IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Aрхитектура и дизајн
  Активни теми Активни теми RSS - Современа архитектура
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Современа архитектура

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 10>
Автор
Порака
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2010 во 06:58
Резиденцијален објект во ДанскаАнар Тауер Дубаи
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
emilgrant Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Август.2010
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај emilgrant Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2010 во 09:42
Originally posted by renatax renatax напиша:

Проект на <span ="Apple-style-span" style="border-collapse: separate; color: rgb(0, 0, 0); font-family: 'Times New Roman'; font-style: normal; font-variant: normal; font-weight: normal; letter-spacing: normal; line-height: normal; orphans: 2; text-indent: 0px; text-trans: none; white-space: normal; widows: 2; word-spacing: 0px; font-size: medium;"><span ="Apple-style-span" style="color: rgb(15, 9, 12); font-family: Arial,Helvetica,sans-serif; font-size: 14px; line-height: 21px; text-align: left;">Santiago Calatrava во Чикаго</span></span>800px-Ciudaова не е Чикаго туку The City of Arts and Sciences - Valencia, Spain
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2010 во 22:38
BMW музеј - Минхен
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2010 во 22:39
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2010 во 22:46
Нешто и од внатрешноста на музејоттрепкање
кинетичка скулптура од 714 топки
 
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2010 во 22:54
веројатно и ова е внатрене%20знам
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2010 во 01:11
убаво шатзи што ти текна на вакво нешто, мене што се однесува до модерна архитектура, ме привлекуваат било да се историски, уметнички или други...
во секој случај, нешто слично еве, музејот на Порше во Штутгарт


размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2010 во 01:17
патем си ја пропуштила според мене најинтересната галерија на БМВ


размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2010 во 15:17
да 
не ја сретнав таа слика,затоа
Innsbruck - железничка постојка
 


Изменето од Schatzii - 25.Август.2010 во 15:17
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2010 во 13:23
...
 
Лоцирана на индонезискиот остров Бали, вилата Алила е проектирана со цел да го истражува потенцијалот кој што го созадва фузијата на народната архитектура во корелација со современиот дизајн. Вилата Алила претставува комбинација на фолклорни елементи карактеристични за архитек*рата на Бали во кој е интегриран современиот архитектонски пристап во решавање на формата и просторот. 

Карактеристично и впечатливо е што архитектите во архитектонскиот пристап на решавање на просторот, особено внимавале во просторноста и хиерархијата која што ја наметнува фантастичната локација, ослободувајќи ја вилата од непотрбни преградни површини со цел создавање на чувство и амбиент во кое станувате дел од природата. Проектот е дело на архитектонското студио 
WOHA. 
 
 
 
 
 
 
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2010 во 21:12
marina bay sands....noviot kockarski komplex vo singapur,...so tri 59 katni kuli na chij vrv  na 200 metri visochina ,se naogja nebesniot park,...

....so gradini,..restorani,.barovi.sali za tancovi ...i najgolemiot bazen vo svetot!изненадување

fascinantno ,..nema shto !

..a, ovie tuka,...lavovi i konji ke mi praele....газење%20од%20смеење
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2010 во 10:55

Архитектонско чудо кое создава главоболка!


Ова е испреплетена зграда - коцка е туку што е изградена во Тајпеј, главниот град на Тајван. Димензиите се 57 x 57 x 57 метри. Целата е со огромни континуирани спирални скали кои изгледаат како да се во постојано движење и бесконечни.

На покривот кој е уреден како парк, започнува огромен отворен амфитеатар кој благодарејќи на извонредно осмислените спирални скали завршува во приземјето. Истовремено, така осмислени, тие прават и фасадата да изгледа визуелно континуирана.

Оригиналната конструкција овозможува постојана вентилација, сенка и непречена циркулација на голем број посетители и вработени. Целиот простор во оваа “коцка“ е со 4 намени: за забава и изложби, за канцеларии, за продавници и за ресторани и кафе барови.

Коментарите се единствени. Ова архитектонско чудо изгледа неверојатно убаво.

tajvan-zgrada-kocka-1

tajvan-zgrada-kocka-2

tajvan-zgrada-kocka-3Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2010 во 15:54

 Сончев водопад за Олимписките игри 2016


Рио де Жанеиро е избран за домаќин на Олимписките игри во 2016 година, и центар на неговата архитектура може да биде овој гигантски водопад конструиран да работи на сончева енергија. Дизајниран е од швајцарската архитектонска фирма RAFAA, и функционира на тој начин што собира сончева енергија за да ја “пумпа” морска вода нагоре, и како резултат преку вртечки турбини водата паѓа надолу. Внатрешниот простор на оваа сончева кула ќе биде исполнет со амфитеатар, продавници и бутици. Луѓе ќе може да се качуваат на врвот на кулата и да ја разгледуваат убавината на Рио де Женеиро од различни набљудувачки терени. Предвидено е дури и можност за банџи скокање.
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2010 во 16:36


Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.