IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Бизнис и економија
  Активни теми Активни теми RSS - ЕВН-Македонија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЕВН-Македонија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011>
Автор
Порака
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2012 во 09:13
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by zagor zagor напиша:

пардон,ова го пропуштив...

Што помалу ја има на пазарот и што повеќе се бара, с'е повеќе расте во цена. Македонија ја плаќа таа пазарна цена без обзир која е просечната македонска плата.


...значи намерно не се градат капацитети и намерно не се вложува во осовременување на централите и целиот систем само заради висока цена на струја..со еден удар две муви..и нема инвестиции,и со повисока цена поголеми приливи во буџет.Таа е политиката кај нас,помалку работи-повеќе заработувај,ама за развој на економијата во една држава се поаѓа од енергијата.Ако ја има,има развој..пример Кина,секоја недела во следните 10 години ќе пушта во погон нова ТЕ појакаи од  нашата ТЕЦ Битола,ако не...ЈОК,како кај нас.



На оваа логика може да ти позавиди и нашиот dedanoe. смеење

Каде си изгуби човекот ? Одамна го нема. Се надевам дека со него е во ред...



незнам како тоа со црвеното не ти е јасно...

досега плаќав ДДВ околу 300 денари зависи во кој месец,со новото покачување таа сума ќе биде околу 350-400 денари.Немаме зголемување на стапката на ДДВ имаме на цените и тоа..замисли на ДДВ износот покачен за цели 20% што е рамно на цели 22%...кај електричната енергија.И кој фактор во системот сум јас,ама има богами илјадници стопати поголеми конзументи на услугите..па види во што е финтата.


Немаш коментар на изјавата од текстот за оперативните трошоци,за увозот на струјата рестрикциите и за непромена на цената во 2012 година.

Лесно се стопанисува  во земја каде што имаш монопол на пазарот.Потрошувачите избор немаат,и со цената нема да се намали потрошувачката..ќе се зголеми само профитот...а поради тоа  за жал никој не е заинтересиран да изнајде поефтин начин за производство на елект.енергија до оној момент кога стопанството поради вакви причини ќе падне на колена.Народот кој го тркалла...си дава пари како на тупан.


Дали некој може да ми каже колку би била цената на струјата,ако сите вработени во системот на производство и дистрибуција земаат палат по 2000-3000 евра?.Истото важеше и за Топлификација,ама не се издржа....високите плати на вработените,профитот на фирмата и акцизите доведе до масовно откажување од услугата..ама алтернатива имаше во друг извор на топлина..што во случајов со ел.ен.  не е можно.Се разбира доколку не сакаме да се грееме на огништа и осветлуваме на свеќи и газија.

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2012 во 09:19
Originally posted by laki_bu laki_bu напиша:

Najava od regulatorna komisija......Strujata od septemvri poskapa uste za 8 %.....

E kade ste MAKEDONCINJA, kade ste kaj otidovte.........



...по одмори!.

Единствено што ни преостанува е да го почекаме да дојде brza од Грчка....хи, хи...и заедно колективно да им удриме едно пцуење...и кобење.

Друго чаре нема,барем ќе ни олесни на душава....воздивнување

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2012 во 09:30
загор вели- друг извор на енергија.
Јас велам- Еве јас земав друг извор-вложив во плин за готвење. Си купив боца, мини шпорет (решо) и ми остана нов-новцат електричен шпореттага. Очекував намалување на цената за струја барем за пола оти такаречи најмногу трошам на готвење. Леле колку сум си се прелажал. Сметката такаречи не се намали па сега се прашувам- Ни земаат ли онака од ракав-колку сакаат.Како да докажам дека не трошам толку колку трошев?
Вчера имавме жешка полемика  за парното со комшиите. Влезната топлина секогаш покажувала 70% (не оти знам што е тоаголема насмевка) а во становите имаме 30 % - некои си 19 степени та и помалку.
И сега чајре? Плаќам 5 000 оти станот е троа големичок, не сум згреана,а МОРАМ да се греам на парно оти друго и не смеам-така одлучи регулаторната. Да се откажиме од парното, и да се префрлиме на струја-сега со ова покачување нема шанси, а за на дрва неможе да стане збор оти паметни комшии во оџаците си ставиле цевките од аспираторитеплачење.
И после немало политика, море во се има политика.
Сипатичен беше еден комшија-ВМРОвец, вели-Ќе почекаме да паднат овие (по изјава од еден друг претходно дека некои големци од ВМРО имале акции во Топлификација па не сме можеле ништо).смеење
На крај се разоидовме, нит се договоривме нит најдовме чајре.
Заклучок- Чим живееш во Македонија- На здравје бричење.

Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2012 во 12:04
Увозот на струја во Македонија е во висина од неколку стотици милиони евра на годишно ниво, доколку се врши увоз на струја се зема провизија од затворената зделка шо значи некој дебело се богати и затоа не се инвестира во енергетскиот систем на Македонија.
Доколку имаме помал увоз на струја ке значи и помала провизија за одредени личности.
Проблемот не е во увозот на струја,потрошувачката или висината на платите.Менталниот склоп на Македонецот е добро проучен и кога е народот поларизиран можиш лесно да вршиш манипулации,а особено финансиски малверзации.
Патем затоа и се градат споменици пошто 70 % Македонци се прост народ и веруваат на визуелизацијата наспроти логиката , и не се инвестира во енергетика и инфраструктура затоа што ке се скратат дебелите провизии кои одредени поединци ги земаат во името на народот и државата.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2012 во 12:36

подетално....


http://www.mkd.mk/45632/makedonija/gospodarite-na-makedonskiot-pazar-na-struja-eft-i-gen-m/






Изменето од zagor - 13.Август.2012 во 12:37
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2012 во 21:53
Originally posted by laki_bu laki_bu напиша:

Najava od regulatorna komisija......Strujata od septemvri poskapa uste za 8 %.....

E kade ste MAKEDONCINJA, kade ste kaj otidovte.........

Купуваат акции во ЕВН, како што купуваат и во Топлификација. намигнување



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2012 во 21:53
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2012 во 22:43
Пред некој ден разговарам со 2 мои другари кои се дојдени од странство,и најинтересно беше во целиот разговор моето прашање шо би се случило во Франција и Америка ако настани поскапување на цените како кај нас и инфлација од 25-30 % како шо е во Македонија,а некој владејачки квислинг излегува на тв и си мисли дека е на доделување на оскар.
После ми објаснија дека дека тоа е невозможно таму да се случи пошто имале многу добри мерки како Uncle 9 мм, C4, M16....Демократски.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2012 во 00:49
Originally posted by Alekxandar Alekxandar напиша:

Пред некој ден разговарам со 2 мои другари кои се дојдени од странство,и најинтересно беше во целиот разговор моето прашање шо би се случило во Франција и Америка ако настани поскапување на цените како кај нас и инфлација од 25-30 % како шо е во Македонија,а некој владејачки квислинг излегува на тв и си мисли дека е на доделување на оскар.
После ми објаснија дека дека тоа е невозможно таму да се случи пошто имале многу добри мерки како Uncle 9 мм, C4, M16....Демократски.

Alekxandar, зборувањето и пишувањето на памет, говорење со иронија, како и десеминирање на полувистини и лаги  не се доблесна работа. Провери си ги првин податоците пред да ги објавиш... за ова зборевме веќе неколку пати.

Мартовската инфлација во Македонија е 1,4 отсто

Малопродажните цени во Македонија се зголемиле во однос на март лани, според податоците на Државниот завод за статистика објавени вчера.



А во врска со пријателите... не земај с'е здраво за готово што ќе слушнеш од нив. Јас живеам во западна земја и ти тврдам дека за невработување и инфлација луѓето не вадат пушки и пиштоли бидејќи разбираат што е капиталистичка економија. Тоа го прават само некои со поматени умови врз основа на религијска и расна нетрпеливост, душевно оболени, социјално застранети, како и од сокриени политички цели.





Изменето од Messenger - 15.Август.2012 во 00:49
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32100
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2012 во 01:49
E koj ima kjar od pokacuvanjeto na strujata....
 
