IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - ЕУ - НАТО, просперитет или утопија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЕУ - НАТО, просперитет или утопија?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2223242526 28>
Прашање: Дали сте за членство на Македонија во ЕУ и НАТО
Одговор Гласови Статистика
6 [27,27%]
13 [59,09%]
1 [4,55%]
2 [9,09%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2013 во 08:06
ЕУ како идеа не е лоша. Интегриран пазар од 450 или 700 милиони е голем бизнис потенцијал.

Колку да е добра идеата, сметам дека народот кој живее во таа Европа е премногу обременет со исотриските наследства, кои биле комплетно фабрикувани во минатото, само да им се излезе во пресрет на интересите на аристократијата. Од тој ментален склоп тешко може да се излезе, ма и колку да има обиди за демократизирање на општествата. И во една таква обединета Европа се зборува за стари и нови челнови, за земји кои ќе го носат развојот, земји на кои гласот повеќе ќе им се слуша одколку на некоја боранија како Бугарија, Романија, Литванија, Словенија, Полска, Чешка, Исланд..... и да не ги набројувам.

Во една таква консталација се знае кој ги тегне конците. Тоа се истите оние кои на двапати војуваа меѓусебе, тие кои ја делеа Европа на сфери на влијание и кои ги благословуваа ново создадените држави по распадот на Отоманската Империја.

Значи the same sh*t, different packaging!

Во СФРЈ 6 “братски“ народи не се сложија, иако културолошки се многу похомогени, ама овие нови татковци на Европа веруваат дека можат да спојат 52 држави и 150 етникуми?! Различни култури, различни јазици, навики, обичаји, различен степен на економски развој. Некои во таа Европа се Словенци (кои го носата прогресот-Германија), а некои се Косовари (кои ќе цицаат фондови-Грција, Португалија.....) на европските Словенци веќе им доаѓа преку глава!

Што се однесува до Македонија, таа е ветропир со оглед на политичкото опкружување во кое се наоѓа. Едиствено членството во ЕУ ќе и обезбеди на Македонија некој да престане да се поигрува со неа како сака. Друго е кога ќе седиш на маса и триеш рамења со одлучувачките фактори, а друго е кога седиш предврата и обезбедувањето не те пушта да влезеш. Коњуктурата е таква во моментов, кај сите таму и ние. Кога ќе ја прости госпот ЕУ, тогаш ќе го следиме ноото течени, како што рекол Мисирков.

Што се однесува до економскиот просперите тоа сум го рекол одамна, нека не се залажуваат луѓето. Нека престанат да трчаат по морковот, затоа што никогаш нема да го фатат. Ќе ти фрлата по некоја трошка, некој фонд за неразвиени подрачја и со тоа треба да бидеш благодарен.

Никој ништо недава за џабе.

Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2013 во 16:06

аплаузбраво...толку опширен и целен осврт на проблемите во светот и кај нас не сум сретнал досега на форумов..додуша,и не очекував вакво елаборирање ама ти благодарам.Ми затвори уста и веќе не се чудам кој се и какви се личностите кој се и какви се личностите што според некои "здувале" од оваа држава.За такво нешто треба да имаш..ај да не кажам што ,ама интелект и храброст да.Ова погоре напишаното зборува доволно за тоа...

Поради сето ова ...државава има да тапка во место уште години и години...додека не се смени и надгради надгради и начинот на дејствување и разумот кај нас овде.

Браво. 

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2013 во 12:48
Луѓето од страна полесно ги заприметуваат недостатоците и објективно посочуваат на нив зошто ретко кој од нив гледа пристрасно .
Ние како мала земја имаме потенцијал за развој но прво мора да сватиме дека секаде се цени трудот и знаењето но да биди практично прикажано.

Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2013 во 15:34
Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Што се однесува до економскиот просперите тоа сум го рекол одамна, нека не се залажуваат луѓето. Нека престанат да трчаат по морковот, затоа што никогаш нема да го фатат. Ќе ти фрлата по некоја трошка, некој фонд за неразвиени подрачја и со тоа треба да бидеш благодарен.


Аха...
Сакаш да кажеш дека вакви какви сме...
побаво си живееме...
и вакви какви сме...
и понатаму поубаво ќе си живееме...

