IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Медиуми
  Активни теми Активни теми RSS - ТВ-лица: критика
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ТВ-лица: критика

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака Обратен редослед
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ТВ-лица: критика
    Испратена: 23.Јануари.2011 во 03:29
Vesna Petrusevska
Кон врв
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2010 во 20:03
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

На  времето- јаки беа Сашо Орданов, Мирка Велинова, Латас, Оливера Трајковска... Арно ама сега некако од нив не остана ни  н од новинари. Станаа “функционери“ кои добро заработуваат.

I da sakaat da bidat ona shto bile ... ne mozat vekeзбунетостonie shto bile nemaat so kogo da napravat veke dobra politichka emisijaизненадувањеonie shto bea  gosti veke kazaa(izlazaa)голема%20насмевка se...  i nekako so godini samo se povtoruvaat se....u stil jas ova napraviv ,a ti ova ne napravi,ti si kriv za ova, jas podobro ke go napravev...i taka se u krug. Nekoi novi klinci ima do dusha... ama koga gi slushash kako zboruvaat ne ti lichi deka slushash  debata novinar- gostin  tuku u stil "sam svoj majstor" si prahsuvaat si odgovaraat a gostite im se samo za dekoracija...pa dosadno veke..bar za poveketo nas .
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2010 во 19:26
На  времето- јаки беа Сашо Орданов, Мирка Велинова, Латас, Оливера Трајковска... Арно ама сега некако од нив не остана ни  н од новинари. Станаа “функционери“ кои добро заработуваат.
Кон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2010 во 14:15
Незнам,дали некој се сеќава на Хрватката Марица Хрдало.За потсетување,таа што излегуваше во улога на чистачка,со кофа и метла,и се критикуваше,ама си збореше сама со себе,сама прашуваше, сама одговараше.Е сега ме потсети,Весна Петрушевска во новата емисија на ТВ Сител,што ја има секоја сабота и недела,околу 19часот.Разликата е само што нема,шамија на глава,метла и кофа.Јас бев дете кога она беше актуелна,ама ја паметам.Името и беше Нела Ержишник (мислам)и сега е покојна.
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2010 во 13:50
Освен шака луѓе кои е задоволство да ти гледаш и слушаш, на пример
Ана Јовковска, Оливера Трајковска, Биљана Дебарлиева, Тања Груевска, и може има уште некој, ама само уште некој....
Според мене, како гледач, најголем дел од нив заслужуваат критика. Не верувам дека нив многу им значи мислењето на гледачите, ама аман заслужуваме да гледаме нешто пристојно на телевизија.


Сум пишувала порано и за Васко Ефтов на пример:

Originally posted by Kali Kali напиша:

за несреќа погледав малку од емисијава, што ми требаше.

Овој треба да се пријави за психолошка тортура, која нема ни новинарска основа, значи не е ни критички офанзивен новинарски стил, туку е невоспитаност, емисија без концепт, поточно се вклопува само во една рамка: правам што и како сакам бидејќи јас сум најдобар и најдобро знам, и не размислувам, ’’јас сум во центарот на светот’’ а гостите се тука да го потвдрат тоа..и не ме интересира што они имаат да кажат. Тука изгледа ептен се вклопува во нашава шема на водачи на државава.



Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2010 во 13:37
За ова имаме многу пишувано низ форумиве и темите, ама сакав да ја отворам посебна тема.

Всушност, мака ми е од невоспитаноста на нашите тв лица, да не речам непрофесионалност оти веќе се злоупотребува тој термин.

Ај што некои немаат основна едукација за работа на телевизија: не знаат што е интервју, и како се води интервју. Некои не знаат како се прави концепт за интервју, поставуваат лоши и глупави прашања, немаат правилен изговор и дикција, држење...... и тн.

Еве и да не го земаме тоа предвид, доволно е барем човек да има елементарна култура и однесување. Да се почитува соговорникот. Зошто бе луѓе не знаеме да се почитуваме?
Да се посвети внимание на темата/гостинот, без разлика дали е забавна или политичка емисија, не може водителите да се ѕвездите!

Ова е мотивот за темава всушност (најново):

Originally posted by Kali Kali напиша:


Немаме еден новинар кој знае да ги почитува соговорниците.

Сите попаметни од гостите, и мораат да им ги довршуваат речениците, да им ги изговараат зборовите место нив, да им упаѓаат во збор. Ако поканиш гостин, па испочитувај го, биди добар домаќин; па дома кога им доаѓаат гости, како се однесуваат?
Елементарна култура, бе луѓе, кога Македонциве ќе научат да се почитуваат и да се слушаат. 

Вчера налетав на тв на емисијата на Роберт Поповски, и налет, не можеш да го слушнеш гостинот од новинаров кој е попаметен и од економисти, од дипломати, од политичари, од сите, а го поканил Срѓан Керим, па ваљда има човекот што да каже, и ваљда ние него сакаме да го слушнеме....?

Ај тоа, наместо да постави добри прашања во врска со политички анализи и се, сите муабети се симнуваат на лично ниво! И дури и да има цел сето тоа и смисла, се прави на многу низок и ефтин начин! Ако правиш политичка емисија, не ја претворај во радио Милева шоу или Џери Спрингер. Му се с’сна на гостинот со оговарачки -трач рубрика-прашања, да му се одмили на човек да слуша, го доведе човекот во ситуација да мора да се брани. Ние сме народ само за реално шоу бе, не за држава.



Што мислите вие? Не знам дали само мене ме разбеснуваат овие моменти!



Изменето од Kali - 12.Октомври.2010 во 14:04
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.