IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - За спасението
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

За спасението

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2011 во 19:29
Uste edna recenica koja, gi tera ludjeto da se raspravaat za neshto shto ne go znaat. Samo Bog znae koj ce odi vo carstvoto nebesko i samo toj gi znae kriteriumite. Taka da dzabe nateganje... pa nekoj mora da odi i vo pekolot
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2011 во 01:52
Originally posted by alf alf напиша:

Dzabe ti e i site knigi da gi prochitash,samo kje ostanesh bleda senka na Jakov,pasejkji go stadoto na ovci i kozi,pridobivajki gi sharenite.


So Jakov se nemam sretnato, pa ne mozham da govoram za nego.

Zatoa nemam drug izbor tuku da go prifatam tvoeto tvrdenje za nego.




Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2011 во 04:34
Originally posted by alf alf напиша:

... Eden e toj shto postrada za site...

Во врска со тој кој сметате деа е спасител, ме интересира следново,
Тој бил создаден (дали може да се употреби зборот - роден?) од бог уште пред создавање на светот (универзумот), но се родил како човек пред 2011 години.
Бог знаел дека тие што ги создал (луѓето), ќе бидат грешници, па затоа, после илјаднци години перипетии, казни, страдања, убивања ... си испланирал да го „жртвува“ својот единороден син! Е сега, дали ова жртвување е навистина жртвување? Во сите религии има појава на принесување жртви. Кога се принесува жртва, таа, независно дали е животно или човек, се убива за истата да умре и - толку. Соодветниот бог ќе биде задоволен. Но, овде имаме случај на смрт, но потоа повторно оживување на жртвата. Значи, не ми е јасно, умрена ли е или жива е жртвава? Ако е жива, тогаш за какво жртвување станува збор? Ова испаѓа како онаа бугарската: „т’зи дупка не е дупка!“
И, ај, нека биде жртвата - жртва! Еве да речеме дека ја прифаќам таа приказна.
Само, незнам што е со спасението?!
Ако Исус е спасител, тогаш, кога почнува да станува активно тоа спасение? Дали со неговото раѓање како човек, дали со неговата смрт, дали со воскреснувањето или кога тој повторно ќе дојде? На судниот ден де мислев, кој нели еве го, само што не е дојден!намигнување
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.