IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Демони ...!!!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Демони ...!!!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Klara-D Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 2671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Klara-D Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2011 во 15:18
Среќни поединци или семејства, кои водат богоугоден живот може да станат жртва на вакви напади и тоа најчесто кај најмладите членови. Обично ваквите напади се краткотрајни и безуспешни.
Вакви напади може да се насочувани и водени од поединци. Понекогаш таквиот поединец од чиста злоба и завист може да напакости. За нив се вели дека се урокливи, а карактеристична е еден вид симбиотска врска меѓу таков човек и демон. Кај таквиот човек постои свест дека може да им напакости на другите луѓе.
Постојат и особи кои свесно општат со демоните и ги користат за секави цели, а и демоните имаат корист од нив. Порано таквите биле нарекувани вештер(к)и, а денес имаат „покултурни“ називи: магови, јасновидци, биоенергетичари и сл. Ваквата личност може да насочи демон кон човек или семејство. Но, ништо не им може на христијани кои водат богоугоден живот.
Многу е занимлив фактот што современата наука не дава прецизно објаснување за причините на овие појави. Не дава објаснување ни за т.н. „синдром на изненадна смрт кај бебињата“. Не постои и објаснување за многу случаи на изненадна смрт кај млади тинејџери. И конечно, современата наука не го кажува лекот.

Како да се одбраниме од вакви напади?

Не постои народ кој во своите писмени или усни традиции не споменува вакви работи. Без да се навлегува во деталите, може да се нагласи дека на сите континенти сите народи наведуваат вакви појави, ги нарекуваат со прецизни поими и сите наведуваат дека станува збор за демони.

Гатачите, вештерките, магови и практиканти на источни религии обилно се користат со насочување на демони заради разни причини. Истите се често и цел на такви напади од страна на други слични на нив особи. За да се заштитат, практикуваат една цела низа пагански обреди, додека спијат се чувани од дузина свои ученици, но сето тоа не е ефикасно. При судирот на два магови кои си прават црна магија еден на друг, едниот обавезно страда .....
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2011 во 17:46
Klara-D , ova vekje mi nalikuva kako tekst izvaden od nekoja hrsitijanska broshura koja e delena od lugje shto chukaat po vrati...

A toa chuvstvo gi imam zatoa shto, kako shto rekov i vo poraneshnata replika na ovaa tema, razlichni raboti se stavaat vo ist kosh i se imenuvaat onaka kako shto mu odgovara nekomu na negovite veruvanja ili doktrina.    

"Sindrom na nenadejnata smrt kaj bebinjata" ne e dijagnoza na nekoja bolest tuku e zaednichki termin za razlichni prichini koi dovele so smrtta na bebinjata. Zatoa ne e tochno tvrdenjeto deka toa e neshto nepoznato i ne postoi medicinsko objasnuvanje. Za tvoja informacija, se raboti za spektar na prichini pochnuvajkji od komplikacii sozdadeni poradi pradvremeno ragjanje, pa do nesakano zagushuvanje na bebinjata koi spijat zaedno so svoite roditeli. Sigurno deka megju site niv ima nekoi koi ne se razjasneti od patolozite ili semejstvata ne sakale da gi doznaat.

A kako shto ponekogash ne postojat objasnuvanja za smrtta na nekoi lugje vo bilo koja vozrast, taka ponekogash mozhebi ne postoi objasnuvanje za smrtta i na nekoi tinedzheri.

Korstenjeto na takanarecheniot "sindrom na nenadejna smrt kaj bebinjata" i nekoi nerazjasneti umiranja kaj tinejdzherite za dokazhuvanje oti toa e posledica na rabotenjeto na demoni ne e voopshto seriozna propozicija, tuku nalikuva na nekakvo srednovekovno narodno umuvanje.

Изменето од Messenger - 06.Јули.2011 во 18:27
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2011 во 23:37




Седум збора, изговорени со срце верно во молитва, можат да допринесат да ја почуствуваме ослободтелната сила ГОСПОДОВА:







И С У С Е

Х Р И С Т Е

М И Л О С Т И В   Г О С П О Д И

П О М И Л У Ј   

С П А С И

О С Л О Б О Д И










Единствениот и СОВРШЕН БОГ - Кој што на ГОСПОД Исус Христос Му даде чудесна моќ над се’ што е во Небото и земјата - е Чудесен БОГ и моќен да помогне дури и во најтешките проблеми!


