IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Како ја замислувате иднината и Вие во неа
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Како ја замислувате иднината и Вие во неа

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516>
Автор
Порака
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2011 во 22:31

Spored mene, sekoj segashen mig e celta. Toa e mojot izbor. Se drugoto e imaginacija ... Taka me nauchi zhivotot...Dali si ja pochuvstvuval mokjta na segashniot mig? Nesporedliva e so mokjta na zamisluvanjeto, koe i samoto, sekogash e vo sega.
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2011 во 00:54
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:


Spored mene, sekoj segashen mig e celta. Toa e mojot izbor. Se drugoto e imaginacija ... Taka me nauchi zhivotot...Dali si ja pochuvstvuval mokjta na segashniot mig? Nesporedliva e so mokjta na zamisluvanjeto, koe i samoto, sekogash e vo sega.
не може да целта да ти биде мигот, бидејќи целта секогаш се наоѓа во иднината
тоа е исто како да кажеш дека целта на една трка се наоѓа на стартот...

а единствено нешто што го правиме во мигот без никаква цел е извршување на физиолошките потреби, јадење, спиење, дишење и т.н.
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2011 во 03:27
Originally posted by zabegan zabegan напиша:


...а единствено нешто што го правиме во мигот без никаква цел е извршување на физиолошките потреби, јадење, спиење, дишење и т.н.





Kako be toa bilo bescelno ?

Od toa povazhno nema vo sekojdnevniot zhivot. Mozhe da se lishish bukvalno od s'e, ama ne mozhesh od dishenje, jadenje, spienje i odenje po nadvor.

Gledam deka pogreshno ja sfakjash poentata...

Koga se veli da zhiveesh vo momentot toa ne znachi da ne chuvstvuvash i da ne razmisluvash. Zhivenjeto vo momentot znachi potpolno oddavanje na SEGA so site tvoi chuvstva i budnost so cel SEGA, toa edinstveno postoechko neshto, da go dozhiveesh celosno, vo potpolnost i bez nikakov ostatok.

A shto znachi toa?

Toa znachi ako vo toj moment uchish, togash uchish, a umot ne ti leta po zhenski i planiranje shto kje naprvaish utre so drugarite. Sigurno ti se sluchilo tatko ti ili uchitelot da te chukne po glava prashuivajkji "Kaj ti odletal umot? Ne si tuka!" Toa e neprisutnosta, nebudnosta i sonuvanje SEGA.

Toa znachi ako naidesh SEGA na nekoj problem togash mu posvetuvash 100% vnimanie, a ne krevash race posle edna minuta zainteresiran od napisot vo vesnikot koj lezhi do tebe i prefrluvajkji ja grizhata na nekoj drug.

Toa znachi koga spiesh, togash spiesh, a ne razmisluvash dali kje imash pari letovo da odish na odmor.

Toa znachi ako neshto gledash deka SEGA ne odi kako treba razmisluvash SEGA kako da go reshish toj SEGASHEN problem, no ne ekstrapolirash sonishta "kako kje bilo ako bilo i kolku bi ti bilo ubavo ako ne bilo vaka tuku onaka".

Toa isto taka znachi deka nema da sonuvash i nanazad vo minatotot, pa da gi prezhivuvash istite sluchki povtorno onaka kako shto gi pomnish ili kako shto bi sakal da gi pomnish, gubejkji go SEGA so takvi raboti. Onoa shto se sluchulo se sluchilo i od nego samo se izvlekuvaat odredeni praktichni zakluchoci dokolku postojat takvi i s'e drugoto se stava "ad acta". TOA vekje ne postoi SEGA i nema nikogash povekje da se zbidne. Sekakvo emotivno i intelektualno prezhivanje na istoto e nezhiveenje SEGA, tuku egzistiranje vo nekoj film proektiran vo nashiot um isto onaka kako shto pravime i so filmovite proektirani vo nepostoechkata idnina.

