IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Смртна казна за напуштање на Ислам
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Смртна казна за напуштање на Ислам

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 8>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Смртна казна за напуштање на Ислам
    Испратена: 06.Октомври.2011 во 17:36
Во Иран е притворен еден христијански пастор и храбро си ја чека смртната казна која неодамна му беше потврдена и од апелациониот суд во Иран заради тоа што одлучил да го напишти Исламот и да стане христијанин.
Иранските власти велат дека не е илегално да си христијанин во Иран, но дека е илегално доколку си муслиман/ка да преминеш во друга вера (пр. христијанство).  Доколку сакате повеќе да прочитате за ова, само напишете го на гугл името Youcef Nadarkhani и ќе добиете над 600.000 веб сајтови за оваа актуелна вест.

http://www.mysanantonio.com/community/bulverde/article/Christian-pastor-in-Iran-faces-death-sentence-2204311.php
http://www2.starexponent.com/news/2011/oct/04/gospel-youcef-nadarkhani-and-barack-obama-ar-1357038/

Што мислите вие за ова? Дали човекот треба да има слободна воља и да си одлучи сам во што ќе верува или пак е принуден да ја наследи религијата од своите родители и бесилката да му биде единствен излез од таа религија?


Изменето од EvAngelos - 06.Октомври.2011 во 17:44
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2011 во 18:08


Вистинскиот Ислам - како што БОГ лично ни го престави во Исус Христос - не познава убиство, нити смртна казна!





Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2011 во 18:14
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Што мислите вие за ова? Дали човекот треба да има слободна воља и да си одлучи сам во што ќе верува или пак е принуден да ја наследи религијата од своите родители и бесилката да му биде единствен излез од таа религија?



Во вистинскиот шеријат правилото е јасно: -нема присилба во верата, т.е. секој традиционален муслиман кога ќе навлезе во полнолетноста има право доколку не се согласува да биде муслиман, да се обрати пред шеријатското законодавно тело и да ги извести дека според своја слободна волја не сака да биде муслиман туку припадник на некоја друга вера.

Додека сите оние кои слободно се изразиле како муслимани, па после го напуштиле исламот, се повикуваат на советување за да се покајат, ако не се покајат треба да бидат мирни и да не провоцираат со ширење антишеријатска пропаганда, некои се оддалечуваат од шеријатската земја, а некои кои и покрај сите укори и напори продолжуваат со антиисламската пропаганда се сметаат за отворени непријатели на исламот и шеријатската држава и како такви се осудуваат на смрт.
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2011 во 18:15
Originally posted by spiros spiros напиша:



Вистинскиот Ислам - како што БОГ лично ни го престави во Исус Христос - не познава убиство, нити смртна казна!








Точно, за разлика од лажното христијанство кое имало и има убава палета од справи за измачување до смрт на еретиците.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2011 во 18:16
Originally posted by deshad deshad напиша:


Точно, за разлика од лажното христијанство кое имало и има убава палета од справи за измачување до смрт на еретиците.




Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2011 во 21:58
Hahahahahaaa Nekoj vika vo islamot ako promenish vera ce te ubijat, drugiot vika pa toa ne e tolku strasno, tretiot filozofira a cetvrtiot kak mene eve neka bide treska gluposti. Prekrasno e neli... Ajde site veseli srecni ce si mizime i ce se pravime na tri i pol.
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
saguaro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saguaro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2011 во 22:09
Ионака за верниците смртта е слатка.
Кон врв
saguaro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saguaro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2011 во 22:09
Проблемот е кај џелатите, во чие име го одземаат животот?
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2011 во 23:17
Originally posted by saguaro saguaro напиша:

Ионака за верниците смртта е слатка.






Вистинските верници нити се вооружени, нити ја сметаат смртта за слатка чаша, ниту со сила ја бараат да ја испијат, ... но ако поинака не оди, тогаш:

„Оче Мој, ако не може да ме одмине оваа чаша без да ја пијам, тогаш нека биде волјата Твоја!”

(Ев. Мат 26:42)



   


Originally posted by saguaro saguaro напиша:

Проблемот е кај џелатите, во чие име го одземаат животот?







Па уште и ќе настапи време кога секој што ќе ве убие, ќе мисли дека на Бога Му принесува служба.
Тоа ќе го прават, зашто не Го познаа Отецот, ниту Мене.


