IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Mистериозни континенти
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Mистериозни континенти

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567>
Автор
Порака
Astra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 297
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Astra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2008 во 16:06
Pa kolku sto pamtam eden od retkite izvori za Atlantida e ona na Platon kade se spomnuva deka postoela ponapredna civilizacija pred 9.000 godini. I bila zad herkulovite porti.
Prvo se osporuva deka voopsto postoela nekogas. A ako i postoela postojat spekulacii za nejzinata vistinska lokacija. Poradi slicnosta vo imeto se najaktuelni se teoriite deka postoela vo Atlantskiot okean.

Ezoterskite nauki i kanaliziranjata tvrdat deka civilizacijata na Atlantida postoela i imala nekolku fazi na razvoj i nekolku unistuvanja. Poslednoto bilo katastrofalno koga potonal celiot kontinent. Navodno onie sto preziveale del otisle vo Egipet, del vo Amerika i del vo Evropa. So ovie tvrdenja oficijalnata nauka ne se soglasuva.
What you see,hear and feel is not always true.
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2008 во 22:41
postoela pred 12000 godini

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2008 во 16:43
Одамна гледав документарец за Атлантида, имаше повеќе опции за тоа каде можела да биде, но повеќето немаа смисла, инаку верувам дека некогаш постоела и баш ме интересира колку биле всушност напредни...
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
lpartik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 402
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lpartik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2008 во 00:59
Последно што читав за Атлантида беше на една руска страница...интересно- Атлантида ја лоцираа на некој остров во западна Африка. Имаше и фотографии на кои не можев да видам цврсти докази. Го најдов островот со google earth, но...ако знаете руски можам да ви ја дадам адресата од руската страница.На неа ќе најдете мноогу интересни теми...на граница на научното,опширни текстови и раскажувања од прва рака за ЗОМБИТЕ и ВУДУ религијата,парапсихологија,биоенергија,хипноза...
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2008 во 02:28
Originally posted by veni vidi vici veni vidi vici напиша:

Da Lemurija e postara civilizacija od Atlantida, nekade okolu 14000 godini, za razlika od Atlantida koja e okolu 12000 godini.

Civilizacijata na Lemurija se naogala okolu kontinentot Avstralija i delovi od severniot pol.

Se veruva deka dvete civilizacii ( Atlantida i Lemurija ) poradi tehnoloskiot napredok vo koj sakale i dvete da se dokazat gi unistilo civilizaciite.

Lemurcite koristele tehnologija koja ne ja zagaduvala prirodata.



interesna tema, jas istoto ova go imam chitano, tolku znam, dve rechenici

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
Astra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 297
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Astra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2008 во 09:41
Eve i jas nekoj zbor za temava. Za Lemurija ili Mu ima pisuvano i Dzejms Chercvord koji bil oficer inaku, naisol na nekavi tabli i gi ima prevedeno i potoa ja napisla knigata za MU. Muldaseva isto kako sto vekje nekojorece ovde, ja spomnuva, ama toa ne e celata prikaska. ja spomnuva i Edgar Kejs, no tojpovekje se koncentrira na Atlantis otkolku na MU.
What you see,hear and feel is not always true.
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2008 во 15:01


Извини Астра, ама јас пак сум контра! Тој Едгар Кејси (Edgar Cayce) според мене е тежок преварант и она што тој го кажува нема врска... особено некои негови глупи предвидувања, кои веќе се докажаа дека се неточни!
За континентите ќе кажам дека заради постојаната тектонска активност, односно тектониката на плочи, лицето на земјата во текот на нејзината геолошка историја постојано се менувало, а се менува и денес. Па затоа, повеќе од веројатно е дека такви копна и континенти постоеле. Еве на пример., за Атлантида знам со сигурност дека постоела.
Меѓутоа, тука зборувам за копната, а не за цивилизациите кои живееле на нив. Додека не најдеме некакви докази за тоа... сето тоа ќе остане само во доменот на шпекулациите и “произведените мистерии”!
Треба да се има на ум дека homo sapiens-от, настанал како таков пред ок. 6 милиони години! Најстари пронајдени предци на homo sapiens-от, се некои шимпанза, стари 6,5 мил. год. Еден милион год. за геолошката историја СЕ НИШТО. Ако земеме дека современиот човек настанал пред “само” ок. 200.000 год., ќе видиме дека е многу тешко за толку "малку време" да се развие некоја цивилизација, на некој континент, кој подоцна ќе го снема.... иако освен мирните процеси, постојат и катаклизмични промени на Земјава, но во секој случај е малку веројатно тоа - да за толку кратко време исчезне цел континент, па дури и некој остров!!!! И пак ќе кажам - додека не најдеме некакви докази за тоа или доколку немаме ние некаква корист од тоа..... тоа ќе остане само небитно - било-поминало!!
Ако тие цивилизации биле толку напредни како што кажува Veni Vidi Vici на почетокот, тогаш тие ќе се распространеле на целата земјина површина, како ние денес, а не само на еден континент или островче!!! И ако до толку биле напредни или ќе се справеле со сите предизвици или ќе најдевме денес, барем еден единствен доказ за нивното постоење. Еве на пример, ние сме напредни, и оставаме трага за нас!!! Имаме закопано капсули многу длабоко под земја со сите наши податоци... кои лесно можат да се пронајдат.... а имаме оставено и траги на месечината и милијарди сателити во орбитата!!!!


