IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - LAW OF ATTRACTION
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

LAW OF ATTRACTION

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: LAW OF ATTRACTION
    Испратена: 06.Септември.2011 во 12:26
Законот за атракција е една нова метафизичка мисла и верување дека "сакам привлекува сакам", односно дека позитивни мисли резултираат во позитивни физички настани и појави и обратно, негативни мисли носат негативни физички резултати. Според Законот за атракција , фразата "Потребни ми се повеќе пари" резултира во физичка стварност на потреба од пари. Доколку индивидуата сака да го смени тоа, треба да ги фокусира своите мисли на целта (како да има повеќе пари), а не на проблемот (потреба од повеќе пари). Ова може да биде во форма на фрази како што се "Имам пари колку што треба" или "Јас имам работа која се плаќа многу добро".

Старата поговорка "Какви ти се мислите, таков ти е животот"

Има еден филм "The Secret" кој ме доведе до оваа идеја, каде се објаснува како човек треба да се фокусира на мислата и како универзумот ќе ги намести коцките, за тоа на што е човек фокусиран мисловно и емотивно, реално да се случи. Наводно, буквално паѓа од небо. Искрено, пробав да функционирам на тој начин и за некои ствари успеа . За други пак не....

Изменето од pHp - 06.Септември.2011 во 12:28
Кон врв
Panini Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 222
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Panini Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2011 во 12:47
Da pa zatoa sto mnogu lugje posakuvaat isti raboti, ama ne site dovolno silno i iskreno ja nasocuvaat energija za da se ostavarat nesta, toa e kvanten zakon, sto e ednakov na bog - moli se od se srce, poctuvaj bidi iskren i cesen vo branjata i dobij...

A filmot ili knigata spored koja sto e sniman, e malce fantaziono-iluziski napraven, da privlece vnimanie, u USA stil..
Ama ako sakas da vistina nesto misteriozno doznaes, ti preporacuvam da go gledas filmot, ako ne si go veke bil gledal > Sex the secret gate to Eden od 2006... Inaku terminot za sexot e samo metafora tuka, nema mnogu konekcija so sexot sto nie go znaeme...
MIND AND SENSE IS PURIFIED,I AM FREED FROM DESIRE!
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2011 во 12:50
Originally posted by Panini Panini напиша:

Da pa zatoa sto mnogu lugje posakuvaat isti raboti, ama ne site dovolno silno i iskreno ja nasocuvaat energija za da se ostavarat nesta, toa e kvanten zakon, sto e ednakov na bog - moli se od se srce, poctuvaj bidi iskren i cesen vo branjata i dobij...


Според тебе, ако добро те сфатив, ова нема никаква врска со Бог, туку исклучиво е квантен закон и е поврзан со енергија...
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2011 во 16:44
Mislam deka saka da kazhe deka toa e Bozhji zakon koj nie go prepoznavame kako kvanten zakon povrzam so energijata.

Nam Bog ne sozdal so slobodna volja i nie mozheme da posakame i da kreirame s'e shto ni e po volja.

Neka bidam popraven od Panini ako greshno go tolkuvam.





Изменето од Messenger - 06.Септември.2011 во 16:55
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Panini Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 222
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Panini Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2011 во 16:46
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Mislam deka saka da kazhe deka toa e Bozhji zakon koj nie go prepoznavame kako kvanten zakon povrzam so energijata.

Bog ne sozdal so slobodna volja i nie mozheme da posakame i da kreirame s'e shto ni e po volja,

Neka bidam popraven od Panini ako greshno go tolkuvam.





Messenger, tokmu taka bash mi e drago shto potpolno me razbirash i tolkuvash kako shto treba, alal da ti e!

Nekad stvarno mi e krivo shto mnogu od vernicive,na bilo koja vera, a posebno nasive, pravoslavnive, se prilicno ogranicheni i limitirani, za zhal...
Znaci pejchpi, ima vrska i toa kako so Boga, zatoa shto ta Bog vo site negovi formi...

Изменето од Panini - 06.Септември.2011 во 16:47
MIND AND SENSE IS PURIFIED,I AM FREED FROM DESIRE!
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2011 во 16:57
Дали тоа значи дека ако има опсесивно негативни мисли и негативни емоции за некој пример да се разболи од рак и почине во тешки маки (експлицитен пример, не дека сакам), истото и ќе го дозволи?

