IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - Кризата во Грција
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кризата во Грција

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 13>
Автор
Порака
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2012 во 20:28
Чудна работа, скоро сите во Црна Гора викаат дека се мрзливи а во подобра состојба се во Грција. 
Значи не е до мрзата, туку до недомаќинското работење.
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2012 во 13:02
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2012 во 13:26
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2012 во 11:10
Грција: „Наскоро ќе немаме ни за кафе“

Кафето е многу битно.... Добро де, остатокот од светот вели "Ќе немаме ни за леб".....
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2012 во 17:52
Originally posted by pHp pHp напиша:

Грција: „Наскоро ќе немаме ни за кафе“

Кафето е многу битно.... Добро де, остатокот од светот вели "Ќе немаме ни за леб".....

Ама ќе имаат за гироголема насмевка


I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2012 во 08:36

Бараат апсење за „тројката“

Атина - Грчкиот полициски синдикат побара од Јавното обвинителство на Грција да издаде налог за апсење на меѓународните инспектори на ЕУ, Европската централна банка (ЕЦБ) и Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), со образложение дека тие ја загрозуваат демократијата во земјата.

- Тие ја загрозуваат демократијата во Грција и му штетат на нејзиниот народ, се вели во писмото на Синдикатот испратено до грчките медиуми, Европската комисија, ЕЦБ и ММФ.

Синдикатот на учесниците на протестите против новиот пакет мерки за штедење им подели илјадници летоци насловени „Се бараат“ во кои се распишува награда од едно евро за секој оној што ќе ги уапси претставниците на меѓународната „тројка“ кредитори.




Конечно некој да ја каже исправната формула како да се реши кризата не само во Грција туку и во светот. Кој си фатил работа со ММФ, Светска Банка и останатите слични бандитски организации се гледа како поминува.


"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2012 во 13:05
Абе, ниту грците не е цвеќе за мирисање.

Тие земаа кредити со вреќи да си живеат вештачки стандард без да работат и да си делат пари "капом и шаком", па сега некој им е крив зошто мора да враќаат и не можат така да продолжат во недоглед.  

Жена ми има пријателка, гркинка од Кавала, која ни кажа дека во една држaвна болница биле запослени 20 градинари !?!? И додека тој број, самиот по себе, е за најстрога критика (небаре треба да се води грижа за градски парк), работата е што таа болница нема никаква градина !!!



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2012 во 23:54
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2012 во 03:33
На крајот Грција ја натераа да ги прифати мерките за штедење... за арно на ЕУ и меѓународниот монетарен систем... не за грците.

За нив најдобро беше да прогласат банкрот, да изјават дека не се во можност да ги враќаат кредитите, да одбијат секаква натамошна "помош" од интернационалните банки, да излезат од ЕУ и повторно да си ја внесат во употреба драхмата.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2012 во 19:34
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

На крајот Грција ја натераа да ги прифати мерките за штедење... за арно на ЕУ и меѓународниот монетарен систем... не за грците.

За нив најдобро беше да прогласат банкрот, да изјават дека не се во можност да ги враќаат кредитите, да одбијат секаква натамошна "помош" од интернационалните банки, да излезат од ЕУ и повторно да си ја внесат во употреба драхмата.

Во голема грешка си, ги натераа на потпишување нивните полтрони кои моментално се во владата на Грција, по пучот кој беше извршен од страна на ЕУ каде беше сменета легално избраната влада на Грција на чело со Папандреу чија единствена вина беше повикувањето на референдум за народот да се изјасни за наводната помош од ЕУ на нивната земја.

Ова што се случува сега во Грција, најверојатно ќе биде само увод во европската пролет, која во почеток ќе ги зафати пола од земјите членки на ЕУ.

Многу ме интересира како ќе реагираат размазените италијани и шпанци кога и на нив ќе почнат да им ги скратуваат правата, па на португалците и др.

Европската супер држава, барем така беше замислена во некои луди глави, е мртва. ЕУ е во клиничка смрт, без никакви шанси да се разбуди, не ја научија лекцијата од СФРЈ.
Ова сега што се случува со ЕУ е смо возобновување на 4-от рајх на чело со Германија ( тие никогаш не се откажаа од доминација во широки размери ), само овој пат со пософистицирани методи него што беше во 39-та год.

Само ме чуди немањето на никаква поширока политичка и општествена дебата околу новата ЕУ која е на сцена во моментот а која нема ништо заедничко со вредностите на старата ЕУ од пред 5-6 години.

И не се согласувам дека за Грција и за било која наредна држава што ќе се соочува со вакви проблеми е решението да прогласат банкрот, бидејќи тоа ништо не решава, долговите ќе си останат, ниту пак смената на валутата не би помогнала.
Само треба да се откачат како што викаш од СБ, ММФ, ЕЦБ, ЕБОР и еден куп други паразитски финансиски институции кои што ги уништуваат државите и се формирани за таа намена.



Изменето од Zeksi71 - 13.Февруари.2012 во 19:45
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2012 во 19:50
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

На крајот Грција ја натераа да ги прифати мерките за штедење... за арно на ЕУ и меѓународниот монетарен систем... не за грците.

За нив најдобро беше да прогласат банкрот, да изјават дека не се во можност да ги враќаат кредитите, да одбијат секаква натамошна "помош" од интернационалните банки, да излезат од ЕУ и повторно да си ја внесат во употреба драхмата.

Во голема грешка си, ги натераа на потпишување нивните полтрони кои моментално се во владата на Грција, по пучот кој беше извршен од страна на ЕУ каде беше сменета легално избраната влада на Грција на чело со Папандреу чија единствена вина беше повикувањето на референдум за народот да се изјасни за наводната помош од ЕУ на нивната земја.



Ма исто мислиме. среќа

Затоа реков ја натераа Грција (како држава, влада), а не грците (како народ).

И токму е така како што велиш - ЕУ си наметна свои луѓе кои работат за интерсите на ЕУ, а не за грчкиот народ.

Тоа го велам и јас.



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2012 во 10:54
ma,...shto mi iznakazaa ovie dvajca?!изненадување

...izgleda ne chule evropjanive za niv,..inache, ke doznaeja kade ( i kako!) im e ...spasot!

...navistina shteta!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2012 во 19:36
Originally posted by brza brza напиша:

ma,...shto mi iznakazaa ovie dvajca?!изненадување

...izgleda ne chule evropjanive za niv,..inache, ke doznaeja kade ( i kako!) im e ...spasot!

...navistina shteta

кај ти е икончето за бљување, ја мислев тоа ќе го ставиш ама ти ме зезна, или не ти е више у мода, газење од смеењегазење од смеењегазење од смеење
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2012 во 23:16
aaa ne!
...toa mi e rezervirano za  tosho,...edinstveno negovite sra...pardon!....shkrabanja  me teraat na ...
................................намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.