   

Изменето од spiros - 07.Јули.2011 во 23:44
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Klara-D Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 2671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Klara-D Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2011 во 13:07
  На нападнатиот од демон, телото му е наполно парализирано, но умот е слободен и единствено што помагало е повикот кон Исус на помош. Најмоќна е Исусовата молитва која гласи:
Господи, Исусе Христе, Сине Божји, смилувај се на мене, грешниот.
И самото спомнување на светото име Исус е доволно. Нападнатиот е ослободен, се буди од хипнотичката состојба и гладно го вдишува воздухот.....
 
 
 
 
 
Messenger тоа  погоре е извадок од текст, од еден Владика ,
пишуван по многу истражувања, и со  многу примери
но немам  дозвола да го објавам неговото име ! 
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2011 во 16:02
Nema potreba od povikuvanje na avtoriteti ili imenuvanje na lugje... ova shto si go napishala vodi poteklo ushte od pochetokot na katolicizmot/pravoslavieto i pretstavuva negova teoloshka i doktrinarna srcevina - lugjeto se greshni i Isus, kako Bozhji Sin, doagja za iskupuvanje na grevovite i nivno spasenie.

Kaj drugite religii i veruvanje postojat drugi mantri za isteruvanje duhovi , koi se podednakvo uspeshni kaj niv kako shto e posochenava kaj hristijanite.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2011 во 13:08
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Nema potreba od povikuvanje na avtoriteti ili imenuvanje na lugje... ova shto si go napishala vodi poteklo ushte od pochetokot na katolicizmot/pravoslavieto i pretstavuva negova teoloshka i doktrinarna srcevina - lugjeto se greshni i Isus, kako Bozhji Sin, doagja za iskupuvanje na grevovite i nivno spasenie.

Kaj drugite religii i veruvanje postojat drugi mantri za isteruvanje duhovi , koi se podednakvo uspeshni kaj niv kako shto e posochenava kaj hristijanite.






Има една енергија (една лажна змија) за којашто во ниеден случај неможам (и несмеам) да ја наречам света, која што од самиот почеток постојано се труди да го негира гревот и да го наведува човекот понатака да похоти по истиот.

Со таа похот - за жал - (освен Едниот безгрешниот) е инфициран секој човек и род што живеел, што живее и што ќе живее на земјата.

Кој вели дека човековиот грев и одкупната Крв на Единствената безгрешна Милост БОЖЈА е празна доктрина на некоја институција, тогаш тој се противи на Совршената Вистина како што Јаниј и Јамвриј му се противеја на Св.Пр. Мојсеј, а неговите мантри се како моќните маѓии на кои се надеваше египетскиот фараон!


Сите вери, идеологии, мисли, филозофии, ... коишто ја негираат Спасителната Крв на Милоста БОЖЈА и истата Ја наречуваат како (православна/католичка) доктрина или дури измислица, тие се под влијание на нечисти (демонски) енергии, без самите да се свестни за тоа!






   БОЖЕ Господи, Кој *поверува на тоа, што го чул од нас и кому му се откри силата Господовата Рака?
   Зашто изникна Он пред него како младо дрвце и како стебленце од сува земја; немаше во Него ни изглед, ниту величие;
   ние Го видовме, и во Него немаше изглед, што ќе не привлекува кон Него.
   Он беше *презрен и понизен меѓу луѓето, маж на болки и свикнат на страдања, и ние го одвраќавме од Него лицето свое;
   Он беше презиран, и ние за ништо не Го сметавме.
   Но Он ги зеде врз Себе нашите болки и ги понесе нашите слабости; а ние мислевме, дека Он беше поразуван, казнуван и понизуван од Бога.

   А Он беше изнаранет за нашите гревови и мачен заради нашите беззаконија; казната за нашиот мир падна врз Него,
      а преку Неговите рани ние се излекувавме.

   Сите ние бевме заблудени како овци, се отстрани секој од патот свој, - и Господ ги возложи врз Него гревовите наши.