Да се разбереме, само сакам да го сфатам функционирањето на енергијата и дали е можно Бог да е една метасвест создадена од сите наши свести?
Кон врв
Panini Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 222
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Panini Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2011 во 17:10
DA pa toa e golemiot odgovor, napisav ednas, se e vo nasite mozoci, da ne sme bile nie ne bi bil ni Bog!Zatoa shto se e apsolutno univerzalno energetski prisutno, vo site zivi organizmi, vo prirodata, svemirot i na sekade.
Znaci nasata svest ni dozvoluva da dopreme do Boga( energetskata apsolutnost) i da go kreirame nasiot svet so pomos na taa isknoska energija sshto sozdava se, ete toa Bog, toa e taa metasvest, bezprichniska prichi so aposultna mok i stvarnost!
P.s. izvini ako sum slozen vo izrazuvanjeto...
MIND AND SENSE IS PURIFIED,I AM FREED FROM DESIRE!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2011 во 17:23
Originally posted by Panini Panini напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Mislam deka saka da kazhe deka toa e Bozhji zakon koj nie go prepoznavame kako kvanten zakon povrzam so energijata.

Bog ne sozdal so slobodna volja i nie mozheme da posakame i da kreirame s'e shto ni e po volja,

Neka bidam popraven od Panini ako greshno go tolkuvam.





Messenger, tokmu taka bash mi e drago shto potpolno me razbirash i tolkuvash kako shto treba, alal da ti e!

Nekad stvarno mi e krivo shto mnogu od vernicive,na bilo koja vera, a posebno nasive, pravoslavnive, se prilicno ogranicheni i limitirani, za zhal...
Znaci pejchpi, ima vrska i toa kako so Boga, zatoa shto ta Bog vo site negovi formi...



Ma kako nema vrska!

Samiot Isus, koga e prashan dali i drugite lugje mozhat da pravat chuda kako shto pravi i toj, ovoj im odgovara deka mozhat da pravat i pogolemi od nego ! A zoshto e toa taka? Zatoa shto site nie sme Ednobitie so Boga.

34 Исус им одговори: „Не е ли напишано во вашиот Закон: ‘Јас реков: богови сте?’
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава 10

I toa e kluchnata tajna na Isusovoto uchenje:

10 Не веруваш ли дека Јас Сум во Таткото и дека Таткото е во Мене? Зборовите што ви ги кажувам, не ги зборувам од Себе; Таткото, Кој е во Мене, Тој ги прави делата.
11 Верувајте Ми дека Јас Сум во Таткото и Таткото во Мене.

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава 14                                   

Za posleden pat otvoreno ova toj go otkriva vo posednata molitva kon Boga pred da bide uapsen, obvinet i raspnat:

21 За да бидат сите Eдно; како што си Ти, Татко, во Мене, и Јас во Тебе, така и тие да бидат Eдно во Нас, за да верува светот дека Ти Ме испрати.
22 И славата што Ми ја даде, им ја дадов ним, за да бидат Eдно, како што Сме Ние Eдно;
23 Јас во нив, а Ти во Мене, за да бидат совршени во Eдно, за да знае светот дека Ти си Ме испратил, и дека ги љубеше нив, како што Ме љубеше Мене.

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава 17


I toa e znachenjeto na terminot Bozhji Sin - chovek koj e svesen deka e Ednobitie so Boga (prosvetlen), za razlika od terminot Chovekov Sin. Seta poenta na prosvetluvanjeto e da se realizira Chovekoviot vo Bozhji Sin.

Toa e egzoterichniot element na religijata koja ja propoveda Isus, za razlika od eksoterichniot vo koj se vtemelila katolichko/pravoslavnata institucijalizirana vera kako shto ja znaeme denes.

Problemot e shto ovaa tajna ne e za sechii ushi bidejkji sekoj ne mozhe da ja osoznae (sekoj mozhe da ja doznae, no ne i da ja osoznae). Zatoa isus govorel vo paraboli - sekoj zbor ne e za sechii ushi !

Na koj mu e dadeno kje ja razbere egzoterichnata tajna, a na komu ne e dadeno kje veruva vo eksoterijata. Portata e tesna i malkunima kje se protnat niz nea.

