IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Потеклото на гревот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Потеклото на гревот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2011 во 09:42
Гревот е испревртена, изопачена состојба на нашата првобитна природна состојба. Откако битијата на падот почнале да ги преполаризираат седумте основни сили (Духот ги нарекува Ред, Волја, мудрост, Сериозност, Трпеливост, Љубов и милосрдие) тие станале грешни, а тоа резултирало со настанок на материјата - грешен, несовршен свет.

Ако повторно ги доведеме во ред и ги развиеме силите од нашето божествено наследство преку законито живеење(а тоа вклучува многу аспекти) ние постепено стануваме безгрешни. Кој е безгрешен тој може и да излезе од влијанието на каузалниот закон, законот на сеење и жнеење т.е. причина и последица. Неговата душа добива тогаш засилен приток на светлина и доаѓа до просветлување. Тогаш и може да се врати дома, во царството Небесно. А ако луѓето масовно почнат законито да живеат во овој свет, тогаш на Земјата ќе биде како на Небото а материјата постепено ќе се асимилира во духовна супстанција. Тоа еден ден и ќе биде, бидејќи гревот е само сенка која ја снемува со доаѓањето на светлината!

Изменето од Majkl - 08.Февруари.2011 во 09:46
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2011 во 10:07
Shto mislish Majkl, dali so "doagjanjeto" na svetlinata i umot-kako(senka) del od svesta, ischeznuva?

Изменето од viktorija123 - 08.Февруари.2011 во 10:11
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2011 во 10:39
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Shto mislish Majkl, dali so "doagjanjeto" na svetlinata i umot-kako(senka) del od svesta, ischeznuva?
Не. Напротив, тогаш свеста се проширува целосно бидејќи е опфатена од Сe-свеста, Бога. Но тоа е постепен процес, а кога ќе започне тоа е до слободната волја на секој поединец.
Нешто околу терминот „ум„... може да биде и дел од здрав разУм - а тој е дар од Бога, за наше добро. Така да тој збор според терминологијата на учењето кое јас го прифаќам, би го заменил со зборот „човечкото„(она грешното) кое стои наспроти божественото - нашата изворна природа.

Светлината практично е тука, само треба да ја пуштиме да влезе да ја запали и нашата внатрешна ламба. Но еден ден таа ќе биде толку интензивно присутна да и на најголемите грешници нема да им остане друго освен и тие да ја примат. Гаранција за тоа е Христос, избавителот на сите луѓе и души кој беше инкарниран како Исус од Назарет кој пак по жртвата на Голгота, ја вградил Христовата искра на спасение дури и во најтемниот демон. Но кај понекои ќе поминат еони додека да се распламти.

Изменето од Majkl - 08.Февруари.2011 во 10:40
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2011 во 17:28
Grevot se rodi vo umot na chovekot so prvoto ragjanje na idejata deka Bog ne e vo seto onoa shto go sozdal, a so toa ne e nitu vo chovekot.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2011 во 20:53
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Grevot se rodi vo umot na chovekot so prvoto ragjanje na idejata deka Bog ne e vo seto onoa shto go sozdal, a so toa ne e nitu vo chovekot.





Eve kako se rodi grevot :


"Затоа, како што гревот влезе во светот преку еден човек, а преку гревот - смртта, по таков начин и смртта премина на сите луѓе преку еден човек, оти сите згрешија;"

               ( Rimjanite 5:12)
   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2011 во 23:43
E taka de, grevot vlegol preku eden chovek, ne vlegol odednash preku site.

I potoa toj eden chovek mu rekol na toj do nego: "Abe slushaj, ne e mozhno Bog da bide vo s'e i seshto kako shto ni velat. Koi se tie gluposti?! Ajde kazhi mi kako mozhe Bog da bide vo kamen, tinje i ovchji brbushki... a?"

I ovoj vtoriov odgovoril: "A? Ajjj... znaesh deka imash pravo! Jas go krenav kamenot i Bog ne beshe tamu, go skrshiv da vidam sluchajno da ne se krie vo nego, koga go nemashe nitu tamu! A da ne zboruvame za tinjeto i brbushkite... eeejjjj skraja da e ... kako mozhe Bog da bide tamu, aj ti se molam!" i vednash otrchal do tretiot chovek da go izvesti za novosta.

Ovoj mu rekol: "Da beeee....! Kako ne mi tekna mene! Pa zatoa jas vchera se opijaniv i majkata mu ja rasplakav na onoj chetvrtion... toa e zatoa shto Bog ne e vo mene. Pa ne sum jas kriv za toa!" i otrchal kaj chetvrtiot da mu objasni.

Chetvrtiot, koga razbral zoshto izel kjotek od tretiot rekol: "Posle kjotekot i mene mi dojde umot... ama ne se sekirajte. Kje izgradime edna koliba i kje ja narecheme Bozhji dom... tamu kje mu prineseme zhrtvi na Boga za nasheto spasenie i kje se molime da ni prosti i povtorno da vleze vo nas!"

"Da beeee...!" - vednash se slozhil tretiot - "Vednash odam da gi viknam onie dvajcata!"

I ostatokot od prikaznata go zhiveeme i den denes.





Изменето од Messenger - 09.Февруари.2011 во 04:57
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2011 во 09:56

Se nadevam, prikaznata kje ima srekjen kraj.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2011 во 14:41
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

E taka de, grevot vlegol preku eden chovek, ne vlegol odednash preku site.

