IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Хуманост на дело
  Активни теми Активни теми RSS - Ајде луѓе помогнете!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ајде луѓе помогнете!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
dapomogneme Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Октомври.2011
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dapomogneme Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Ајде луѓе помогнете!
    Испратена: 10.Октомври.2011 во 04:32
mi ostana uste po forumi da pisuvam , tesko se doaga do pomos iako mnogu raboti imame sto samo sedat i ne vi se potrebni , toa e samo moe skromno mislenje

dali ste videle kuki na koi sedat saamo ptozori i iskreni stakla ? bez nikakvi zavesi ?

dali ste videle domovi vo koi nema ni obicno wc a kamoli kupatilo ?

domakinstva tolku siromaasni sto nemaat ni redoven obrok , nemaat obleka , spijat po 5-mina vo krevet ?

zatoa i a otvoriv ovaa tema , pari mnogu tesko se naogat , no sigurno imate mnogu raboti vo podrum ili tavan koi ne gi koristite a nekomu bi mu bile i poveke od potrebni ..

jas poznavam nekolku takvi famililii i sobiram kolku mozam , no navistina tesko ide ...Zatoa dokolku nekoj od vas ima raboti koi ne vi se potrebni moze da mi gi ispraatite , sekakov vid na pomos e dobredojdena :postelnina ,kebinja, zavesi , obleka (a veke vremeto zaladi), hrana , sredstva za higiena i nekoi uredi za domakinstvo , se ona sto moze da se upotrebi vnatre vo domot , se do pogolei raboti , kako oprema za kupatila , plocki , mebel , pari ne baram zasto nikoj i ne bi dal , no ovie raboti mozat i premnogu da pomognat (a verojatno na mnogumina samo mesto i prav vi sobiraat )
dokolku nekoj saka da pomogne neka mi pise vo licna poraka ke ostavam broj a moze i po posta ili po avtobus da se ispratat mnogu raboti .

DAJTE LUGE I OVIE DOMOVI DA ZALICAT NA DOOVI ISPOLNETI SO TOPLINA BAREM MALKU !

Изменето од dapomogneme - 10.Октомври.2011 во 04:35
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2011 во 17:28
Во право си ... има многу домови кои не личат баш на нормални домови ... Ја поддржувам твојата мисија а воедно и јас испраќам апел до сите кои сакаат да помогнат на било кој начин и се надевам дека ќе има луѓе кои било како ќе помогнат на тие семејства активни на форумов или гледачи од страна да


Изменето од Santijago - 10.Октомври.2011 во 17:29
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2011 во 01:36
Здраво dapomogneme
добре дојде,

најпрвин ја поздравувам твојата добра идеја и замисла за помагањето. Слава на Бога!! Би сакал да те известам за нешто кое можеби не го знаеш, а тоа е дека на фејсбук постои група која се вика “ДА ЖИВЕЕМЕ ЗАЕДНО КАКО ЦРКВА“, која се однесува на еден жив проект. Топло би те советувал да го посетиш линкот кој ти го посочив, за да се информираш и да стапиш во контакт со нас, доколку сакаш, за да би можел(а) да го реализираш ова што ти е замисла, во соработка со нас кои сме во проектот, доколку сакаш. Прочитај на фб групата што е агенда / цел на проектот. Повели, добредојден(а) си!!

Изменето од Pravoslavie - 12.Октомври.2011 во 01:38
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
mi treba pomos Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Октомври.2011
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mi treba pomos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2011 во 04:41


Изменето од mi treba pomos - 25.Октомври.2011 во 18:53
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2011 во 04:48
Од кој град си?

Од Скопје .. или од внатрешноста?

Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
mi treba pomos Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Октомври.2011
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mi treba pomos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2011 во 05:23


Изменето од mi treba pomos - 25.Октомври.2011 во 18:52
Кон врв
mi treba pomos Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Октомври.2011
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mi treba pomos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2011 во 05:24
Originally posted by BellaGrandma BellaGrandma напиша:

Од кој град си?

Од Скопје .. или од внатрешноста?



od mars

Изменето од mi treba pomos - 25.Октомври.2011 во 18:53
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2011 во 15:02
Originally posted by mi treba pomos mi treba pomos напиша:

zdravo i od mene , eve mene mi e potrebna pomos neprijatno mi e da baram no nemam drug nacin , no koj ke mi pomogne ?! verojatno nikoj
stradam od razni alegrii , na prav, muvla , majka mi e veke so godini na pumpica i ima asma , ne sakam i ja da zavisam so pumpica ,
mi rekoa nasekade podot da izlepime so keramicki plocki , no od kade pari ? ziveeme so invalidska penzija na tatko mi pa zamislete kolkava e ,
da izvadam ovoj star tepison od podot no sto ke treba da sedam na cement , uste poveke prav za zal ,
no velam aj da probam ovde mozebi nekoj ima slucajno barem 15 kvadrati plocki sto ne mu trebaat ,ne mi e vazna ni boja ni golemina na plockite samo da ne bidat PVCtuku keramicki od glina bar mojata soba da ja izlepime , iako ne se nadevam na nisto , inaku ziveam vo malo mesto i mala siromasna kukicka celata e okolu 61 kvadrat ,i neznam sto ke pravam , mi smeta ova mnogu i nemozam normalno da disam pa sum pretezno stalno umorna i ne sum vo sostojba da rabotam nitu mozam kolku i da sakam ,
a toj linkot pogore of fb go otvoriv ja no tamu nema nikakva pomos kolku sto vidov
KOJ KE MI POMOGNE MENE ?
AJDE DA VIDAM KOLKU STE HUMANI NA DELO A NE SAMO NA ZBOROVI !


