IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Aрхитектура и дизајн
  Активни теми Активни теми RSS - Модерна креативност
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Модерна креативност

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
Omar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Too young to die...

Регистриран: 22.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2010 во 17:44

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Кон врв
Omar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Too young to die...

Регистриран: 22.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2010 во 17:45

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2010 во 20:03
ќе ве замолам само ако може да ставате информации за сликите, како име, година, автор, локација и т.н. за да не се сведе се на сликовница (што би рекла Анастеа)
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2010 во 14:20
Еве интересни  уникатни креации ...во  21  век....
кои не останаа  незабележани...Инаку се наоѓаат во соседна Србија ...голема%20насмевка
 
Ајфелова кула во двор...
 
 
............
 
 
 
..лавови ..шатки .....голема%20насмевка
 
 


Изменето од zamislena - 26.Мај.2010 во 14:21
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2010 во 16:32
pojma nemam kade e ama , nekade vo amerika ...valjda.збунетост


Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2010 во 17:11
Во Барселона ќе се гради стадион на  вештачки остров,проект на  Норман Фостер.











Изменето од renatax - 26.Мај.2010 во 17:12
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
sneska_v Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3455
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sneska_v Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2010 во 19:17
ултра модерна мини оперска куќа ќе го краси Оперскиот Фестивал во Минхен


Кон врв
bohrmann04 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Мај.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 22
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bohrmann04 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2010 во 10:33
IQ = 10 0000
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2011 во 00:01
Ова е куќа за домување во Калифорнија е комплетно дизајнирана и направена од само еден човек, кој воопшто не е архитект, туку скулптор, ја има направено куќата од метални столбови и носачи и заварени метални плочи кои ги барал на локалниот отпад, сам си ги има направено алатите и машините за изградба, како крановите на пример, а за изградба на куќата му биле потребни 32 години, и сеуште не е целосно подготвена за домување




размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2011 во 13:12
e ubo, samo dali ke ja dovrsi dur e ziv... :D
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2011 во 16:28
Креативно, нема зборхи,%20хи...
 
 

Оваа палата во крајбрежниот град Чешме, Турција, има огромен аквариум наместо ѕид. Во аквариумот со должина од 50 метри има околу илјада риби од различни видови.

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2012 во 13:47
Модерно,креативно и навистина добро!
Еве како ќе изгледа Водениот Парк во Аеродром

Денеска почна да се гради Паркот на езерата на во Општина Аеродром кај спортската сала „Јане Сандански“, до кејот на реката Вардар.

Водениот парк, во кој општината инвестира 60 милиони денари, ќе се простира на површина од околу 11.000 метри квадратни, од кои 1.800 метри квадратни водена површина со четири езерца.

Во централниот простор на паркот на подигнато плато сместено е најголемото езерце, кое се простира на околу 900 квадратни метри, а ќе содржи две фонтани во централниот дел, кои ќе се прелеваат една во друга.

Во средина на централната фонтана ќе биде поставена метална модерна скулптура со форма на симболот на Општина Аеродром. Во најмалото езерце ќе има поставено украсно соларно дрво со светлечки ефекти, додека останатите две езерца ќе содржат по два водопади, мост и гејзери.

На околу 5.420 квадратни метри, пак, ќе има тревни површини со висока и ниска вегетација и што е најважно паркот ќе има три сопствени бунари, кои ќе се користат за полнење на езерата, а за тревниците ќе има вграден автоматски систем за наводнување. Осветлувањето на паркот, кон кој ќе гравитираат 10 влезови, ќе биде со канделабри во централниот дел на паркот, како и ниско амбиентално светло низ целиот парк. Осветлени ќе бидат и езерата и фонтаните со амбиентално светло со ефекти со што ќе се добие сосема друг изглед на паркот ноќе.

Исто така, паркот, ќе има архитектонски, партерни и хортикултурно уредени површини, збогатени со жардиниери со место за седење, шеесетина клупи, канти за отпадоци и друга урбана опрема. Пешачките патеки со површина од 3.795 квадратни метри ќе бидат обработени со различни типови на гранит, базалтни коцки, кулир и бехатон.

Текстот е превземен од курир.мк



Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2012 во 13:55
Премногу модерно за скопски услови. Сакам да кажам, за жал не верувам дека ова ќе успеат да не го уништат .... во рок од година - двенамигнување
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2012 во 19:59
Невидливиот мост во Холандија...

http://farm9.staticflickr.com/8166/7522783110_b882ec6151_z.jpg  http://ad009cdnb.archdaily.net/wp-content/uploads/2011/11/1321472355-jogger-430x500.jpg    http://www.e-architect.co.uk/images/jpgs/holland/moses_bridge_r250112_ae4.jpg

по кој пат се изненадив на паметното архитектонско решение на човекот, едноставно решение изведено од група дизајнери и архитекти  кои се заслужни за т.н. мост Moses Bridge by RO&AD Architects во Halsteren,  Netherlands односно во Холандија…никаков класичен мост не можел да се изгради поради нарушување на самата околина каде се наоѓала тврдината од 17 век…тврдината била опкружена со воден канал како заштита на истата и со изградба на мост на површина би се нарушувала идејната поставеност  на водното обиколување …

http://farm9.static.flickr.com/8018/7195394798_ca97287a76.jpg  http://farm8.staticflickr.com/7120/7522771856_55b14287f8_z.jpg

и како сега туристите би го посетиле местото т.е. тврдината? па едноставно градејќи ,,невидлив,, мост , навистина , од далеку воопшто не се приметува мостот , само водата и зелената околина , а кога ќе се доближи човекот до водата од далеку изгледа како водната површина се поделува на два дела како што Мојсеј пророкот го направил тоа…

http://www.boredpanda.com/blog/wp-content/uploads/2011/11/invisible-bridge-netherlands-latest.jpg http://farm8.static.flickr.com/7001/6458438267_eb215469f9.jpg http://www.landezine.com/wp-content/uploads/2011/11/bridge-just-finished-300x300.jpg http://farm7.staticflickr.com/6230/6245103630_09ea40e31b_m.jpg

мостот бил направен со посебна техника на врзување на специјално бродско дрво кое не пропуштало вода , додека ако ќе дошло до преплавување на водата ( поради обилни дождови и сл.) имало предвидено специјални отвори и канали кое би го спречило тоа , авторите ја добиле наградата за најexcelent in design за 2011 год за идејно изведување и изградбата на овој т.н Мојсов мост !



Изменето од bijonse1 - 16.Декември.2012 во 20:03
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.