IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Верувате или не и зошто?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Верувате или не и зошто?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Alexsandar83 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 21
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alexsandar83 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Верувате или не и зошто?
    Испратена: 28.Септември.2010 во 10:05
Pred edno 10-15 god max letno vreme , u bitolsko sedime na razurnat sid od kamejna do skolo
Selskite svetla bea pusteni sto znaci bi trebalo da bese 17ili posle 17 casot i odozdola nakaj nas doajga senka ispravena puna senka vo zenski oblik i na levata strana drzi bebe i doajga nakaj nas.
Pocnaa da vreskaat da pistat pamtam eden rece sto et ona bre lujge E sea po patot dodeka odevme nakaj sidot eden rece nesto i mi ostana zborot u glava, vi se slucilo garant nekoj refren zbor davi ostane u glava  Da se vratam figurata doajga nakaj nas poblisku i poblisku site vlakna na glava grb najsitnite vlaknenca mise dignaa,pokraj toa osejkav kako pritisok tesko objasnlivo custvo ama ne loso,najbliskudo toa custo sto mozam da objasnam e kako koga gnjuris i ides podlaboko i podlaboko ,rekov najblisku ama daleku od toa ili mozebi kako koga kese izraduvas na nesto ama toa custo ne ti se zgolemuva se izraduvas i na taa linija ti stoi custotvoto ,jas go osejkav custvuvav toa dodeka se desavase no ko da nebev svesen ama bev, ko da ne mi bese jasno uste sto gledav a ko da znaev ,ama ne mi bese uste kliknato,kako koga topka da ti doajga vo lice brzo a nikoj da neigra .  
Zamaen bev decata piskaa do dusa toa skoro nula efekt ,najmnogu me zamati zborot na toj sto rece ; sto et ona bre lujge ,figurata doajgase nakajnas site se povlekuvavme ednostavno nemav vreme sve da absorbiram nemav dovolno vreme, nemav predznak,nebev spremen A ova custvo se zgolemuvase kako sto figurata so bebeto doajgase nakaj nas .U stotinkata loso iskalkulirav poradi toa sto eden kako sto rekov- eden rece, sto et ona bre lujge   Toa loso mi izdeluva i selskite svetla sto bea pusteni a stalno si mislev mora da e bel den sonce da nerecam da puka, zada nesto dobro belo sveto da se pojavi ,nebese ni pun mrak ama svetlata bea pusteni mozebi pri krajot na zajdisonceto da bese Bilo kako moja greska i losa kalkulacija i go povtoriv zborot toj sto mi ostana vo glava od drugoto dete, so koe odevme po patot a zborot bese da mi se fatis za rackata,  no samo  poradi gorenavedenite pricini pomisliv deka figurata so bebeto e losa senka i barav konflikt so temninata so losoto Samo sto go rekov toa znaev deka zgresiv oti osetiv
Figurata so bebeto jas mislam deka bese Presveta Bogorodica e sea kako sto doajgase nakaj nas se vrajkavme nanazad i odednas pocnavme da begame t.e trcame site trcavme nakaj mojata kujka a kujkata mi e na najvisoko i bese najdaleku od kujkite na drugite a site trcavme begavme nakajmene 100tina vise metra  pred da stigneme do mojata kuja, tocno na trokrsnica babami ne presretna i iznakazavme panicno i ni rece ili potvrdi BOGORODICA . Da bev sam nebev nebev ni so uste eden ili dvajca bevme okolu 15 do 20 deca razlicni generacii i od razlicni mesta niz mk. PRESVETA BOGORODICE Prostimi PRESVETA MAJKO BOGORODICE Prostimi BOGORODICE MAJKO BOZJA prostimi

Изменето од Alexsandar83 - 04.Октомври.2010 во 04:52
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2010 во 18:55
Воведот би требало да биде :

Една вечер со другарите јадевме чудни печурки и...

-Јас пред некој ден видов ќелав црномурест старец седеше на земја со скрстени нозе и просеше , беше завиткан  во некое платно-нешто промумла и на момент ми заличи на Ганди ... старецот ја проколнуваше владата и сопствениот живот.

-Неверувам.Мајка Богородица е идеал , некогаш можеби постоела личност која доликува на денешниот опис , но во телесна форма нека изгорам ако сеуште постои.

Сенката држела бебе , ти си потпаѓал полека во хистерична состојба , и ете ви тоа што викаме лош-трип.
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2010 во 20:44
Originally posted by Џо Џо напиша:

Воведот би требало да биде :

Една вечер со другарите јадевме чудни печурки и...