Toa znachi koga kje vidish nekoj cvet go gledash vo negovata unikatna pretstava i ne verglash so umot vo minatoto obiduvakji se da najdesh nekakva sporedba so drugi, nekogash videni cvekjinja. Cvetot e eden i ednistven SEGA pred tebe i sekakvo angazhiranje na umot vo minatoto znachi nezhiveenje SEGA i ne dozhivuvanje na potpolnosta na segashniot moment so seto onoa shto ni nosi toj.

Toa znachi koga kje sretnesh nekoja devojka togash taa e EDNA devojka SEGA, a ne e konglomerat od sobrani karakteristiki na MNOGU devojki od MINATOTO niz koi vo tie momenti ti minuvaat umot. Toa znachi koga taa zboruva ti ja slushash SEGA bez da go sporeduvash nejzinoto govorenje so govorenjeto na drugitee devojki shto si gi sretnal do denes i bez da pretpostavuvash shto bi mozhelo kazhanoto da znachi spored onoa shto pretpostavuvash deka bi bilo spored slushnatoto od drugite. So drugi zbrorovi kazhano, koga taa zboruva SEGA, nashiot um molchi, a ne zboruva paralelno so nea.

Toa e zhiveenje SEGA. Seto drugo e drama, son ili film vo koi nie sme glavniot akter koj e ubeden deka ja gleda i dozhivuva realnosta dodeka vo sushtina postojano begame od nea.

Najubava ilustracija za seto ova bi bil karakterot Radar od filmot MASH.

Tolku za sega oti nemam povekje vreme.


P.S. Ako mozhesh rentaj go "MASH" i sledi go RADAR... preku nego e prikazhano onoa shto go govorime tuka.





Изменето од Messenger - 16.Јуни.2011 во 03:39
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2011 во 08:57
^да
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2011 во 15:11
Originally posted by zabegan zabegan напиша:


...а единствено нешто што го правиме во мигот без никаква цел е извршување на физиолошките потреби, јадење, спиење, дишење и т.н.


Toa ne e bescelno, no za egoto e tolku ednostavno i prosto bidejkji e avtomatski regulirano od nasheto telo, shto voopshto ne go zadovoluva.

Egoto go vpregnuva umot vo potraga po neshto drugo, neshto shto SEGA ne postoi, ama bi bilo podvig i dokaz za negovata sposobnost ako go postigne. Toa bi go napravilo zadovolno, osobeno koga kje bide priznaneno i vrednuvano od drugite.

Zatoa egoto postavuva zhelbi, a umot neprekinato raboti da gi osmisli, predvidi, isplanira, obraboti, fantazira i sonuva SEGA kako bi bilo eventualno ostvareno vo idnina.

Postavuvanje na zhelbi vo svojot koren pretstavuva posledica od nasheto nezadovolstvo od nas samite. Nie ne sme zadovolni kako izgledame, kolku sme pametni, kolku sme vrednuvani, shto dobivame za onoa shto pravime, vo kakva kukja ili stan zhiveeme, zatoa shto nemame avtomobil, zatoa shto nemame nekakov drug pogolem avtomobil...

I ne deka najgolemiot broj neshta ne ni se opagjaat ili bez koi nemozheme da opstaneme, tuku zatoa shto nikogash ne sme zadovoni od onoa SEGA, pa sekogash imame zhelbi za povekje i podrugo i taka postojano zhiveeme vo filmovi za utre.

I toa stanuva nachin na postoenje. Edna rabota e, kako shto vekje spomnav vo minatiot komentar, da se sretneme SEGA so nekoj problem koj mora da se reshi, a druga rabota e nikogash da ne sme vo SEGA i sekogash da sonuvame za nekoe podrugo utre. Takviot nachin na egzistiranje pravi chovek i koga kje go postigne onoa potrebnoto povtorno da ne e zadovolen i ponatamu da sonuva za neshto drugo i taka vo nedogled... vo nedogled zhiveejkji vo filmovi za nepostoechka idnina dodeka go propushta edinstvenoto postoechko SEGA.

Pa taka posle prviot stan fantazirame za drug pogolem stan bidejkji nekoj nash prijatel vekje imal takov, posle prviot avtomobil imame zhelba za vtor pogolem i poskap od ovoj, posle prvata devojka posakuvame drugi da sledat po nea, zdogleduvajkji ubav cvet vo parkot vednash pomisluvame i pozheluvame da ima ushte poubav nekade okolu, pa pochnuvame da si go zamisluvame kako bi izgledal dodeka go barame niz parkot...

