IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - ВЛАДАТА НЕ ЈА ПОЧИТУВА ОДЛУКАТА НА УСТАВЕН СУД
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВЛАДАТА НЕ ЈА ПОЧИТУВА ОДЛУКАТА НА УСТАВЕН СУД

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456>
Автор
Порака Обратен редослед
DameMak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 617
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DameMak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2010 во 19:54
Туку ај да прашам нешто во врска со темава, кое што многу ме интересира, и молам некој на форумов кој знае точно да ми одговори:

Дали со одлуката на Уставниот Суд е сопрена и изградбата на глупоста наречена „Црква на Плоштад“?

П.С. Јас го поддржувам проектот „СКОПЈЕ 2014“ АМА БЕЗ ГЛУПОСТА НАРЕЧЕНА „ЦРКВА НА ПЛОШТАД = ВРАТА ВО МЕЃУ-КОНФЕСИОНАЛНИОТ ПЕКОЛ ВО МАКЕДОНИЈА“
Кон врв
Генерал Митре Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
бадајалџија

Регистриран: 19.Ноември.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 646
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Генерал Митре Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2010 во 19:50
Originally posted by DameMak DameMak напиша:



Од каде му се на Грујо пари
  1. За споменици
  2. За плоштади
  3. За спортски сали
  4. За стадионот Филип 2
  5. За салата Борис Трајковски
  6. За факултети
  7. за Универзитети
  8. За нови театри
  9. За нови музеи
  10. За земјоделците
  11. За пензионерите
  12. За администрацијата
  13. За згради за млади брачни парови
  14. За згради за деца без родители
  15. За бањи за пензионерите
  16. За рекламирање по сите медиуми
  17. За компјутери за учениците
  18. За ваучери за студентите
  19. За лаптопи за наставниците
  20. За 100 милиони посадени дрвца
  21. За уште 100-ци помали или поголеми проекти, некои поуспешни некои тотални промашувања
-

КАЈ БЕА ПАРИТЕ


кога други владееја со Македонија?

Грујоооооо малку правиш за народот - овој народ сака да си како Б.Ц. - приватизирај, носи го жеден преку вода, кради, прави октоподи и тутунски мафии и ТАТови, давај наредби да убиваат луѓе како кучиња на улица како Диме Поштарот, пиј си виски и шмркај си, направи ја полицијата распашана и корумпирана команда, направи ја царината легло на корупција, пак пиј си виски и шмркај си нешто ...

од казни??? од зголемен БНП?
П.С. си ги заборавил ПЛАЖИТЕ!!!


Изменето од Генерал Митре - 02.Јули.2010 во 19:52
Кон врв
DameMak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 617
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DameMak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2010 во 19:40
Originally posted by Античкиот Античкиот напиша:

Абе не прам муабет за вкусови (бдњ - кој црн вкус го има оној економистон од прилеп)
За пари друже правам муабет... за пари... нека со од татко му си прајт споменици не со мој и твој и од другите..има милион работи за тие пари пред спомениците..

.. на кого му објаснувам...


Леле колку се грижиш ти за твоите и моите пари што Грујо така безмилосно ги троши.

Од каде му се на Грујо пари
  1. За споменици
  2. За плоштади
  3. За спортски сали
  4. За стадионот Филип 2
  5. За салата Борис Трајковски
  6. За факултети
  7. за Универзитети
  8. За нови театри
  9. За нови музеи
  10. За земјоделците
  11. За пензионерите
  12. За администрацијата
  13. За згради за млади брачни парови
  14. За згради за деца без родители
  15. За бањи за пензионерите
  16. За рекламирање по сите медиуми
  17. За компјутери за учениците
  18. За ваучери за студентите
  19. За лаптопи за наставниците
  20. За 100 милиони посадени дрвца
  21. За уште 100-ци помали или поголеми проекти, некои поуспешни некои тотални промашувања
-

КАЈ БЕА ПАРИТЕ


кога други владееја со Македонија?

Грујоооооо малку правиш за народот - овој народ сака да си како Б.Ц. - приватизирај, носи го жеден преку вода, кради, прави октоподи и тутунски мафии и ТАТови, давај наредби да убиваат луѓе како кучиња на улица како Диме Поштарот, пиј си виски и шмркај си, направи ја полицијата распашана и корумпирана команда, направи ја царината легло на корупција, пак пиј си виски и шмркај си нешто ...

Изменето од DameMak - 02.Јули.2010 во 19:46
Кон врв
Античкиот Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Поглавица Тешки Очи

Регистриран: 14.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Античкиот Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2010 во 18:57
Абе не прам муабет за вкусови (бдњ - кој црн вкус го има оној економистон од прилеп)
За пари друже правам муабет... за пари... нека со од татко му си прајт споменици не со мој и твој и од другите..има милион работи за тие пари пред спомениците..

.. на кого му објаснувам...
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2010 во 18:51
vidi bate
mene mi se dopagja tebe izgleda ne ti se dopagjaat gradbite
koj od nas dvajca e vo pravo
ili za vkusovi ne se dikutira????
ok mozebi ne
no nieden od nas dvajcata ne e podobar ili pomudar radi toa
bez navredi te molam голема%20насмевка
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Античкиот Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Поглавица Тешки Очи

Регистриран: 14.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Античкиот Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2010 во 18:41
Originally posted by anakin anakin напиша:


големо%20гушкање znaes so e najvaznodeka se gradi i deka skopje kje zalici na neso a ne na palankase drugo e luk i vodai tie desetmina ne se bezgresen gospod i tie e politikanti do krajni razmerine e vaznovazno da sme si zivi i zdravi, da ne zaboravime kako se pravi vino, rakija i ajvari da ne zaboravime deka sme makedonci... да


Значи не е важно што се гради, важно е да се гради... од ИНАЕТ... нормално мариовски.. дали овие ќупој на плоштад лиени од народна крв и пот се на „дејци“ кои се изјаснувале како бугари или се на војсководци од коријантската лигам да не речам елини-- не е важно.. ние ке му покажеме на европа и светот што е тоа уметност и урбанизам, а и барок се разбира...И тие професорите од харвард се исто предавници подплатени од грците...
сега селото скопје од паланка- ке се престори во смешна паланка - градич пејтон...лол...
КАДЕ ВИ БРЕ СПОМЕНИК НА ТИТО???  ЗАБОРАВИВТЕ КОЈ ВИ ДАДЕ ПРВ ДРЖАВА???? НЕКА ВИ СТОИ НА ЧЕСТ...


