IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Aрхитектура и дизајн
  Активни теми Активни теми RSS - Современа архитектура
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Современа архитектура

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8910
Автор
Порака
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2016 во 22:29

Погледнете ги величествените облакодери на иднината

Познатиот магазин за архитектура и дизајн eVolo неодамна организираше натпревар за најдобро идејно решение за облакодери кои ќе се градат оваа година. На нивна адреса пристигнаа бројни решенија, а некои од нив може да ги видите овде.

Data Tower: Центар за складирање податоци на ИсландПроектот е дело на италијанските дизајнери Валерија МерК*ри и Марко Мерлетиј. Исланд е како стратешка локација избран од три причини: Сместен е помеѓу Европа и САД, што значи дека компаниите би можеле да ги пружат своите веб-услуги за два континенти од едно место, обновливите извори на енергија би овозможиле снабдување на 100% чиста енергија по иста или пониска цена од класичните горива, додека ниските температури би биле идеални за ладење на серверот, што исто така би овозможило и заштеда на електрична енергија.

The Valley of the Giants: Оази за различни намениСместени северно од Тиндуф во Алжир, овие мултуфункционални градби би ја претставувале најголемата оаза во Северна Африка. Неколку складилишта би произведувале, собирале и прочистувале вода и би опрашувале билки, ширејќи гранична оаза во регионот. Облакодерите би биле поврзани со подземни цевки кои би овозможиле процес за создавање бунари и базени. Автори на проектот се Ерк Рандал Морис и Гало Канизарес од САД.

Transpital: Болница која својот простор го прилагодува на пациентитеКинеските дизајнери Чен Линг, Џиа Тонг, Сун Бо, Ван Чукн, Џан Каи и Чој Миње дошле до замисла за болница, која би го менувала обликот во склад со потребите на пациентите.

- Главната идеја е пациентот да не мора никаде да биде сам, коморите ќе се помрднуваат во склад со тоа на кое одделение треба да оди, објаснуваат дизајнерите.

Објектот се состои од клизни блокови, централни и фиксни зони, кои функционираат како самостојни единици.

Air Stalagmite: Џиновски системи за прочистување на воздухАмериканските дизајнери Чангсу Парк и Сиџе Чен овој проект го намениле за најзагадените градови во светот. Во подножјето на објектите сместени се големи системи на принцип на вакуум, кои го вшмукуваат загадениот воздух и го отфрлаат низ филтри.

Cloud Craft: Градби кои создаваат дождМајкл Милитело и Амар Шах биле инспирирани од сушата во Калифорнија. Во нивните градби инкорпориран е систем кој стимулира производство на дожд. Исто така овозможува и контрола на температура, превенција на поплави, намалување на загаденост на воздухот, одбивање на сончеви зраци и прочистување на маглата.

Osteon Cumulus Vertical City: Град долг 1 километарБританските дизајнери инспирацијата за овој проект ја добиле набљудувајќи коскено ткиво. Употребени се порозни материјали, што ја олеснуваат целата конструкција, а градбата е наменета за создавање енергија, поради што структурата на лик на радијатори во голем број помали комори, се покажала исклучиво корисни.

New York Horizon: Централ парк во ново рувоСе работи за победничкиот проект на американските дизајнери Јитан Суна и Џијанши Вуа. Тие го предложиле трансформирањето на познатиот Централ парк во некој вид на потонат пејзаж. Поместувањето на поедини делови на тлото за да се откријат различни интересни структури создадени од камења, а со тоа паркот би станал достапен за голем број на граѓани.

Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104110
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2016 во 14:08

10-те најубави архитектонски дела на 21-от век


Секоја година, модерната архитектура станува сè пофантастична и пофантастична, а новите проекти се причина за воодушевување.

10te-najubavi-arhitektonski-dela-na-21ot-vek-01.jpg

Неколку проекти кои веќе се во процесот на изградба, а на кои со сигурност ќе се воодушевувате:

1. „Lakhta Center“, Санкт Петербург

Овој облакодер треба да има 87 катови и да биде највисоката зграда во Европа.

10te-najubavi-arhitektonski-dela-na-21ot-vek-1.jpg

2. „The Lagoons“, Дубаи

Ова се очекува да биде еден од најубавите комплекси на Дубаи.

10te-najubavi-arhitektonski-dela-na-21ot-vek-2.jpg

3. „Scaly Tower“, Зухаи, Кина

По течението меѓу две реки ќе биде изградена кулата долга 100 метри.

10te-najubavi-arhitektonski-dela-na-21ot-vek-3.jpg

4. „The Dancing Dragons“, Сеул

15 проекти кои, во главно сочинети од две згради кои ќе го воодушевуваат светот.

10te-najubavi-arhitektonski-dela-na-21ot-vek-4.jpg

5. „The Endless City“, Лондон

Ова е еден од најголемите „природни“ проекти на светот, облакодер со многу зеленило.

10te-najubavi-arhitektonski-dela-na-21ot-vek-5.jpg

6. „The Infinite House“, Сиднеј

Ова пример за тоа како ќе изгледаат домовите во иднина.

10te-najubavi-arhitektonski-dela-na-21ot-vek-6.jpg

7. „Spiral of Europe“, Брисел

За ова архитектонско дело е одговорна една италијанска компанија.

10te-najubavi-arhitektonski-dela-na-21ot-vek-7.jpg

8. „The City of Dreams Hotel Tower“, Макау, Кина

40-катна зграда која навистина ќе претставува архитектонско чудо.

10te-najubavi-arhitektonski-dela-na-21ot-vek-8.jpg

9. „Bionic Tower Lavа“, Абу Даби

Креација која е комбинација и дело не само на архитектите туку и биолозите.