   Он беше *измачуван, но стадаше доброволно и устата Своја не ја отвораше; како овца Он беше одведен на колење,
    и како што е јагнето пред стрижачите свои безгласно, така и Он не ја отвори устата Своја.



(Св. Пр. Исаија 53)








   

Изменето од spiros - 09.Јули.2011 во 13:22
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2011 во 15:38
Spirose, ili si nadvor od temata ili ne gi poznavash drugite religii i veruvanja.

Vo sekoj sluchaj i natamu si ubeden i propagirash deka sekoj koj ne go spodeluva tvoeto veruvanje vo potpolnost znachi deka se protivi na Sovrshenata Vistina na Milosta Bozhja pratena preku Edniot i Bezgreshniot.

I do sega bezbroj pati te prashav, kako edinstven chovek koj ja poznava Vistinskata Sovrshena Vistina, da ni ja obelodenish tuka na site za da ja nauchime i da ne lutame po nevistinite, no kako i sekogash ti toa nikako da go napravish so shto dokazhuvash deka samiot ne ja znaesh.

No zatoa ne propushtash nitu edna tema i nitu eden komentar koj ne se sovpagja so tvoeto lichno (ne)znaenje na Vistinskata Sovrshena Vistina da ne go napadnesh i ne go narechesh demonski sili i gjavolska rabota.

So takvite tvoi repliki izlagash nadvor od temite, gi rasipuvash istite i neargumentirano se konfrotirash so chlenovite ne ostavajkji nikakov prostor za dijalog. Na eden ili drug nachin ova ti e povekje pati kazhano od site chlenovi na forumov i mislam deka e vreme toa da go zemesh na srce, pa samoizbranata "prorochka" uloga i terminologija da gi zamenish so nekoja poskromna koja kje dolikuva za smrten chovek koj doagja na forumov da razmeni mislenja i veruvanja bez postojano da gi osuduva drugite.

Proroci ne ni se potrebni - niv dovolno gi imame vo Knigite.
Sudii ne ni se potrebni - samo Edniot i Edinstveniot sudija e onoj koj kje sudi i presuduva.







Изменето од Messenger - 09.Јули.2011 во 17:31
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2011 во 18:13
.

Изменето од alf - 19.Септември.2011 во 08:43
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2011 во 19:16
Izgleda ne se razbirame...

Ili mozhebi se razbirame, a vo toj sluchaj vie se postavuvate kako proroci.

Patem ako nash*te sinovi go sledat Isusa, namesto nekoi nekoi tolkuvachi, tie nema da ni bidat sudii.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2011 во 00:38
.





Изменето од alf - 19.Септември.2011 во 08:43
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2011 во 04:18
Jas rekov deka ste proroci. Tolku dobro gi imitirate shto duri i rechnikot i sostavot na rechenicite vi e ist.

A jas (ne znam na koi toa "nie" im se obrakjash, jas samo mozham da zboruvam vo moe ime) nikogash ne sum tvrdel deka sum prorok ili deka ja znam Presvetlata Premudra Vistinska Sovrshena Vistina na Edniot Bog, kako shto postojano nekoi tvrdat deka ja znaat, tuku sekogash sum velel da pojdeme kako religiozni lugje, namesto kako deklarirani vernici na razlichni veri i ubeduvanja, pa samite da se priblizhime do nea, bez strav i predubeduvanja.

Jas odam kon nea, no nekoi navodno vekje ja znaat Sovrshenata Vistina i namesto da ni ja obelodenat postojano ne kritikuvaat zoshto ja barame.

Chudno, ama vistinito.

Taka bilo odsekogash.

Tokmu zatoa go razapnaa i Isusa.

Premnogu prashanja postavuval, premnogu im govorel na lugjeto i premnogu gi vozbuduval mirnite revni vernici i bozhjite sveshtenici koi i togash ja znaele Vistinskata Sovrshena Vistina, dosledno sledejkji go Bozhjiot zbor onaka kako shto im se otkrival vo Knigata.

Nishto ne se smenilo od togash.    



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2011 во 10:11
.




Изменето од alf - 19.Септември.2011 во 08:42
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2011 во 17:21
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Spirose, ili si nadvor od temata ili ne gi poznavash drugite religii i veruvanja.