I potoa toj eden chovek mu rekol na toj do nego: "Abe slushaj, ne e mozhno Bog da bide vo s'e i seshto kako shto ni velat. Koi se tie gluposti?! Ajde kazhi mi kako mozhe Bog da bide vo kamen, tinje i ovchji brbushki... a?"

I ovoj vtoriov odgovoril: "A? Ajjj... znaesh deka imash pravo! Jas go krenav kamenot i Bog ne beshe tamu, go skrshiv da vidam sluchajno da ne se krie vo nego, koga go nemashe nitu tamu! A da ne zboruvame za tinjeto i brbushkite... eeejjjj skraja da e ... kako mozhe Bog da bide tamu, aj ti se molam!" i vednash otrchal do tretiot chovek da go izvesti za novosta.

Ovoj mu rekol: "Da beeee....! Kako ne mi tekna mene! Pa zatoa jas vchera se opijaniv i majkata mu ja rasplakav na onoj chetvrtion... toa e zatoa shto Bog ne e vo mene. Pa ne sum jas kriv za toa!" i otrchal kaj chetvrtiot da mu objasni.

Chetvrtiot, koga razbral zoshto izel kjotek od tretiot rekol: "Posle kjotekot i mene mi dojde umot... ama ne se sekirajte. Kje izgradime edna koliba i kje ja narecheme Bozhji dom... tamu kje mu prineseme zhrtvi na Boga za nasheto spasenie i kje se molime da ni prosti i povtorno da vleze vo nas!"

"Da beeee...!" - vednash se slozhil tretiot - "Vednash odam da gi viknam onie dvajcata!"

I ostatokot od prikaznata go zhiveeme i den denes.






Imas talent za pisuvanje na prikazni.

 Imam edna dobra ideja za tebe,  zosto ne probas da ispratis nekoja vakva prikazna vo Holivud, moze da ti ja prifatat да
   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2011 во 14:45
...ne me interesira populizmot.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2011 во 14:52
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

...ne me interesira populizmot.



нека%20ти%20е%20срам

Treba da i zemes primer od tvoite uciteli Osho i Dalaj Lama, tie se po populizmot. да

Posebno Dalaj Lama , toj e popoznat i od Holivudskite zvezdi плазење



   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2011 во 15:27
Fala Bogu sega doznav uhte nekoi koi mi bile uchiteli...

...kje gi zapisham i tie vo spisokot zaedno so Isus, Pavle, Buda, Sokrat, Diogen, Rabija, Krishnamurti, Bohr, Konfuchie, Darvin, Gjurdzhiev, Demokrit, Ajnshtajn, Karl Marks, Frojd, Galileo, Hese, Jovan, Kafka, Niche, Jogananda, Majka Tereza, Tagore, Orvel, Solomon, KINGDAVID, Rumi, Suzuki, Ramakrishna, Patandzhali, Ospenski, Iter Pejo, Muhamed, Lenin, Nasredin Odzha, Lao Tzu... ova e samo vrvot na planinata, ama spisokot kje go prodolzhime vo druga prilika spored toa kako kje otkrieme ili kje se setime na nekoj drug.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2011 во 15:32
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Fala Bogu sega doznav uhte nekoi koi mi bile uchiteli...

...kje gi zapisham i tie vo spisokot zaedno so Isus, Pavle, Buda, Sokrat, Diogen, Rabija, Krishnamurti, Bohr, Konfuchie, Darvin, Gjurdzhiev, Demokrit, Ajnshtajn, Karl Marks, Frojd, Galileo, Hese, Jovan, Kafka, Niche, Jogananda, Majka Tereza, Tagore, Orvel, Solomon, KINGDAVID, Rumi, Suzuki, Ramakrishna, Patandzhali, Ospenski, Iter Pejo, Muhamed, Lenin, Nasredin Odzha, Lao Tzu... ova e samo vrvot na planinata, ama spisokot kje go prodolzhime vo druga prilika spored toa kako kje otkrieme ili kje se setime na nekoj drug.




Da, da, tvoite veruvanja se kako svedska masa, si zemas od se' po nesto sto ti se dopagja. плазење

Vistinata brate messi, baraj ja vistinata !


   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2011 во 15:49
Shto ima vrska veruvanjeto so vistinata ???

Jas sekogash govoram za religioznost, nikogash za veruvanje. No ako nekoj misli deka vrzuvanjeto za nekakvo posebno odbrano veruvanje pretstavuva i vrzuvanje za Vistinata, togash slobodno neka go stori toa i neka mu e so srekja. Gospod e golem i Toj prakja dozhd i Sonce na site podednakvo.


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2011 во 16:25
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Shto ima vrska veruvanjeto so vistinata ???

Jas sekogash govoram za religioznost, nikogash za veruvanje. No ako nekoj misli deka vrzuvanjeto za nekakvo posebno odbrano veruvanje pretstavuva i vrzuvanje za Vistinata, togash slobodno neka go stori toa i neka mu e so srekja. Gospod e golem i Toj prakja dozhd i Sonce na site podednakvo.





Bibliskata definicija za vera glasi:

"А верата е тврда увереност во она на кое се надеваме и убедување за нештата, што не се гледаат. " ( Evreite 11:1)

Vistinskata vera ne e lekovernost, spremnost da se poveruva vo nesto bez zdravi dokazi ili samo zatoa sto licnosta posakuva da bide po nejzino ubeduvanje.

Za vistinskata vera e potrebno temelno znaenje , kako i iskreno cenenje za ona sto dokazite pokazuvaat.

Verata e plod na Svetiot Duh , a BOG im go dava Svetiot Duh na onie sto go baraat. ( Galatjanite 5:22, Luka 11:13)


   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.