(Ев. Јован 16: 2+3)






Изменето од spiros - 06.Октомври.2011 во 23:27
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2011 во 00:49
Originally posted by deshad deshad напиша:


Во вистинскиот шеријат правилото е јасно: -нема присилба во верата, т.е. секој традиционален муслиман кога ќе навлезе во полнолетноста има право доколку не се согласува да биде муслиман, да се обрати пред шеријатското законодавно тело и да ги извести дека според своја слободна волја не сака да биде муслиман туку припадник на некоја друга вера.


Не би рекол дека е така. Да видиме што веил Д-р. Мухамед Мукадам:
http://www.youtube.com/watch?v=pQzuFrMRA3M

А тоа се вели во еден од најверодостоните исламски хадиси:

Bukhari’s Hadith Collection

Bukhari, volume 9, #17

"Narrated Abdullah: Allah's Messenger said, "The blood of a Muslim who confesses that none has the right to be worshipped but Allah and that I am His Messenger, cannot be shed except in three cases: in Qisas (equality in punishment) for murder, a married person who commits illegal sexual intercourse and the one who reverts from Islam (Apostate) and leaves the Muslims."

Bukhari, volume 9, #57

Narrated Ikrima, "Some atheists were brought to Ali and he burnt them. The news of this event, reached Ibn Abbas who said, "If I had been in his place, I would not have burnt them, as Allah's messenger forbade it, saying, "Do not punish anybody with Allah's punishment (fire)." I would have killed them according to the statement of Allah's Messenger, "Whoever changed his Islamic religion, then kill him."

Bukhari, volume 9, #58

Narrated Abu Bruda, "Abu Musa said.....Behold there was a fettered man beside Abu Musa. Muadh asked, "Who is this (man)?" Abu Musa said, "He was a Jew and became a Muslim and hen reverted back to Judaism." Then Abu Musa requested Muadh to sit down but Muadh said, "I will not sit down till he has been killed. This is the judgment of Allah and his messenger," and repeated it thrice. Then Abu Musa ordered that the man be killed, and he was killed. Abu Musa added, "Then we discussed the night prayers .....



Originally posted by deshad deshad напиша:


Додека сите оние кои слободно се изразиле како муслимани, па после го напуштиле исламот, се повикуваат на советување за да се покајат, ако не се покајат треба да бидат мирни и да не провоцираат со ширење антишеријатска пропаганда, некои се оддалечуваат од шеријатската земја, а некои кои и покрај сите укори и напори продолжуваат со антиисламската пропаганда се сметаат за отворени непријатели на исламот и шеријатската држава и како такви се осудуваат на смрт.


Човекот не шири антиисламска пропаганда, туку го шири христијанството. Тој не издава книги против Исламот, за разлика од муслиманите кои во секоја земја во светот ја уживаат слободата не само да издаваат исламистички книги и пропагандни брошури (повеќето од нив залепени и по форумиве), туку ја уживаат и слободата да печатат анти-христијански киги и брошури и јавно да ги делат дури и по саемите за книги.

Ете тоа е верска толеранција, ете тоа е слобода на вероисповед, ете тоа е мирољубива религија, ете тоа е слободна воља - за разлика од Исламот што е дијаметерално спротивнен од сето ова.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
saguaro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saguaro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2011 во 14:13
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by saguaro saguaro напиша:

Ионака за верниците смртта е слатка.






Вистинските верници нити се вооружени, нити ја сметаат смртта за слатка чаша, ниту со сила ја бараат да ја испијат, ... но ако поинака не оди, тогаш:

„Оче Мој, ако не може да ме одмине оваа чаша без да ја пијам, тогаш нека биде волјата Твоја!”

(Ев. Мат 26:42)


   

Komm, süßer Tod, komm, selge Ruh!
Ich will nun Jesum sehen und bei den Engeln stehen.
Es ist nunmehr vollbracht, drum, Welt, zu guter Nacht, mein Augen sind schon zu.
Komm, selge Ruh!

Originally posted by saguaro saguaro напиша:

Проблемот е кај џелатите, во чие име го одземаат животот?




Па уште и ќе настапи време кога секој што ќе ве убие, ќе мисли дека на Бога Му принесува служба.
Тоа ќе го прават, зашто не Го познаа Отецот, ниту Мене.


