IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - ГОЛОТИЈА...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ГОЛОТИЈА...

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ГОЛОТИЈА...
    Испратена: 26.Октомври.2011 во 14:16

Површно , секој реагира дека полуголи гради се ОК ствар. Ајде тоа да го заборавиме...

ПОСТОИ ДРУГ АСПЕКТ НА ГОЛОТИЈАТА???
Не станува збор само за потполна голотија , ами и за разголеност....


Не знам некој уметник (пеач , свирач, цртач... ) да изразува нешто посебно спрема облечена девојка... има ли?
Каде се тогаш мислите дека можеби не е воред да се покаже некој дел на тебе пред луѓето?

Девојки? Колку разголени можите да се носите секојдневно? Како ја перцепијате голотијата пред луѓето... вашата голотија? Туѓа голотија? дали би позирале на уметник голи или само по долна облека ( во случај и на лична сатисфакција)??

Момци? А нашата „гордост“ в ред ли е да ја покажеме некаде? Дали вие би се соблекле за сликарка да ве црта?
Дали ви е сеедно вашата сакана да се шета разголена (колкузбунетост)  покрај вас? ... дали ќе ви дојде непријатно поради туѓите погледи?

Дали голотијата е само уметност , мајка природа  или пак нешто од што треба да се заштитиме...
Дали нешто со мнозинството не е во ред или со луѓето кај кои голотијата предизвикува непријатни чувства...

чекам одговори... СТВАРНО!
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2011 во 14:22
jaс би позирал да ме нацртаат гол и ми е убаво кога жена ми се шета покрај мене гола 
 
Ако човек има убаво тело е греота да не го покажува 
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2011 во 14:24

А разликата помеѓу голотија и разголеност е ..збунетост Голотијата е од физички аспект а разголеноста е фактот дека душата и телото ги ставаш на место каде сите можат да те гледаатзбунетост

Уметникот слика разголени тела
Певаљките се голи за да привлечат внимание затоа што на друг начин не се способни ..збунетост
 
Па ние сме голи родени, треба ли да се срамиме од себезбунетост
 
 
 
И те молам дефинирај го делот каде што мојата сакана би се шетала наоколуголема%20насмевка  Додека се шета само поред мене е добро, ама ако фати на трета страна еееесмеење
Сите визуелизираме па и да е некој облечен ако сакаш ќе го замислиш голнамигнување
 
А што е лошото да го разголиш телото пред некоја личност, кога пред неа веќе си се разголел себеси ... психичкизбунетост
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2011 во 14:33
разголеност - не потполна голотија... Оскудна провокативна облека безразлика на кое ниво.

Певаљката е гола... но дали нејзината голотија и истопорените гради пред публиката се нешто што е прифатливо или мизерно од филозофски аспект. Инаку од аспект на обичен човек, тоа е сето ок затоа што таа сепак е ПЕВАЉКА (демек, типично е за неа)...

хипотетски... Се договараш со некоја (демек, сакана особа) за излегување навечер и ти се појавува во кратко фустанче со длабоко отворени гради.... а треба да ја онесиш на место каде што ќе ја видат безброј луѓе. ...  Тоа е тренд? Простотилак? слободоумност? безумност?  Магнет за погледи??.... што е?

ете така би го дефинирал прашањето....трепкање

прашање 2 : Голотија... ПРЕД СИТЕ или САМО ПРЕД ЛИЧНОСТ пред која си свој потполнозбунетост


Изменето од volkswagen - 26.Октомври.2011 во 14:34
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2011 во 14:42
Од аспект на обичен човек не ми е ОК, особено ако е вулгарно за гледањесреќа
Од филозофски аспект и јас не ги разбирам, дали е некоја желба за докажувањезбунетост 
 
Хипотетички .. се договарам со милото да одиме некаде. Доаѓа во мини фустанче и длабоко деколте. Тоа е слободоумност, право на избор, магнет за погледи, желба за докажување. Барем јас гледам така на тоа.
 
Е сега .. мојава никогаш нема да излезе во ултра кратко фустанче, ама ќе излезе со длабоко деколте. Коментарот е .. па оние ставаат силикони за да се разголат, јас со дар од мајка природа да одам во ролка? За мене е ОК се додека не е вулгарно ( што никогаш нема да си дозволи)
 
 
Е ајде сега, зошто голем број мажи ја соблекуваат маицата во лето? Нели е тоа голотија?  Или потреба да се спасат од жешкотозбунетост
 
И одговор 2.. голотија само пред тие што сум разголен ... на другиот начиннамигнување
 
Ај да не филозофирам многу, има прави филозофи тука за разлика од менеплазење
 
 


Изменето од Santijago - 26.Октомври.2011 во 14:43
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2011 во 14:46
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

. Се договараш со некоја (демек, сакана особа) за излегување навечер и ти се појавува во кратко фустанче со длабоко отворени гради.... а треба да ја онесиш на место каде што ќе ја видат безброј луѓе. ...  Тоа е тренд? Простотилак? слободоумност? безумност?  Магнет за погледи??.... што е?




 
 
тоа е конзерватизам .И за жалост илјади македонци се ''болни'' од таа болест. Види ако видиш некоја позната личност (странка) во минич ќе ѕвериш по неа и ништо нема да кажеш ,али ако видиш некоја македонка со оскудна облека веднаш и се лепи етикета ''КАНТА''
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2011 во 21:09
odamna,na cas po sovremeno oblekuvanje razrabotuvavme nesto vakvo...demek,koja zena ke ja gledas radi ubavinata-golata ili oblecenata
profesorot  imase edno vakvo pravilo-
ubava zena e onaa koja ke e oblecena od glava do peti,znaci kosula,bluza,seedno i pantaloni a sepak lugeto ke se vrtat po nea
ako e razgolena dekolte do papuk,minic do gaki site ke se zavrtat ama ne od sto e ubava tuku od sto e provokativna ili vulgarna
nemam nisto protiv dekolte ili kratka suknja(ama pristojno kratka) ama da e toa da receme na zabava a ne srede bel den na pazarголема%20насмевка
kaj nas nekako normite se isprevrteni pa pink televizija im go rasipa vkusot za oblekuvanje na mladite..sekogas se obleceni ko za na pink televizija(sekoja cest na isklucoci)
i uste nesto-
minatoto leto imavme eden anglicanec na gosti
pieme kafe vo kafule a okolu nas 15-16 godisni devojcinja vo zeski pantaloncinja,cipkani hulahopki i 16ki stikli(koi patem mnogu poubavo izgledaat vo farmerki,maicka i patiki),gore normalno maicka ko prsluk...covekov gleda levo-desno i vika-izvinete,a ovie site se prostitutkiизненадување
golotijata na model pred slikar e nesto sosem drugo...na ulica nikoj ne e model i nema slikari...za mene toa e nevkusno,nekultura na ziveenje
golotija da,pred onoj pred koj si ja razgolel i dusata...ama toa e edna licnost,ne cel grad
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2011 во 09:42

Mislam deka i nema nekoja golema filozofija po ova prashanje, mozhebi poezija...

There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.