и дека Европа нема никакво влијание на живеачката кај нас...
а дека разноразни филевци, Милевци, Фуеровци и то..
се уствари само туристи кои се воодушевуваат на Скопје 2014...

и дека е убаво само децата на богатите да се акаат низ Европа...
затоа што имаат пари...
а другите да дремат по селата и да чуваат кози...
јер не можеме да го фатиме морковот...

ќути и трај, викаш...
у право си...
ја предлагам, со Северна Кореја да правиме сојуз...
а, ти што викаш...?збунетостизненадување

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2013 во 17:31
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Што се однесува до економскиот просперите тоа сум го рекол одамна, нека не се залажуваат луѓето. Нека престанат да трчаат по морковот, затоа што никогаш нема да го фатат. Ќе ти фрлата по некоја трошка, некој фонд за неразвиени подрачја и со тоа треба да бидеш благодарен.


Аха...
Сакаш да кажеш дека вакви какви сме...
побаво си живееме...
и вакви какви сме...
и понатаму поубаво ќе си живееме...

и дека Европа нема никакво влијание на живеачката кај нас...
а дека разноразни филевци, Милевци, Фуеровци и то..
се уствари само туристи кои се воодушевуваат на Скопје 2014...

и дека е убаво само децата на богатите да се акаат низ Европа...
затоа што имаат пари...
а другите да дремат по селата и да чуваат кози...
јер не можеме да го фатиме морковот...

ќути и трај, викаш...
у право си...
ја предлагам, со Северна Кореја да правиме сојуз...
а, ти што викаш...?збунетостизненадување




Несакав тоа да го кажам. Ниту една строфа која си ја напишал нема ништо заедничко со она што јас сакав да го потенцирам во моите 2 предходни поста. Мислам дека не си ме разбрал.

Иронијата и сарказмот се контра продуктивни!
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2013 во 18:54
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

 
Несакав тоа да го кажам. Ниту една строфа која си ја напишал нема ништо заедничко со она што јас сакав да го потенцирам во моите 2 предходни поста. Мислам дека не си ме разбрал.

Иронијата и сарказмот се контра продуктивни!
Мислам дека Северна Кореја е многу далеку...изненадување
а Европа многу поблиску...
и знам дека сега ме разбираш што сакам да кажам...намигнување

Демагогијата, теоретизирање и држење предавања за пропаст на Европа...
за морковот и стапот...
рибата и ловењето...
или пак покажувањето стрелки на саат...
за нас е духовна храна...
ние сме Афричко племе...изненадување

Мислам дека сега се разбравме...
да почекаме Европа да се распадне...
до тогаш нека биде строфа 2...
ред 6, партер лево или десно, не е битно...

И да...
ја тебе не те разбирам...
во длабока суштинска смисла на зборот...
глобализација...



Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2013 во 19:43
Originally posted by zagor zagor напиша:

аплаузбраво...толку опширен и целен осврт на проблемите во светот и кај нас не сум сретнал досега на форумов..додуша,и не очекував вакво елаборирање ама ти благодарам.Ми затвори уста и веќе не се чудам кој се и какви се личностите кој се и какви се личностите што според некои "здувале" од оваа држава.За такво нешто треба да имаш..ај да не кажам што ,ама интелект и храброст да.Ова погоре напишаното зборува доволно за тоа...

Поради сето ова ...државава има да тапка во место уште години и години...додека не се смени и надгради надгради и начинот на дејствување и разумот кај нас овде.

Браво. 



Загор,

Ти благодарам за убавите зборови. Како и да е немам намера никому да му затворам уста, туку да дадам свој поглед на работите. Аналитчниот пристап сметам никому не му штети. Напротив чинам дека е стимулатор за понатамошни издржани дебати.   

Јас нема да бидам јас ако не ти одговорам и дадам дополнително објснување на параграфот кој си го напишал.

Гледам дека стереотипното мислење по прашањето кои се луѓето кои ја напуштаат Македонија, кое постоеше во времето кога јас мигрирав, постои и денес. Дека пред се тоа се економски мигранти, селани, без образование и формални квалификации, луѓе без јасни визии, луѓе кои не поседуваат способности да одржат било каква комуникација, било на англики, било на македонски.