Здраво!
Отвораш интересно прашање.

Најпрвин, многу е веројатно дека освен самите плочки, ќе ти треба и некој кој ќе ги лепи. Дали имаш човек кој ќе ти ги залепи плочките? Ако го немаш, тогаш што ќе ти се самите плочки?

Друго, би те прашал: дали се обиде да прашаш и да побараш плочки во рамки на твоето место на живеење или во околината? Мислам: меѓу соседите, сограѓаните/соселаните, познати/непознати (ако има некој за фрлање или непотребни плочки), во најблиските - тебе познати отпади за шут (ако некој корнел плочки за да ги замени со нови)?

Трето, како предлог: сум забележал на место на кое имало слични потреби, луѓето околу чешмите и во купатилата знаат да премачкаат со мрсна боја по ѕидовите секаде каде што е присутна влага, на другиот дел од ѕидовите да имаш премачкано со вар (ефтин е, а здрав е), а подот на собата наместо со плочки би можел да биде од дрво, во стилот на паркет, имено подот би можела да го обложиш со некој термоизолатор за да не ти студи одоздола, а врз него да се постават соодветно  даски или паркет. Значи, обиди се, во твоето место или околината до каде што можеш да стигнеш, да побараш некое вакво решение - даски или паркет (кои ако ги немаш лично, можеш да ги побараш меѓу луѓето од твоето место или по одпади за таков материјал или во најблиско стовариште или фабрика за такви материјали, тие може да имаат дрвен материјал кој им е за фрлање или непотребен)...

Размисли за овие предлози, пробај, и кажи што си направила, па евентуално да пробаме со друго решение.
И претпоставувам дека е во ред да кажеш од каде си, за да ако некој прочита што ти се потребите и може да ти помогне, да знае каде и како да ти помогне.

Господ со тебе!
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
mi treba pomos Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Октомври.2011
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mi treba pomos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2011 во 23:26
Pravoslavie , verojatno neznaes nisto sto e i kako deluva alergijata zatoa pisuvas bezveze raboti , a iskreno i nereano e ako sporeduvas ova sto si napisal ! no vo red e razbiram , isto kako da si mi pomognal ,
kako prvo , parketot i patosot se duplo poskapi od plockite , i za niv treba i glancanje ,struganje i nekolku pati lakiranje ,sto ispaga 2 pati poskapo , a plus treba mnogu vreme za da se isusi i odmirisa , izvetree lakot
drugo mikoj sto ne frla otpadok daski , tuku go prodavaat ili ako najdes eftino toa ke bide za drva no nemoze da gi iskoristis kako daski za pod?!
2 laminatot e poeftin no ne smeam toj e poveke plasticen i ne mi odgovara
treto tepisi posebno volneni ne smeam ili tepisoni , itisoni zaradi toa sto se plastificitani ne mozam da gi koristam , sto znaci ne smeam da imam na podot nisto , i plockite mi se edinstven sega za sega izlez , a i ne treba da e kojznae kakov majstor za da gi zalepi nekoj sto nee slucaj so patos ili parhet iako izgleda poubavo
no vo sekoj slucaj fala sto si barem procital sto napisav sekoe dobro
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2011 во 00:53
Originally posted by mi treba pomos mi treba pomos напиша:

Pravoslavie , verojatno neznaes nisto sto e i kako deluva alergijata zatoa pisuvas bezveze raboti , a iskreno i nereano e ako sporeduvas ova sto si napisal ! no vo red e razbiram , isto kako da si mi pomognal ,
kako prvo , parketot i patosot se duplo poskapi od plockite , i za niv treba i glancanje ,struganje i nekolku pati lakiranje ,sto ispaga 2 pati poskapo , a plus treba mnogu vreme za da se isusi i odmirisa , izvetree lakot
drugo mikoj sto ne frla otpadok daski , tuku go prodavaat ili ako najdes eftino toa ke bide za drva no nemoze da gi iskoristis kako daski za pod?!
2 laminatot e poeftin no ne smeam toj e poveke plasticen i ne mi odgovara
treto tepisi posebno volneni ne smeam ili tepisoni , itisoni zaradi toa sto se plastificitani ne mozam da gi koristam , sto znaci ne smeam da imam na podot nisto , i plockite mi se edinstven sega za sega izlez , a i ne treba da e kojznae kakov majstor za da gi zalepi nekoj sto nee slucaj so patos ili parhet iako izgleda poubavo
no vo sekoj slucaj fala sto si barem procital sto napisav sekoe dobro


Во ред, јас изгледа дека имам нешто погрешно разбрано. Сметав дека ти треба некое крајно ефтино, брзо и едноставно решение, ама кое ќе ти заврши работа. Не знаев дека во твојата куќичка има и критериум дека ако се постави паркет или даски, потребно е гланцање и стругање и неколку пати лакирање на таквиот патос... Не очекував потреба од фино и толку уредно решение. Ми дојде чудно ова што го напиша...

