IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Потеклото на гревот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Потеклото на гревот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2011 во 16:43
Vo Kavkazija, Nagorno Karabah... i istochno od tamu, zhiveeja narodi i pleminja koi imaa mnogu dobar uvid vo chovekovata psihologija. I toa ne teortski, kako shto pravime nie na zapad, tuku praktichno go zhiveeja toa, ne za drugo, tuku od chista potreba.

Kje ti dadam eden primer... koga roditelite trebaa da odat na pazar da prodavaat ili kupat neshto, a decata trebashe da gi ostavat sami doma, tie kje im rekoa na malive da se soberat na sredina na shatorot i na zemjata okolu niv kje nacrtaa eden krug. Potoa kje im rekoa na decata deka se zaklucheni vo krugot i deka nemozhat da izlezat nadovor od nego.

I decata ostanuvaa vo krugot s'e dodeka roditelite ne se vratea doma i ne ja izbrishea linijata.

Mislam deka ova e dovolno kako replika na tvojot komentar, no za da ne te ostavam vo mozhno nedoumenie, kje ti posocham neshto kako ilustracija na kazhanovo:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


"А верата е тврда увереност во она на кое се надеваме и убедување за нештата, што не се гледаат.
" ( Evreite 11:1)



Definicijata e mnogu precizna i tochna. Verata, kako tvrda uvereniost vo onoa shto se nadevame ili sme ubedeni, ne e religioznost i potraga po Vistina.

Bidi mi pozdraven!





Изменето од Messenger - 09.Февруари.2011 во 16:48
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2011 во 16:57
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Vo Kavkazija, Nagorno Karabah... i istochno od tamu, zhiveeja narodi i pleminja koi imaa mnogu dobar uvid vo chovekovata psihologija. I toa ne teortski, kako shto pravime nie na zapad, tuku praktichno go zhiveeja toa, ne za drugo, tuku od chista potreba.

Kje ti dadam eden primer... koga roditelite trebaa da odat na pazar da prodavaat ili kupat neshto, a decata trebashe da gi ostavat sami doma, tie kje im rekoa na malive da se soberat na sredina na shatorot i na zemjata okolu niv kje nacrtaa eden krug. Potoa kje im rekoa na decata deka se zaklucheni vo krugot i deka nemozhat da izlezat nadovor od nego.

I decata ostanuvaa vo krugot s'e dodeka roditelite ne se vratea doma i ne ja izbrishea linijata.

Mislam deka ova e dovolno kako replika na tvojot komentar, no za da ne te ostavam vo mozhno nedoumenie, kje ti posocham neshto kako ilustracija na kazhanovo:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


"А верата е тврда увереност во она на кое се надеваме и убедување за нештата, што не се гледаат.
" ( Evreite 11:1)



Definicijata e mnogu precizna i tochna. Verata, kako tvrda uvereniost vo onoa shto se nadevame ili sme ubedeni, ne e religioznost i potraga po Vistina.

Bidi mi pozdraven!






Ne si moral da odis do Kavkazija, toj primer go primenuvaa roditelite na eden moj drugar koga bese malecok голема%20насмевка

Vo red, imame razlicni pogledi i razlicni definicii za toa sto e vera a sto religioznost.

Mene mi preci nesto drugo: omalovazuvanjeto na veruvanjata na onie lugje koi veruvaat deka BOG im se objavil vo Biblijata etiketirajki gi kako ograniceni, staromodni, i sl.  не


   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2011 во 18:09
I da ima nekoi takvi, shto te pogagja toa tolku?


Pred edno stotina godini vo Indija zhiveeshe Ramakrishna, chovek koj denes tamu lugjeto go slavat kako eden od poslednite prosvetleni lugje.

Ednash kaj nego doshol najgolemiot intelektualec vo Indija za da imaat debata okolu verata, religijata, postoenjeto na Boga i t.n... vo obid da go razuveri Ramakrishna vo neshata.

Sednale na podot i posle voobichaenoto zapoznavanje i pienje po eden chaj, chovekov pochnal da govori. Objasnil shto misli toj, zoshto smeta deka religijata ne e vo red, zoshto Bog ne mozhe da postoi kako shto veruval sogovornikot, koi se nedostatocite kaj Nego, kako po nikoja logika ne mozhe da bide onoa shto se govori za Boga i kako Bog nema shansi da postoi vo ovoj Svet.

Za seto vreme Ramakrishna ne progovoril nitu eden zbor, tuku samo potvrduval so glavata, se smeshkal i kako shto odelo izlaganjeto na sogovornikot stanuval s'e poradosen, pleskal so racete kako malo dete, pa stanal i pochal da potcupnuva i podviknuva od radost.

Posle edno vreme chovekov go prashal:

- Da ne sakash da me prekinesh vo govorenjeto?

- Ne, nikako! Samo prodolzhi da zboruvash.

Ovoj prodolzhiol natamu, a Ramakrishna pochnal da potpevnuva i da igra.

- Mene mi izgleda deka si igrash majtap so mene - so navrdeno lice rekol sogovornikot.

- Ne, ne, ne... samo prodolzhi - odgovoril Ramakrishna.

- E pa kako da prodolzham koga ne me slushash!

- Ne, ne, ne... kako ne te slusham! Mnogu ubavo te slusham i srcevo mi igra od srekja i radost!

- Kako mozhe da si radosen i srceto da ti igra od srekja i radost koga go kritikuvam onoa vo shto veruvash?

- Ami tokmu zatoa! Kolku shto povekje govorish, tolku povekje gledam deka sum vo pravo! A toa me pravi beskrajno srekjen!








Изменето од Messenger - 09.Февруари.2011 во 21:47
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2011 во 11:24

A zatoa jas se chuvstvuvam srekjno i razigrano - se sheguvam, ne se majtapam(moram da naglasam).
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2011 во 14:01
I toa e lakmus hartijata koja indicira dali si na praviot pat ili ne... onoa shto go chuvstvuvash kako nezadovolstvo, tenzija i nesrekja od slushnatoto e samo refleksija od tvojata vatreshnost, toa e rezultat od nezadovolstvoto koe se ragja poradi faktot deka slushnatoto seriozno go stava vo prashanje ili go pobiva onoa shto si veruvala deka e tochno.

Namesto da se preispita, Egoto avtomatski se stava vo agresiven mode na reakcija, branejkji go bagazhot na koj se gradi.






Изменето од Messenger - 10.Февруари.2011 во 18:32
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2011 во 16:54
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:


Se nadevam, prikaznata kje ima srekjen kraj.
За тоа Христос ни гарантира - изгубениот син се враќа дома! Но времето до среќниот крај колку ќе трае како и дали во меѓувреме ќе биде исполнето со драми и хорори, или весели музички интермеца тоа веќе зависи од самите учесници на приказната. А генерално гледано во светот, многумина имаат уште улоги да играат во уште многу продолженија, епизоди и сезони - но колку и да биде долго нема да биде бесконечно долго. Бесконечен останува само среќниот крај, кој воедно ќе стане и среќен почеток.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.