IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Тинејџери
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Тинејџери

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 12>
Автор
Порака
Agapi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 541
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Agapi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Тинејџери
    Испратена: 24.Јуни.2008 во 15:47

Kakov e odnosot na tinejdzerite so nivnite roditeli? Kolku vie kako roditeli im dozvoluvate na vasite deca i kako tinejdzer kolku dozvola imate od vasite roditeli? Dali tie imaat doverba vo vas?

Ete ke pocnam jas..odnosot so moite roditeli e prekrasen, imaat kompletna doverba vo mene taka da nemam nikakvo ogranicuvanje, za razlika od nekoi moi drugari i drugarki. Dobivam sto ke posakam, imam neogranicen izlez taka da znaam da se vratam doma i vo 1, 3 a nekogas i 5 sabajle :) se zavisi kade i so kogo sum. No sepak iako imam neogranicen izlez, cuvstvuvam nekakva obvrska dokolku planiram da se vratam posle 3 da im kazam deka taa vecer ke si doagam posle 3. nikogas ne se protiv moite odluki, ne mi zabranuvaat i sekogas mi kazuvaat "dovolno si vozrasna (18) za sama da si stavas ogranicuvanja, ako smetas deka nestoto e vo red togas pravi go " dosega ne sum imala nekakvi pogolemi karanici, znaeme da najdeme zaednicko resenie osven ednas koa 2 vikendi so red otidov sk, a za ucenje eden kup :) Na pocetokot se protivea zatoa sto trebase da spijam kaj drugarka (koja nikogas vo zivotot ja nemaat li4no zapoznaeno) no na kraj popustija, zatoa sto imaat doverba vo mene i si zaminav sk:) Blagodarna im sum, i zatoa nikogas ne ja zloupotrebuvam nivnata doverba.
 