10te-najubavi-arhitektonski-dela-na-21ot-vek-9.jpg

10. „Bionic City“, Шангај

15 години и се очекува во оваа зграда живеат 100.000 луѓе.

10te-najubavi-arhitektonski-dela-na-21ot-vek-10_copy.jpg

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104110
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2016 во 15:41

Ремек дело на 21-от век: Зграда која личи на саќе


Британскиот архитект Томас Хетервик неодамна ги откри плановите за гигантски скали составени од 154 издигнувања кои се испреплетуваат меѓусебно.

remek-delo-na-21ot-vek-zgrada-koja-lici-na-sake-01.jpg

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104110
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2016 во 08:43

„Rhike Park Music Theater and Exhibition Hall“ во Тбилиси, Грузија

arhitektonski-zdanija-koi-go-osvoija-svetot-vo-2016-godina-1.jpg

„Elbphilharmonie“ во Хамбург, Германија

arhitektonski-zdanija-koi-go-osvoija-svetot-vo-2016-godina-2.jpg

„King Abdulaziz Center for World Culture“ во Саудиска Арабија

arhitektonski-zdanija-koi-go-osvoija-svetot-vo-2016-godina-3.jpg

„Schaudepot Vitra Campus“ во Германија

arhitektonski-zdanija-koi-go-osvoija-svetot-vo-2016-godina-4.jpg

„Nanjing International Youth Culture“ во Нанјинг, Кина

arhitektonski-zdanija-koi-go-osvoija-svetot-vo-2016-godina-5.jpg

„Faena Forum“ во Мајами, САД

arhitektonski-zdanija-koi-go-osvoija-svetot-vo-2016-godina-6.jpg

„Mocape“ во Кина

arhitektonski-zdanija-koi-go-osvoija-svetot-vo-2016-godina-7.jpg

„Eur Convention Center“ во Рим, Италија

arhitektonski-zdanija-koi-go-osvoija-svetot-vo-2016-godina-8.jpg

„Stavros Niarchos Foundation Cultural Center“ во Калитеа, Грција

arhitektonski-zdanija-koi-go-osvoija-svetot-vo-2016-godina-9.jpg

„Taipei Performing Arts Center“ во Тајпеј, Тајван

arhitektonski-zdanija-koi-go-osvoija-svetot-vo-2016-godina-10.jpg

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2016 во 21:17
Малку и кај нас за модерната архитектура која е во тек да  Turkish Investment Holding Firm "Cevahir" - four skyscrapers to be engineered and built by Macedonian construction companies !
Изменето од bijonse1 - 19.Декември.2016 во 21:19
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2017 во 18:54
Национална банка на МКД
Image result for moderna arhitektura skopje


Изменето од bijonse1 - 31.Јануари.2017 во 18:54
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2017 во 23:03
http://i.imgur.com/58Erq.jpg

Студентски дом ,, Гоце Делчев ,, Скопје


Изменето од bijonse1 - 10.Март.2017 во 23:05
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104110
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2018 во 09:56

Неверојатната вил која ја поседува Наоми Кемпбел


Вилата се наоѓа во Isla Playa de Cleopatra во турскиот залив Гокова.

Централната купола со повеќе нивоа е урамена со челик и "облечена" во глазиран стаклен панел, кој пропушта сончева светлина во текот на целата година. Иако ефектот на стаклената градина промовира природно греење, одредени мерки, како пејзажот обезбедува таа топлина да биде поднослива за време на летниот период.

Оваа куќа е романтичен сон, бидејќи има удобна микро клима со константен протек на возудх, светлина и топлина, додека тогашното момче на Наоми ја одбра совршената локација за нејзина изградба.

Шпанскиот архитект, Луис де Гаридо, кој е специјализиран за одржлива градба, дизајнирал и Eco-House Horus такашто куќата е комплетно самоодржлива.

Иако таа и Владислав не се заедно, оваа куќа останала во нејзина сопственост, што дури ни во скоро време нема да се промени.
Изменето од Valerija - 20.Декември.2018 во 09:58
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104110
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2019 во 18:32

Карактеристична градба која има пет кули кои се инспирирани од водите на фјордот Вејле и околните ридови, кои се единствените глетки во данската, инаку прилична рамна сценографија.

"Брановите" кои доминираат во Вејле можат да се видат од воз, од улица или од реката во деветтиот по големина град во Данска кој е сместен на југоистокот на полуостровот Јутланд. Архитектонското чудо инспирирано од фјордот Вејле со текот на годините стана еден од препознатливите симболи на градот, но и Данска. 

Во текот на денот белите бранови на станбената зграда се рефлектираат во водата, а кога ќе падне мрак, градбата изгледа на планина осветлена во различни бои. Зградата има 140 атрактивни апартмани со поглед кон фјордот, а проектот го потпишува компанијата Хенинг Ларсен Архитект. Пред девет години Здружението на европски архитекти им врачи награда за најдобар станбен објект. Многу стручни магазини ја споредија оваа градба со познатата опера во Сиднеј.

"Постои само едно место на светот каде може да стои оваа зграда, а тоа е на пристаништето на Вејле", рекол архитектот Сорен Олгард од компанијата. 

Првите две кули, од кои во секоја има по 20 станови, се завршени во 2008 година, додека преостанатите три се обновени во 2015 и дури сега се завршуваат. Вејле е омилен помеѓу туристити поради зелените површини, но и бројните специјализирани продавници и места за шопинг.
Изменето од Valerija - 31.Јануари.2019 во 18:32
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8910
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.