IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Час по физичко и здравствено образование
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Час по физичко и здравствено образование

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Прашање: Треба ли промени во програмите на часовите по физичко?
Одговор Гласови Статистика
4 [44,44%]
3 [33,33%]
2 [22,22%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25680
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Час по физичко и здравствено образование
    Испратена: 22.Октомври.2010 во 18:23
Многу често родителите се жалат дека  во училиштата на нивните деца не се раилизира час по физичко. Некои одат до друга крајност па кажуваат како заради немањето соодветен час по физичко (онака како тие го замислиле) нивните деца имаат здравствени проблеми.Го читам написот во Дневник и прво што ми падна напамет е дека в
о ова има многу вистина, ама и многу небулози.
Часот по физичко скокна во теорија
Прво- децата на возраст од прво до четврто (по ново петто) часот по физичко го изведуваат по соодветна програма а во таа часови за вовед во  кошарката има САМО 3,во фудбалот исто  3 (повеке се во стил-правилно држење и водење на топката и еден час-30 мин. шутирањеголема%20насмевка.
Значи ако родителите сакаат нивните деца да станат кошаркари МОРА да ги запишат во специјализираните за тоа школи.
Доколку се удоволи нивното барање-децата да тренираат кошарка на час по физичко што со тие кои не сакаат кошарка- ами сакаат карате...џудо...аикидо....????
Каде оди човечката памет? Зошто лугево сакаат настава во државно училиште по свој терк?
Не велам дека нема аномалии во реализацијата во наставата по физичко, ама дека се претерува...се претерува.
изненадување
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2010 во 19:24
Sto ce e poentata vo programot za fizicko, koga skoloto kaj sto uci cerka mi nema ni fiskulturna sala...Nadvor na igraliste dodeka dozvoluva vremeto..Kakov program kakvi bakraci...Koe crno ministerstvo za obrazovanie...Pravat hi-tech obrazovanie vo pesterski uslovi...не
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25680
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2010 во 20:03
Проблемот е во тоа што с епоставуваат нереални барања. Се тргна на дечињата да им накалемат се повеќе и повеќе шаблони. Дечињата на возраст од 6 до 10 години сакаат токму слободни игри... а не исцрпувачки тренинзи “каде ќе се испукаат“. Ме лути тоа што некој наумил дека учителките не работеле правилно. Знае ли некој што значи физичко со 6 ...7 годишни...тоа е игра преку имитација..Зарем на таа возраст облечи /соблечи треба кога тие јагненца едвам винтијагичка облекуваат.
Се согласувам дека треба во зимо во сала..ама напролет..наесен ..надвор..во двор..да се изнадишат и наиграат...
До кај мислат да одат бре?
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2010 во 23:55
Физичко треба да се укине како предмет, а секој петок да се оди во освојување на врвот на Водно или Пелистер(зависно каде е школото).

Во право е mamamd. деца на 6-7 па и 8 год. возраст тој тип на физичко не треба да имаат. Но може некои физиотерапевтски вежби за исправени кичми да прават на тенки душеци и сл.
Кон врв
Pavaroti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Експерто нумеро 2

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pavaroti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2010 во 13:44
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Многу често родителите се жалат дека  во училиштата на нивните деца не се раилизира час по физичко. Некои одат до друга крајност па кажуваат како заради немањето соодветен час по физичко (онака како тие го замислиле) нивните деца имаат здравствени проблеми.Го читам написот во Дневник и прво што ми падна напамет е дека во ова има многу вистина, ама и многу небулози.Часот по физичко скокна во теоријаПрво- децата на возраст од прво до четврто (по ново петто) часот по физичко го изведуваат по соодветна програма а во таа часови за вовед во  кошарката има САМО 3,во фудбалот исто  3 (повеке се во стил-правилно држење и водење на топката и еден час-30 мин. шутирањеголема%20насмевка.Значи ако родителите сакаат нивните деца да станат кошаркари МОРА да ги запишат во специјализираните за тоа школи.Доколку се удоволи нивното барање-децата да тренираат кошарка на час по физичко што со тие кои не сакаат кошарка- ами сакаат карате...џудо...аикидо....???? Каде оди човечката памет? Зошто лугево сакаат настава во државно училиште по свој терк?Не велам дека нема аномалии во реализацијата во наставата по физичко, ама дека се претерува...се претерува.изненадување


Како ќе се одржуваат часовите по физичко зависи само од наставникот по физичко. А за тоа дали треба да има физичко па на таа тема не треба ни да се дикутира.
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2010 во 01:16
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Проблемот е во тоа што с епоставуваат нереални барања. Се тргна на дечињата да им накалемат се повеќе и повеќе шаблони. Дечињата на возраст од 6 до 10 години сакаат токму слободни игри... а не исцрпувачки тренинзи “каде ќе се испукаат“. Ме лути тоа што некој наумил дека учителките не работеле правилно. Знае ли некој што значи физичко со 6 ...7 годишни...тоа е игра преку имитација..Зарем на таа возраст облечи /соблечи треба кога тие јагненца едвам винтијагичка облекуваат.Се согласувам дека треба во зимо во сала..ама напролет..наесен ..надвор..во двор..да се изнадишат и наиграат...До кај мислат да одат бре?