И уште нешто... за да не се разбереме погрешно!!!
Не викам јас дека во минатото немало развиени цивилизации!!!
Па, онаа цивилизација кога живееле Талес, Анаксимандер, Питагора,... и остала компанија, била многу понапредна од онаа кога живеел кутриот Џордано Бруно!!!
А да не зборувам за Сумерите и Акадите, за Мохенџо Даро, па Фениќаните... Но тие биле напредни на друг начин, а не така.... со атомски енергии и сл!!!!












Изменето од james dean - 10.Мај.2008 во 15:28
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2008 во 23:05
eve go ovoj pak se buni neshto


gledav na "rubu znanosti" vo ponedelnikot, eden nauchnik dokazal deka ziveele napredni civilizacii vo Egipet pred 35000 godini, i deka sfingite poteknuvaat od toj period.telata nivni de, a glavite bile podocna napraveni kako glavi na faraoni, prvobitno bile celite lavovi.
ova ne e za lemurija ama kazuvam za postoenjeto na drugi civilizavii mnoooogu pred fenikijcite i kompanija

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
Astra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 297
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Astra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 21:32
Ova so sfingata,se zema i momentot na erozija koga tamu imala voda, stoukazuva na postar datum za sfingata.
What you see,hear and feel is not always true.
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 22:56


Ама се работи за сфинги... исклесани камен... а не ракети и авиони и атомски бомби!



Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 00:22
IQ...вети ама изгледа заборави да напишеш нешто повеќе...
но еве јас ќе напишам...а ти ќе ме надополниш...голема%20насмевка
 
Трагањето по загубеното кралство наречено Атлантида не престанува ни денес...тоа била благословена земја богата со бујна вегетацијаи со рудници, за скапоцени метали, вклучувајќи ги и среброто и златото...нејзините жители биле културни образовани и напредни луѓе...на средината на островот на врвот на мало ритче се наоѓале кралската палата или храм, центар на огромниот град, кој од едниот до другиот крај бил долг дваесеттина километри...околу ридчето бил изграден цел систем од концентрични пловни канали, низ кои пловеле повеќе едреници...тие водени патишта  преку други, подалечни канали претставувале постојана врска меѓу широкиот систем од пристаништа во внатрешноста на островот и пристаништата што биле на морето, преку кои националните богатства биле извезувани во други краишта од светот...тоа било успешно и надалеку прочуено кралство...името на тоа кралство од бајките и на неговиот главен град било...Атлантида...
друг пат повеќе ....среќа
 
Кон врв
Astra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 297
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Astra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 10:57
Pa James nemora da bidat raketi, mozda se nekoi laserski ili drugi abrakadabra raboti.
Nego da se vratime na temava za lemurija. Za ova so Edgar Kejs kje ti pisam kaj sonovite.
What you see,hear and feel is not always true.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2008 во 16:40
Atlantida sigurno se naogala vo Indiski okean.!!!!!!!!
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2008 во 18:46
 
   Еве нешто за.. Атлантидата... на Платон...
 
Единствениот  опис што останал за Атлантидата потекнува од грчкиот филозоф Платон, некаде од 347 година п.н.е. Но дури ни тој не зборува од прва рака...ја повторувал приказната што ја забележал атинскиот патописец Солон, кој пак ја слушнал од египетските свештеници...Приказната што ни ја пренесува Платон вели дека Атлантидата била голема нација што се распаѓала.Нејзините жители биле потонати во корупција и неморал и заслужиле страшна казна....за еден ден и за една ноќ...на целиот остров со пречник од 550 км. му се случила катастрофа со невидена сила...Атлантидата била разнесена од експлозија по која следувал џиновски бран на прилив и за 24 часа се исчезнало...
Платон ја сместил трагичната судбина на Атлантидата во временски период од 9600 години  п.н.е....а местото ....зад столбовите на Херкул ...како што денес се  нарекува Гибралтар...Тоа значело дека Атлантидата се наоѓала некаде во ...Атланскиот Океан...што преставува теорија , која според тврдењето на геолозите е неодржлива. Не постојат подземни масиви на дното  на Атлантик што би ја потврдиле приказнава на Платон......
                                                        има уште малку за друг пат...голема%20насмевка
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.