(Ев. Јован 16: 2+3)






Тука е парадоксот. Осудениот умира поради верба во Господ, убиецот убива во име на Господ.

Мислам дека може да се отвори еден топик баш за Божјата заповед „Не убивај“. Да се види кој што подразбира под оваа заповед.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2011 во 14:44
Originally posted by saguaro saguaro напиша:



Тука е парадоксот. Осудениот умира поради верба во Господ, убиецот убива во име на Господ.

Мислам дека може да се отвори еден топик баш за Божјата заповед „Не убивај“. Да се види кој што подразбира под оваа заповед.



Без вистинска љубов кон Совршениот БОГ и кон својот несовршен ближен, не е возможно човекот да ја одржи нити оваа заповед!
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2011 во 20:11
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Човекот не шири антиисламска пропаганда, туку го шири христијанството. Тој не издава книги против Исламот, за разлика од муслиманите кои во секоја земја во светот ја уживаат слободата не само да издаваат исламистички книги и пропагандни брошури (повеќето од нив залепени и по форумиве), туку ја уживаат и слободата да печатат анти-христијански киги и брошури и јавно да ги делат дури и по саемите за книги.

Ете тоа е верска толеранција, ете тоа е слобода на вероисповед, ете тоа е мирољубива религија, ете тоа е слободна воља - за разлика од Исламот што е дијаметерално спротивнен од сето ова.


Potpolno si vo pravo i posebno iritira tvrdenjeto na muslimanite deka Islamot, kako religija, e tolerantna i deka ne samo shto ne gi unishtuva drugite religii, tuku propoveda zashtita na nivnite hramovi i vernici od strana na onie koi gi zagrozuvaat.







Изменето од Messenger - 07.Октомври.2011 во 20:29
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2011 во 20:24
Originally posted by deshad deshad напиша:



Во вистинскиот шеријат правилото е јасно: -нема присилба во верата, т.е. секој традиционален муслиман кога ќе навлезе во полнолетноста има право доколку не се согласува да биде муслиман, да се обрати пред шеријатското законодавно тело и да ги извести дека според своја слободна волја не сака да биде муслиман туку припадник на некоја друга вера.

Додека сите оние кои слободно се изразиле како муслимани, па после го напуштиле исламот, се повикуваат на советување за да се покајат, ако не се покајат треба да бидат мирни и да не провоцираат со ширење антишеријатска пропаганда, некои се оддалечуваат од шеријатската земја, а некои кои и покрај сите укори и напори продолжуваат со антиисламската пропаганда се сметаат за отворени непријатели на исламот и шеријатската држава и како такви се осудуваат на смрт.


Kazhanovo e strashna rabota!


Prvo, nema prisilba vo verata, a potoa nominalniot muslimanski vernik (onoj koj se rodil vo muslimansko semejstvo) mora da se obrati do sherijatskoto zakonodavstvo so izvestuvanje deka ne saka da bide musliman ?!?!

Pa, ako nekoj s'e ushte po slobodna volja ne stanal musliman, togash zoshto mora da izvestuva sherijatski zakonodavec deka ne saka da bide onoa shto ushte ne posakal da bide ?!?!

Teshka demagogija !

Kako vtoro, onie koi od nominalni muslimanski vernici po avtomatizam bile poromovirani vo revni vernici bidejkji ne se izjasnile oti ne sakaat da bidat toa ili toa go storile po svoja sopstvena slobodna volja (izjava), dokolku sakaat da izlezat od taa vera mora da se oglasat na sovetuvanje vo koe od niv kje se bara da se pokajat za nivnata odluka ?!?!

Pa, ako nekoj treba da vleze vo nekakva vera po slobodna volja, bez da mu se vrshi pritisok, togash treba i da izleze od nea bez da mu se vrshi nikakov pritisok.

A da se tvrdi deka Islamot e toleranten kon drugite veri i religii, a istovremeno da se smeta deka nekogashen musliman so prifakjanjeto i promoviranjeto na druga vera ili religija pravi antiislamska propaganda za koja zasluzhuva smrt ne e nishto drugo tuku najflagrantno krshenje na Bogopodarenata garantirana slobodna volja.


Ova ne pretstavuva nishto drugo tuku drzhenje na sopstvenite vernici kako dozhivotni zalozhnici.










Изменето од Messenger - 07.Октомври.2011 во 20:55
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.