Колку да маразам самиот да си признам, тој кабает, таа грижа на совест ја имам и јас. Да, реалноста беше таква, од причина што добро се знае каква беше македонската миграција во предходните 100 години, со исклучок на пединци.

Колку да е тешко да се разбие стеротипното размислување по однос на потенцијалите и степенот на кои се наоѓаше миграцијата гледано од македонска преспектива, уште потешко беше да се разбие пак стеротипното гледање на работите каде треба да припаѓа таа миграција во пошироката австралијанска заедница. Се што е од југозападна Европа, даоѓа полуписмено и местото им е во фабрика, сечење трски, копање тунели и градење инфраструктурни објекти. Како такви требаа да останат на маргините на општествените збиднувања. Предходните генерации мигранти останаа такви, маргиналци во поширок контекст.

Работите почнаа да се менуваат во изминативе 25 години од времето кога Австралија почна да поставува услови кој се може да мигрира. Тоа мораа да бидат луѓе кои ќе имаат квалификации, познавање на јазик, луѓе кои ќе имаат подруги очекувања од животот. Нема да се задоволат само со храната и можноста да купат по некое куќаре, туку луѓе кои навистина ќе допринесат за подигнување на нивото, внатре во самата австралијанска заедница. Од новите мигранти, колку што јас знам, нема фабрички работници и сечачи на шекерна трска, но има доста средна класа која е вработена по својата струка како инжињери машински, електро и градежни, лекари, забари, архитекти, правници и економисти со доквалификација...... но и многу малку од нив на извршни позиции. Такви можности првата генерација неможе да очекува, но втората сигурно. Со самиот факт дека новите мигранти се образувани, голема веројатност е дека нивните деца ќе бидат образовани и дека секако ќе ги надминат своите родители. Со исклучок на неколку, огромен дел од децата на новите мигранти или стурдираат или пак се завршени, работата и веќе ги имаат надминато своите родители. Нашите деца се и надпросечно успешни гледано во поширок австралиски контекст, барем кога станува збор за стекнување на квалификации. Какви ќе им бидат кариерите допрва ќе треба да видиме.

Поставувајќи ги вака работите, може да заклучам дека, новите мигранти се чиста загуба за Македонија, ама и чиста добивка за Австралија. За жал, Македонија се осипува со човечки ресурси во измиантиве 150 години, а во последниве 25 години со квалитетни човечки ресурси, во кои се има инвстирано големи средсва.

За себе, иако ги имам надградено своите квалификации овде, сметам дека сум македонски продукт и таков ќе останам. За своето поколение неможам да тврдам.

За тие кои остнаа на бојното поле во Македонија, секој чест. Вистински борци останаа, а сите ние кои тргнавме по светов да се реализираме, екомоски или професионално, сме само дезертери.

Би сакал само да им порачам на сите борци, да бидат малку поотворени кон искуствата, гледиштата, ставовит, сознанијата.....кои се нудата макар тие доаѓале од дезертери како мене.       

Изменето од Platenik - 18.Февруари.2013 во 19:51
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2013 во 20:32
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


Originally posted by Platenik Platenik напиша:

 
Несакав тоа да го кажам. Ниту една строфа која си ја напишал нема ништо заедничко со она што јас сакав да го потенцирам во моите 2 предходни поста. Мислам дека не си ме разбрал.

Иронијата и сарказмот се контра продуктивни!

Мислам дека Северна Кореја е многу далеку...изненадување
а Европа многу поблиску...
и знам дека сега ме разбираш што сакам да кажам...намигнување

Демагогијата, теоретизирање и држење предавања за пропаст на Европа...
за морковот и стапот...
рибата и ловењето...
или пак покажувањето стрелки на саат...
за нас е духовна храна...
ние сме Афричко племе...изненадување

Мислам дека сега се разбравме...
да почекаме Европа да се распадне...
до тогаш нека биде строфа 2...
ред 6, партер лево или десно, не е битно...

И да...
ја тебе не те разбирам...
во длабока суштинска смисла на зборот...
глобализација...