-Јас пред некој ден видов ќелав црномурест старец седеше на земја со скрстени нозе и просеше , беше завиткан  во некое платно-нешто промумла и на момент ми заличи на Ганди ... старецот ја проколнуваше владата и сопствениот живот.

-Неверувам.Мајка Богородица е идеал , некогаш можеби постоела личност која доликува на денешниот опис , но во телесна форма нека изгорам ако сеуште постои.

Сенката држела бебе , ти си потпаѓал полека во хистерична состојба , и ете ви тоа што викаме лош-трип.




Dzo ,  se vosh*tuvam na mudrosta sto ja imas so ogled na toa deka si tolku mlad  , me iznasmea, da si ziv i zdrav смеење да


Jas kolku sto se sekjavam  mislam deka na tvojata vozrast ne bev ni priblizno pameten kako tebe   среќа



Inaku vo kontekst na temata, cudata ne treba da bidat temel za nasata vera, tuku zdraviot razum. Ne sekoe cudo doagja od BOG.

Pozdrav Dzo да






Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2010 во 21:27
Поздрав и до тебе

cudata ne treba da bidat temel za nasata vera, tuku zdraviot razum.

-ептен точно...среќа
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
teodul Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 190
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај teodul Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2010 во 22:12
Хммммммммм . Што знам според некои кажувања што сум ги читал Александар треба да си претпазлив со своите заклучоци зошто тоа велиш било сенка.Значи независно од веродостојноста на твојата приказна поимот сенка ми боди уши , зошто според светите кажувања немаме достојност за да видиме такви светии но друг многу лесно може со такви лукавштини да не измами , но не тврдам .
Кон врв
Alexsandar83 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 21
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alexsandar83 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2010 во 22:43
nekoi lujgeili nelujge kojznae, ni so tripovi nemozat umot da go otvorat , dali taka im cini moze nejkat , moze ne ni probuvaat ili se od drugata strana ili ,,,,,,,,,? Samo bez sugesti deka tripovi bile involvirani i tapa zaebanci pliz

SE E VOZMOZNO SAMO OTVORIGI UMOT SRCETO I DUSATA AKO GI IMAS !
Кон врв
Alexsandar83 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 21
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alexsandar83 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2010 во 22:57
teodul toa e toa sto vidov osetiv svativ A posle imav i son so istata figura za koja jas mislam deka e PRESVETA BOGORODICA plus posle se ova bev na gledacka kojasto mi rece molisise i vikajsi PROOSTIMI Majchice Bogorodice bez da predhodno nesto i kazam ili da me prasa ,taka nekoi raboti mise poklopijapoz se najbolji

Изменето од Alexsandar83 - 29.Септември.2010 во 05:23
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2010 во 23:58
Ima sesto po beliov svet i ne treba da se pravime mudri koga ne znaeme ne sme go doziveale ne sme svedocile, so koe pravo da se osuduva, zasto primarnoto e osuduvanje i neveruvanje, a site se deklarirame kako vernici i veruvame vo raboti koi ni se preneseni isto taka vo pishana i usna forma od crkvata ili maticnata religija, vo toa veruvame a vo ovaa ne veruvame, samo zatoa sto ne mozeme da gi otvorime umovite i srcata za nesto drugo koe ne proizleguva od crkovnata doktrina, koga ce slushneme vakvi sluscki nie vednaga napdjame kako da sme nekoi ovlasteni eksperti za taa oblast a vsushnost na sekoj eden moze da ni se sluci ...

Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2010 во 01:26
Не верувам. Зошто? Затоа што повеќе му верувам на Божјиот збор - Библијата.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2010 во 02:10

Mi se mesaat recenicite se taka u eden zdiv napisano, ne razbrav sto e poentata...

Ali da ne bidam off eve od mene deka ja ne veruvam...Zosto? Pa koj i da se pokazal ako ne ti napravil muabet nisto rabota...Ne mozeme da ja unovcime rabotata kako Hercegovcite so Medjugorje...намигнување

You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
teodul Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 190
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај teodul Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2010 во 10:42
Originally posted by Alexsandar83 Alexsandar83 напиша:

teodul toa e toa sto vidov osetiv svativ A posle imav i son so istata figura za koja jas mislam deka e PRESVETA BOGORODICA plus posle se ova bev na gledacka kojasto mi rece molisise i vikajsi PROOSTIMI Majchice Bogorodice bez da predhodno nesto i kazam ili da me prasa ,taka nekoi raboti mise poklopijapoz se najbolji