Друго, во ниту еден момент не ти предложив да купиш, туку да побараш по отпади, стоваришта/складишта, луѓе или некој кој може да ти ги даде овие работи (паркет, даски, плочки...), а му се непотребни лично.

Прости, ама јас изгледа бајаги погрешно ја сфатив работата.

Но, во секој случај, таму ти пишав предлог и за плочки. Ако не успееш со тој предлог, кажи да смислиме друго решение.
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
mi treba pomos Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Октомври.2011
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mi treba pomos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2011 во 10:41
pravoslavie , izvini no ne te razbiram sto vsusnost ti zboruvas ? i za kakvi kriteriumi i deka sum rekla se mora da bide fino ?
aj te molam pogledni sto si napisal da baram od odpad daski ili otpadoci ? pa toa sto tie sto rabotat so drvo otpad sto izleguva ne se daski tuku toa nemozes da gi iskoristis za nisto , ima kora so razlicna debelina s drvcata , "dakite " kako tie "daski ke gi naredam na podot aj ti toa kazi mi ? edna 5cm drugata 2cm t-ta 3cm itn , na sto ke lici toa ?
a vistinski daski materijal toa nikoj ne ti dava , skapo e . tvojot predlog poveke mi lici na primer da receme vaka :eve ti obleka na poklon a koga ke ja vidis celata e ispokinata i so dupki ? zasto ke mi e ? jas sum siromasna no toa neznaci i deka zaradi toa treba da me nekoj potcenuva i ponizuva , ako moze da mi pomogne so nesto sto e zdravo i upotreblivo vo red a ne so partali ili vo ovo slucaj so nesto st nema nikakva smisla , tuku samo potcenuvanje !
jas napisav vo sto e mojot problem i pobarav no ne so sia ni so nisto dokolku nekoj e vo moznost da mi pomogne a na da sobiram gubre sto ke moram da go frlam , sto ke mi e toa ?
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2011 во 11:49
Ајде да видиме што се случува тука ... Само мирено ..среќа
 
Работава ми делува како следниот пример .. Сум се решил за автостоп, ама имам критериум, не сакам да се возам во југо, сакам во ауди!
 
Плочките како плочки се поладно решение за секој дом. Без разлика чиј е!
Прво треба да се види дали подот е рамен, да се нанесе хидроизолација, па да залепат плочките. Доколку подот не е рамен, имаш дополнителни трошоци за тоа.
Друго нешто многу важно е со што ќе ги лепиш плочките. Со лепак можеби поефтино ќе поминеш, но и тој треба некој да го купи нели? А не е воопшто ефтин.
Од друга страна бродскиот под (кој што е поефтин) и обичните даски се идеални, а пред се ја задржуваат топлината во домот.
 
Па како што се изјаснивте, вие барате исклучиво плочки. Но што ќе се случи ако дојде некој и рече, од мене и бродскиот под и монтажата?!?
Мислам дека е крајно нечовечки да се бара селективна помош. Сакам ова не сакам она.
 
Всушност .. мене ми требаат 600-700 цигли .. да не има некој вишок да ми даде? Ама да не се скршени, не можам да ѕидамнамигнување
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
mi treba pomos Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Октомври.2011
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mi treba pomos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2011 во 18:05
Originally posted by Santijago Santijago напиша:



Ајде да видиме што се случува тука ... Само мирено ..среќа
 
Работава ми делува како следниот пример .. Сум се решил за автостоп, ама имам критериум, не сакам да се возам во југо, сакам во ауди!
 
Плочките како плочки се поладно решение за секој дом. Без разлика чиј е!
Прво треба да се види дали подот е рамен, да се нанесе хидроизолација, па да залепат плочките. Доколку подот не е рамен, имаш дополнителни трошоци за тоа.
Друго нешто многу важно е со што ќе ги лепиш плочките. Со лепак можеби поефтино ќе поминеш, но и тој треба некој да го купи нели? А не е воопшто ефтин.
Од друга страна бродскиот под (кој што е поефтин) и обичните даски се идеални, а пред се ја задржуваат топлината во домот.
 
Па како што се изјаснивте, вие барате исклучиво плочки. Но што ќе се случи ако дојде некој и рече, од мене и бродскиот под и монтажата?!?
Мислам дека е крајно нечовечки да се бара селективна помош. Сакам ова не сакам она.
 
Всушност .. мене ми требаат 600-700 цигли .. да не има некој вишок да ми даде? Ама да не се скршени, не можам да ѕидамнамигнување




Изменето од mi treba pomos - 25.Октомври.2011 во 18:54
Кон врв
saguaro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saguaro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2011 во 20:11
Јас те разбирам. Можеш ли да напишеш колку би чинело според тебе твоето решение до крајниот резултат со плочки, но и варијанта со паркет?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.