 евра получуваш 11 мегабаjта/сек и много сервери. Тоа е 1ДВД за 15-20 минути, 1СД за 2-4мин.


Изменето од Бугарин
Кон врв
brmm Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1437
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brmm Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2006 во 10:53
Originally posted by Nee*amAnderskor Nee*amAnderskor напиша:

Ne se slozuvam so toa deka pazarot e mal i zatoa e skapo. Makedonija ne e nesto bog-znae kolku razviena no ne e ni pickojebina, sepak e vo evropa.

Primer za pickojebina:

1.Drzava: Canada 

2. Provincija: Nunavut, povrsina kolku cela Kina

3. Naselenie: 35000

4. Glaven Grad: Iqaluit, naselenie 27000

5. Komunikacija: So avion Herkules, ili samo vo Avgust mesec so brod

6. Internet: Broadband, 3.7Mbps down, 0.5 MBps up, bez ogranicuvanje

7. CENA: $60/mesec, kanadski

Pozdrav.

Никој не ја навреди Македонија и не реков дека е пичкоебина. а тој провајдер што е во Канада, сигурно е раширен не само на население од 35.000, а и да е така... во Канада е евтино да земеш интернет (бендвид) брз, и да го продаваш...а да земеш во Македонија преку оптика или сателит и да го продаваш е екстремно скапо и цените се движат со иљадници евра месечно- за опремата да не правиме мубает...
Кон врв
brmm Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1437
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brmm Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2006 во 11:00

Originally posted by Бугарин Бугарин напиша:

Originally posted by brmm brmm напиша:

Знаете што е бендвид? прочешлајте на интернет по големите светски провајдери што им продаваат бендвид на помалите провајдери ( ко што се сите во Мк) и ќе видите колку и што се исплати... На малку корисници не може да биде евтино, и не е исто да има провајдерот 500 иљади корисници и 10.000 иљади корисници. Во врска со ограничувњето...во Македонија има многу што злоупотребуваат ако интернетот е неограничен-се симнува се живо и диво- што треба и што не треба, тоа е оптеретување за провајдерот и проблеми за корисниците што не злоупотребуваат (бавен интернет-паѓање на линијата и слично ) епа поради тоа постои ограничувањето.. јас имам адсл со лимит 4гб... трошам едвај 2-3гига.... пц то ми е нон стоп уклучен, сурфам многу-маилови-и се  што ми треба а многу ми треба ( освен download ). И јас сум за неограничен евтин-да не се сватиме погрешно, ама не се дава то на секој

Има алтернатива на злоупотребуванjето - то е фрее сервер. Ако бидел некоj проваjдер по ЛАН, то би имало 100Mbit/s скорост за филмите. И тоа проваjдер ке прави помалко трафик - сите ке симнуват од фрее-сервера. Користниците ке бидат подоволни од многото филми, музика и софтвер на ова сервер и ке снимуват основно од него. Тоа дека е през WiFi зашто не го прави? Секоj дека е бил во Софиjа ке потврди - за 13 евра получуваш 11 мегабаjта/сек и много сервери. Тоа е 1ДВД за 15-20 минути, 1СД за 2-4мин.
Има опции и во Македонија за интернет преку лан и користење на фрее сервери и не е толку скапо, но разговараме за АДСЛ интернет, кој е со цени:

512/128 Kbps 16еу месечно - ограничен на 512МБ, за следните 512МБ плаќаш по 2,8 еу

512/128 Kbps 28еу - лимит 4 ГБ после 4 гб паѓа брзината и до 6 кб/с

768/128 Kbps 72еу - лимит 10 ГБ после 10 гб исто паѓа брзината

1536/256 Kbps 167еу - лимит 25 гб после 25 гб исто паѓа брзината

Во секој пакет има опција да не паѓа брзината него да докупуваш мегабајти

Информациите се за тие што не се од Мк..

Кон врв
brmm Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1437
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brmm Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2006 во 11:31

Во Битола има локален провајдер кој нуди интернет  256/256 up/down - за 1500ден - неограничено...  е сеа се фино тоа да речеме евтино и неограничено, ако има тој пример 500-1000 корисници и може да поднесе толку е супер, ако му се поврзат уште 2000-3000 корисници пример, тој ќе мора да докупува бендвид со големи брзини кој е екстремно скап, у принцип uplaod-от е скап, download и не е толку скап... но проблемот е upload

еве ви некој линкчиња па проверете..

http://www.globaltt.com/index-en.html?http://www.globaltt.co m/(i5fkdhatt1r2bwefhheik045)/caseStudy/CaseStudy-en.aspx

http://www.easynet.net

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,111 секунди.