IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Заборавени од господ 2
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Заборавени од господ 2

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
Автор
Порака
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2011 во 22:30
Во објавите примени во Универзален живот, кажано е дека делумен исклучок се пророците-учители за да можат да ја извршат својата задача, но дури и тие имале слободна волја пред да се инкарнираат која пак му ја предале привремено на Бога, уште како битија додека во царството Небесно го превземале налогот кој требале да го извршат на Земјата, но по завршената мисија, слободната волја им се давала назад. Во тој контекст мене ми е јасно кога на пр. во исламот ќе се спомне изразот „роб Божји„. И во јудео-христијанските списи има примери каде Бог вршел еден вид притисок за да ја извршат својата мисија. Но моето прашање во претходниот пост се однесуваше на мнозинството луѓе кои не се пророци.

Originally posted by Messanger Messanger напиша:

Tokmu zatoa Isus veli - pravi im na drugite onoa shto sakash i tie da ti pravat tebe. Samata taa maksima kazhuva deka nishto ne e nametnato od Boga.
Има уште една важна која Исус ја навел што укажува на слободната волја: Што сеете тоа и ќе жнеете!

Значи не е Бог одговорен за нашиот избор на семето и процесот на сеидба, оттаму ниту Бог може да биде тој кој ни ја наметнал жетвата и плодовите кои таа ги носи(на пр. одреден животен пат на поединци или народи).

Изменето од Majkl - 12.Јули.2011 во 22:32
Кон врв
Klara-D Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 2671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Klara-D Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2011 во 09:10
 
 
  Еднаш мислев дека и јас сум заборавена од Господ ...
  иако јас не го заборавав ....  добив голема награда ....
 
  Не ме заборавил   и    Тој    мене .....!!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2011 во 13:09
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Има уште една важна која Исус ја навел што укажува на слободната волја: Што сеете тоа и ќе жнеете!


Tokmu taka!
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2011 во 13:11
Originally posted by Klara-D Klara-D напиша:

 
 

  Еднаш мислев дека и јас сум заборавена од Господ ...

  иако јас не го заборавав ....  добив голема награда ....

 

  Не ме заборавил   и    Тој    мене .....!!!


Nikoj ne zaboraven od Boga. Ednostavno toa ne mozhe da bide.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2011 во 21:20
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Во објавите примени во Универзален живот, кажано е дека делумен исклучок се пророците-учители за да можат да ја извршат својата задача, но дури и тие имале слободна волја пред да се инкарнираат која пак му ја предале привремено на Бога, уште како битија додека во царството Небесно го превземале налогот кој требале да го извршат на Земјата, но по завршената мисија, слободната волја им се давала назад.


A shto e toa "го превземале налогот кој требале да го извршат на Земјата" ako ne e interferiranje so slobodnata volja na lugjeto.

Oti ako nekoj se pretstavi kako Bozhi prorok i prenese na lugjeto Bozhja "zhelba", "poraka", "preporaka" ili "zakon" toa ne pretstavuva nishto drugo tuku nametnuvanje tugja volja na lugjeto... ili odzemanje na nivnata slobodna volja. Zemi go kako sakash, toa se sveduva na edno isto.   

Toa go pobiva kazhanovo...

Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Значи не е Бог одговорен за нашиот избор на семето и процесот на сеидба, оттаму ниту Бог може да биде тој кој ни ја наметнал жетвата и плодовите кои таа ги носи(на пр. одреден животен пат на поединци или народи).


... i tvrdi neshto sosem sprotivno. Togash Bog stanuva potpolno odgovoren za izborot na lugjeto.

Ima neshto fundamentalno pogreshno vo narekuvanjeto na prosvetlenite (i onie neprosvetlenite) lugje "proroci".

Prorok znachi chovek koj ima tochen uvid vo idninata, koj znae tochno kako kje se sluchat izvesni raboti. Toa znachi deka tie neshta se vekje slucheni i ne mozhat da se promenat.

A ako go prifatime toa togash izlaga deka lugjeto nemaat slobodna volja tuku s'e e sudbinski determinirano i nie zhiveeme kako marioneti dvizheni od koncite na nekoj artist.