Морам да кажам ова ми се допаѓа.значи сепак имаме категоризација на деца според возраста.
Инаку имам и претходно пишувано,проблемот е програмата,сето тоа се воведе со популизам на некогашниот боксер,сега некаков прајминистер. Едно е да сакаш но друго е тоа да го спроведиш правилно. Затоа се падна на товар на децата. Ако во таа возраст(тука спаѓа и моето дете) им се укажува на одговорните според систематските прегледи дека треба правилен развој на кичма или стапала,тогаш треба соодветни програми за тоа,па луѓе тие мешетари и ефтини популисти во бирото за уназадување на образованието седат таму само да земаат плата и да спијат. Ете им се удоволи воведоа три часа,каде со тие три часа господа,тропнете ја главата,и не се работи само за физичко и здравствено воспитување имате утка и во други предмети,затоа ги оптоварувате децата.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25680
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2010 во 08:15
Ова нашево образование излезе -поле за желби без да се води сметка за интересите и способностите на децата. Доволно  е некој да посака нешто, да го каже тоа јавно и да почнат медиумски атаци.
Со воведувањето на деветолетката постапно во петто се почнува со внесување предмети кои ги предаваат предметните наставници. Арно ама  нечии апетити се очигледно големи па некои посакаа да ги преземат часовите уште од прво. Најчести изјави на наставниците кои работат со поголеми деца- Аман што ги разгаливте бре! Дајте ни ги нас, да видите како ќе се средат!збунетост
За средување колај бива, ама дали треба да се “средуваат“?
Може ли да искара детенце од 6...7 години кое се мачи, се трти со газето пругоре, стои на глава мислиш врат ке скрши,мачејки се да направи колут напред, а оние кои можат му се смеат “оти е дебелко“?тага
Се додека “структурите“ не разберат дека до 5 одд. детето ТРЕБА да стекнува навики, да научи да учи  бел ден нема никој да види.
Нека дојдат, нека пробаат да му наредат на едно 6 ..7 годишно расплакано дете нека му речат дека МОРА да се реди во ред или колона оти ке добие 1изненадување
Лугее, може да се напишат учебници, убаво се заработува и по музичко и по ликовно и по физичко ама ако детето прво не научи да ги чува книгите, па да научи да чита книгите ќе бидат “само бизнис“.
За жал се заборави на психофизичките способности а најмногу на емотивната состојба на најмалите.тага

Кон врв
vlad0 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Титула нема поради неплатени сметки

Регистриран: 18.Ноември.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 2263
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vlad0 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2010 во 13:47
според мене не мора ни да има физичко, кој видел аир од физичко?
тоа е замарање.
Која е таа љубовна состојка која не држи поврзани за оние кои ги сакаме и покрај тоа што ни нанесуваат многу голема болка?!
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14568
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2010 во 13:51
Хахахахаха vlad0, абе друже и јас како тебе така велев едно време , ама за наше добро бил тој час

Него пиши ми ти кој ден имаш физичко, па јас ќе идам наместо тебе среќа
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2010 во 20:28
Јас мразев физичко кога бев во основно до 4 одд, од 5-то натака повеќе внимание посветував на физичките вежби и го засакав и драстично го променив ставот спрема предметот. Не долго после завршувањето на средното образование сфатив колку е важно за психо-физичкиот развој на децата.
Среќна сум што растев и се развивав со овој предмет. Ми недостасуваше кога престанав да бидам ученик.
Тие ситуации дека не можат сите еднакво да бидат добри во спортот е исто ко што не ги бива сите и за математика.
И јас не бев најбрза, немав надеж дека ќе станам гимнастичарка ама затоа земав активно учество во се. И ретко кој беше дебел во минатите генерации. Дури и ако си малку потежок, тоа не треба да биде проблем да се активираш и трудиш. Па се смееле децата, па што ако се смеат, голема работа. И на некои други им се смееја што не знаеја да пишуваат состави по македонски и што трескаа глупости на географија, па никому ништо. Така се расте!
Редовно трчавме, вежбавме и се забавувавме со одбојки, кошарки, ракомет, гимнастички вежби и се останато. И многу сум благодарна што ја имав оваа можност а училиштето услови да пружи за вакво нешто.


Изменето од Glenn - 24.Октомври.2010 во 20:34
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bluebell Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2010 во 20:35
Originally posted by vlad0 vlad0 напиша:

според мене не мора ни да има физичко, кој видел аир од физичко?
тоа е замарање.
Сите така мислеме додека сме на училиште, најверојатно зашто треба освен учебници да носиш и посебна опрема за овој час, ама многу е важно и Владо ќе го сфати тоа ама можеби касно, сега дури и по три часа се воведени за подобар психофизичку равој на учениците
always look on the bright side of the life!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25680
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2010 во 13:32
Интенцијата ми беше да подискутираме за часот по физичко во одделенска настава и барањата на родителите нивните деца “да игаат кошарка, фудбал, јога“ да не играат  во школски двор туку во сала по опрема... односно реалност/нереалност на барањата.
Некој претходно убаво кажа- се заборавија психофизичките можности на децата на таа возраст.

Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2010 во 14:23
Да ви се исповедам, ама не се смејте, знам дека е ментално.
Добив тројка за трчање во место.

Логика?
Здрав разум.
Немат...

What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25680
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2010 во 14:39
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Да ви се исповедам, ама не се смејте, знам дека е ментално.
Добив тројка за трчање во место.

Логика?
Здрав разум.
Немат...


Ги обожавам твоите мудрости. Навистина големо%20гушкање

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.