I seto toa e venchano za neuspeh i nezadovolstvo. Toa e izvorot za propushtanje na dozhivuvanjeto i osoznavanjeto na zhivotot onakov kakov E, bidejkji begame vo imaginaren zhivot koj nikogash ne postoi SEGA i koj skoro sigurno nikogash nema da bide onakov kakov shto sme go zamisluvale i posakuvale.

Sekoe zadovolstvo barem priblizhno ostavreno so nash*te sonishta e venchano za sto drugi nezadovolstva od neostavarenite sonovi. A toa e taka bidejkji obete se dvete strani na edna ista parichka. Ednoto ne odi bez drugoto. A koga fantazirame, namesto da go zhiveeme onoa shto postoi SEGA, togash sigurno deka postojano ja vrtime onaa drugata strana.

I taka doagjame do starata mudrost koja so vreme postanala temel na edna od najgolemite religii i zhivotni filozofii na svetotv - Budizmot. Toj veli "stradanjeto i patenjeto se realnost, a tie se se posledica od zelbite i posakuvanjata".

Ova ne mozhev podobro da go vidam dodeka ne dozhiveav mojot sopstven tatko pred smrtta da mi kazhe "zhivotov bil luk i voda!"

Chovekot koj zhiveeshe zhivot konstruiran od zhelbi, posakuvanje, aspiracii, postiganje na materijalni dobra i vrednosti, neguvanje i chuvanje na istite, cenejkji gi drugite lugje spored toa koj kako izgleda i kolku postignal vo zhivotot... na krajot razbra deka postojano zhiveel vo iluzija i deka toa nemalo nikakva vrednost. Razbra deka zhiveel vo majata na nepostoechkoto koe tolku silno go impresioniralo shto toj se nurnal potpolno emotivno vo nego propushtajkji ja realnosta na SEGA vo skoro sekoj mig na negoviot zhivot.

Investiranjeto vo sonishtata toj go kazha so narodnite zborovi - zhivotot bil luk i voda! Kaj mene bi rekle "life is smoke and mirrors" .

I toa e tokmu taka. S'e dodeka chovek ne se vtemeli vo realnosta na SEGA zhivotot e vetar i magla, chad i ogledala, luk i voda, edno neprekinato trchanje vo toboganot koj samo dava iluzija deka se odi nekade i oti se dobiva neshto, a vo sushtina e beganje od realnosta i neguvanje na perpetualno nezadovolstvo.


P.S. Sega se setiv na Loto i sportska prognoza. Ima li podobar primer od niv za ilustracija na zhiveenjeto so zhelbi, fantazii i sonishta koi se venchani za neuspeh. Da, nekoj nekogash kje dobie, pa i nie kje se omrsime nekoj pat so nekakva troshka i tokmu tie neshta se onie koi kje ne odrzhuvaat dlaboko nurnati vo majata namesto da zhiveeme so realnosta na SEGA.






Изменето од Messenger - 16.Јуни.2011 во 16:27
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
vivi1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Легенда

Регистриран: 20.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 18941
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vivi1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2011 во 15:32
ne ja zamisluvam, znam deka i ona nemoze bez meneнамигнување
vivi
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2011 во 18:43
Originally posted by zabegan zabegan напиша:


Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:


Spored mene, sekoj segashen mig e celta. Toa e mojot izbor. Se drugoto e imaginacija ... Taka me nauchi zhivotot...Dali si ja pochuvstvuval mokjta na segashniot mig? Nesporedliva e so mokjta na zamisluvanjeto, koe i samoto, sekogash e vo sega.
не може да целта да ти биде мигот, бидејќи целта секогаш се наоѓа во иднинататоа е исто како да кажеш дека целта на една трка се наоѓа на стартот...а единствено нешто што го правиме во мигот без никаква цел е извршување на физиолошките потреби, јадење, спиење, дишење и т.н.