Tokmu toa gi pobiva Isusovite zborovi "sekoj kje zhnee shto kje posee" i "pravi im na drugite onoa shto sakash da ti pravat i tebe".

Ovie maksimi se potpolno bezvredni ako prifatime deka navistina postojat proroci.




Изменето од Messenger - 13.Јули.2011 во 23:03
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2011 во 21:53
jas vi garantiram
ako tvrdite deka  mu zboruvate  na Gospod, site kje ve proglasat za golem vernik
ako pak tvrdite deka Gospod vi zboruva, site kje ve proglasat za golem shizofrenik
.
pa kako bre ne ste zaboraveni od gospod, koga toj nema namera da vi se obrati vo zdrava sostojba?????
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2011 во 22:19
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2011 во 23:32
ne se kezi
ova e ziva vistina
vistina koja treba da go zaboli sekoj vernik
samite ne si veruvate, a site sme od nego zaboraveni
ama aj
kje vi tekne za nekoi 400 godini, голема%20насмевка

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2011 во 00:48
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

A shto e toa "го превземале налогот кој требале да го извршат на Земјата" ako ne e interferiranje so slobodnata volja na lugjeto.

Oti ako nekoj se pretstavi kako Bozhi prorok i prenese na lugjeto Bozhja "zhelba", "poraka", "preporaka" ili "zakon" toa ne pretstavuva nishto drugo tuku nametnuvanje tugja volja na lugjeto... ili odzemanje na nivnata slobodna volja. Zemi go kako sakash, toa se sveduva na edno isto.   
Луѓето имаат слободна волја да го прифатат или отфрлат објавеното, да го почитуваат целосно, делумно или воопшто да не го почитуваат. Значи сепак имаат избор.
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Toa go pobiva kazhanovo...
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Значи не е Бог одговорен за нашиот избор на семето и процесот на сеидба, оттаму ниту Бог може да биде тој кој ни ја наметнал жетвата и плодовите кои таа ги носи(на пр. одреден животен пат на поединци или народи).

... i tvrdi neshto sosem sprotivno. Togash Bog stanuva potpolno odgovoren za izborot na lugjeto.

Ima neshto fundamentalno pogreshno vo narekuvanjeto na prosvetlenite (i onie neprosvetlenite) lugje "proroci".
Не го побива, бидејќи тоа не е во таа смисла како ти моментално ме имаш разбрано, т.е. дека:
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Prorok znachi chovek koj ima tochen uvid vo idninata, koj znae tochno kako kje se sluchat izvesni raboti.
Тоа не е пророк. Пророкот не е претскажувач(oracle).

Пророк значи гласноговорник, или оној кој опоменува. Тој е инструмент на кој „свири„ Бог, бидејќи луѓето поинаку не можат да го слушнат Божјиот говор поради својата грешност која самите си ја направиле. Поинаку кажано пророкот е толкувач(т.е. усмен преведувач)од божествен јазик на човечки, бидејќи мнозинството луѓе не го разбираат(поточно го заборавиле) божествениот јазик.
Пророштвото т.е. објавата не мора да содржи нешта од типот утре тоа и тоа ќе се случи.

Во случај некое пророштво и да зборува за претстоечки настани, не се даваат датуми и имиња на живи луѓе токму поради почитување на слободната волја на луѓето и можноста тие да се променат и со тоа се влијае на течението на настаните. Токму тоа е еден од критериумите за вистинско пророштво, односно ако некој денес на пр. тврди дека е пророк а кажува работи од типот 2000-та или незнам која год. ќе слетаат летечки чинии со Исус Спасителот, тогаш треба да се биде внимателен.
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ima neshto fundamentalno pogreshno vo narekuvanjeto na prosvetlenite (i onie neprosvetlenite) lugje "proroci".
Пророк и просветлен маж или жена не е исто. Некој може да биде просветлен, но тоа не значи автоматски дека има пророчки налог.
Пророчкиот налог т.е. мисија се превзема од Бога уште далеку пред некој да се роди во физичко тело т.е. уште пред да се инкарнира.

