IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Тинејџери
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Тинејџери

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 12>
Автор
Порака
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2010 во 14:11
До мене е , или Тиги во својот пост изјави дека е машко ? голема%20насмевкатрепкањеголема%20насмевка
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2010 во 14:14
Originally posted by Џо Џо напиша:

Не се расправаме често.
Се додека имам одличен просек на училиште не им е гајле дали се дрогирам и каде сум.
Секогаш сум имал слобода , ретко ми наметнувале политички или религиозни норми.
Понекогаш ме советуваат за одредени животни одлуки , ама на крај , јас си ги носам одлуките.
Совет до родителите , ако имате интелигентно дете, кое има развиена Свест и реално ги перцепира работите , и логички делува  , остајте да си го живее својот живот , не му наметнувајте правила ,или ќе израсне во психопат а најверојатно и во социопат.

Was zum Teufelзбунетост
Сигурен си??? Ај види провери си пак...
Не верувам баш дека е такатрепкање

Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2010 во 14:27
Originally posted by Џо Џо напиша:

До мене е , или Тиги во својот пост изјави дека е машко ? голема%20насмевкатрепкањеголема%20насмевка


Под тинејџери се подразбира и од двата пола (исто како психолог, социолог...) Конкретно мислев на ТИНЕЈЏЕРКАТА Тиги. Ама и ти си ОК за свои години.
Со вакава младина не треба да се грижиме за својата иднина.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2010 во 14:31
Покрај сите коментари се чувствувам како....отпишанаизненадување
Не дека сум во тие години како луѓево над мене...ама во мое време никој не се грижеше за менеизненадување НИКОЈ. Пиела, абе остај ја. Ептен пијана се вратила..нека ја, ќе се научи да не пие, а лекцијата ќе и почне сабајле кога нема да може да ја крене главата од перница. Се степала..дете е ќе се смири. Имала слаби оценки - ќе ги поправи она, ако не ги поправи нема да добие (нешто).

Е сега да видам родител што вака реагира како моиве што реагирале порано, главата од ѕид ќе им ја мавнам 100 пати.
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2010 во 14:38
Да си признаам, кога ќе видам група тинејџери на улица нешто во мене се штрекнува. Исто како кога ќе видам кучиња (а многу сакам кучиња!но...), можат да трчкаат, скокаат и џавкаат околу тебе, да мавтаат со опаш весело, да те подушкаат да видат дали мирисаш на добар или лош човек, ама можат и да те зграпчат за нога со острите заби. Никогаш не си сигурен дали со нешто ќе ги испровоцираш
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2010 во 14:46
Не , не и не . голема%20насмевка
@Фолксваген...да , моите ме сакаат ваљда , сепак , нивен сум (или?)...
Ама ми даваат слобода да одлучам сам што е добро за мене.И никогаш не сум ја прекршил таа слобода.
@Лидивио , зборев за хромозмоите голема%20насмевкаголема%20насмевка , Х и У чинат машко , а не женско...голема%20насмевкаголема%20насмевкатрепкање
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2010 во 15:02
Првпат сфатив дека сите тинејџери не ги покажуваат истите симптоми кога 3 години помладиот ми брат побара и доби електрична гитара и потоа секој втор ден со „бендот“ имаа „генерална проба“ .
Тогаш решив да се откажам од мојата феминистичка определба и да се омажам за првиот што ќе ме „запроси“ .
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2010 во 15:24
ау је!

Пеџо не ми замеравај, молим те лепо! Од една страна мачката се гали со мене, од друга Систем ги слушам и ја потпевнувам песната, плус нервоза ради пишувањето на постот и моиве од надвор ме викаат... ма не ми текнало.

П.С: Никогаш не ја научив таа лекција биологија, за хромозомите. Сварно I should be ashamed.

___
ОНТОПИК:
Баш пред некое време една девојка (на моја возраст) ме праша: колкава си девојче? И јас и ги кажувам годините и она ме одмеркува од глава до пети и ми вика:- ми личиш помала... Зошто?
Зошто не сум се облекувала фенсерски, а девојче на мои години требало да научи да се шминка и облекува. А тек кога ќе видат машко друштво во близина... се смешкаат глупаво и “срамежливо“ ги погледнуваат. Едно не ми е јасно, срамежливи се за разговор, а не се да ги покажуваат градите и бутовите. Исто и моите како Џо, не ми наметнуваат ниту религија ниту нешто такво, во врска со религијата, татко ми ми има кажано да не се преоптоварувам многу-многу со тоа... Можеби бидејќи тој не верува во религија, можеби сварно нејќе да се замарам со такви работи.
Имам океј однос со моите инаку. Татко ми ептен сакаше да бидам економист, ама јас го зафкрнав и одлучив да станам медицинар. Тоа што е малку старомоден, нема врска.
Моиве никогаш не биле премногу заштитнички настроени према мене. Да, имало ситуации кога ми била потребна нивната помош и тие би ми помогнале, но место тоа ме терале сама да се изборам. На моменти фрустрира, ама тоа е по се изгледа за мое добро.
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2010 во 15:38
Originally posted by Џо Џо напиша:

