IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - ВЛАДАТА НЕ ЈА ПОЧИТУВА ОДЛУКАТА НА УСТАВЕН СУД
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВЛАДАТА НЕ ЈА ПОЧИТУВА ОДЛУКАТА НА УСТАВЕН СУД

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
Автор
Порака
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ВЛАДАТА НЕ ЈА ПОЧИТУВА ОДЛУКАТА НА УСТАВЕН СУД
    Испратена: 01.Јули.2010 во 19:11
Денес министерката за култура а потоа и премиерот се изјаснија дека ќе продолжат со градбата во малиот ринг, иако деталниот урбанистички план падна на Уставен суд поради нарушувањето на предвидената постапка.
Што мислите за непочитување на извршната, на одлуки од судската власт.Дали се пореметува рамнотежата во државата и поделбата на власта на законодавна,извршна и судска.
Јас лично мислам дека Пастирот би бил за она, она -ЗАКОН ТОА СУМ ЈАС.Се разбира и ДРЖАВА ТОА СУМ ЈАС.
Дали и ова ќе не претстави во Европа како држава без елементарно запазување на демократските принципи?вонземјанинѓавол
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2010 во 19:28
i posle sakaat drugi  da im ja .....(.uupps, ke mi se ispushteshe za malku!)...fermaat drzavata!?.изненадување...a, be ovie naduenive kvazinazovi patriotchinja,...neka ni kazat kade e na drugo mesto taka! збунетост

...znachi,...se due nekoj koga od nadvor bash i ne ja zarezuvaat  makedonija,...ama , ne se chudat koga samata taa ne se zarezuva sebesi!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2010 во 20:29
jako e e ova
gradenjeto e protivustavno
da se prekine i da se srusi so e dosega izgradeno
hahahahahhahahaa
jas znam deka NEKOJ nikogas ne gradel koga bil na vlast
ama da rusi GOSPOD DA CUVA
изненадување
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2010 во 21:09
Originally posted by anakin anakin напиша:

jako e e ova
gradenjeto e protivustavno
da se prekine i da se srusi so e dosega izgradeno
hahahahahhahahaa
jas znam deka NEKOJ nikogas ne gradel koga bil na vlast
ama da rusi GOSPOD DA CUVA
изненадување
Protiv ustavcno e na mala vrata da si pominuvaat 'kefovi na nekoi koi se fatiraat na brzaraka i dodeka da se svestis ete ti novi milioneri.A i nikoj od vlasta ne veli deka ne e neustavno.Najstrasno e sto smetaat deka se NAD USTAVOT.
TOA E DIKTATURA.
 KOJ NE ZNAE NEKA PRASA PRAVNICI!.вонземјанин
Vsusnost ima luge koi znaat sto e drzava i kako funkcionira a ima i pleminja i plemenski poglavici, koi taka si ja prilagoduvaat drzavata za da istata zalici na nivnoto plemensko odnesuvanje i deluvanje..ѓавол


Изменето од marsovec - 01.Јули.2010 во 21:10
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2010 во 21:59
ako
koga posle 20 godini kje gledame nov izgraden plostat kje se potsetuvame
na kretenskio ustaven sud
vaka e pointeresno kje ima svoja PREDISTORIJA

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Генерал Митре Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
бадајалџија

Регистриран: 19.Ноември.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 646
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Генерал Митре Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2010 во 22:26
Зарем морам да ти објаснувам зашто постои устав? зашто постои уставен суд? И тешко на таа држава ако судот и е кретенски само затоа што не ги задоволува твоите лични афинитети.
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2010 во 23:01
Ako vladata ne gi pocituva zakonite a potoa i odlukite na Ustavniot sud, zosto narodot bi trebalo da gi pocituva?.
Ovie ne samo sto zabegaa, tuku navistina ne znaat sto ja pravi drzavata da bide drzava.
Ili Pastirot trebe da kazuva i negovata da bide posledna?
Toa go nemalo nitu kaj kralevite.
Sepak mozebi bile losi ucenici pa ne ja znaat taa lekcija.
Otvorija skoli za stari lica - mozat da odat da se doobrazuvaat- da ne ne sramat pred strancive.вонземјанин
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2010 во 23:03
jas kje ti kazam so e nasiot ustaven sud

