IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - Апел до политичарите од Светот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Апел до политичарите од Светот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
zoranjanev1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Септември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zoranjanev1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Апел до политичарите од Светот
    Испратена: 10.Ноември.2011 во 22:56
     Politichari od Svetot: ukinete gi parite kako takvi !
Nema da se sluchi nishto losho - naprotiv cje se sluchi neshto mnogu ubavo i dobro !
Ako ne znaete od kade da pochnete, prochitajte si ja eden na drug ovaa poraka, i rabotite cje trgnat sami od sebe !
 
     Skoro site drzhavi vo Svetot golem del od svoite budzheti davaat za "odbrana". Od kogo "odbrana", zoshto "odbrana" ?!
Drzhavata A se "brani" od drzhavata B, a drzhavata B se "brani" od drzhavata A ?!
A toa ne e "odbrana", tuku sistem za ubivanje i nasilstvo !
I seto toa dodeka po Svetot ludje i deca umiraat od glad, od izlechivi bolesti, i sl. !
Zemete go primerot na poznatiot, sega pokoen, peach Rej Charls. Toj kako dete zabolel na ochite od izlechiva bolest, no lekarot kaj kogo se obratile negovite roditeli ne sakal da go lekuva, bidejcji tie (roditelite na Rej Charls) nemale pari da mu platat za lekuvanjeto !? I Rej Charls ostanal slep !?
A shto da recheme za toa shto skoro site lekari po Svetot ne sakaat da lekuvaat ni pacienti zaboleni od izlechivi bolesti na koi pacienti i zhivotot im e zagrozen, ako pacientite ne im platat ?!
I sekojdnevno po Svetot umiraat ludje i deca od izlechivi bolesti zatoa shto nemaat pari za lekuvanje !?
Zar ne gledate za kakvo zlo, za kakvo duhovno (ne dushevno, iako nema golema razlika) ludilo se raboti tuka ?!
 
     Mozhe da se pochne i vaka: pacient ne mu placja na lekarot, tuku go zamoluva da go lechi bez pari; lekarot go lechi pacientot bez pari; potoa, lekarot odi vo ducjan da kupi leb i mleko; go zamoluva prodavachot da mu dade leb i mleko bez pari; prodavachot mu dava na lekarot leb i mleko bez pari; potoa, na prodavachot mu doadja inkasant za struja; prodavachot go zamoluva inkasantot da ne mu ja iskluchuvaat strujata iako nema da plati; elektrodistribucijata ne mu ja iskluchuva strujata na prodavachot iako ne platil; i t.n.
Ova vi izgleda nemozhno ?!
Pa, da vi kazham, vo golema zabluda ste !
Ochigledno e deka nekoj ovde e zol i duhovno lud, a toa ne sum jas.
Ova e sosema mozhno - se' shto treba e malku dobra volja !
(A i, na pr., strujata ne ja davaat elektrodistribuciite po Svetot - strujata ja dava Bog; a shto da recheme tek za vodata, hranata, i t.n. ?!).
 
     Vo krajna linija (povtoruvam: vo krajna linija), ako i ne znate kako da gi
ukinete parite kako takvi, togash barem davajte mnogu pogolemi sredstva od svoite budzheti za pomosh na gladnite ludje i deca niz Svetot, za zabolenite ludje i deca od izlechivi (i neizlechivi - da im se namalat makite) bolesti, i t.n.
Zemete go primerot na Moamer el Gadafi vo Libija: Libija ima (ili, za zhal, sega vecje: imashe) 100% besplatno zdravstvo: chovek doadja vo bolnica; zdravstvenite rabotnici vo bolnicata ne prashuvaat dali toj chovek e Libiec, Amerikanec, Rusin, Kinez, ili shto bilo drugo; ne mu baraat ni lichna karta, a kamoli zdravstvena legitimacija; dolzhni se medicinski da go ispitaat, i, potreba, da go lekuvaat; pacientot ne placja ama bash nishto - se' placja drzhavata.
 
     Zatoa, apeliram do politicharite od Svetot: osvestete se, i pochnete da se odnesuvate podobro i porazumno ! 
Pochnete (povtoruvam: pochnete) od nekade ! Potoa, rabotite cje si odat sami po sebe ! 
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2011 во 00:07
Овде имам сретнато разни типови кои се во некој бели, жолти и какви се не филмови.
Ама овој твојов филм да не се вика крокодил од онаа најновата марка што се прочу пред некое време.

Ако си у тој фазон ти нема спас пријателу.

Него има уште време за тебе, иди у црква купи три свеќи од најголемите, од они за слава што се, барај го директно дедо Стефан да те очита, па може господ и ќе ти прости за се што излупа овдека за кратко време.