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2012 во 08:12
Меси стварно мислиш дека инфлацијата во македонија е 1.4 %.
Само со едно поскапување од 8% на струјата да не должам многу значи дека секој ке биди посиромашен за 8 % од својот личен доход.
И уште една работа да ти кажам ,јас водам бизнис и многу добро ми е позната инфлацијата.На тој начин вршиме ревалоризација на цената на производите и на основните средства и секојдневно ја секаваме инфлацијата како ни диши на врат.Мене не ме интересира партија ,вера,нација,боја ме интересира бизнис и 2 теми се табу во македонија ИНФЛАЦИЈА И ДОЛГ.
А за компарација бев во Aмерика и еден пар левис фармерки 501 беа 27 долари, Скопје се 110 Евра,Галон бензин е 4.2 долари (3,78 ) литри, кај нас треба да платиш за бензин 89 ден за литар или 6.9 долари за галон.
Просечна фамилијарна кола ,Chevrolet Cruze е 16500 долари во Америка кај нас истата е 11800 евра и тоа правена за источен пазар.Плата во Македонија е 150-200 евра реално во цела македонија,а во Америка е 1200-1500 долари и нема работа само за тие шо нејкат да работат.За јадењето да не зборувам пошто е поефтино од Македонија.




Изменето од Alekxandar - 15.Август.2012 во 08:16
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2012 во 08:53
Originally posted by laki_bu laki_bu напиша:

E koj ima kjar od pokacuvanjeto na strujata....
 


...некако не ми се поклопуваат цифритезбунетост

мора да е ова некоја пресметка меѓу два правни субјекти.

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2012 во 16:05

ЗА ВРЕ­МЕ НА ЕВ­ТИ­НА­ТА ТА­РИ­ФА

Во не­де­ла­та по­ло­ви­на град без стру­ја

Ев­ти­на­та стру­ја во не­де­ла­та го пре­го­ре ка­бе­лот од кој се снаб­ду­ва­ат со стру­ја на­сел­би­те Кар­пош 1, 2, 3, це­ли­от ре­он око­лу Зо­о­лош­ка­та гра­ди­на и Таф­та­ли­џе. Ва­ка зак­лу­чи­ја скоп­ја­ни кои доцна попладнето ос­та­наа без стру­ја, единс­тве­ни­от ден во сед­ми­ца­та ко­га има­ат ев­ти­на та­ри­фа де­ње.

"Ова не е прв пре­кин на стру­ја­ во овој дел од гра­дот. Ре­чи­си не­ма ден ко­га ќе се вра­ти­ме од ра­бо­та, да не за­бе­ле­жи­ме де­ка сне­му­ва­ло стру­ја. Во не­де­ла­та, ко­га, очиг­лед­но, си­те ги вклу­чу­ваа ма­ши­ни­те за пер­е­ње и бој­ле­ри­те, из­би де­фект. Се пла­ши­ме за тоа што ќе би­де зи­ма­ва, ко­га ќе поч­нат лу­ѓе­то да се гре­ат на стру­ја........


Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2012 во 20:49

Србија добива евтина тарифа на струја во текот на денот

Министерката за енергетија, развој и заштита на животна средина на Србија, Зорана Михајловиќ изјави дека не се планира поскапување на струјата во земјата до крајот на годината. Таа во интервју за агенцијата Бета истакна дека одлуката за воведување двочасовен период на евтина струја во текот на денот треба да биде донесена до крајот на овој месец.

„Не сме толку богати. Поголемиот дел од граѓаните на Србија не можат да ја платат електричната енергија, а воведувањето на евтина струја во текот на денот секако ќе им користи“, истакна Михајловиќ. Министерката ги отфрли наодите дека воведувањето поевтина тарифа преку ден е невозможни и дека тоа ќе го загрози системот и додаде дека треба да се работи на техничките можности и да се заврши административниот дел од оваа одлука.

Извор- Капитал


Кај нас се укинува, Србите ја воведуваат, оди па најди му НЗС. не знам
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,220 секунди.