Ете тука ми беШе и мислата , твојот заклучок вели дека си се обратил кај гледачка . Е сега само да дефинирам без да навредам ...ако си ПРАВОСЛАВЕН ХРИСТИЈАНИН никако ама баш НИКАКО не си смеел да одиш по гледачи и бајачи зошто се десна рака на една друга сила која за нас апсолутно не е полезна нити Богоугодна .Но како и што мослев така и се случило наместо во Црква Христова одговор се побарало на друга страна што во суштина е и причина на таквите појави . Не те судам ни осудувам но ако си ПРАВОСЛАВЕН ХРИСТИЈАНИН обрати се на некое поискусно свештено лице кое мислам дека ке ти објасни и разјасни многу за тие работи. Ако пак не си ПРАВОСЛАВЕН ХРИСТИЈАНИН тогаш прави по свое , мое еда го кажам моето мислење нормално без притисок на твоите одлуки.

Кој има очи нека види , кој има уши нека чуе



Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2010 во 12:36


   

Spored bibliskoto prorostvo, spiritizmot ke stane najras irena i najdominantna duhovna pojava, vistinsko majstorsko remek-delo na satanskata izmama, satanska sila vo poslednite denovi, pred vtoroto Hristovo doaganje, koja ke se infiltrira i ke gi pronikne site sferi od opstestveniot zivot i kojasto ke ja prifati i pred koja ke se pokloni cel svet, od najsiromasnite vo bednite kolibi na zafrlenite podracja, do najbogatite vo luksuznite i raskosnite palati, i od najednostavnite luge, do najgolemite umovi, sila pred ciisto mokni i cudesni manifestacii, kako sto rekovme, coveckiot “racio” ke ostane ne samo nem, tuku i zasemeten, i stapisan.
Ne mozejki uspesno i pravilno da se spravi, da gi sfati i da gi odgatne, tie megavelicestveni manifestacii, covestvoto ke mu gi pripise na Boga i na negoviot Sveti Duh, napolno pogresno, velejki deka toa e “golema sila Bozja” (Dela 8,10), zasto niven proektant i direkten izvoditel e satanata koj stoi dlaboko vo nivnata zadnina i ottamu gi vlece koncite na nastanite sto se odigruvaat na frontot na svetskata scena.

Znaci, ovde sme sooceni so fenomeni od oblasta na nadracionalnoto i ako ne bideme bibliski, i edinstveno biblis ki podgotveni da podelime megdan so niv, ke ne goltne nivnoto mrakobesie.

Zosto insistirame na bibliska podgotovka?
Od prosta pricina. Naukata e nemokna tuka da ni pomogne. Samo i edinstveno Biblijata go obelodenuva spiritizmot kako fenomen i pekolnite nameri na satanata sto planira da gi sprovede so negova pomos - svetot da go prelaze so najgolemata laga vo istorijata na vselenata, da go stavi pod svoe zname vo poslednata bitka protiv Hrista i negoviot veren narod.
Da, pocituvani, satanata navistina veke go turka i naskoro napolno ke go turne svetot vo posleden resavacki sudir za konecno da gi rascisti smetkite so Hrista i so negoviot narod koj mu e trn vo okoto, bidejki ne gi prifaka negovite lagi i ne moze da go ottrgne od Bozjite race i da go stavi pod svoja kontrola.
Sepak, vo toj posleden sudir ke mu pojde od raka pogolemiot del od svetot da go stavi pod svoe zname, sto vo golema mera ke go postigne so pomos na spiritizmot.
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2010 во 02:17
Koj ja napishal Biblijata ?????
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2010 во 21:26
Originally posted by Alexsandar83 Alexsandar83 напиша:

teodul toa e toa sto vidov osetiv svativ A posle imav i son so istata figura za koja jas mislam deka e PRESVETA BOGORODICA plus posle se ova bev na gledacka kojasto mi rece molisise i vikajsi PROOSTIMI Majchice Bogorodice bez da predhodno nesto i kazam ili da me prasa ,taka nekoi raboti mise poklopijapoz se najbolji


Гледачките и Пресвета Богородица заедно не одат. Инаку, секоја гледачка ја споменува Пресвета Богородица или пак некоја друга светица, па дури и икони редат. А во Светото Писмо изрично е забрането гатањето и слични дејства, кои се означени како незнабожечки работи од Самиот Бог.

Затоа гатачката не можела да знае дали е тоа Пресвета Богородица или не.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.