Ако го прочиташ мојот прв пост на оваа тема, ќе видиш дека сум се изјаснил за, односно Македонија да биде офицјално интегрирана во ЕУ и НАТО. Пирчинте за таа интеграција, не се мотиврани од економски побуди, туку се чисто од политичка природа. Опкружен со толку многу пријатели, кому му потребен непријател, нели?!

Незнам за тебе, но распадот на ЕУ, а и НАТО замене не се духовна храна. Распадот на такви унии, пактови, договори, движенија... историски е докажано дека истите се транзициски, менливи категории. Не еквитабилноста на кои се темели оваа најнова европска инцијатива, покажува само дека и таа е транзициска. Била Македонија членка или не, исто така, е докажано дека си третиран од нив како афричко племе. Како и многу други “афрички народи“ кои се веќе нејзини членки. Europe needs fine, fine, fine tunning!

Патем, мразам да употребувам термини како афричко племе, од причина што е дерогативен, расистички и ја покажува супериорноста на белиот човек, макар тој доаѓал од Македонија.

Се додека ЕУ не се распадне, ние ќе тежнееме да станеме нивна членка, а кога ќе се распадне, тогаш ќе пулиме ќе прајме, ќе го следиме ноото течение. Тоа што ќе биде актуелно во тоа време.

Многу поблиски ти се Србија, Бугарија, Грција, Албанија, Романија , па и Турција, ама некако не ти одат работите. Зато со Францизи, Англичани, Италјанци и Немци се тече како по лој. Курнази се тие, знаат да користат разно рази лубриканти, не да не те боли, туку помалку да те боли. За Швеѓани, Данци и Финци... несакам ниту да правам муабет. Ех ти Европо блуднице вавилонска!

Во длабока суштинска смисла на зборот, глобално земено, неразбрав дали сметаш дека Македонија економски ќе се препороди, кога ќе стане челнка на ЕУ?! За Северна Кореа, знаеме!

Изменето од Platenik - 18.Февруари.2013 во 20:52
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2013 во 21:24
Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Ако го прочиташ мојот прв пост на оваа тема, ќе видиш дека сум се изјаснил за, односно Македонија да биде офицјално интегрирана во ЕУ и НАТО. Пирчинте за таа интеграција, не се мотиврани од економски побуди, туку се чисто од политичка природа. Опкружен со толку многу пријатели, кому му потребен непријател, нели?! Се согласувам...

Незнам за тебе, но распадот на ЕУ, а и НАТО замене не се духовна храна. Тука друже Пратеник, тоталка погрешно си разбрал. Мислев на разноразните приказни кои ни ги нудат, ставајќи не во рангот на Афричко племе, ваљда мислејќи дека ние треба да свршиме во гаќи на такви приказни, ставајќи ги на пиедестал како духовна храна- не знам подобро да објаснам што сум мислел -прочитај уште еднаш и стави на наекои места негација, појасно ќе биде.
Распадот на такви унии, пактови, договори, движенија... историски е докажано дека истите се транзициски, менливи категории. Не еквитабилноста на кои се темели оваа најнова европска инцијатива, покажува само дека и таа е транзициска. Исто како Римската империја, нели! Била Македонија членка или не, исто така, е докажано дека си третиран од нив како афричко племе. Како и многу други “афрички народи“ кои се веќе нејзини членки. Europe needs fine, fine, fine tunning! Се согласувам...

Патем, мразам да употребувам термини како афричко племе, од причина што е дерогативен, расистички и ја покажува супериорноста на белиот човек, макар тој доаѓал од Македонија.
Во ниеден момент не го употребив поимот афричко племе во расистичка конотација, туку од аспект на гледиште на Европската ароганција.

Се додека ЕУ не се распадне, ние ќе тежнееме да станеме нивна членка, а кога ќе се распадне, тогаш ќе пулиме ќе прајме, ќе го следиме ноото течение. Тоа што ќе биде актуелно во тоа време. Се согласувам...Се согласувам...Работата е што немаме друга алтернатива....

Многу поблиски ти се Србија, Бугарија, Грција, Албанија, Романија , па и Турција, ама некако не ти одат работите. Зато со Францизи, Англичани, Италјанци и Немци се тече како по лој. Курнази се тие, знаат да користат разно рази лубриканти, не да не те боли, туку помалку да те боли. За Швеѓани, Данци и Финци... несакам ниту да правам муабет. Ех ти Европо блуднице вавилонска! За секс не би зборувал, то интимна работа, јеби га...