Не , не и не . голема%20насмевка@Фолксваген...да , моите ме сакаат ваљда , сепак , нивен сум (или?)...Ама ми даваат слобода да одлучам сам што е добро за мене.И никогаш не сум ја прекршил таа слобода.@Лидивио , зборев за хромозмоите голема%20насмевкаголема%20насмевка , Х и У чинат машко , а не женско...голема%20насмевкаголема%20насмевкатрепкање


Јас со лингвистика се занимавам, па тоа XY не го забележав... ,одма се фатив за именки од машки и женски род.
Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2010 во 16:05
Најсигурен начин да разлутиш тинејџер е да го просветлуваш: дека го разбираш, бидејќи во него беснеат хормоните, па затоа без веза му се менува расположението од крајност во крајност, па дека минува низ фаза на психо-физички промени, демек тој/таа не е свесен што му се случува. Кој не би се разлутил по ваква масажа?

Работата е што лутината е природен дел од созревањето. Лутината е нормална емоција кај секоја возраст, и кај млади и кај стари. Лошо е да направиш лом и некого да повредиш, но не е ненормално да чувствуваш гнев. Исто како и со љубовта, омразата, радоста и тагата.
Трикот е во тоа како да се справиш со чувството, како да го изразиш. Лесно е со позитивните емоции. Ќе се смееш, ќе гушкаш и бакнуваш (па дури можеш и на некој непознат да му се испразниш )

Како и секој гнев, и тинејџерскиот покажува дека нешто не е како што треба (Мани настрана што најбрзата дијагноза што ти ја даваат е дека нешто не е како што треба - во твојата глава). Гневот на тинејџерите им дава храброст да се соочат со опасноста или да го искажат револтот кон неправдата. Е, тука е разликата помеѓу возрасните и тинејџерите. Возрасните имаат поголем арсенал на механизми на празнење. Кај тинејџерите, кога ќе се сретнат адреналинот и чувството на немоќ - работите излегуваат од контрола.

Инаку, триста работи може да те разлутат: губиш во некоја игра, го одложиле концертот за кој се остриш со недели, класот ти е составен од серковци, професорите ти се зат`нтани тупаџии, родителите, па и најдобриот другар може да те инвервира. Ма и самиот понекогаш не се поднесуваш: со облекол нешто што не оди, си треснал зелена пред кого не требало. Да не зборуваме соочувањето со огледалото или излозите: „Боже колку сум низок, колку сум дебел, леле клку сум висок, уф каков сум слаб. Никој нема да ме сакаааааа

Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2010 во 16:44
Третиот пасус е вистинит-тотално.голема%20насмевкатрепкање
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2010 во 19:11
Третиот и вториот за мене. Oh God... дац соу ембарасинг! Многу често знам да се гушкам без причина. Онака, ми доаѓа одвнатре. И не бирам човек. Некад со сестра ми, некад со другарите и они вадат ваква фаца: али со нив почесто се скокоткам, стоки се ептен, а да не зборам колку се цмакаме у образи со другарки. И више навика ми станува, некој и прв пат да го видам (ај ем талкинг абаут запознавање хир!) ќе се гушнам со него, а ако ми делува драго и смок у образ. Сварно засрамувачки.

П.С:Машала ПодВодно. Завидно познавање во оваа област. Ќе ме посвоиш ли?

Изменето од Tiggy Vicious - 29.Јуни.2010 во 19:13
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2010 во 20:25
Тиги, нема проблем, ама само додека да се вратат твоите од одмор, оти меѓу редови прочитав дека имаш прекрасни родители. И сега, 200 денари ќе ти бидат доста за вечер?
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2010 во 21:40
Да се каже... ако уз тоа скратиш фрази од типот: “пази да не ти стават дрога во сокот„ или „памет во глава и дојди си порано“.
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,343 секунди.