I toa e potpolno vo red.






Изменето од Messenger - 06.Септември.2011 во 17:42
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2011 во 17:29
Originally posted by pHp pHp напиша:

Дали тоа значи дека ако има опсесивно негативни мисли и негативни емоции за некој пример да се разболи од рак и почине во тешки маки (експлицитен пример, не дека сакам), истото и ќе го дозволи?



Tokmu taka !

I ova ne e nekakvo veruvanje, tuku e nauchno dokazhano i lekarite zatoa postojano se obiduvaat da go krenat moralot na bolnite i da gi napravat shto popozitivni.

Imeno, koga chovek e negativen, togash negoviot imun sistem pagja i brojot na belite krvni zrnca se namaluva. Dobro poznat fakt na naukata e deka chovek mozhe samiot da se otepa samo so aktivno neguvanje na negativni chuvstva i zhelba za umiranje.




Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Panini Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 222
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Panini Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2011 во 17:51
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Panini Panini напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Mislam deka saka da kazhe deka toa e Bozhji zakon koj nie go prepoznavame kako kvanten zakon povrzam so energijata.

Bog ne sozdal so slobodna volja i nie mozheme da posakame i da kreirame s'e shto ni e po volja,

Neka bidam popraven od Panini ako greshno go tolkuvam.





Messenger, tokmu taka bash mi e drago shto potpolno me razbirash i tolkuvash kako shto treba, alal da ti e!

Nekad stvarno mi e krivo shto mnogu od vernicive,na bilo koja vera, a posebno nasive, pravoslavnive, se prilicno ogranicheni i limitirani, za zhal...
Znaci pejchpi, ima vrska i toa kako so Boga, zatoa shto ta Bog vo site negovi formi...



Ma kako nema vrska!

Samiot Isus, koga e prashan dali i drugite lugje mozhat da pravat chuda kako shto pravi i toj, ovoj im odgovara deka mozhat da pravat i pogolemi od nego ! A zoshto e toa taka? Zatoa shto site nie sme Ednobitie so Boga.

34 Исус им одговори: „Не е ли напишано во вашиот Закон: ‘Јас реков: богови сте?’
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава 10

I toa e kluchnata tajna na Isusovoto uchenje:

10 Не веруваш ли дека Јас Сум во Таткото и дека Таткото е во Мене? Зборовите што ви ги кажувам, не ги зборувам од Себе; Таткото, Кој е во Мене, Тој ги прави делата.
11 Верувајте Ми дека Јас Сум во Таткото и Таткото во Мене.

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава 14                                   

Za posleden pat otvoreno ova toj go otkriva vo posednata molitva kon Boga pred da bide uapsen, obvinet i raspnat:

21 За да бидат сите Eдно; како што си Ти, Татко, во Мене, и Јас во Тебе, така и тие да бидат Eдно во Нас, за да верува светот дека Ти Ме испрати.
22 И славата што Ми ја даде, им ја дадов ним, за да бидат Eдно, како што Сме Ние Eдно;
23 Јас во нив, а Ти во Мене, за да бидат совршени во Eдно, за да знае светот дека Ти си Ме испратил, и дека ги љубеше нив, како што Ме љубеше Мене.

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава 17


I toa e znachenjeto na terminot Bozhji Sin - chovek koj e svesen deka e Ednobitie so Boga (prosvetlen), za razlika od terminot Chovekov Sin. Seta poenta na prosvetluvanjeto e da se realizira Chovekoviot vo Bozhji Sin.

Toa e egzoterichniot element na religijata koja ja propoveda Isus, za razlika od eksoterichniot vo koj se vtemelila katolichko/pravoslavnata institucijalizirana vera kako shto ja znaeme denes.

Problemot e shto ovaa tajna ne e za sechii ushi bidejkji sekoj ne mozhe da ja osoznae (sekoj mozhe da ja doznae, no ne i da ja osoznae). Zatoa isus govorel vo paraboli - sekoj zbor ne e za sechii ushi !

Na koj mu e dadeno kje ja razbere egzoterichnata tajna, a na komu ne e dadeno kje veruva vo eksoterijata. Portata e tesna i malkunima kje se protnat niz nea.

I toa e potpolno vo red.