Во длабока суштинска смисла на зборот, глобално земено, неразбрав дали сметаш дека Македонија економски ќе се препороди, кога ќе стане челнка на ЕУ?! За Северна Кореа, знаеме!
Во длабока суштинска смисла на зборот, само наивен може да поверува дека Македонија економски ќе се препороди. Мислам дека не сум наивен - се оградувам од кажаното ако зборуваме за жени.
Но, тоа дека младите ќе имаат поголема шанса и поголем избор за да дојдат до подобра живеачка, е тоа мислам, да. Впрочем ти и другите што толку многу ја сакате Македонија, а никако да се вратите назад, сте жив доказ за можностите на "Западот", какви такви, сигурно подобри од овие овде и сега.

 
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2013 во 21:36
кога ние ќе влеземе во таа унија половина ќе бидат излезени..тие останатите ќе бидат толку исцрпени финансиски што ние како лидери во се и сешто ..ќе ги опоравиме и ќе им станеме пак лидери ..во нешто.хи, хи...
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2013 во 22:01
Сега се разбравме. Демагогијата, теоризирањето и приказните кои ние се нудата за распадот на Европа..... се нивен, европски продукт! Сега е посјано.

Помислив дека некој домашен, ја шири таа демагогија, макар то било некој експортиран како мене!

Се согласувам, сега засега нема друга алтерантива. Затоа и вртиме како куче околу каспаница, се надеваме дека месарот ќе фрли некоја коска. Недостатокот на храна незнае за достиство.

Така е кога немаш друга алтернатива, се надеваш на милостиња и милосрдие.

На младите ќе им се отворат поголеми шанси и избор, да мигрираат. Всушнсот исто како што им се создадоа прилики на младите Бугари, Романци, Словенци, Чеси, Литванци.....

На нас квази патриотите и дезертерите во догледно време немојте да чекате. Треба да искалапиме уште по некое милионче и ги исцицаме сите можности кои ни ги нуди Западот. Во Македонија ќе немаме такви можности. Тоа што има други отежнувачки околности за репатијацијата нема да зборуваме сега.

Изменето од Platenik - 18.Февруари.2013 во 22:08
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2013 во 22:05
Originally posted by zagor zagor напиша:

кога ние ќе влеземе во таа унија половина ќе бидат излезени..тие останатите ќе бидат толку исцрпени финансиски што ние како лидери во се и сешто ..ќе ги опоравиме и ќе им станеме пак лидери ..во нешто.хи, хи...



Од твоја уста или перо, во божји уши. Редно е ние да станеме лидери во нешто или некому!

Се ми е чини тоа е пуста желба. Судбината ни била да бидеме следбеници, а не лидери.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2013 во 08:08
http://kurir-info.rs/mocnik-slovenija-ulaskom-u-eu-dotakla-dno-clanak-665941

Močnik: Slovenija ulaskom u EU dotakla dno


Slovenija je u nekadašnjoj Jugoslaviji imala privilegovan pristup tržištu od 20 miliona ljudi, ali je nakon otcepljenja i ulaska u Evropsku uniju dospela na dno Evrope u ekonomskom i političkom smislu, ocenio je za Radio televiziju Srbije slovenački sociolog Rastko Močnik...

ЕУ, не фала, си имаат други овци за шишање, нас доста не шишале во минатото...
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2013 во 00:04

..да бе,така е тоа?Била задолжена повеќе од нас,криза била..немале стандард,не можеле да се раздолжат...

Само ова,4-5 фирми со близу 35 000 вработени вртат 8-9 милијарди долари и профит од 600 милиони долари.Што значи 35-40 илјади вработени да земаат плата по 3000 евра?.Колку пари по основ на даноци одат во буџет?.

Заради вакви нешта,СЛ полесно ќе врати тешки милијадри долг,од нас слабо задолжени.

Тој што не работи или има мала плата 100 денари нема у џеб,и се смногу пари.Ви се верува или не?.

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2223242526 28>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.