Kako toa celta ne mozhe da mi bide migot? Zboruvam za sekoj segashen mig(ne kako sodrzhina), koj vechno se povtoruva... sega. I sega ako sekoj chekor mi e cel, sigurno deka nema da ostanam na startot, neli? Zoshto se stvara mnenie deka segashniot mig ne nosi nikakvo dvizhenje



Изменето од viktorija123 - 16.Јуни.2011 во 19:19
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
pecok Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2011
Статус: Офлајн
Поени: 300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pecok Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2011 во 19:07
1984
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2011 во 01:09
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:


Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:


Spored mene, sekoj segashen mig e celta. Toa e mojot izbor. Se drugoto e imaginacija ... Taka me nauchi zhivotot...Dali si ja pochuvstvuval mokjta na segashniot mig? Nesporedliva e so mokjta na zamisluvanjeto, koe i samoto, sekogash e vo sega.
не може да целта да ти биде мигот, бидејќи целта секогаш се наоѓа во иднинататоа е исто како да кажеш дека целта на една трка се наоѓа на стартот...а единствено нешто што го правиме во мигот без никаква цел е извршување на физиолошките потреби, јадење, спиење, дишење и т.н.


Kako toa celta ne mozhe da mi bide migot? Zboruvam za sekoj segashen mig(ne kako sodrzhina), koj vechno se povtoruva... sega. I sega ako sekoj chekor mi e cel, sigurno deka nema da ostanam na startot, neli? Zoshto se stvara mnenie deka segashniot mig ne nosi nikakvo dvizhenje

мигот е само израз, не постои такво нешто, што според тебе е миг? една секунда?

или ај вака ќе го составиме:
ти живееш за секој нареден миг, а секој нареден миг е иднина среќа
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2011 во 09:48

Spored mene sega e izraz za neshto shto sekogash e zhivo, mlado, svezho... sekogash i sekade...kade i da si, mozhesh da kazhesh ovde sum, sega sum, jas sum, neli?

So mislata mozhe kje ja chekam idninata, ama vo stvarnosta sekogash zhiveeme sega. Za ova ne mi e potreben dokaz

I ako vnimavame budno na sekoj nash chekor, shto mislish, kakva kje bide idninata(koja neizbezhno kje "dojde" vo sega) - koja ti ja spomenuvash?
Ama, ne sme nie lugjeto Sovrsheni, neli? Pa taka nitu svetov e takov.


Изменето од viktorija123 - 17.Јуни.2011 во 10:01
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2011 во 22:14
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2011 во 13:32
Моментално го замислувам форумот во иднина како место за релаксација и едукација а не како место за дестабилизирање на доброто расположение.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13900
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2011 во 13:48
i najchudna rabota e shto barem dest iljadi godini ovaa magichna ritualistichka magija go drzheshe umot na chovekot zaroben., deka se e igra i deka ke se zabavuva koga na nego ke mu se pristoriнамигнување
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2011 во 14:59
Pa zatoa vo indijskata religija i filozofija majata e bozhenstven tranc, prekrasna igra koja go magjepsuva chovekot i go vnesuva kompletno vo nea... so golemi vetuvanja i povremeni sitni zadovolstva koi go drzhi postojano zaroben vo nejzinata iluzija.   

I na smrtnata postela, koga chovek kje osoznae deka postojano trchal po veter i magla, koga od seto onoa shto smetal deka e vredno ne ostanalo nishto vo nego i deka si odi posirimashen otkolku koga doshol na ovoj svet, kje mu stane jasno deka seto toa bilo luk i voda.

Kje osoznae deka zhivotot go potroshil vo trchanje po fatamorgana, elaborirana iluzija na egoto i umot koi bozjiot akter go pretvorile vo karakter na dramata narechena zhivot.

I karakterot herojski ili kukavichki, bogat ili siromashen, ubav ili grd, pozitiven ili negativen, kje si otide od toj film za da se pojavi povtorno vo sledniot i taka da igra i natamu... i natamu... i odnovo... i od pochetok... s'e dodeka ne osoznae deka vo sushtina ne e karater na dramite, tuku de ka e akterot koj postojano e vmetnat vo novi najrazlichni rolji... deka e tancuvachot na sopstveniot tanec.





Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.