Vo sekoj sluchaj i natamu si ubeden i propagirash deka sekoj koj ne go spodeluva tvoeto veruvanje vo potpolnost znachi deka se protivi na Sovrshenata Vistina na Milosta Bozhja pratena preku Edniot i Bezgreshniot.

I do sega bezbroj pati te prashav, kako edinstven chovek koj ja poznava Vistinskata Sovrshena Vistina, da ni ja obelodenish tuka na site za da ja nauchime i da ne lutame po nevistinite, no kako i sekogash ti toa nikako da go napravish so shto dokazhuvash deka samiot ne ja znaesh.

No zatoa ne propushtash nitu edna tema i nitu eden komentar koj ne se sovpagja so tvoeto lichno (ne)znaenje na Vistinskata Sovrshena Vistina da ne go napadnesh i ne go narechesh demonski sili i gjavolska rabota.

So takvite tvoi repliki izlagash nadvor od temite, gi rasipuvash istite i neargumentirano se konfrotirash so chlenovite ne ostavajkji nikakov prostor za dijalog. Na eden ili drug nachin ova ti e povekje pati kazhano od site chlenovi na forumov i mislam deka e vreme toa da go zemesh na srce, pa samoizbranata "prorochka" uloga i terminologija da gi zamenish so nekoja poskromna koja kje dolikuva za smrten chovek koj doagja na forumov da razmeni mislenja i veruvanja bez postojano da gi osuduva drugite.

Proroci ne ni se potrebni - niv dovolno gi imame vo Knigite.
Sudii ne ni se potrebni - samo Edniot i Edinstveniot sudija e onoj koj kje sudi i presuduva.












месинџер, ниеден човек несудам, дури нити тие луѓе коишто (поради извесно нечисто и нечесно влијание) ги затвараат очите пред фактот дека секој човек кој што е на земјава роден (се разбира освен Едниот Безгрешниот) е повеќе или помалку инфициран со гревот, кој што потекнува од еден нечист и нечестен извор и без Милоста на Единствениот БОГ неможат вистински да се спасат од инфектот!

Запомни еднаш засекогаш: човекот и луѓето не ги судам, но на гревот, на неговиот отец и на сите оние коишто се заробени во неговата мрежа ... им ја објавувам Радосната Вест!



Слободата БОЖЈА
е многу блиску!



Поздрав



п.с.Се разбира, отецот на демоните, демоните и сите коишто (свестно или несвестно) им служат, не се радуваат на Радосната Вест за Милоста БОЖЈА, туку имаат добра причина на најразлични (лукави) начини да се борат, да ја релативираат и девалвираат Истата!






Изменето од spiros - 10.Јули.2011 во 17:49
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2011 во 20:49
Originally posted by spiros spiros напиша:

... им ја објавувам Радосната Вест!


spirose, taa radosna vest e objavena od Pavle, a ti mozhesh samo da gi povtoruvash negovite zborovi.

Ne objavuvash nishto. Zvuchish kako prorochki imitator koj postojano neshto tvrdi, a samiot ne ume istoto da go argumentira, objasni i potvrdi. Sekoj mozhe da citira delovi od Biblijata i taka da se prezentira kako nekoj koj navodno ja razbral Apsolutnata Vistinska Vistina na Edniot Edinstveniot Bog i na site drugi postojano kje im ja "objavuva" taa Radosna Vest.

No s'e dodeka navistina toa ne se osoznae i kako takvo da se prenese na drugite so svoi zborovi i preku svoeto lichno iskustvo toa ne e nishto drugo osven obichna copy-paste tehnika.

Zatoa ti rekov deka novi proroci ne ni trebaat - vekje dovolno gi imame vo svetite knigi.

Isto taka ne ni trebaat nitu sudii i sudenja na lugjeto, koi rekle ili napravile neshto so shto nie ne se slozhuvame, bidejki ima Eden koj e relevanten za seto toa. Da ne se pravime kadii namesto kadijata.

Ni trebaat osoznaeni religiozni lugje koi mozhat da se spodelat so nas nastrana od sekakvi tolkuvanja, teologii i dogmi.





Изменето од Messenger - 10.Јули.2011 во 20:54
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,145 секунди.