IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Cirkulum(тркало без почеток и крај)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Cirkulum(тркало без почеток и крај)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2010 во 14:05
И хрчакот бесконечно го врти тркалото во кафезот па никаде не стигнуваплазење
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2010 во 14:07
 
 
ама во кафезот тркалото е ставено хамстерот да тича и да се забавува
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2010 во 14:14
па што ако е офтопик, битно исфилозофирав за тркалотоголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2010 во 15:49
Originally posted by lotus flower lotus flower напиша:

Site nie se ragame kako tabula rasa.
Koi se tie zakoni na prirodata?
Karma?
Karmata se menuva so znaenje i so zelba ako sakas da ja smenis.
Ljugeto se ciklicna priroda koi sto treba da go dvizat traloto na samosvesnosta, budnosta i mectaenjeto zadrazuvajki ja realnosta vo prv plan.


да
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2010 во 14:19
Samo edna retrospektiva na site filozofski ucenja dava slika na nasite karakteri i nacinot na koj gi percipirame nestata okolu sebe.

Od tuka idat i moite prasanja:
-Ako filozofijata dava slika na nasite karakteri,togas kade se nasite custva?
-Dali e vekot sto go ziveeme poinakov od onoj pred mnogu vekovi unazad?
-Evolucija na naseto ego?
-Zosto si TI porazlicen od Niche?
-Zarem ne e filozofijata i celiot napredok na coveckoto bitisuvanje vrzan za naseto ego i karakternite osobini sto po svojata priroda se nepromenliva kategorija?

VO OVOJ MOJ POST NE GO STAVAJTE MOZOKOT KAKO GOSPODAR NA EGOTO
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2010 во 18:45
Како може природата и се што е во неа да врти во круг, да се менува и повторно да се враќа во првобитната состојба?

Зар она што денес го гледам пред мојата куќа, е исто со тоа што го гледав и вчера? Зар јас денес сум оној истиот од вчера? Зар и после 100 години, на овој свет ќе бидам јас?
Животот е линија, која во секој момент може да биде прекината. Никогаш не бил тркало без почеток и крај.
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2010 во 18:51
a da procitase uste ednas sto napisav vo postot...bi bil blagodaren da gi slusnam vasite mislenja...намигнување
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2010 во 18:53
Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

a da procitase uste ednas sto napisav vo postot...bi bil blagodaren da gi slusnam vasite mislenja...намигнување

Ако пишував за твојот предходен коментар, тогаш ќе те цитирав. Пишував за тоа како е поставена темата.
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2010 во 18:54
да...ok

Ke mi ja opises ravnata linija sto mozes da ja prekines?
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2010 во 18:59
Никој не рече дека е рамна линијата и дека јас или било кој друг може да ја прекинеме.
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2010 во 19:05
Животот е линија, која во секој момент може да биде прекината. Никогаш не бил тркало без почеток и крај.

ako ne e toa....togas sto e?
koj moze da ja prekine?


Изменето од Joshua_Tree - 01.Август.2010 во 19:06
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2010 во 19:09
Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:


Животот е линија, која во секој момент може да биде прекината. Никогаш не бил тркало без почеток и крај.ako ne e toa....togas sto e?koj moze da ja prekine?

И јас тебе тоа те прашувам, како може да биде тркало. Кажи ми една твоја ситуација, состојба, момент (било што), кој што ти се има повторено идентично два пати.

Кој може да ја прекине? Се си има рок на траење, така и ние луѓето имаме, неодреден, ама рок е.
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2010 во 19:19
premnogu go stavas materijalnoto vo tvoite odgovori i navistina ne bi sakal da se povtoruvam...

a za situacii gi imas kolku sakas...

veruvas deka sekoe telo ima svoja dusha,neli?

ako veruvas togas kazi mi kako moze dete od 7 godini da bide sahovski genie,kako Mozart napisal muzika na svoite 5 itd...
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2010 во 18:15
Нигде немам потенцирано ништо материјално во моите одговори.

А идентични ситуации има? Идентични природни процеси???

Не знам за Моцарт и ред други, би сакал ти да ми кажеш.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.