Ja otvoriv ovaa tema zatoa sto sakam da znam kako e vo vasite domovi. Spored li4no iskustvo od moite drugarki koi reagiraat i mi vikaat deka imam duri i premnogu sloboda za moite godini, no sto znam jas ne se osekam taka. Smetam deka rabotata ne e vo ogranicuvanjata tuku vo nacinot na vospituvanje i megusebnata doverba, zatoa sto ako nekoj/a saka da trgne po los pat jas mislam deka toa moze da go napravi i vo 12 na pladne.
Кон врв
Shaxito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shaxito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2008 во 00:53
Jas imam 17 godini i mora da iskomentiram nesto za ovaa tema posebno koga se raboti za ROditeli....Pred se mojata MAjka ima poveke od doverba vo mene zatoa sto nikogas ne sum zloupotrebila iako imam napraveno greska vo mojte 17 godini koj retko ja pravi no sepak Od taa greska mnogu naucif i sega pocvrsto razmisluvam za mojte postapki.Koga imaf 14-15 godini majkami kako roditel se zalagase za toa kaj da odam i so kogo da odam ne deka nemase doverba tuku se plasese da ne mi se sluci nesto (normalno za edna majka i toa samohrana).No odkako napolnif 17 godini i odkako majkami gi svati nekoi raboti vo vrska so mene .. sega mozam da kazam deka nemam nikakva zabrana koga se raboti za izleguvanje i voopsto sto edno dete Moze da posaka mene se mi e ispolneto ne mozam da se pozalam ali sekogas so dobro vozvrakam.Izleguvam nadvor do koga sakam vo zavisnost od toa kako mi e planot no sekogas imam navika da se javam doma i da kazam kaj planiram i do kolku planiram da ostanam.So toa sto majkami ima celosna doverba vo mene i mi dozvoluva poveke od sto treba jas nekogas umeam i da si se vratam doma mnogu rano ili voopsto da ne izleguvam i da rabotam nekoi poprametni raboti.Blagodarna sum i na mojata majka za toa kako se ima postaveno so mene i se sto ima napraveno za mene za da Stanam takva kakva sto sum sega.
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2008 во 09:34
... roditelite na tinejdzerite konecno treba da  naucat deka nivnite deca...veke ne se deca...tuku poluvozrasni luge... no toa treba da go svatat i tinejdzerite... deka od sekoe pravo proizleguva i obvrska...
...cudno e deka preku tezata...jas znam...mnogu roditeli gi gushat svoite deca... a pak drugi... poagajki od maksimata... ako jas nemozev...neka uziva moeto dete... odat vo druga krajnost...pa od demokratijata pravat anarhija... ... ocigledno e deka site sme svesni deka neshto ne cini... pa sega .. nekoj reshil...zakonski da ne prizemji site...
... So noviot zakon za trgovija... sekoj roditel ili staratel cie dete pod 18 godini ke kupi alkoholni pijaloci ke bide kaznet so 300 evra kazna...
... Treba da se donese..ama i da se sprovede zakon za Javen red i mir ... nokno shetanje...talkanje... pa da ima i kazni... za s ekoj roditel...staratel...cie dete ...cela nok...sheta po ulici...sedi po parkovi... pie... se drogira... krshi opshtestveni dobra...izgradeni so narodni pari...
... Kolku i da se lutime... vreme e da se sredime... da naucime... ne DIKTATURA... ama ne i ANARHIJA...vo semejstvoto...
...vreme e da se prekine sindzirot... site toa go pravat...
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2008 во 12:34
темава ја отворија баш кога мене ме избришаа, и не стасав да пишам нешто како и да е... еве ме сега
јас, како дете на разведени родители, искрено мислам дека комуникацијата и со мајка ми и со татко ми... не ми е на некое посебно ниво татко ми го гледам еднаш во месец, и тоа ако го сретнам на улица... а со мајка ми некако немам навика да зборувам за тоа што мене ми се случува... нормално дека таа се грижи за мене, само понекогаш мислам дека сета таа грижа е претерана кога конечно се договоривме летово за јас да останам до подоцна, јас сфатив дека не го прави тоа заради неа, туку пред се заради мене... едноставно ми кажа да внимавам во кое друштво влегувам, и да не почнам со глупости ( да пушам, алкохол и слично )...
кај моите другарки, имам приметено дека родителот не се плаши од друштвото, туку од тоа дека неговата ќерка може да има дечко ( а јас не добив никаква забрана за тоа ) значи, секој родител е различен, ама еден ден ќе сфатиме дека се што прават, прават за наше добро... затоа што сакаат еден ден да имаме добра иднина и добар живот... а како добар живот доколку си ја уништиме младоста ??
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јули.2008 во 07:17
Roditelite na tinejdzerite mora da naucat da razgovaraat so svoite deca, da im objasnat deka rastenjeto, promenite vo teloto, psihata se normalna rabota, no i iskushenijata koi gi cekaat od promenite na razdvizenite hormoni deka treba da se nadminat so razgovor, druzenje, , inaku se zabeguva vo druga krajnost, navleguvanje vo kriminalni dejanija koi mozat da im go upropastat zivotot...
...neupatenost... ne znaenje ili bolest... kaj tinejdzerite...

Тинејџер сексуално злоупотребил шестгодишно дете

Шеснаесетгодишно момче од Тетово минатиот месец сексуално злоупотребило шестгодишно дете. Според МВР, Ј.Н. во јуни годинава го повикало детето во својот дом и откако влегле в соба го нападнало. Сосила го турнал на подот и го злоупотребил. Пред да го пушти да си оди, тинејџерот му се заканил никому да не кажува за тоа што се случило. Но, детето и' кажало на својата мајка која веднаш пријавила во полиција
Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2008 во 12:38
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2008 во 17:58
..neshto shto zasluzuva minus..kako moze da se tvdi deka kaj nas nema...mozebi policijata nema soznanija... no opasnosta demne...Roditeli otvorajte oci...
НОВ ПРОИЗВОД НА НАРКОТРПЕЗАТА ВО ЦРНА ГОРА
Детска дрога како гума за џвакање