Изменето од Zeksi71 - 11.Ноември.2011 во 00:10
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
zoranjanev1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Септември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zoranjanev1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2011 во 00:16
     Ne te razbiram Zeksi71 ? Shto losho vide vo ovaa moja tema ?
 
     љубов
Кон врв
zoranjanev1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Септември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zoranjanev1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2011 во 08:18
     Politichari od Svetot: prevzemete neshto, vo smisol na ovaa moja tema ! Ne plashete se, nema prichina da bidete uplasheni od neshto. Nishto losho nema da vi se sluchi.
 
     љубов


Изменето од zoranjanev1 - 12.Ноември.2011 во 08:19
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2011 во 23:17
Zorane, ako parite se koristea samo za vooruzhuvanje togash kje beshe vo pravo, a vaka ...

... kako kje pojde tvojot lekar da pazaruva ? Shto kje trampi kako protiv vrednosta na dve kila kompiri? Ili edno kilo meso ?

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zoranjanev1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Септември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zoranjanev1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2011 во 23:49
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Zorane, ako parite se koristea samo za vooruzhuvanje togash kje beshe vo pravo, a vaka ...

... kako kje pojde tvojot lekar da pazaruva ? Shto kje trampi kako protiv vrednosta na dve kila kompiri? Ili edno kilo meso ?

     Messenger, kako zhiveele ludjeto koga ne postoele pari ? Sekoj zema shto mu treba i im dava na drugite shto im treba (bez pari). I, vo tekstot na ovaa moja tema e daden primer kako bi izgledalo toa. Ne razbiram shto ne ti e jasno ?
 
     љубов 
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2011 во 00:14
Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:


     Messenger, kako zhiveele ludjeto koga ne postoele pari ?
 




Vo peshteri i kolibi, vo rodovsko ureduvanje, bez avtomobili tuku so magarinja i po nekoj konj, bez vozovi, avioni, raketi i sateliti, telefoni, radija, televizori i internet preku koj sega jas i ti komunicirame, bez frizhideri, elektrichni pechki, sijalici, kompjuteri, asfaltirani ulici, zgradi, betonski mostovi koi premavnuvaat celi ezera, prekuokenski brodovi, pechatarski mashini. knigi (megju koi e i tvojata Biblija) ...







Ne mi e jasno kako tebe ne ti e jasno deka toa se obidoa lugjeto povekje pati da go realiziraat ( ponekogash i so ogromni chovechki zhrtvi vo Rusija, Kina, Kuba i nekolku drugi zemji ) i utvrdija deka e utopija.

Parite se odlichna invencija, daleku pouspeshna varijanta od nekogashnoto pisulche hartija so lichen potpis. Ednostavno i evtino se pravat, imaat univerzalna vrednosna zamenlivost, pretstavuvaat odlichen medijum za dolgotrajno chuvanje i transportiranje. a isto taka pretstavuvaat i eden od najdobrite nachini za prezerviranje na minatiot trud.

Svetot bez pari vednash bi se preselil vo kameno doba.

Duri i Isus ne govoreshe nishto protiv parite. Naprotiv, toj imenuva blagajnik koj se grizheshe za niv dodeka patuvashe so apostolite.

Parite nikogash ne bile problem. Problemot e kako se koristat... kako shto vprochem vazhi i za s'e drugo.








Изменето од Messenger - 13.Ноември.2011 во 00:17
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zoranjanev1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Септември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zoranjanev1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2011 во 08:43
     Ne gledam kakva vrska ima napredokot na naukata i tehnologijata so toa dali se upotrebuvaat pari ili ne.
     Komunistite propagiraat "idealno" komunistichko opshtestvo vo koe bi nemalo pari. Toa, samoto za sebe, e dobro. No, metodite koi gi propagiraat komunistite za da se dojde do takvo "idealno" opshtestvo se satanistichki: ubivanje, revolucii, i, pred se', ateizam.
Davanjeto na roba od strana na nekoj chovek na drug chovek bez nadomestok, bi trebalo da bide dobrovolno.
Na pr., iskreno: dokolku ti imash potreba od neshto shto jas go imam, mozhesh slobodno da mi se obratish i jas cje ti go dadam toa bez nadomestok. Takov sum jas. A drugite ludje - kako sakaat. Jas tuka ne mozham mnogu povecje da storam osven shto pishuvam za takvi temi.
 
     љубов
Кон врв
zoranjanev1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Септември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zoranjanev1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2011 во 08:47
     Messenger, velish deka opshtestvo bez pari e utopija. A jas te prashuvam: zoshto e opshtestvo bez pari utopija ? I ti odgovaram: zatoa shto pogolem del od ludjeto se zli i sebichni.
Tuka jas se obiduvam da promenam neshto.
 
