IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Aрхитектура и дизајн
  Активни теми Активни теми RSS - Облакодери и висококатници
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Облакодери и висококатници

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5678>
Автор
Порака
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2011 во 11:13
Originally posted by Marko Polo 1 Marko Polo 1 напиша:

a ic ne licat na pisti za avioni...


Личат ,личат....само да се хоризонтално поставени.голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2011 во 23:20
Menara Telekom во Куала Лумпур, завршена е во 2001 година, висока 310 метри, односно 55 ката, дизајнирана е да наликува на бамбусов цвет, а интересен детал се и 22-те висечки градини во објектотразмисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2011 во 23:17
Trans America Pyramid највисоката зграда во Сан Франциско, висока 260 метри, изградена во 1972 година, имала футуристички дизајн, поставена е на асеизмичка основа која го редуцира нишањето на зградата


размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
bond....james b Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bond....james b Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2011 во 19:08
Aqua,chicago 


You live only ONCE!
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2012 во 19:31
Monadnock зградата во Чикаго, висока 17 спрата, изградена оригинално во 1891, па доградена со лепенка во 1893 година, за свое време највисоката деловна зграда во светот што користи тула како структурен материјал и потпорни ѕидови, и една од последните такви
ентериерот асоцира на тогашното модерно време, со употреба на алуминиум како украсен материјал
објектот (како и секој друг) бил тешко критикуван, поради минималистичкиот изглед и монотонија на фасадата, ама денес е културен споменик на Чикаго и еден од најдобрите примери на својот стил и време... и влага во мојата листа на омилени објекти среќа


размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2013 во 22:34
Зградата на Sony во Њу Јорк, еден од совршените примери за амерички постмодернизам, со примеси на класицизмот во врвот и во главниот влез, што било соодветен одговор на појавата на критики за „стерилноста“ на модернизамот кај облакодерите
Изградена е во 1984 година, висока 197, или 37 спратаразмисли пред да напишеш глупост
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2013 во 23:36
Кога сме кај зградата на Сони...Веќе не е на Сони...замисленост

„Sony“ го продаде своето седиште во САД


You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2013 во 00:12
Originally posted by gonzo gonzo напиша:

Кога сме кај зградата на Сони...Веќе не е на Сони...замисленост

„Sony“ го продаде своето седиште во САД


да бе, заборавив дека Сони е во проблеми... ама сепак мислам дека сите ќе продолжат да ја викаат „зградата на Сони“ онака како што ние сеуште и користиме имиња од времето на Југославија или барем поблиското минато, каде QBE беше Зоил, ЕВН беше ЕСМ, МОБ беше МНТ и т.н. голема насмевка

не знам дали има некој што сеуште ја вика таа зграда по прекарот Чипендејл збунетост
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2013 во 14:59

Дали ви се допаѓаат овие згради? Што мислите каде се наоѓаатсреќа

Cevahir_skyscrapers_Skopje

69404380

zgradii.jpg-500-480x269


Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Guilty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 411
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Guilty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2013 во 17:55
Singapur? збунетост
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2013 во 22:33
Originally posted by Guilty Guilty напиша:

Singapur? збунетост

Ц! не
А дали ти/ви се допаѓа?
Ова ми е посебно важно да го знам/еме!
Ќе видите зошто.замисленост

Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2013 во 23:50
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Originally posted by Guilty Guilty напиша:

Singapur? збунетост

Ц! не
А дали ти/ви се допаѓа?
Ова ми е посебно важно да го знам/еме!
Ќе видите зошто.замисленостСкопјепур?збунетост


Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2013 во 01:33
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Дали ви се допаѓаат овие згради? Што мислите каде се наоѓаатсреќа

Cevahir_skyscrapers_Skopje

69404380

zgradii.jpg-500-480x269
Ne se ovie kulite vo Aerodrom? Jas si gi vikam kulite na cicko Dzelair, po onoj Dzelair od filmot Zet domazet ...dodusa slicno ime imaat
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2013 во 07:15
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Скопјепур?збунетост

Originally posted by BellaGrandma BellaGrandma напиша:

Ne se ovie kulite vo Aerodrom?

голема насмевка
Прво сакав да видам коментари од некого за тоа дали се убави или не.
Сега, штом се знае дека ќе бидат градени кај нас, претпоставувам дека нема да се убави бидејќи ... се разбира, се што е наше не чини!
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5678>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.