Таканаречена детска дрога, која е во форма на гума за џвакање, се нуди во училиштата во Црна Гора.
Ова предупредување, како што пренесува Макфакс, деновиве го објавила црногорската полиција. Цел на дилерите се главно деца од основните и од средните училишта.
Од македонското МВР смируваат. На македонскиот наркопазар се уште се нама појавено ваков вид дрога. Како што објаснуваат од секторот за недозволена трговија со наркотици, тие будно ја следат ситуацијата.
Оваа дрога има појак ефект од екстази. Ефектот на дрогата се постигнува за само петнаесетина минути и е многу посилен од екстази. Откривањето на истата е отежнато за родителите, бидејќи таа е спакувана како пакетче мастики.
Оваа опојна дрога се почесто се пакува и како чоколадни или гумени бомбони.
Според досегашните анализи на црногорската полиција, корисниците на детската дрога“ по пет-шест месеци преминуваат на тешки дроги, најчесто хероин.

Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 12:47
..vcera citam deka nash*te tinejdzeri praktikuvaat grupen sex i sex so povekje partneri...deneska vo Vest go citam ova...
АЛАРМАНТНИ ПОДАТОЦИ ЗА РАСПУШТЕНА МЛАДИНА
Македонските тинејџери не мијат раце по одење в клозет
Македонските тинејџери пијат и пушат двојно повеќе од нивите врсници во Европа. Во истражувањето на Републичкиот завод за здравствена заштита дури 35 отсто од децата на возраст меѓу 13 и 15 години признале дека еднаш или повеќепати во текот на годината се испијаниле, па дури и за време на школските часови.
"Прашалниците им беа поделени на ученици од седмо и осмо одделение, како и на оние од прва и втора година во средно училиште.Од нив 5,3 проценти кажале дека биле принудени на сексуален однос, а дури 12% на возраст меѓу 13 и 15 години веќе имале прв сексуален однос. Седум отсто од нив на таа возраст имале повеќе од еден сексуален партнер.Студијата покажа и дека хигиенските навики кај нашите деца се на ниско ниво, па така меѓу овие 2.000 деца има и такви кои воопшто не користеле сапун за миење раце, приближно ист процент воопшто не ги мијат рацете по одење во тоалет", изјави д-р Фимка Тозија од РЗЗЗ.
Алармантните податоци за здравјето на адолесцентите произлезени од најновата студија на РЗЗЗ, направена врз 2.114 деца, говорат и дека половина од нив почнале да пушат пред 13-тата година. 20 проценти првпат запалиле цигара пред да наполнат 10 години.
"Ова се застрашувачки бројки, посебно што во земјава постојат закони со кои се забранува употреба, т.е. продавање на алкохол и тутун на малолетници. Но она што навистина плаши е што родителите воопшто и не знаеле што прават и каде се нивните деца. Податокот дека над 30 отсто од децата се изјасниле оти нивните родители никогаш не знаат што прават тие во слободното време или дека не им ги погледнале домашните задачи е поразителен. Ако родителите не се вклучени во овие активности, тогаш многу малку можеме да сториме за децата", истакна Шелдон Јет, претставник на УНИЦЕФ во земјава.
Резултатите, истовремено, покажале и дека 6,4 отсто од испитаните деца се чувствувале осамени, 8,6 проценти помислиле на самоубиство, а дури 5,7 веќе имале план како сами да си го одземат животот.
Освен што сме први по рано почнување со пиење, пушење и со сексуални односи, не заостануваме и со дебелината. Така 14 % од испитаните деца се со ризик да бидат дебели, а околу 2 процента веќе имаат покачаена телесна тежина.

Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 19:04
uste nezna ...no koga ke stignam ke vi kazam ako ste tuka
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2009 во 11:19
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

..vcera citam deka nash*te tinejdzeri praktikuvaat grupen sex i sex so povekje partneri...deneska vo Vest go citam ova...<font size="1" face="Arial, Helvetica, sans-serif">АЛАРМАНТНИ ПОДАТОЦИ ЗА РАСПУШТЕНА МЛАДИНА
             <font size="2" face="Arial, Helvetica, sans-serif">Македонските тинејџери не мијат раце по одење в клозет<font size="2" face="Arial, Helvetica, sans-serif">Македонските
тинејџери пијат и пушат двојно повеќе од нивите врсници во Европа. Во
истражувањето на Републичкиот завод за здравствена заштита дури 35
отсто од децата на возраст меѓу 13 и 15 години признале дека еднаш или
повеќепати во текот на годината се испијаниле, па дури и за време на
школските часови.
"Прашалниците им беа поделени на ученици од седмо и осмо одделение,
како и на оние од прва и втора година во средно училиште.Од нив 5,3
проценти кажале дека биле принудени на сексуален однос, а дури 12% на
возраст меѓу 13 и 15 години веќе имале прв сексуален однос. Седум отсто
од нив на таа возраст имале повеќе од еден сексуален партнер.Студијата
покажа и дека хигиенските навики кај нашите деца се на ниско ниво, па
така меѓу овие 2.000 деца има и такви кои воопшто не користеле сапун за
миење раце, приближно ист процент воопшто не ги мијат рацете по одење
во тоалет", изјави д-р Фимка Тозија од РЗЗЗ.
Алармантните податоци за здравјето на адолесцентите произлезени од
најновата студија на РЗЗЗ, направена врз 2.114 деца, говорат и дека
половина од нив почнале да пушат пред 13-тата година. 20 проценти
првпат запалиле цигара пред да наполнат 10 години.
"Ова се застрашувачки бројки, посебно што во земјава постојат закони со
кои се забранува употреба, т.е. продавање на алкохол и тутун на
малолетници. Но она што навистина плаши е што родителите воопшто и не
знаеле што прават и каде се нивните деца. Податокот дека над 30 отсто
од децата се изјасниле оти нивните родители никогаш не знаат што прават
тие во слободното време или дека не им ги погледнале домашните задачи е
поразителен. Ако родителите не се вклучени во овие активности, тогаш
многу малку можеме да сториме за децата", истакна Шелдон Јет,
претставник на УНИЦЕФ во земјава.
Резултатите, истовремено, покажале и дека 6,4 отсто од испитаните деца
се чувствувале осамени, 8,6 проценти помислиле на самоубиство, а дури
5,7 веќе имале план како сами да си го одземат животот.
Освен што сме први по рано почнување со пиење, пушење и со сексуални
односи, не заостануваме и со дебелината. Така 14 % од испитаните деца
се со ризик да бидат дебели, а околу 2 процента веќе имаат покачаена
телесна тежина.


мали се овие бројки... зголемете се за 20%... посебно делот со пушењето и пиењето... од мојот клас, дали 5-6 сме што не пушат... другите сите... па видете сега како е всушност   
Кон врв
karamandi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1496
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај karamandi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2009 во 15:02
mojot e super so mojata kerka
Кон врв
scream4help Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај scream4help Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2009 во 14:29
majka sum na 16 godisna tinejderka ,se trudam nasata komunikacija da bide vo najdobar red i od moja gledna tocka takvata relacija e odlicna...i mojata kerka go deli istoto mislenje so mene i ja citiram:-Mama ti si "zver"
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2009 во 15:18
Originally posted by scream4help scream4help напиша:

majka sum na 16 godisna tinejderka ,se trudam nasata komunikacija da bide vo najdobar red i od moja gledna tocka takvata relacija e odlicna...i mojata kerka go deli istoto mislenje so mene i ja citiram:-Mama ti si "zver"
ова е најголем кеиф кој што може да го има еден родител и мило ми е што така комуницирате среќа
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2009 во 14:29
i jas bi sakala da komuniciram taka koga ke porasnat moite decinja
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,609 секунди.