     љубов
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2011 во 12:09

Chovekova glupost(znam deka temava e na filozofija ama ete reshiv da ja upotre*am ovde) e golema koga si umisluvash deka mozhesh da go promenish svetot i koga si ubeden deka znaesh shto e najdobro za site.

"Menuvanjeto na svetot zapochnuva od sebe"   
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
zoranjanev1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Септември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zoranjanev1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2011 во 12:44
    
     viktorija123, jas ne umisluvam deka (sam) mozham da go promenam Svetot, nitu umisluvam deka znam shto e najdobro za site. Jas samo go pishuvam toa shto go mislam i chuvstvuvam.
    A ti shto losho vide vo ovaa moja tema ? Imash li ti podobri idei kako Svetot da se napravi podobar ? Mislish li deka e podobro da molcham ? 
     Jas se obiduvam da bidam dobar. Slobodno kazhi, ako neshto, vo opshta smisla, barash od mene, ako mozham cje ti go dadam (bilo toa da e neshto materijalno, ili sovet, ili shto bilo drugo). I imash li nekoj sovet za mene shto bi trebalo da promenam na podobro kaj mene ?
     
 
     љубов
Кон врв
zoranjanev1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Септември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zoranjanev1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2011 во 13:04
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

 

"Menuvanjeto na svetot zapochnuva od sebe"   
     Jas se obiduvam da bidam dobar i da se promenam sebesi na podobro.
     Na pr., pred nekolku godini, vo edna prilika, na edna tinejdzherka-prosjachka i dadov 1000 (iljada) denari. Imav - i i' dadov. Dali sum napravil neshto losho ? (nemoj ova da go sfatish kako falenje; samo ja kazhuvam vistinata). Taka postojano se obiduvam da bidam dobar.
     Na pr., mojot tatko, koj sega e vo penzija, e primarius-hirurg. Do 2006 godina drzhevme privatna hirurshka ordinacija. Mojot tatko nikogash ne gi prinuduval negovite pacienti da mu platat za lechenjeto: ako nekoj pacient imal (i sakal) da mu plati, vo red; a ako pacientot nemal (ili ne sakal) da mu plati na tatko mi za lechenjeto (shto neretko se sluchuvashe), tatko mi go ispracjashe toj pacient so prijatelska nasmevka i so zborovite: najgolema nagrada za mene e ti da bidesh zdrav.
I den deneska, poraneshni pacienti na tatko mi, koga cje go sretnat, so shiroka prijatelska nasmevka go pregrnuvaat i mu se zablagodaruvaat shto gi izlechil niv ili nekoj od nivnoto semejstvo.
     Sepak, ushte ednash cje te prasham: imash li nekoj sovet za mene kako da bidam podobar ?
 
     љубов


Изменето од zoranjanev1 - 13.Ноември.2011 во 13:16
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2011 во 15:16
Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:

      Ne gledam kakva vrska ima napredokot na naukata i tehnologijata so toa dali se upotrebuvaat pari ili ne.
     Komunistite propagiraat "idealno" komunistichko opshtestvo vo koe bi nemalo pari. Toa, samoto za sebe, e dobro. No, metodite koi gi propagiraat komunistite za da se dojde do takvo "idealno" opshtestvo se satanistichki: ubivanje, revolucii, i, pred se', ateizam.

Davanjeto na roba od strana na nekoj chovek na drug chovek bez nadomestok, bi trebalo da bide dobrovolno.

Na pr., iskreno: dokolku ti imash potreba od neshto shto jas go imam, mozhesh slobodno da mi se obratish i jas cje ti go dadam toa bez nadomestok. Takov sum jas. A drugite ludje - kako sakaat. Jas tuka ne mozham mnogu povecje da storam osven shto pishuvam za takvi temi.

 

     љубов



Ignorancijata e blazhena.

I taa nema vrska so dobrinata.


Ti spomnav deka nitu Isus ne govorel protiv parite, deka i toj gi koristel... no nekoi neshta ednostavno ne stigaat do tebe ili nesakash da stignat bidejkji si umislisl oti so doshol do idealna spasonosna ideja.

Ova mu doagja kako onaa deka Zemjata e centarot na Svetot.

OK, ako takvite idei te pravat srekjen i zadovolen, togash koi sme nie da go rasturame toa blazhenstvo.





Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2011 во 16:05

Zoranjanev 1, nema nishto losho vo pomaganjeto!

Postoi razvoj, rastenje na svesta kaj lugjeto - toa e ona vo koe jas veruvam.

A za toa kako da bidesh "podobar"???-barash od mene odgovori na koi samiot kje morash da si odgovorish.
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.