IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Приказни за добра ноќ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Приказни за добра ноќ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака Обратен редослед
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2011 во 16:31
Ох леле бре.... што ви требаше сега темава бе дечки... Ми текна на дедо ми... бог да го прости, беше подвижна збирка на приказни. Од татко му, од дедо му слушани....  Не се сеќавам како беа, мал бев кога ми ги раскажуваше, а последно не најдов време да одделам за да ми ги прераскажи за што ми е ненормално многу мака.
Останува мајка ми и баба ми да се присетат на сите што ќе успеат и јас да ги отпечатам на идивидиов. Очекувајте ги... генерации и генерации се пренесувани... трепкање

Мај .... ти си ѕвер бе човече...даМе потсети на нешто со овие приказниве смислени у секунда.... Тато е „махер“ за такви импровизирани приказни... само завршуваа најчесто со смеење уште 2 сати пошто човеков најчесто беше капнат од работа и не знаеше што зборува...смеење


Изменето од volkswagen - 11.Јули.2011 во 16:41
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2011 во 15:46
kako go najde raskazuvacot....

tolku vreme se trudam da go najdam a ne znaev kakoизненадувањеизненадувањеизненадување

bravossssssголемо%20гушкање



Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2011 во 15:12
Оти и ретко имам седено со баба и дедо...Ко низ магла ми поминуваат
некои приказни...Од кои најчесто дедо ми прв заспиваше
Но добро се сеќавам на раскажувачот,и нетрпението за следната
недела,да тој повторно од крај огништето раскаже една...

Воинот и смрта (1)
Воинот и смрта (2)
Воинот и смрта (3)
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2011 во 12:20
 
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2011 во 11:10
Инаку за приказни махер сум да измислувам сама...
Толку бујна фантазија имам кога им раскажувам на внуците...
Ехее , лавови, тигри, џинови самовили свашта.....и многу често сама компонирам хи,%20хи.......оти тие што ги знам исцрпени се одамна...

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2011 во 11:05

Празничната вечера на Насрадин Оџа

ПРАЗНИЧНАТА ВЕЧЕРА НА НАСРАДИН ОЏА Насрадин оџа и жена му станаа едно сабајле, утредента ќе биде бајрам. Бајрам дојде, ама, јадење нема, слатки нема, ништо нема дома... Што прават овие? Жено мори, што ќе јадеме сега? Ни манџа имаме, ни баклава имаме, ни ништо... Каков ќе биде овој наш бајрам? Е, што да правиме бе мажу? Вака ќе направиме: јас ќе земам еден стап, ти бегај кај комшијата. Јас ќе дојдам по тебе. Како и да е, таму ќе си се наручаме. Стана овој: Бам – бум! Бам – бум! – со стапот. Избега жената. Ух! Леле, море! Ух! Леле! – избега кај комшијата. Што е комшике? Шѕо стана? Аман! Ме отепа човекон. Зошто ручек не сум направила. Сабајлето донесе се што треба, ама доцна, ништо не направив. Ако бе комшике, ако. Кај нас има јадење. Дојдете, не се карајте. Е, бива ли така? Бива. Е, сите станаа, седнаа да ручаат. По ручекот Насрадин рече: - Ајде жено, стани сега да си одиме дома. Станаа, си отидоа дома. Виде ли жено, - рече – како ем бајрам си истеравме, ем трошок не направивме дома. Никаков трошок не направивме, ама, бајрамот си го истеравме се по ред: со баклавата, со јанијата, се си се најадовме... Господ да ни е напомош, многу убаво си поминавме.голема%20насмевка


Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2011 во 00:45
 
 

Пепелашка

 

Еднаш многу одамна живееше една убава девојка што се викаше Пепелашка, заедно со лошата маќеа и со две приглупави и себични полусестри.

Тие ја тераа да ги врши најтешките домашни работи. Често работеше покрај огништето,па облеката и беше извалкана од пепел.

Еден ден кралот ги повика на забава сите девојки од кралството.

Принцот си бара невеста, па, можеби, една од вас ќе има таква среќа, - рече маќеата на своите ќерки.

Пепелашка немаше свечен фустан и тажно ги гледаше своите полусестри додека се дотеруваа за забавата. Но, наеднаш пред неа се појави добрата самовила и и ги исполни желбите.

Глувчињата ги претвори во слуги, а тиквата во отмена кочија.

Потоа, добрата самовила ја претвори облеката што ја носеше Пепелашка во величествен балски фустан и и направи еден чифт стаклени чевлички.

“Немој да заборавиш дека дворецот мораш да го напуштиш пред полноќ, затоа што тогаш ќе престане дејството на магијата”, - добрата самовила ја предупреди Пепелашка и исчезна.

Веднаш штом се појави на балот, Пепелашка со својата убавина ги засени сите девојќи и го привлече вниманието на младиот принц. Тој веднаш ја покани на танц. Танцувајќи со него предизвикуваше завист кај другите жени.

Сред еден танц часовникот отчука полноќ. Пепелашка се сети на зборовите на добрата самовила и трчајќи го напушти принцот.

Во моментот додека трчаше по скалите го загуби едното стаклено чевличе. Без да се сврти, скокна во кочијата и замина.

Помина полноќ и Пепелашка повторно беше во својата стара и валкана облека.

Следниот ден принцот почна да ги посетува сите куќи во кралството.

“Ќе се оженам со таа девојка што ќе може да го обуе ова стаклено чевличе”,- рече тој.

Со денови залудно го обиколуваше кралството, кога стигна до куќата на Пепелашка. Грдите полусестри безуспешно се обидуваа да ги сместат големите стапала во чевличето.

Потоа се појави Пепелашка и го зема чевличето. На општо изненадување на сите присутни, стакленото чевличе совршено и прилегаше.

Принцот веднаш ја поведе Пепелашка во дворецот, каде што наскоро приреди голема веселба во чест на нивната венчавка.


 

Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2011 во 00:01
Не ми кажувале приказни за добра ноќ, ко во магла памтам дека добивав пољубац у чело од татко ми и мајка ми и една заушка и онакаЧ -бриши у кревет, касно е.

Дедо ми ми кажуваше, лисицата и волкот -стандард.
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2011 во 23:50
shhh... oftopik ste....
Кон врв
FeaR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
False Evidence Appearing Real

Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5307
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FeaR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2011 во 23:49
bas taka голема%20насмевка kakvo gaze ima mu e od mene i use go vika toa koa ke vidi nekoe zensko голема%20насмевка
"А ти поарен да не си?" -македонски начин на прифаќање критика
Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2011 во 23:44
ko prazen hard disk se... sungjer...
Incredible Blue
Кон врв
FeaR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
False Evidence Appearing Real

Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5307
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FeaR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2011 во 23:39
изненадувањеnikako se pameti i poslem se kazuva голема%20насмевка
"А ти поарен да не си?" -македонски начин на прифаќање критика
Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2011 во 23:38
Izvrti mu gi prikaznite ednas, pa da vidis kolku kje mu e dosadno...
Incredible Blue
Кон врв
FeaR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
False Evidence Appearing Real

Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5307
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FeaR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2011 во 23:28
pa koga saka vnukot so mene da zaspie togas mu treskam trista gluposti onaka so ke mi dojde u momentot ali bitno dobro mi ide sekad brzo zaspiva...valjda od dosada голема%20насмевкаголема%20насмевка
"А ти поарен да не си?" -македонски начин на прифаќање критика
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.