Антички, пак ли ќе се опоменуваме за навреди?!




Изменето од Анастеа - 03.Јули.2010 во 00:22
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2010 во 00:16
tocno e ne moze nadvor
ama ima vikendici, sela ihaaaaaaaaaaaaaaa

da zivee vince ajvar i rakiice  i TRIUMFALNA KAPIJA... da ne ja zabravam да

a za od nadvor prijateli,, u navodnici da ne gi baram sea,,,,me zabole не


Изменето од anakin - 02.Јули.2010 во 00:18
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2010 во 00:15
Ова за ајварот - забрани власта да се вари во дворовиве.А дека јавните изјави на премиерот и министерката се тежок удар врз демократијата е повеќе од сигурно.Јас лично сметам дека на тоа ќе ни укаже и демократската јавност - дури сум и убеден.
А можеби и пријателите од надвор.изненадување
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2010 во 00:11
големо%20гушкање znaes so e najvazno
deka se gradi i deka skopje kje zalici na neso a ne na palanka
se drugo e luk i voda

i tie desetmina ne se bezgresen gospod i tie e politikanti do krajni razmeri

ne e vazno

vazno da sme si zivi i zdravi, da ne zaboravime kako se pravi vino, rakija i ajvar

i da ne zaboravime deka sme makedonci... да


Изменето од anakin - 02.Јули.2010 во 00:12
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2010 во 00:02
Originally posted by anakin anakin напиша:

INAKU USTAVEN SUD GI odpovikal dosta zakoni doneseni od ova vlada
i sekoe otpovikanje na zakonite se pocituva

голема%20насмевкаголемо%20гушкање
Законите не се отповикани туку одредбите кои не се во склад со Уставот се ставени надвор од сила и законите како кои мора во тој дел да се доработат.
Инаку за твоја информација јас лично на уставниот суд во време на социјализмот сум побил одрфедби од она време.И не е тешко да се процени уставност на некој закон или укинување на права на граѓаните гарантирани со уставот.
Но на некого навистина му е тешко да сфати - или не сака?
Дури и што да е во прашање, едно е јасно.Судската власт е независна и е столб на државата како и останатите две.Без било која - вие немате држава.Тоа е така и така мора да биде.Но некој и не сака нормална држава со сите институции и одговорности на функционерите.
Кај племињата па имаме покрај племенскиот главешина и племенски совет.
Овде се оди  - Пастирот - и тој е сето останато.Затоа е оваа повика по Уставниот Суд.
Сега ќе има пораки и од надвор за овие невидени ударци врз ѓаволдржавата и демократијата.Невидено и УЖАСНО.
Господе не им простувај - ЗНААТ што праат.
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2010 во 00:01
ete vo tvoite tocki nitu edna nema za bezpravno gradene prema urbanisticki planovi na opstinata

inaku ic nema nedorazbiranje so osprinskite i drzavnite vlasti

fala na tockite generale .. bidi mi ziv i zdrav pa videli големо%20гушкање
mi smo bili titovi tito je bio nas... ali sad nie ..
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Генерал Митре Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
бадајалџија

Регистриран: 19.Ноември.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 646
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Генерал Митре Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2010 во 23:58
Originally posted by anakin anakin напиша:

Originally posted by marsovec marsovec напиша:



ubo si rekol  zakonot
zakonot bre ne ustavot
ustavniot sud e nadlezen samo dali donesenite zakoni se vo sklad so ustavot

a za primenata za zakonite se grizi SUDOT .. ne mesajte sega

i TAKA I KJE ZAVSRSI SETA OVA LAKRDIJA



Уставниот суд на Република Македонија ги има следните надлежности:

  • одлучува за согласноста на законите со Уставот;
  • одлучува за согласноста на другите прописи и на колективните договори со Уставот и со законите;
  • ги штити слободите и правата на човекот и граѓанинот што се однесуваат на слободата на уверувањето, совеста, мислата и јавното изразување на мислата, политичкото здружување и дејствување и забраната на дискриминација на граѓаните по основ на пол, раса, верска, национална, социјална и политичка припадност;
  • решава за судирот на надлежностите меѓу носителите на законодавната, извршната и судската власт;
  • решава за судирот на надлежностите меѓу органите на Републиката и единиците на локалната самоуправа;
  • одлучува за одговорноста на претседателот на Републиката;
  • одлучува за уставноста на програмите и статутите на политичките партии и на здруженијата на граѓаните и
  • одлучува и за други прашања утврдени со Уставот.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2010 во 23:58
големо%20гушкањеte gajle
i taka se gradi i e skoro gotovo
DUPaclak golem големо%20гушкање
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2010 во 23:53
Нарушено е правото на народот т.е. граѓаните кои мора да имаат овозможено јавна расправа за ДУП.Тоа го имаше дури и во комунизмот - колку за знаење.
Или кој го е** народот.Тој е само да гласа?ѓавол


Изменето од Анастеа - 02.Јули.2010 во 00:04
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.