IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Aрхитектура и дизајн
  Активни теми Активни теми RSS - Облакодери и висококатници
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Облакодери и висококатници

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 8>
Автор
Порака
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Облакодери и висококатници
    Испратена: 03.Ноември.2010 во 15:45
Реков дека ќе отворам ваква тема, самиот наслов си кажува за што се работи
еве ќе почнам
Empire state building практично првиот модерен облакодер во светот кој сеуште доминира во скајлајнот на Њујорк


Chrysler building нешто како постар брат, претходник на емпајер стејт среќа


Највисоката, Burj DubaiИзменето од zabegan - 06.Ноември.2010 во 01:39
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2010 во 17:01
Кулите близначки Петронас-Куала Лумпур(Малезија)
Прочитав еден интересен податок за нив,тие биле составени од 32 000 прозорци,а на вработените им бил потребен еден месец за да ги избришат сите.голема%20насмевка

Петте%20највисоки%20облакодери%20во%20светотМирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2010 во 17:48
pa?...sakash da kazesh ,..brzo e toa ili ...bavno?збунетост
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2010 во 17:54
кога ќе се израдуваш дека си ги исчистил последните, ќе се разочараш ако видиш дека повторно се извалкале првите газење%20од%20смеење
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2010 во 17:59
...i shto znachi,
 
...deka nonstop nekoj visi na prozorite tami i...chisti li ...chisti !изненадување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2010 во 17:59
Токму тоа помислив и јас  ,ама Брза споро капира.смеење
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2010 во 17:47
woooww,изненадување...srekja shto bev na cvrdto tlo,
 
da bev gore, umot ke mi se zavrneshe,...nachisto !
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2010 во 18:34
Првата награда на Emporis Skyscraper Award оваа година ја освои  Aqua Tower-Чикаго.
Овој облакодер е висок 250 метри со брановидни тераси,стаклени површини ,единствена форма и еколошки карактеристики,а всушност тоа биле и критериумите на жирито кое е составено од архитектонски стручњаци од 67 земји.

800px-gang_jeanne_-_aqua_tower
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2010 во 20:16
Originally posted by brza brza напиша:

woooww,изненадување...srekja shto bev na cvrdto tlo,
 
da bev gore, umot ke mi se zavrneshe,...nachisto !
навистина ми е жал за комплексот градски ѕид од повеќе причини
- изграден е на погрешно место и на некој начин го нарушува центарот на градот со појавата и своите особини
- никој не го одржува и се повеќе скапува, што придонесува на горенаведеното

инаку сам по себе комплексот си е во ред од други аспекти
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2010 во 20:20
Originally posted by renatax renatax напиша:

Првата награда на Emporis Skyscraper Award оваа година ја освои  Aqua Tower-Чикаго.
Овој облакодер е висок 250 метри со брановидни тераси,стаклени површини ,единствена форма и еколошки карактеристики,а всушност тоа биле и критериумите на жирито кое е составено од архитектонски стручњаци од 67 земји.

800px-gang_jeanne_-_aqua_tower
е вакво нешто сакам да има кај нас, не буквално, ама на ваков начин сакам да се развиваат работите, да се реазвива креативноста и да се добиваат оригинални и функционални дела, без разлика во кој стил се и од какви материјали, да имаме препознатливи од една страна уметнички дела, а од друга страна објекти кои си ја вршат намената, а не некој да лечи комплекси и да се изживува врз архитектурата...
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bluebell Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2010 во 21:52
e ova bi sakala da go posetam......., ah pusti sonista!голема%20насмевка
 
patem ova e "marina bay sands", ke bide najatraktiven hotel vo Singapur.


Изменето од bluebell - 04.Ноември.2010 во 21:56
always look on the bright side of the life!
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2010 во 15:03
"............. ke bide najatraktiven hotel vo Singapur."
                                                                                  
 
...samo vo singapur?!изненадување
 
 
...inache,..da ne im e toa odozgora , trite kuli bi bile "najobichni"....kuli !да
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bluebell Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2010 во 15:23
e toa odozgora e gradina, diskoteka i sto li ne?намигнување
always look on the bright side of the life!
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2010 во 01:30
Sears tower - Chicago и оваа беше во трката за највисоки ама брзо ја престигнаа, околу 24 години беше највисока

Изменето од zabegan - 06.Ноември.2010 во 01:45
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.