IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Интернет
  Активни теми Активни теми RSS - Срамота!!!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Срамота!!!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 8>
Автор
Порака
Macedalien Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Април.2005
Локација: France
Статус: Офлајн
Поени: 114
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Macedalien Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Срамота!!!
    Испратена: 27.Декември.2005 во 00:02

Плаќам само 29,99 € за неограничена фиксна телефонија (буквално можам да отечам на телефон), имам 400 телевизиски канали во нумерички квалитет и неограничен интернет чиишто карактеристики се следните :

Со вклучен сервис телевизија :

Downstream 7506 Kbps (938.3 KB/sec) 8106 Kbps (inc. overheads)
Upstream 876 Kbps (109.5 KB/sec) 946 Kbps (inc. overheads)

Без сервисот телевизија :

Downstream 7538 Kbps (942.3 KB/sec) 8141 Kbps (inc. overheads)
Upstream 880 Kbps (110.0 KB/sec) 950 Kbps (inc. overheads)

Во Македонија овие цени ги нема. Зошто е тоа така и како е можно во земја како оваа во којашто живеам со 10 пати повисок стандард од Македонскиот да плаќам помалку одошто таму?

Ај повелете искажете се : знаеме дека оваа тема е многу чувствителна.

П.С. Знам дека форумот е продолжена рака на МтНет и дека некои од членовите ќе се обидат да ми противречат ама факт си е факт.

Кон врв
ZokiBoSS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 240
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZokiBoSS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2006 во 18:19
Нема врска на кој е и на шо е форумот.. Вистината е таа, сите си ја знајме, само си ќутиме.. И арно ни прават.. Кога мт-нет ги крена цените, сите се исфорсирафме, он нет ке направи подобар интернет, ке направи ова, ке направи она .. И шо добивме.. Истиот интернет само wireless .. за истата цена.. Само тоа е.. А те*е ти е супер интернетот, скоро 1 Мегабајт во секунда, тоа е премија за нас.. Поздрав
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!
Кон врв
Macedalien Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Април.2005
Локација: France
Статус: Офлајн
Поени: 114
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Macedalien Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2006 во 15:37

Originally posted by ZokiBoSS ZokiBoSS напиша:

А те*е ти е супер интернетот, скоро 1 Мегабајт во секунда, тоа е премија за нас.. Поздрав

Se zbrka ti masko - 20 vo sekunda moze da mi e ako ne koristam. Inace merenjata sto ti gi staviv za Download se 6 ili 7 a upload 1

Кон врв
ilefx Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ilefx Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2006 во 20:30



Многу грешки прават МТНЕТ само касно ке биде за нив , кога нивните теткици ке не замараат по телефони, МТНЕт со нова понуда ( како што беше на почетокот на АДСЛ от )


Ке биде касно , поздрав до МТНЕТ и Админите на форумов

+ имаат срека што фирми ставаат адсл






Изменето од ilefx
ILEFX.COM
Кон врв
ZokiBoSS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 240
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZokiBoSS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2006 во 18:56
Originally posted by Macedalien Macedalien напиша:

Originally posted by ZokiBoSS ZokiBoSS напиша:

А те*е ти е супер интернетот, скоро 1 Мегабајт во секунда, тоа е премија за нас.. Поздрав

Se zbrka ti masko - 20 vo sekunda moze da mi e ako ne koristam. Inace merenjata sto ti gi staviv za Download se 6 ili 7 a upload 1



Или ти се имаш збркано, или пак грешни информации постави во првиот пост, бидејки 8000 Kbps од прилика би дошло 8 Mbps (МегаБИТА, не мегабајти), и тоа поделено со 8, дава 1 Мегабајт во секунда (:
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2006 во 18:33
Kako i da e!!! Nasiot i-net vo Makedonija e tapa bidejki konk*rencijata ne e nesto posebno jaka!!! Iskreno MtNet nema nekoja jaka konk*rencija, si gi drzi cenite kako sto toj saka!!! Jas sum na Mol sum zadovolen od niv, ne premnogu no sepak se dobri!!! Solidna brzina okolu 56 Mbps imam, so limit od 15 GB vo mesecot!!! Povekje ne mi treba, a plakjam okolu 70 evra vo mesecot!!! Makedonija seuste ne e dovolno razvieno podracje, taka da vo poslednive godini ima napredok na poleto na informatici tehnologii, nesto so sto mozat okolnite zemji da ni pozavidat, osven Grcija se razbira!!! Ke bide podobro!!! 
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2006 во 00:38
Кога сите тие 10000 високо образовани кадри, кои заминаа кукавички во светот и рмбаат таму за трулиот капитализам, би се вратиле, тогаш ќе тргне работата. Идеите кои ги имаат треба да ги искористат овде. Стандардот ќе се покачи, а цените ќе паднат. Ама никој не сака да седи во земјоделска земја, нели? Тешко е, знам.
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
brmm Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1437
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brmm Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2006 во 00:49
И така е и не е така... има тука луѓе со идеи има луѓе што однадвор идат со идеи и пари... но ние си ги бркаме...тоа е работата.. и + ако тука малку просперираш ааууу на грб ти се качија додека не си подмитиш, инаку маф ти е работата...
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2006 во 01:51
Не ни е јасно зашто е ограничувањето на адсл, никако да разберам.Сега користам адсл италија, кој е десетпати побрз а на фиксна телефонија кошта само 19,90 евра, што сакаш и колку сакаш користи,НЕМА ОГРАНИЧУВАЊЕ НИКАКВО 24 часа.И сека што нас ни ограничува МТ НЕТ, ајде објаснете .А да не зборам за беззичен интернет, ние сме назад од ова и кошта 100 пати поскапо во МК