Просветлувањето пак е нешто што се случува откако поединецот поради чистење и отфрлање на грешното и наместо него исполнување на божјите законитости, прави да духовните партикули од кои е составена неговата душа станат попропустливи за божествената светлина. Поради тоа е про-светлен. Таквиот станува способен се повеќе и повеќе директно да го слуша Бога во своето внатрешно, значи без пророци, но објавите што ги прима се однесуваат на неговиот личен духовен развој, а не на други трети, или дури цели групи луѓе и народи.

Изменето од Majkl - 14.Јули.2011 во 01:04
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2011 во 01:05

Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

A shto e toa "го превземале налогот кој требале да го извршат на Земјата" ako ne e interferiranje so slobodnata volja na lugjeto.

Oti ako nekoj se pretstavi kako Bozhi prorok i prenese na lugjeto Bozhja "zhelba", "poraka", "preporaka" ili "zakon" toa ne pretstavuva nishto drugo tuku nametnuvanje tugja volja na lugjeto... ili odzemanje na nivnata slobodna volja. Zemi go kako sakash, toa se sveduva na edno isto.   
Луѓето имаат слободна волја да го прифатат или отфрлат објавеното, да го почитуваат целосно, делумно или воопшто да не го почитуваат. Значи сепак имаат избор.


Nemoj sega da tvrdish deka ako nekoj proglasi deka Bog neshto preporachal, naredil, ozakonil i objavil kazni za onie koi kje postapat spored nivnata slobodna volja, a protiv Bozhjata, deka lugjeto kje imaat podednakva slobodna volja da pravat shto sakaat.    Jas ti garantiram, kako shto vprochem i samiot znaesh od sekojdnevniot zhivot i od forumov, deka mnogumina samo kje zamolknat i "slobodno" kje reshat onoa shto im se kazhalo.

Vrti i suchi kako sakash, toa ne odi vo prilog na tvrdenjeto za slobodnata volja. Slobodnata volja mozhe da bide avtentichna edinstveno ako e garantirana i negibnata od Boga od bilo koj aspekt. I toa e moeto soznanie za nea. Najkuso i najednostavno kazhano - Bog ne daruva slobodna volja za da ja sankcionira.



No bilo kako, sepak mislam deka zborot prorok e pretenciozen, dvosmislen i ne e soodveten, pa se slozhuvam so tebe deka treba da se koristi terminot glasnogovornik.


P.S. Patem, ako ja sledime taa definicija za proroci/glasnogovornici, togash do sega gi imalo bezbroj. Da znaesh samo od kolku lugje imav sushnato deka Makedonija eden den kje stane samostojna drzhava... a za onoa "Gospod kje te kazni za toa" eheeee... , a da ne zboruvam za onie koi sum gi objavil po forumive i koi vo kuso vreme potpolno se ostvarile.


P.P.S. Ne navleguvam vo diskusijata dali prosvetlen chovek ne mozhe da bide prorok, dali prorokot ne e prosvetlen i t.n. bidjekji moeto soznanie za prorocite/glasnogovrnicite e podrugo, no toa i ne e tolku vazhno.





Изменето од Messenger - 14.Јули.2011 во 01:35
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2011 во 01:33
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

OK.

Sepak mislam deka zborot prorok e pretenciozen, dvosmislen i ne e soodveten, pa se slozhuvam so tebe deka treba da se koristi terminot glasnogovornik.
Англискиот јазик има два термина: prophet и oracle. Сепак, и зборот prophet е изведен од старо-грчкиот προφήτης и ако не се лажам има значење токму на оној кој претскажува. Но старо-хебрејскиот користи термин кој токму значи „гласноговорник„, не можам да се сетам на терминот сега... Ова го спомнав чисто како филолошка занимливост, независно од моите верски убедувања.
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

P.S. Patem, ako ja sledime taa definicija za proroci/glasnogovornici, togash do sega gi imalo bezbroj.
Тоа е точно на некој начин. Имено Бог испраќал пророци уште во времињата пред Мојсеј, но и после пророкот од Патмос(кој и да бил) кој го запиша Откровението Јованово.

