IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Бизнис и економија
  Активни теми Активни теми RSS - Агенција за вработување на РМ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Агенција за вработување на РМ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака Обратен редослед
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2013 во 20:15
А да лупнат и овие некоја лотарија,а
Ако ништо друго,ќе го поднаполнат буџетот заради
потребните документи при учество во истата
Па кој сака да игра нека си плати...
Кој не срам да му е не му се работи

Изменето од Орка - 20.Декември.2013 во 20:17
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2013 во 12:48
Originally posted by Guilty Guilty напиша:

ja se evidentirav pred nekoe vreme , sega tamu nakaj april pak ke me  popisuvaat, ako ne zaboravam.

Гилти, ти си „гилти“ што предвидените цели на владата, за намалување на невработеноста, не се остваруваат со зацртаното темпо! голема насмевка
Досега цифрата веќе требаше да падне под 200.000, а ти сега најде да се пријавуваш! плазење
Ете, од овакви не одиме напред! смешен


btw. еден виц.

Невработен инженер (не е важно што) доаѓа во агенција за вработување.
Невработен:   - Дојдов кај вас да ми најдете работа, да ме вработите.
Чиновничето: - Добро, еве имам една понуда. Работно место главен инженер, плата 2000 евра месечно, службено возило, обезбеден стан ...
Невработен:   - Ама чекајте, вие сигурно се зезате со мене!?
Чиновничето: - Е кој прв почна бе ... ?
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Guilty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 411
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Guilty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2013 во 01:33
ja se evidentirav pred nekoe vreme , sega tamu nakaj april pak ke me  popisuvaat, ako ne zaboravam.
Кон врв
Schatzii7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unglaublich

Регистриран: 19.Октомври.2011
Локација: Lost somewhere
Статус: Офлајн
Поени: 7061
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2013 во 17:49
Предлог:
Да се преименува во агенција за евиденција тоа е најсоодветното име
за оваа институција.

Благодариме однапред.

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2013 во 17:44
А што да прават кога сеуште има вакви фирми. Мислат дека жениве не знаат крпа да држат во рака па им треба ... 


Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Schatzii7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unglaublich

Регистриран: 19.Октомври.2011
Локација: Lost somewhere
Статус: Офлајн
Поени: 7061
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2013 во 17:39
Ептен се ефикасни нема збор...како ја намалија привидно невработеноста
алал да им е, се скапаа од фалењеболен
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2012 во 22:04
http://www.avrm.gov.mk/WBStorage/Files/JavenoglasMKopstivestini17042012.pdf

Господа невработени! Повторна можност за бесплатни курсеви по ИТ, странски јазици и претприемаштво. Инаку утре е последен ден за пријавување. Работа нема да ви најдат но од знаење плус, глава не боли.
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2012 во 16:40
Влегува човек во Агенција за вработување и прашува:
- Дали вашата дејност е наоѓање работа на невработените?
- Да!
- Дали има некоја работа за мене?
- Да, има. Ќе работите во канцеларија, ќе имате лична секретарка, службен автомобил, дневници, месечната платата ќе ви биде минимум 2000 евра ...
- Ама чекајте! Вие да не се заебавате?збунетост
- Е па кој прв почна де?голема насмевка

Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2012 во 19:26
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Тие што аплицирале за MCITP– Microsoft SQL Server Server 2008 имале тестирање на 12.01.

Обуката најверојатно ќе се одржува во Семос. Некои ќе речат, чудно за ВМРОвска влада да склучи договор со Семоснамигнување Значи не е се ... онака!






Инаку повеќе од половина пријавени кандидати за оваа и останатите ИТ обуки, воопшто не се појавиле на тестирањата. Што е и донекаде логично бидејќи обуките се во Семос и траат неколку месеци, па сега некој од јужните делови да патува до Скопје на секои неколку дена...хм...изненадување
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2012 во 19:23
Еве почнаа и обуките за странски јазици во сите градови. Кој не добил картичка- покана или телефонско јавување да си провери во бирото за вработување за термините. Информатичките обуки се одлагаат засега според информации од АВРМ, барем во некои градови, не сум сигурен за цела РМ.


You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2012 во 07:56
Тие што аплицирале за MCITP– Microsoft SQL Server Server 2008 имале тестирање на 12.01.

Обуката најверојатно ќе се одржува во Семос. Некои ќе речат, чудно за ВМРОвска влада да склучи договор со Семоснамигнување Значи не е се ... онака!



I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2012 во 16:41
Јас посетував една од обуките за канцелариско работење од владата пред некоја година. И немам партиска книшка. Немам ниту врски како би поминал преку ред. Немав што да правам, па се пријавив само онака. Ме известија по телефон и посетував обука. И никому ништо.
Со оглед на тоа што Агенцијата за вработување е финансирана од буџетот, не верувам дека и за овие обуки некој би правел проблем.

Проблем е народот.
Не може да се пријави за сервер администратор, а да пише таму дека нема никакво познавање од работа со компјутери. Има смешни пријави, овој е еден од најнаивните.
Нормално е да има селекција на кандидатите, има некои што не знаат глувче да држат а се пријавуваат за напредни ИТ обуки. Не знаат што е  Windows, а сакаат да станат експерти.
Со таа селекција се овозможува само лицата кои што имаат основа, да се стекнат со напредна обука. Од секое дрво шупелка не бидува.
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
reuma Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јули.2011
Статус: Офлајн
Поени: 59
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај reuma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2012 во 16:34
Originally posted by Zo Zo напиша:

Originally posted by Santijago Santijago напиша:




И IT обуки и странски јазици (не еден, туку 3изненадување)

Преку леб и погачаплазење


Нормално не ги пријавив сите од еднаш, не ни даваа така. Првиот пат за ИТ и Германски. Немаше никаков абер од двете и по 2 месеца викам дај нешо друго, пишав Албански. Нормално и од тоа ништо, па пишав уште еден


Ама на огласите не пишува дека се само за ............луге, т.е. нивни познаници или на некој близу во власта, па за обичните смртници нема место.Абе исто како конкурси за ВЕЌЕ вработен, па си мислиш не наместен, а те пречекува лицето за кое е распишан конкурсот......и ти вика е , за мене е , ама ај ке ти ги примам документите. Си одиш дома и не веруваш шо ти се случи..........и на следниот оглас пак се јавуваш.....и се прасуваш - со не е во ред со мене?

ИМАМ ВАКВО ИСКУСТВО, КАКО ТВОЕТО!.......Уште во далечната 1997г. кога службеничката ми рече па најди си работа па дојди, а не вака , огласите се само за веќе примени. .....Судбина...И чудно е што до денес ништо не се сменило.....НИ нудеа дообука на компјутер или преквалификација, и сл. и никогаш до денес не ме викнаа......Сама си најдов работа,среќа имав и сеуште си работам... Со среќа на невработените!!!!!

Изменето од reuma - 13.Јануари.2012 во 16:36
Кон врв
Zo Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 37
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2012 во 03:35
Originally posted by Santijago Santijago напиша:




И IT обуки и странски јазици (не еден, туку 3изненадување)

Преку леб и погачаплазење


Нормално не ги пријавив сите од еднаш, не ни даваа така. Првиот пат за ИТ и Германски. Немаше никаков абер од двете и по 2 месеца викам дај нешо друго, пишав Албански. Нормално и од тоа ништо, па пишав уште еден
EXPRESS YOURSELF
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.