Изменето од maja
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
brmm Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1437
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brmm Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2006 во 01:57
Лесно е...  Во МК има да речам 10.000 кориснии... во држава со 10-20 милиони жители и со просечна плата од 2000-3000 еу има 2-3 милиони корисници на интернет... е сеа... еден провајдер да опстане има МНОГУУУ трошоци, епа не е исто да имаш 10 иљади корисници и 2-3 милиони корисници... то е исто ко да продадеш денеска 10 кифли а една кифла да чини 10 денари (твојот ќар да е 3 денари ) и не е исто да продадеш 1000 кифли со ќар од 1 денар ( а ќе коштаат 8 денари ) у секој случај повеќе ќар има тој што е поефтин НО СО ПОГОЛЕМ број на корисници... а нашата држава има само 2 милиони ВКУПНО народ.. со просечна плата од 200 еу... Сега знаете зошто е скапо кај нас тоа ???? проста математика... значи кај нас СТАЛНО ќе биде поскапа услуга што не се произведува во Мк па и интернетот, затоа што сме малку народ-малку корисници


Изменето од brmm
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2006 во 02:03
Штета навистина.Од следниот месец Италија нивното ALICE ADSL дава гратис два месеци,е како ова нив им се исплати,не ми е јасно стварно на толку голем број корисници
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
brmm Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1437
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brmm Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2006 во 02:07

И тука даваат 3 месеца гратис сега за да привлечат муштерии.. ( а после тие гратис месеци ќе им земаат пари-тоа е бизнос така се исплати ) е сеа ограничувањето е затоа што кога беше неограничен интернетот... ние македончињата толку многу downloadiravme од интернет све и свашта и што треба и не треба... епа за нас треба ограничување... у право се донекаде за тоа... 

 

иначе сум против МТ нет.. имам и јас проблеми со нив.. овака изгледа дека ги бранам.. но револтиран сум и од корисниците.

Кон врв
ZokiBoSS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 240
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZokiBoSS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2006 во 02:59
Brmm, кога мтнет би ја спуштиле цената на адсл пакетите, дали нема да биди зголемено побарувањето за интернет.. 2пати, 3пати, а можи и појќе, така? Ова шо го прават тука е резил, излегва Бучко на ТВ го даваат кај шо збора со Бил Гејтс (Прочитајте уште еднаш, БИЛ ГЕЈТС !) најбогатиот човек на планетата, и му СЕ ФАЛИ дека МКД е прва држава во светот во која 90% од територијата е покриена со WireLess интернет, а не му кажва дека 4.6% од населението користи интернет .. До каде бе вака, до каде... Баш имаше една добра споредба, ко го кладе мтнет лимитот, во Велика Британија најновата понуда гласеше: 24Mb download за 24 фунти (лимитот беше мислам 10 ГБ, али не се сејќавам добро).. И шо има да додајме на ова? ..... Само нашето, македонското: Ќе биди (ако не денес, утре) ..

П.С. Знам дека некои личности од форумот несмеат да пишат против мтнет, и ок е тоа, поради манипулациите што се прават, али голем РЕСПЕКТ до Маја, за искреноста.. Just Go Ahead!
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2006 во 01:43
A,be senior, makedonija ne e najmala drzava,pa ni vo evropaMnogu si naiven ako mislis deka toa e prichina za visokite ceni. namali gi drasticno cenite na bilo koj k*renten proizvod pa ke vidis kolku ke se zgolemi potrosuvackata.Samo,ne ocekuvaj deka toa se slucuva preku nok.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.