IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Aрхитектура и дизајн
  Активни теми Активни теми RSS - Замоци
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Замоци

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
Автор
Порака
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2010 во 11:41
Schönbrunn-Vienna
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јули.2010 во 09:25
 
 
Летниот кралски дворец во Бангкок ,Тајланд
Кон врв
sneska_v Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3455
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sneska_v Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2010 во 15:22
Ungarija-Sasvar

Кон врв
sneska_v Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3455
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sneska_v Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2010 во 15:24
.Zamokot na Carol I vo SinajaTransilvanija Romanija poznat pod imeto Peles Castle.

Кон врв
sneska_v Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3455
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sneska_v Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2010 во 15:25
zamok vo Japonija

Кон врв
sneska_v Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3455
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sneska_v Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2010 во 15:31
Zamoci vo Belgija

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2010 во 06:31
 
 
Владата во Будимпешт
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2010 во 14:49
Chateau de Chenonseau-Francija
Chateau de Chambord-Francija
Le chateau de Versaillesда
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2010 во 17:00
http://travelholica.com/wp-content/uploads/2010/07/Portugal-Sintra-Palacio-da-Pena-Pena-Castle.jpg http://portugalvillasintra.com/images/sintra.jpg 

Palacio de la Pena ....Sintra Portugal...... D.FernandoII изразувајќи ја големата љубов кон португалската принцеза Donа Maria II го купил цел рид на Sintra планина до градот Sintra и ја изградил палатата ....прекрасно како надворешно така и интериерот како да се уште живеат истите во палатата......да

http://images.travelpod.com/users/audreyandjack/worldtrip-2005.1194223560.lisbon_sintra_ireland_vancouver_san_miguel_113.jpg
поглед од палатата .....


Изменето од bijonse1 - 02.Јануари.2011 во 15:59
Кон врв
Генерал Митре Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
бадајалџија

Регистриран: 19.Ноември.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 646
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Генерал Митре Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2010 во 19:16
ова ко калето у Скопје ма Бијонсе. Скоро исто.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2010 во 00:30
Дворецот Odescalchi , исто познат како дворецот на Bracciano, е дворецот каде се венчаа Tom Cruise и Katie Holmes. Овој дворец од 15век има неверојатен поглед на пристаништето Santa Marinella во Рим, Италија.


Обвиткан во мистерија, дворецот Bran, или замокот на Дракула ја заслужил славата од познатата легенда за Дракула.  Во предел помеѓу Transylvania и Walachia, овој двоорец привлекува неверојатен број на туристи, а се претворил во кралска резиденција во 1920 година, денес е музеј на средновековна уметност.


900-годишниот дворец  Leeds, поставен на две островчиња на на реката Лен во Кент, Англија, бил дом на кралски семејства, лордови, дами и Sir Elton John  кој направи два концерти таму кои биле тотално распродадени.
Дворецот Gothic Wawel во Полска е можеби дворецот кој има една од најсложените архитектонски структури.  Во 16тиот век кралот Sigismund I Стариот, и неговата сопруга ангажирале бројни италијански архитекти и склуптори кои го обновиле дворецот во ренесансен стил, правејќи го познат во цела источна Европа.
Дворецот Heidelberg кој го носи името на градот каде се наоѓа, во Германија, има една измачена историја. Бил удрен од гром два пати, уништен од две војни и еден пожар, а неговите урнатини се едни од најзначајните структури северно од Алпите.
Некои го викаат Sanssouci Германскиот Версај. За разлика од Версај, овој е во Постдам, декориран е во рококо стил и е многу помал. Палатата била направена за да му се направи приватно бегство на кралот Фредрик, од Прусија во средните 1700ти, а неговото име значи „безгрижно“.
Дворецот Dunluce, местото каде е сниман филмот The Medallian со Jackie Chan, и се одиграле неколку историски битки, се наоѓа на околку 30 метри над морето во северна Ирска.

Дворецот Bratislava во Словачка, опкружен со околни куќи, е составен од 4 кули кои пружаат неверојатен поглед на реката Дунав. Дворецот се запалил во 1811 и останал уништен до 1953 година која била почната масивна реконструкција. Денес е музеј и туристичка атракција.


Дворецот Rambouillet, на околу 35 километри од Париз, Франција, е летна резиденција на претседателите на Франција. Тука се одржал првиот G6 самит.


Дворецот Biltmore во Ешвил, Северна Каролина, е најголемата приватна куќа во Америка. Изграден е од фамилијата Vanderbilt, има 250 соби, а самиот дворец е изграден во француски стил.  Има оригинални уметнички дела и таписерии, шаховскиот сет на Наполеон, библиотека со 10000 книги, 65 камини, внатрешен базен, сала за куглање и бесценети антиквитети.


Овој дворец е на 30тина километри од Менхетен. Дворецот Hudson гледа на истоимената река и е опкружен од неверојатни градини. Порано бил приватна куќа, а денес е хотел со 5 ѕвезички.
Дворецот Boldt, во Alexandria Bay, Њу Јорк, е сместен на регионот 1000 Islands, на реката St. Lawrence. Тој е споменик на љубовта на George C. Boldt за неговата сопруга Louise, и е изграден во 1904 кога сопругата на George умрела од туберкулоза.
OHEKA во Cold Spring Harbor, Long Island е изграден од финансерот и филантроп Otto Hermann Kahn на 400 акри земјиште и чинел 110 милиони долари во денешна вредност. Изграден е во француски стил, со 127 соби и е втората по големина приватна резиденција во Америка, а на сопственикот му служел како летен дом за забави. 

Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2010 во 13:10
The Neuschwanstein castle
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2010 во 19:10
Eckberg Palace-Dresden


Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2010 во 22:08
...

Alcazar of Segovia


........
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.