pred nekoe vreme ustaven sum go zabranil zakonot za treto dete

i veli vaka

zakonot e protiv ustaven oti vo nego ne se socijalno zastiteni site zeni na celata teritorija

ete eden demogravski zakon do zabranija so socijalno obrazlozenje

kako ne beсмеење

ako taa od tetovo saka da bide opfatena neka se preseli u karbinci i kje vazi i za nea oti e demogravski zakon

ustaven sum neka se goni u tri lepe materine, vrska nemaat od zivotot

a ti objasnuvaj za ustaven sum na tvoite vnuci ne mene
 


Изменето од anakin - 01.Јули.2010 во 23:09
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2010 во 23:05
nasiot ustaven sum ima najkretenski odluki vo EVROPA

neka se obesat site u kompletu


a skopje kje se gradi nezavisno so krelinjata odlucija, oti odlukata im e protivustvana

hahahahahhaha idioti nevideni

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
MisterSk Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 28.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 38
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MisterSk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2010 во 23:15
Нашиот уставен суд е заникаде. Б.Ц преку уставниот суд го казнува Скопје поради тоа што не победи на избори.
И уште нешто да додадам. Зошто уставниот суд не донесува исти одлуки за сите? Бидејќи кога беше СДС на власт изградија повеќе работи, а за ниедна од нив не се поведе постапка, да се легализира сето тоа. Зошто уставниот суд не правеше вака во времето на СДС? Бидејќи Б.Ц го раководи уставен! Се прашувам зошто уставниот суд бојкотира добри и корисни проекти? Одговорот ни е многу јасен на сите.
И да додадам, изградбите ќе продолжат затоа што владата си доби дозвола за градење.

Изменето од MisterSk - 01.Јули.2010 во 23:16
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2010 во 23:17

Правото да се игнорираат одлуките на судот ја водат државата во хаос.Сега може народот да каже јас не сакам да ја почитувам оваа одлука на владата, јас оваа и така натаму.Секој ќе си прифаќа што му одговара?

Но сетне, не е проблемот што некој критички гледа на некои судски одлуки ( иако оваа е чиста како солза), но проблемот е голем што ПАРТИЈАТА И НЕЈЗИНИТЕ МОЌНИЦИ СЕ ПОСТАВУВААТ НАД ИНСТИТУЦИИТЕ НА ДРЖАВАТА.Тоа во секоја нормална и демократска држава се нарекува ДИКТАТУРА.
Ако вака продолжи како одговор на власта да се однесува опозицијата а со неа и народот - сметаш дека ќе имаме држава?. Во никој случај, ќе имаме само територија со локални моќници и тоа додека не се распадне државата во целост.Е тогаш ќе може да функционираат ПЛЕМИЊАТА на начин на кој сега некој се обидува да ја води државата - судејки и пресудувајки -во име на партијата- на судот.Да не мислите и да ги затворите?
Премногу сте луцидни, но и племеноидни во мислите и размислите.
Господе помогни и на Македонија - овие не знаат што е тоа држава.ѓавол


Изменето од marsovec - 01.Јули.2010 во 23:18
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2010 во 23:20
taman rabota odlukata na ustavniot sud da se pocituva ako samata e neustavna i debilska

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2010 во 23:23
ne moze gradenjeto na objekti da bidat ne ustavni
mozat da bidat samo protivzakonski


lele idiotizam газење%20од%20смеење
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
dras Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 858
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dras Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2010 во 23:25
Originally posted by MisterSk MisterSk напиша:

Нашиот уставен суд е заникаде. Б.Ц преку уставниот суд го казнува Скопје поради тоа што не победи на избори.
И уште нешто да додадам. Зошто уставниот суд не донесува исти одлуки за сите? Бидејќи кога беше СДС на власт изградија повеќе работи, а за ниедна од нив не се поведе постапка, да се легализира сето тоа. Зошто уставниот суд не правеше вака во времето на СДС? Бидејќи Б.Ц го раководи уставен! Се прашувам зошто уставниот суд бојкотира добри и корисни проекти? Одговорот ни е многу јасен на сите.
И да додадам, изградбите ќе продолжат затоа што владата си доби дозвола за градење.


..дали некаде те учеле што е Устав,....хм...или не си одел во училиште!?....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.