Но секој од нив примал објави соодветно на духовната свест но и јазично богатство на епохата и регионот во кој дејствувале. Многу од тие објави не се сочувани а и оние сочуваните преписи прашање е колку соодветствуваат на оргиналот. И иако јас верувам дека има дури и такви, зборовите со текот на вековите и милениумите го менуваат своето значење(„Јазикот е жива материјас!„ - ќе речат лингивистите) па оттаму луѓето на денешницата можат не целосно или дури и погрешно да ги разберат.

Поради тоа Бог постојано праќал и праќа пророци за да биде сè up-to-date. Пратил и за денешно време, јас во тоа верувам, и искрено верувам дека тоа е Габриеле од Вирцбург, но дали и другите ќе веруват во тоа, немам право да се мешам.
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Da znaesh samo od kolku lugje imav sushnato deka Makedonija eden den kje stane samostojna drzhava... a za onoa "Gospod kje te kazni za toa" eheeee...
Знам дека има такви, и не само во Македонија, туку и низ целиот свет. Разни пророци, медиуми, канали(особено многу ги има во САД), гласноговорници на вонземјани(кои и покрај претскажувањата со прецизни датуми, никако да атерираат) . Имам дома повеќе книги-објави од таквите бидејќи и јас на времето сум талкал по разни групи и заедници трагајќи. Но тоа честопати нема никаква врска со објави од Бога, Христа или други чисти божествени ентитети.

Во објавите од божествениот свет кои се примаат преку Габриеле во духовната заедница Универзален живот има објаснување и за тоа, кој сака може подетално да прочита во книгата(моментално достапна и онлајн на следниот линк:) Внатрешен пат: Степен Ред во 1.поглавие со наслов „Посветување„ во делот наречен „Слушање гласови„ и разликите меѓу „Внатрешн реч и Пророчка реч„.(стр.41-46)

Изменето од Majkl - 14.Јули.2011 во 01:52
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2011 во 01:50
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Slobodnata volja mozhe da bide avtentichna edinstveno ako e garantirana i negibnata od Boga od bilo koj aspekt. I toa e moeto soznanie za nea. Najkuso i najednostavno kazhano - Bog ne daruva slobodna volja za da ja sankcionira.
Се согласувам. Санкциите никогаш не се пријатни.
Во една Христова објава преку Габриеле која ја слушав беше наведен пример кој отприлика по смисла одеше вака: Ако некој ништо нема дали може нешто да ти даде? За да некој ти даде нешто, на пр. нешто непријатно тој тоа треба да го поседува. Но Бог не поседува непријатности па оттаму не може ниту да ги даде ниту како санкција. Бог нема потеницијал на зло од кое би можел да црпи бидејќи тој не е зло туку вечна и берзгранична добрина.

Бог само ги опоменува луѓето за нивниот неправилен однос и последиците од тоа, последиците кои произлегуваат од сатанскиот закон на причина и последица, но не е тој кој што на луѓето им ја испраќа последицата.
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


P.P.S. Ne navleguvam vo diskusijata dali prosvetlen chovek ne mozhe da bide prorok, dali prorokot ne e prosvetlen i t.n. bidjekji moeto soznanie za prorocite e podrugo, no toa i ne e tolku vazhno.
Во ред. Јас разбирам дека за некои нешта имаме слични но и различни сознанија. Да беа исти веројатно, јас или ти поинаку ќе се деклариравме.

Чисто како размена на сфаќања, би додал дека според учењето објавено во Универзален живот, за да пророк може да почне да прима објави од божествениот свет непреченож(во спротивно може да стане инструмент на души кои сеуште живеат во н царството Небесно), неопходно е во голема мера да биде просветлен т.е. да се доведе себе си во таа состојба. Значи пророкот има дупла работа, која честопати трае повеќе подготвителни инкарнации. Така да блазе си ни нам што не сме пророци, еден испит помалце
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2011 во 03:14
Poveden od povekje razlichni temi na um sum da otvoram edna nova "Shto saka Bog?" Vo obidot da razjasnime nekoi neshta, vpletkuvame drugi, nebare tie se pak vekje dokazhani fakti, pa taka ushte povekje se zamrsuvame i zatemnuvame namesto da razmrsime i osvetlime.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2011 во 12:57
изненадување


Изменето од anakin - 14.Јули.2011 во 12:58
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.