Messnger, bas taka toa e i mojata verba vo i predstava za Isusa kako snop od apsolutna inteligencija, razum i svest, mnogu golema koncentracija elektricitet na negovoto energetsko pole. Zatoa ne mozel sekoj da go sledi, i zatoa samo malkumina ke imaat dostoen zivot, spasot ne e neboto spasot e na zemjata...Ako ovde se spasish sekade kje bides spasen, pa duri i tamu gore ili nekade ...

Mnogu ubavo kazano..,po moj ukus i razbiranje

MIND AND SENSE IS PURIFIED,I AM FREED FROM DESIRE!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2011 во 17:57
Milo mi e deka ima nekoj koj razbira.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2011 во 18:19
Originally posted by pHp pHp напиша:

Има еден филм "The Secret" кој ме доведе до оваа идеја, каде се објаснува како човек треба да се фокусира на мислата и како универзумот ќе ги намести коцките,
Она што таквите филмови и книги обично не го кажуваат дека неретко (веќе според мотивите на човекот) коцките не ги мести универзумот или Бог туку себични души од астралните подрачја или од демонските хиерархии кои подоцна во текот на овој или некој нареден живот(инкарнација) ќе бараат да им се врати услугата т.е. позајмената енергија и тоа по можност повеќекратно.
Работењето са таквиот тип на техники може да води кон врзаности низ инкарнации исполнети со многу физичко и душевно страдање, додека не се отплати и последната пара.

За опасностите кои произлегуваат од духовно незаконитото користење на мисловните енергии, божјата пророчица Габриеле која има увид и во невидливите светови, предупредува во книгите Јас, јас, јас - пајак во мрежата: Законот на одговарање и закон на проекција и Сам во партерството и бракот? Сами во староста? - Живот во единство.

Струење од безграничното Божјо изобилие во животот на човекот се случува само доколку тој се труди да живее според Божјите закони и е подготвен даровите да ги вложи за општото добро на луѓето и природните царства.
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!
Кон врв
Panini Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 222
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Panini Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2011 во 21:54
Majkl mislam deka seto ova e daleku od umot, se ova postoi samo ako zabegas i si go stvoris ona sto ke si go mistificiras samiot na sebe si...I si tragas po nego i nesto ne resavas i ne dobivas... Samo gubis vreme a moze i zivotot, po nekogas, se desava neli, deka umot ne znae za dosta ako ne go obuzdas, e togas e ona sto go vikaat ovie nasive lukaviot te kopa....
Ednas eden bese rekol : It is all in the brain, the fight with good and evil is in the mind, it is the devil who is here and he can only save us, coz He rules the earth and us - nekoj si Alister Crowly...
MIND AND SENSE IS PURIFIED,I AM FREED FROM DESIRE!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2011 во 22:10
Energijata e edna.

Covekot ima slobodna volja kako kje ja koristi.

Zakonot koj vladee vo Kreacijava e onoj na prichina i posledica. Ako prichinata ima pozitivni posledici po chovekot togash e narechena pozitivna, a ako ima negativni togash e narechena negativna.

Bidejkji chovekot najugodno se chuvstvuva koga ne prevzema nikakva odgovornost za svoite postapki, celodushno ednite gi prepishuva na Boga i angelite, a drugite na gjavlot i demonite.


I taka, toj nema nishto direktno so onoa shto se sluchuva okolu nego, ne priznava karma, ne priznava reinkarncija, ne priznava dela za da ne pogreshi... priznava samo veruvanje vo Isus Hristos koj e Sin Bozhji i Gospod i Bog i s'e naj, naj naj... i koj mnogu se nazhali za lugjeto i dojde da si go dade svojot zhivot za iskupuvanje na chovekot koj ne saka da si ja prevzeme odgovornosta za svoeto zhiveenje i ... taka kje se spasime.

Ima li neshto poubavo od toa, a ?

---------



Onoj Secret ne mozhe nitu za mal prst da mu se fati na ova uchenje be, eeejjj... kakvi sakanja, nesakanja, intencii, mintencii, tintiri mintiri... zarem budali bile lugjeto do sega, pa se nashol nekoj so nekvi si Secreti ?!?!

Abe ajde!

Glavolska rabota !

Skraja da e !





Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.